Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  üniversite sinavi ne zaman açıklanacak

  1 ziyaretçi

  üniversite sinavi ne zaman açıklanacak bilgi90'dan bulabilirsiniz

  YKS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM ile 2022 Üniversite sınavı YKS TYT sonuçları erken açıklanır mı? YKS sonuçları sorgulama ekranı

  YKS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM ile 2022 Üniversite sınavı YKS TYT sonuçları erken açıklanır mı? YKS sonuçları sorgulama ekranı

  YKS İLE İLGİLİ EN ÇOK MERAK EDİLENLER

  AYT SORULARI VE CEVAP ANAHTARI İÇİN TIKLAYINIZ

  TYT SORULARI VE CEVAP ANAHTARI İÇİN TIKLAYINIZ

  ÖĞRENCİLERDEN YKS YORUMLARI İÇİN TIKLAYINIZ

  AYT SORU YORUMLARI İÇİN TIKLAYINIZ

  YKS PUAN HESAPLAMA ROBOTU İÇİN TIKLAYINIZ

  YKS İLE İLGİLİ DİĞER HABERLER

  YKS'YE KAÇ KİŞİ GİRDİ? - TIKLAYINIZ

  YKS'DE BARAJ PUANI KALKTI MI? - TIKLAYINIZ

  Yazı kaynağı : www.haberturk.com

  YKS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM ile 2022 üniversite sınavı TYT, AYT, YDT YKS sınav sonuçları ne zaman ve kaç günde açıklanır?

  YKS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM ile 2022 üniversite sınavı TYT, AYT, YDT YKS sınav sonuçları ne zaman ve kaç günde açıklanır?

  YKS’DE BARAJ OLACAK MI?

  Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2022 YKS, ön lisans ve lisans programları tercihlerinde 150 ve 180 olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testleri (AYT) baraj puanları uygulaması kaldırıldı.

  ÜNİVERSİTE SINAVI İLE İLGİLİ DİĞER HABERLER

  ÖĞRENCİLERDEN YKS YORUMLARI İÇİN TIKLAYINIZ

  TYT SORULARI ZOR MUYDU KOLAY MIYDI? - TIKLAYINIZ

  YKS SINAV SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

  YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? - TIKLAYINIZ

  YKS SORULARI VE CEVAP ANAHTARI İÇİN TIKLAYINIZ

  YKS'YE KAÇ KİŞİ GİRECEK? - TIKLAYINIZ

  YKS'DE BARAJ PUANI KARARI İÇİN TIKLAYINIZ

  YKS PUAN VE NET HESAPLAMA ROBOTU İÇİN TIKLAYINIZ

  YKS ÖNCESİNDE OKUNACAK DUALAR İÇİN TIKLAYINIZ

  YKS'DE YASAK OLAN EŞYALAR İÇİN TIKLAYINIZ

  YKS'DE 4 YANLIŞ 1 DOĞRUYU GÖTÜRÜYOR MU? - TIKLAYINIZ

  YKS'DE EN GÜZEL BAŞARI DİLEKLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

  Yazı kaynağı : www.haberturk.com

  YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? (TYT, AYT, YDT) Üniversite sınavı YKS sonuçları 2022 için geri sayım!

  YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? (TYT, AYT, YDT) Üniversite sınavı YKS sonuçları 2022 için geri sayım!

  YKS'DE BARAJ OLACAK MI?

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı'ndan (YKS) itibaren ön lisans ve lisans programlarını tercihte 150 ve 180 olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testleri (AYT) baraj puanları uygulamasının kaldırıldığını açıkladı. 2022- YKS'den itibaren ön lisans ve lisans programlarını tercihte 150 ve 180 olan TYT ve AYT baraj puanları uygulamasının kaldırıldığı aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

  "Alınan yeni kararlara göre SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türlerinde sınav puanı hesaplanması için uygulanmakta olan TYT puan türünde 150 puan almış olma şartı ile yerleştirme puanlarının hesaplanmasında TYT puan türü için 150, SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri için 180 olan sınav puanı barajı uygulaması kaldırılmıştır. Bu yıldan itibaren ilgili puan türlerinde sınav puanı hesaplanan tüm adaylar için ortaöğretim başarı puanı eklenerek yerleştirme puanı hesaplanacaktır. Adaylar, önceki yıllarda olduğu gibi sınav puanına orta öğretim başarı puanı eklenerek oluşacak yerleştirme puanıyla, puan üstünlüğüne göre yerleşme imkanı elde edeceklerdir."

  TYT sınav puanının hesaplanması için Temel Matematik Testi veya Türkçe Testi'nden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olma şartının uygulanmaya devam edeceği bildirilen açıklamada, "TYT puanı olmayan veya TYT puanı hesaplanmayan adayların, AYT veya YDT'ye girmiş olsalar da SAY, SÖZ, EA ve DİL puanları hesaplanmayacaktır. SAY, SÖZ ve EA puan türündeki sınav puanlarının hesaplanması için gerekli olan ilgili puan türüne ilişkin AYT'deki iki testin en az birinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olma şartı ile DİL puan türündeki sınav puanının hesaplanması için gerekli olan Yabancı Dil Testi'nden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olma şartı uygulanmaya devam edecektir" denildi.

  Açıklamada, Özel Yetenek Sınavıyla ilgili, "Özel Yetenek Sınavı'yla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için adayın TYT puanının hesaplanmış olması gerekmekte olup taban puan şartı aranıp aranmamasına, aranacak ise en az kaç puan almış adayların başvurabileceklerine ilgili yükseköğretim kurumu karar verecek ve bunu basın yayın organlarıyla adaylara duyuracaktır" ifadelerine yer verildi.

  Tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, mimarlık, mühendislik ve öğretmenlik programlarını tercih edebilmek için gerekli olan en düşük başarı sırası koşulunun uygulanmaya devam edeceği de açıklamada yer aldı.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap