Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  üniversite kazanıp kayıt yaptırmamak

  1 ziyaretçi

  üniversite kazanıp kayıt yaptırmamak bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Üniversite Kazanıp Kayıt Yaptırmazsak Ne Olur ?

  Üniversite Kazanıp Kayıt Yaptırmazsak Ne Olur ?

  Üniversite sınavına giren her öğrenci hayallerindeki okulda ve bölümde okumak istiyor. Ancak bazı durumlarda işler istenildiği gitmiyor ve öğrenciler istedikleri bölümlere yerleşemiyor. Bu durumda kalmamak için bazı öğrenciler tercih yapmadan bir sonraki sene yeniden sınava girerken bazıları da tercih sonucunda gelen ama çok da istemedikleri bölümlerde okumayı seçerler. Okuduğunuz okul ve bölüm size hayatınız boyunca karşılaşacağınız pek çok durumda yardımcı olacak önemli seçimlerdir. Bu nedenle seçimlerinizi yaparken nasıl bir hayat istediğinizi mutlaka gözden geçirmeniz gerekmektedir. Eğer sadece yerleştirilmiş olmak için tercih yapar ve yerleştirilirseniz sonrasında da bu kararınızdan pişman olursanız puan hesaplamanızda düşüş olmaması için 2 yıl beklemek zorunda kalacağınızı ya da istemediğiniz bir bölümde okuyacağınızı unutmayın. 

  Üniversiteye Yerleştirildikten Sonra Puan Düşüşü Nasıl Olur?

  Sınava girdikten sonra tercih yapar ve yerleştirilseniz bir sonraki sene sınava girdiğiniz zaman puan düşüşü yaşarsınız. Bu puan düşüşü diploma notu üzerinden hesaplanır. Diploma notunuz üzerinden hesaplanan diploma puanınız yerleştirildikten sonra yeniden sınava girmek istediğiniz ilk yılda %50 oranında azalır. 2017 - 2018 öğretim döneminde sınava giren ve yerleştirilen bir aday 2018-2019 döneminde sınava tekrar girerse puan hesaplamasında diploma puanı %50 azalır. 

  Puan Düşüşü Kimler İçin Geçerlidir?

  Herhangi bir lisans programını tercih edenler ve yerleştirilenler bölüme kayıt yaptırsalar da yaptırmasalar da bir sonraki yıl sınava girdikleri takdirde puan düşüşünden etkilenirler. Aynı kural ön lisans programlarına yerleştirilen ya da kayıt yaptırılan öğrenciler için de geçerlidir. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümler için de yetenek sınavı ile bölüme yerleştirilen öğrencilerin de bir sonraki yıl sınava girmeleri durumunda puanları düşer. Açıköğretim bölümlerine yerleşme ve puan düşüşü konusunda ise örgün ya da ikinci öğretimlere göre farklılık vardır. Açıköğretim fakültesinde de durum a lisans programına yerleştirilen öğrenciler bir sonraki sene sınava girdiklerinde diploma puanları %50 düşer. 

  Puan Düşüşü Olmayan Durumlar Nelerdir?

  Tercih yapmak puan düşüşü olacağını garanti etmez. Tercih yapıp yerleşemeyen öğrencilerin diploma puanı sınava girdiklerinde düşmez. Açıköğretim fakültesinde ön lisans programına kay öğrenciler bir sonraki yıl sınava girdiklerinde puan düşüşünden etkilenmezler. Sınavsız geçiş hakkından yararlanıp ön lisans programlarına yerleşen meslek lisesi mezunları bir sonraki yıl sınava girdikleri zaman diploma puanında düşüş olmaz. Sınava giren, tercih yapan ve yerleştirilen bir öğrenci eğer lise diplomasını alamazsa gerekli başvuruları yaptığı takdirde bir sonraki yıl sınava girdiği zaman puan düşüşü yaşamaz. Açıköğretim fakültesinde herhangi bir bölüme ön lisans ya da lisans olması fark etmeksizin yerleştirilen ancak kayıt yaptırmayan öğrencilerde puan düşüşü olmaz. 

  Puan Düşüşü Nasıl Hesaplanır?

  Üniversite adaylarının lise mezuniyetlerinde aldıkları diploma notu Orta Öğretim Başarı Puanı hesaplamasında kullanılır. Diploma notu 50 ila 100 arasındadır. Bu puan 5 ile çarpılır. En yüksek OBP 500, en düşük OBP ise 250’dir. Orta Öğretim Başarı Puanı hesaplandıktan sonra herkes için aynı katsayı ile çarpılır. Öğretmen ve Meslek Lisesi mezunları kendi bölümlerine uygun tercihler yaptıklarında da OBPleri ek olarak 0.06 katsayısı ile çarpılır ve bu puan da 0.12 ile çarpılarak bulunan OPB’ye eklenir. 

  Bu hesaplamalara göre öğrenci puan düşüşü yaşayarak yeniden sınava girerse OBP hesaplamasında katsayısı 0.06 olurken ek katsayısı da 0.03 olacaktır. Bu durumda OBP puanı %50 azalır.

  Yazı kaynağı : sakaryauzmankariyer.com

  Sınıf dışı öğretim ve öğretim

  Yerleştirme sonucunda bir üniversiteye yerleşip kayıt yaptırmazsam ne olur? Yerleştirme sonucuna göre bir yükseköğrenim programını kazanıp kayıt yaptırmazsanız, bir sonraki sene ortaöğretim başarı puanınızdan katsayı kesintisi yapılacaktır. Bu da En az 30-40 puanınızın kesilecek demektir.
  Herhangi bir lisans programını tercih edenler ve yerleştirilenler bölüme kayıt yaptırsalar da yaptırmasalar da bir sonraki yıl sınava girdikleri takdirde puan düşüşünden etkilenirler. Aynı kural ön lisans programlarına yerleştirilen ya da kayıt yaptırılan öğrenciler için de geçerlidir.

  Üniversiteye kayıt yaptırdım ama gitmedim kaydım silinir mi?

  Kaydını sildirmek isteyen öğrenciler, bir dilekçe ile öğrenim gördüğü akademik birime başvuruda bulunur. Öğrenci ilişik kesme belgesini, ilgili birimlere imzalattırır, bu belge ile öğrenci kimliğini akademik birime teslim eder ve lise diplomasını alır. Kaydını sildiren öğrencinin Üniversite ile ilişiği kesilir.

  Kayıt Yaptırmazsak ne olur?

  ÜNİVERSİTE KAYITLARI İÇİN SON GÜN: KAYIT YAPTIRMAZSANIZ NE OLUR? Belirtilen süre içinde yerleştikleri yükseköğretim kurumlarına kayıt yaptırmayan adaylar haklarını yitirecek. Gelecek yıl sınava girdiklerinde ise Ortaöğretim Başarı Puanları (OBP) yarıya düşecek.

  Yerleştikten sonra kayıt yapılmazsa ne olur?

  İlk tercihlerde tercih yapıp da bir üniversite bölümününe yerleşen adaylar, kayıt yaptırmaması durumunda YKS ek yerleştirme başvurusunda bulunamaz. 2021 YKS’ye girip tercih yapmaya hak kazanmasına rağmen hiç tercih yapmayan adaylar ek tercih yapamaz.

  Üniversite kayıt tarihini kaçırdım ne yapmalıyım?

  Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonucunda bir yükseköğretim programına yerleşen ancak verilen sürede kayıt yaptıramayan adayların, mazeretlerini yükseköğretim kurumlarına bildirmeleri ve mazeretlerin kabulü halinde kayıtlarının yapılacağını bildirildi.

  Üniversite kaydı silinir mi?

  YÖK’ün taslak çalışmasına göre, üniversitede kayıt yenilemeyen öğrencilerin kaydı silinmeyecek, dondurulacak. Öğrenci istediği yıl öğrenimine devam edebilecek.

  Kaydını yenilemeyen öğrencinin kaydı ne zaman silinir?

  Buna göre Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin ön lisans/lisans programlarında kayıtlı olup, 2020-2021 Öğretim Yılı Güz Döneminden itibaren üst üste 4 dönem kayıt yenileme işlemi yapmayan öğrencilerin kayıtlarının silinmesi yasal zorunluluk haline gelmiştir.

  Tercih yaptım ama gitmedim puanım düşer mi?

  Bölüm fark etmeksizin 2 yıllık ya da 4 yıllık eğitim sunan bir üniversiteye yerleştiyseniz ve bir sonraki sene yeniden sınava girmek isterseniz puan kesintisi yaşarsınız. Tüm bunlara rağmen istediğiniz bölüm için tercih yaparsanız ancak gelmezse hiçbir puan kesintiniz olmaz.

  Üniversiteye kazanıp tekrar sınava girince kaç puan düşer?

  Evet. 2020-YKS puanlarıyla bir yükseköğretim programına yerleştirilen veya özel yetenek sınavı sonucu kayıt olan adayların ortaöğretim başarı puanlarına ilişkin katsayıları yarıya düşürülür.

  Üniversitede okurken tekrar sınava girmek puan düşer mi?

  Düşmez. ÖSYM bir önceki yıl herhangi bir programa yerleşen adayların OBP’sini 1 yıl boyunca yarıya düşürmektedir. 2020’de bir programa yerleşen öğrenci OBP’si sadece 2021 için yarıya düşecek; 2022’den itibaren tam OBP ile sınava girecektir.

  Mazeretli Geç kayıt nedir?

  Adından da anlaşılabileceği gibi bir mazeretiniz varsa ve kayıt tarihlerini bu nedenle kaçırdıysanız, ek süre içinde kayıt yaptırabiliyorsunuz. Açıköğretim kayıt kılavuzuna göre normal kayıt süresinde kayıt yaptıramayanlar resmi bir mazeret belgesi göstererek kayıt yaptırabilirler.

  Üniversite mazeretli kayıt nasıl yapılır?

  1. Süresi içinde kaydını yenileyemeyen haklı ve geçerli mazereti olan öğrenci, akademik takvimde belirtilen mazeretli geç kayıt süresi içerisinde mazeretini belirten dilekçe ile öğrenci işleri birimine başvurur.

  Elektronik kayıt olmazsa ne olur?

  Elektronik kaydı tercih etmeyen veya zorunlu nedenlerle elektronik kaydı yapılamayan öğrenciler yerleştiği yükseköğretim kurumuna başvuracaktır. Elektronik kayıt işlemi 2021-2022 öğretim dönemi için ÖSYM’den temin edilecek yerleşen verisi içerisindeki öğrencileri kapsayacaktır.

  Yazı kaynağı : teachershei.com

  ÜNİVERSİTE SINAVINI KAZANIP KAYIT YAPTIRMAYANLAR | by Mürsel AKGÜNEY | Medium

  ÜNİVERSİTE SINAVINI KAZANIP KAYIT YAPTIRMAYANLAR | by Mürsel AKGÜNEY | Medium

  ÜNİVERSİTE SINAVINI KAZANIP KAYIT YAPTIRMAYANLAR

  Üniversiteye giriş sınavlarının ismi sürekli değişse de (ÖSS-ÖYS-YGS-LYS-YKS…) Tercihlerinden birine yerleştiği halde kayıt yaptırmayan aday” sorunu değişmiyor. Her yıl binlerce aday bir programa yerleştiği halde çeşitli sebeplerle kayıt yaptırmıyor. Kazandığı halde kayıt yaptırmama, tercih dönemi sonrası oluşan bir sağlık sorunu, ailede oluşan yeni bir özel durum vb gibi sebeplere dayansa, bunu bir sorun olarak görmeyebilirdik. Ancak durum çok farklı…

  Elimizde kazandığı halde kayıt yaptırmayanların kayıt yaptırmama sebepleri ile ilgili bir istatistik veya bir anket çalışması yok. (Bu kadar önemli bir konuda daha önce bir çalışma yapılmamasını da hayretle karşılıyorum.) Ancak yaklaşık 15 yıldır tercih süreçlerinin içerisinde yer alan bir tercih danışmanı olarak gözlemim şu: Sorun adayların sağlık sorunları veya haklı diğer sebeplerdense; “doğru tercih” yapmamalarından kaynaklanıyor. Adaylar tercih döneminde anlık bir kararla tercih listesine aldığı programa yerleştiğinde genelde şu tepkiyi veriyor: “Ben burası gelmez diye yazmıştım.” Cümle kurgu itibari ile zaten mantık hatası içeriyor. Üstelik biz tercih danışmanları tercih sürecinde televizyon ekranlarından, sosyal medyadan, yüz yüze verdiğimiz danışmanlık süreçlerinde “İçinize sinmeyen, geldiğinde gitmeyeceğiniz hiçbir programa tercih listesinde yer vermeyin.” Diye sürekli altını çizmemize rağmen…

  Tabi bir de üniversite öğrencisi veya mezunu olup, bölümünden veya mesleğinden memnun olduğu halde, kendini denemek amacı ile sınava giren adaylar var. Bu adaylardan bazıları kesinlikle gitmeyeceğini bildiği halde tercih de yapıyor. Kazanıyor ve ardından şu cümleyi kurabilme hayali kuruyor: “Ben X üniversitesini kazandım ama gitmedim.” Bu adayların kaç kişinin kontenjanını işgal ettiği ile ilgili bir veri yok elimizde ancak ben rakamın hiç de az olmadığını tahmin ediyorum.

  Kazanıp da kayıt yaptırmayan adayların toplam verisini aşağıda yer alan tablodan inceleyebilirsiniz. (2007–2018 arası, Veriler Ösym’den alınmıştır.)

  Bunun dışında;

  Sınav ve yerleştirme sistemini bilmeyenler, kazanıp da kayıt yaptırmayan adayların çok da önemli bir sorun olmadığını düşünebilir. Ancak sorun binlerce kişiyi ve onlarca kurumu doğrudan etkiliyor:

  ÖNERİLER

  Yazı kaynağı : medium.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap