Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ülkemizi işgal eden devletlerin isimleri nelerdir

  1 ziyaretçi

  ülkemizi işgal eden devletlerin isimleri nelerdir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Ülkemizi İşgal Eden Devletler Hangileridir

  Ülkemiz ve diğer ülkeler var olan uzun yıllar boyunca birçok farklı devletin işgaline uğramıştır. Dünya üzerinde birçok ülke yıllarca savaşlara katılmıştır. Haliyle savaş sonuçlarında işgale uğrama ya d işgal etme süreçleri söz konusu olmuştur. Ülkemizi, farklı yıllarda farklı savaşlarda birçok ülkenin işgal ettiği söylenebilir. İşgal eden ülkelere bakıldığında İngiltere, Yunanistan, Rusya ve Fransa dikkat çeker.

  Hangi Devlet? Hangi Bölgeyi İşgal Etmiştir?
  Birinci Dünya Savaşı sürecinde işgale katılan devletler; İngiltere, Fransa, İtalya ve Yunanistan olmuştur. Bu süreçte İngiltere, Marmara bölgesini; Yunanistan, Ege bölgesini; Fransa ve İtalya ise güney bölgeleri işgal etmiştir. Birinci dünya savaşı sırasında olmasa bile Rusya’da işgalci devletlerden olmuştur ve kendi konumuna yakın olan doğu bölgelerin işgalinde yer almıştır. Birinci Dünya Savaşı öncesine bakıldığında işgal eden ülkeler arasında farklı isimler dikkat çekmektedir. Geniş bir tarih süreci içerisinde ülkemizi Çin, Ermenistan gibi ülkeler de çeşitli bölgelerden işgal etmiştir. İşgalci ülkelere bakıldığında genellikle kendi sınırlarına yakın olan bölgeleri işgal ettikleri dikkat çeker.

  Savaşlar sırasında ülkemiz bir çok defa işgal altına alınmıştır son anlarda kritik kararlar verilerek tekrar kurtarılmıştır.

  1. Dünya Savaşı’nda İngiltere, Fransa, İtalyave Yunanistan işgal etmişlerdir.

  İşgal sırasında halkı yok ederek kendi vatandaşları gibi görmemişlerdir.

  Yazı kaynağı : www.denkbilgi.com

  Ülkemizi İşgal Eden Devletler Hangileridir?

  Birinci Dünya Savaşında Ülkemizi İşgal Eden Devletler Hangileridir?

  Bu yazımızda birinci dünya savaşında ülkemizi işgal eden devletler hangileridir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

  Birinci Dünya Savaşı, 1914 – 1918 yılları arasında gerçekleşmiş büyük bir savaştır. Savaşın tarafları İtilaf Devletleri ve İttifak Devletleri olarak bilinir. Osmanlı Devleti, İttifak Devletleri tarafından savaşmıştır. Birçok cephede birçok alanda savaşmak zorunda kalan Osmanlı Devleti’nin ağır yenilgi aldığı cepheler olduğu gibi zafer kazandığı cepheler de olmuştur.

  Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti’ni işgal eden devletler şu şekildedir:

  *İngiltere

  *İtalya

  *Fransa

  *Rusya

  İngilizler, Hicaz topraklarını ve başkenti zaptetmiştler. İtalyanlar ise Ege ve Akdeniz üzerinde hakim olmaya çalışmıştır. Fransızlar da doğu bölgesinde faaliyet göstermiştir. Ruslar da kuzeydoğu bölgesi tarafından ilerlemek istemişlerdir. Osmanlı Devleti savaşta mağlup sayılmış ve toprak kaybına uğramıştır.

  Yazı kaynağı : www.derszamani.net

  I. Dünya Savaşı'na katılan ülkeler

  İtilaf Devletleri

  Ülkemizi işgal eden devletler hangileridir?

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap