Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ülkemize hizmet etmiş önemli kişiler

  1 ziyaretçi

  ülkemize hizmet etmiş önemli kişiler bilgi90'dan bulabilirsiniz

  3. Sınıf Hayat Bilgisi Ülkemize Katkıda Bulunmuş Kişiler konu anlatımı

  3. Sınıf Hayat Bilgisi Ülkemize Katkıda Bulunmuş Kişiler konu anlatımı

  Kurtuluş Savaşını kazanıp işgal kuvvetlerini ülkemizden atmamızın en büyük sebebi milletimizin çok sabırlı ve mücadeleci olmasıdır. Savaş bittikten sonra da mücadele bitmemiş ve tüm hızıyla devam etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasında önemli rol oynayan kişiler, aynı zamanda cumhuriyetin bugünlere gelmesine de katkıda bulunmuştur.

   Ülkemize Katkıda Bulunmuş Kişiler

   1- Mehmet Akif Ersoy:

   İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy, 20 Aralık 1873 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Yarışmada yazdığı marş birinci seçilmesine rağmen para ödülünü almayı reddetti. Ülkemize veteriner, hekim ve hafız olarak da hizmet veren Mehmet Akif Ersoy, bizlere Safahat adlı bir şiir kitabı da bıraktı.

   2- Seyit Onbaşı:

   Seyit Onbaşı, Çanakkale Savaşı sırasında destan yazan kahramanlardan biridir. Tek başına bir top mermisini taşıyarak düşman gemilerinden birini batırmıştır. Geminin batması ile birlikte savaşın seyrini değiştiren Seyit Onbaşı, Balkan Savaşı sırasında da düşman ordularına karşı savaşmıştır. Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde anısına dikilmiş bir anıt bulunmaktadır.

   3- Nene Hatun:

   1857 yılında doğan Nene Hatun, tarihimizin en önemli kadın kahramanlarından biridir. 93 Harbi sırasında Erzurum'u savunmak için üç aylık bebeğini evde bırakmıştır. ''Türk, öksüz kalır ama vatansız kalmaz'' sözü, günümüzde hala hatırlanmaktadır. Cephede gösterdiği üstün başarı ile düşman ordusunun geri çekilmesinde etkili olmuştur. Aynı zamanda askerlerimize sık sık moral vermiş ve umut aşılamıştır. Kendisine 1955 yılında ''Yılın Annesi'' unvanı verildi.

   4- Cahit Arf:

   Ülkemizin gelmiş geçmiş yetiştirdiği en büyük matematikçi olan Cahit Arf, birçok buluşa imza atmıştır. Sadece matematik değil geometri alanında da çalışmaları olmuştur. ''Arf halkaları'' ve ''Arf değişmesi'' gibi ismiyle anılan çalışmalarıyla dünya tarihine geçmiştir. Bugün kullanmakta olduğumuz 10 liralık banknotların üzerinde kendisinin resmi bulunmaktadır.

   5- Sabiha Gökçen:

   22 Mart 1913 tarihinde doğan Sabiha Gökçen, sadece ülkemizin değil dünyanın da ilk kadın savaş pilotudur. Mustafa Kemal Atatürk'ün kendisine verdiği görevleri başarıyla yerine getirmiştir. Bunun sonucunda Murassa Madalyasına layık görülmüştür. Atatürk'ün sekiz manevi kızından biri olan Sabiha Gökçen, Dersim Harekatında da aktif olarak rol aldı. Balkan turu düzenleyerek adını önce Avrupa'ya sonra tüm dünyaya duyuran Sabiha Gökşen, 2001 yılında Ankara'da vefat etti.

   6- Safiye Ayla:

   14 Temmuz 1907 tarihinde dünyaya gelen Safiye Ayla, tıpkı Sabiha Gökçen gibi Atatürk'ün manevi kızıdır. Atatürk'ün dinlemekten en çok keyif aldığı isim olan Ayla, sesi ve yorumuyla Türk müziğine ayrı bir soluk getirmiştir. Aynı zamanda yaptığı sayısız beste ile müziğimizin dünyada tanınmasını da sağlamıştır.

   7- Nezahat Onbaşı:

   Nezahat Onbaşı Kurtuluş Savaşının sayısız kahramanlarından bir diğeridir. Sadece 9 yaşındayken babası ile birlikte savaşa katılmış ve cephede üstün bir başarı sergilemiştir. Kendisine 12 yaşındayken onbaşı rütbesi verilmiştir. Tarihimizde bu kadar genç yaşta onbaşı olmuş başka kişi yoktur. 1. ve 2. İnönü Muharebeleri dışında Konya İsyanında da aktif olarak rol aldı.

   8- Şahin Bey:

   Gerçek adı Mehmet Said olan Şahin Bey 1877 yılında Gaziantep'te doğdu. Fransız işgaline karşı Antep halkını ayaklandırarak düşman askerlerinin ülkemizden atılmasında önemli bir rol oynadı. Kurtuluş Savaşı dışında, Trablusgarp ve I. Dünya savaşlarında da görev aldı. Günümüzde Gaziantep'in simge ismi olan Şahin Bey, cesareti ve azmi ile milyonlarca kişiye örnek olmaya devam ediyor.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  3. Sınıf Ülkemize Hizmet Edenler Konu Anlatımı - İlkokul Dokümanları

  3. Sınıf Ülkemize Hizmet Edenler Konu Anlatımı - İlkokul Dokümanları

  Bu sayfamızda ilkokul 3. sınıf Hayat Bilgisi dersi 5. Ünite Ülkemizde Hayat Ülkemize Katkıda Bulunanlar / Ülkemize Hizmet Edenler konu özetini bulabilir ve inceleyebilirsiniz.

  ÜLKEMİZE KATKIDA BULUNAN KİŞİLER

  Yaptığı çalışmalarla topluma öncü olmuş insanlar vardır. Mehmet Akif Ersoy, Nene Hatun, Vecihi Hürkuş, Zihni Derin… Bu insanların ilgilendikleri alanlar ve başarıları çok farklı olsa da ülkemiz için çok çalışmaları hepsinin ortak özelliğidir.

  Yaptığı çalışmalarla ülkemize hizmet etmiş bu kişilerin hayatlarını araştırıp, yaptığı çalışmaları incelemek, karşılaştıkları güçlükleri nasıl aştıklarını öğrenmek bize çok fayda sağlar. Çünkü bu insanların hayatları hepimiz için örneklerle doludur.

  Ülkemize Hizmet Eden Kişileri Tanıyalım

  Nene Hatun: Rusların Erzurum’ u işgaline karşı halk direnişinin simgesi hâline gelmiş Türk kadın kahramandır.

  Mehmet Âkif Ersoy: Ulusal marşımız olan İstiklâl Marşı’nın şairidir. Mesleği veterinerlik olan Mehmet Akif, edebiyat ve şiirle de ilgilenmiştir. “Safahat” adında bir şiir kitabı vardır.

  Engin Arık: Ülkemizin yetiştirdiği en önemli fizik profesörlerinden biridir. Bor ve toryum madenleriyle ilgili çalışmalar yapmıştır.

  Zihni Derin: İlk Tarım Genel Müdürümüzdür. Yaptığı çalışmalarla Rize’de çay yetiştiriciliğini sağlamıştır. Günümüzde de birçok insan geçimini çay tarımından elde etmektedir.

  Jale İnan: Türkiye’nin ilk kadın arkeoloğudur. Ülkemizdeki birçok antik şehrin kazı çalışmalarına katılmıştır.

  Mehmet Ali Kağıtçı: Fransa’da Kâğıt Mühendisliği Okulundan birincilikle mezun olmuştur. Ülkemizde ilk kâğıt fabrikasını İzmit’te o açmıştır.

  Nuri Demirağ: Ülkemizin yetiştirdiği başarılı iş adamlarından biridir. Nuri Demirağ, Sivas-Erzurum demir yolu hattını yapmış, İstanbul Yeşilköy’de ilk büyük havaalanını inşa etmiş, ilk uçak fabrikası ve pilot okulunu kurmuştur.

  Sabiha Gökçen: Türkiye’nin ilk kadın pilotlarından biri olmakla beraber, dünyanın da ilk kadın savaş uçağı pilotudur. Mustafa Kemal Atatürk’ün sekiz manevî evladından birisidir.

  Naim Süleymanoğlu: Olimpiyat şampiyonu Millî haltercimizdir. Halter tarihinin en genç dünya rekortmeni unvanını almıştır. 8 kez dünya şampiyonu olan sporcumuz, 46 kez dünya rekoru kırmıştır. Ülkemize güreş dışında ilk altın madalya kazandıran sporcudur.

  Vecihi Hürkuş: Türk pilot, mühendis ve müteşebbis. Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden biridir, Türkiye’nin ilk uçak tasarımcısı ve üreticisidir, Türkiye’nin ilk yerli uçağını üretmiştir.

  Aziz Sancar: Türk akademisyen, biyokimyager, moleküler biyolog ve bilim insanı. Hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü kazanmıştır.

  Yaptıkları çalışmalarla ülkemizin gelişmesine katkıda bulunan ve ülkemize hizmet eden bu insanları sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz…

  Yazı kaynağı : www.ilkokuldokumanlari.com

  3. Sınıf Hayat Bilgisi Ülkeme katkıda bulunanlar konu anlatımı

  3. Sınıf Hayat Bilgisi Ülkeme katkıda bulunanlar konu anlatımı

  Ülkemize hizmet etmiş, başarılar kazanmış bir kişiye örnek veriniz. Bu kişinin hangi konuda çalışmalar yaptığını söyleyiniz.

  Olimpiyat şampiyonu, eski millî halterci Naim Süleymanoğlu ilk dünya rekorunu kırdığında 15 yaşındaydı. Halter sporunun en genç dünya şampiyonu unvanını aldı. Spor hayatında birçok kez dünya ve Avrupa şampiyonu oldu. Naim Süleymanoğlu, 46 kez dünya rekoru kırdı.

  Yurdumuzda ilk demir yolu yapımını gerçekleştiren ve havacılık sanayisini kuran iş adamıdır. Samsun, Sivas, Erzurum, Afyon, Antalya demir yollarını çok zor şartlarda çalışarak kısa sürede tamamladı. Atatürk, Nuri Bey’e “Demirağ” soyadını verdi. Nuri Demirağ, Türkiye’de ilk uçak fabrikasının kuruluşunu ve ilk yerli paraşüt üretimini gerçekleştirdi. İstanbul Boğazı’na köprü, Keban’a büyük bir baraj yapılması düşüncelerini ilk kez gündeme getiren kişidir.

  Zihni Derin, Türkiye’de çay tarımının başlamasını ve gelişmesini sağlayan ziraat mühendisidir. Rize’nin toprağının, çay ve turunçgil üretimi için elverişli olduğunu gördü. Çay Araştırma Enstitüsünü kurdu. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde çay üretiminin gelişmesindeki temeli oluşturdu.

  Pilot olan Vecihi Hürkuş, Türkiye’nin ilk uçak tasarımcısı ve üreticisidir. İlk sivil ve askerî uçağı yapan, ilk özel hava yolu şirketini kuran kişidir. Vecihi Hürkuş, Kurtuluş Savaşı’na pilot olarak katılmıştır. Özellikle İnönü ve Sakarya savaşları sırasında çok başarılı uçuşlar yapmıştır. İlk Türk Sivil Havacılık Okulunu açmış ve pilotlar yetiştirmiştir.

  Nene Hatun, Kurtuluş Savaşı’ndan önce yapılan Osmanlı-Rus Savaşı’nda Erzurum’un savunulmasında kahramanca mücadele veren Türk kadınıdır. Nene Hatun, düşmanın vatan topraklarına girdiğini öğrenince Erzurum halkı ile birlikte düşmanla kahramanca savaştı.

  Mehmet Ali Kâğıtçı, Öğrenimini kimya alanında yaptı. Fransa’da, Kâğıt Mühendisliği Okulunda eğitim görerek kâğıt mühendisi oldu. Avrupa’da, kâğıt sanayisinde çalışmalar ve araştırmalar yaptı. Ülkemizde kâğıt sanayisinin kurulmasını sağladı. Kurulan fabrikalarda görev yaparak kâğıt üretimini gerçekleştirdi.

  Aziz SANCAR, biyo kimyagerdir. Kimya alanında yaptığı çalışmalarla 2015 yılında Nobel Kimya Ödülü'nün sahibi olmuştur. Kanser hastalığının tedavisi ile de çalışmalar yapmaktadır.

  Barış MANÇO, dünyaca ünlü Müzisyenimizdir. Müzik ve tv programları alanlarında çalışmalar yapmıştır. Bestelediği 200'ün üzerinde şarkısı, kendisine 12 altın ve 1 platin albüm/kaset ödülü kazandırmıştır. Bu şarkılar çeşitli dillerde farklı sanatçılar tarafından seslendirilmiştir. TRT 1'de çocuk ve aileye yönelik “7'den 77'ye” adlı programı hazırlamış ve sunmuştur.

  Ülkemizin kalkınması ve gelişmesi için çok çalışarak ismi herkes tarafından bilinen bir kimse olmak çok gurur vericidir. Çok çalışarak ülkemizin spor, sanat, bilim, tarım alanında kalkınmasına katkısı olan, yaptıkları çalışmalarla topluma öncü olmuş insanlar vardır. Mehmet Akif Ersoy, Nene Hatun, Vecihi Hürkuş, Zihni Derin… Bu insanların ilgilendikleri alanlar ve başarıları çok farklı olsa da ülkemiz için çok çalışmaları hepsinin ortak özelliğidir.

  Jale İnan, Türkiye’nin ilk kadın arkeoloğudur. Uzun yıllar devam eden bilimsel kazılarla, Perge ve Side antik kentlerinin ortaya çıkarılmasını sağladı. Kazılarda bulunan eserler ve mozaikler bugün Antalya Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.

  Oktay Sinanoğlu, Türkiye'de bulunduğu dönemde çalışmalarını daha çok toplumda bir Türkçe bilinci oluşturmaya adadı. Eğitim dilinin Türkçe olması gerektiğini ve yabancı dilin takviyeli olarak öğretilmesinin gerektiğini savundu. Türkçede bulunan yabancı kökenli olduğunu söylediği bazı kelimelere çeşitli karşılıklar tavsiye etti. Oktay Sinanoğlu 19 Nisan 2015'de hayatını kaybetti.

  Yazı kaynağı : www.egitimsistem.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap