Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ülkemizde 60 metre derinliğinde 35 metre genişliğinde göktaşı çukuru bulunan yer

  1 ziyaretçi

  ülkemizde 60 metre derinliğinde 35 metre genişliğinde göktaşı çukuru bulunan yer bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Doğubayazıt'ta Bulunan Meteor Çukurunun Derinliği Azalıyor

  Doğubayazıt'ta Bulunan Meteor Çukurunun Derinliği Azalıyor

  Ağrı'daki dünyanın en büyük ikinci meteor çukurunun derinliği her geçen gün biraz daha azalıyor.

  Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesindeki Gürbulak Gümrük Kapısı'na 2 kilometre uzaklıkta bulunan meteor çukuru, 1892 yılında düşen büyük bir göktaşının çarpması sonucu oluşmuştu. 60 metre derinlik oluşturan çukura yerli ve yabancı turistlerde büyük ilgi gösteriyor. Ancak zaman içerisinde kar ve yağmurların taşıdığı kumlarla dolan çukurun derinliği şuanda yaklaşık 35 metre. Doğubayazıt esnafı ise yıllık ortalama 8 bin civarı turistin ziyaret ettiği çukurun görünümünü kaybetmemesi için yetkililerden destek bekliyor. Esnaflar meteor çukurunun turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerden biri olduğunu ve çukurlarını kaybetmek istemediklerini dile getiriyor.

  ALASKA'DAN SONRA DÜNYANIN İKİNCİ BÜYÜK METEOR ÇUKURU

  Doğubayazıt, dünyada büyüklük ve derinlik bakımından Alaska'dan sonra ikinci büyük meteor çukuruna sahip. Dünyada Alaska'da düşen göktaşından sonra ikinci sırada bulunan meteor çukuru, Doğubayazıt Sarıçavuş köyü sınırları içinde ve kayalık bir alanda bulunuyor. Bundan yaklaşık 130 yıl önce (1880-1885 yıllarında) geceleyin birden düşen gök cismi 35 metre genişliğinde ve 60 metre derinliğinde bir çukur açmıştı.

  Bir söylentiye göre de çukurun açılması sırasında meydana gelen sarsıntı geniş bir alanda hissedilirken, o gecenin sabahında Gülveren köyünün kaynak suları bulanık akmış.

  Yazı kaynağı : www.haberler.com

  METEOR ÇUKURU | Kültür Portalı

  METEOR ÇUKURU | Kültür Portalı

  Doğubayazıt ilçe merkezinin 35 kilometre doğusunda, Gürbulak gümrük kapısının yaklaşık 2 kilometre kuzeydoğusunda bulunmaktadır. 1988 Yılında Erzurum Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulunca tescillenmiş 2'nci derece doğal sit alanıdır.

  Karstik çöküntü olup derinliği 60 metre, çapı ise 35 metredir. Yöre halkı arasında 1892 yılında gece büyük bir göktaşının düştüğü, sarsıntı  meydana geldiğini ve Gülveren Köyü'nün su kaynaklarının bulanık aktığı söylenmektedir.

  Önemli bir turizm potansiyeline sahiptir. Her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.

  Kaynak: Alpaslan, İ. (1995). Her Yönüyle Ağrı. Tutibay Yayınları. Çetin,Y. (2013).Ağrı Kültür ve Doğa Varlıkları Envanteri. Doğuş Ofset Matbaacılık

  Ağrı Gezilecek Yerler

  Yazı kaynağı : www.kulturportali.gov.tr

  Dünyada İkinci Sırada! Ağrı'nın Doğubayazıt İlçesinde Bulunan Yerküredeki İkinci En Büyük Meteor Çukuru

  "Dünyanın en büyük ikinci meteor çukuru" Türkiye'de - YENİ ASYA

  Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan devasa çukur, dört mevsim yerli ve yabancı turistleri cezbediyor.

  Doğubayazıt ilçe merkezine 35 kilometre mesafedeki Türkiye-İran sınırında bulunan 60 metre derinliğindeki çukur, yöredeki Ağrı Dağı, Nuh'un Gemisi'nin izi, İshak Paşa Sarayı ve Ahmed-i Hani Türbesi'yle birlikte ilçeye gelen turistlerin uğrak yeri oluyor.

  Yöre sakinlerinin "meteor çukuru" olarak bildiği dev çukur, özellikle fotoğrafçıların ilgisini çekiyor.

  Dev çukur, drone ile görüntülendi.

  Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Faruk Kaya, yaptığı açıklamada, dev çukurun Türkiye-İran arasındaki Gürbulak Gümrük Kapısı'na 2 kilometre mesafede olduğunu söyledi.

  Kaya, burasının "meteor çukuru" olarak bilindiğini belirterek, "Çukur ile ilgili çeşitli bilimsel çalışmalar yapıldı, bu çalışmaların bir kısmında aynı çukurdan yöreye yakın olan İran tarafında da bulunmasından dolayı çukurun bir obruk olduğu ifade edildi ancak 1982 yılında yörede bir meteor düşmesinden sonra suların da bulanık akması sebebiyle söz konusu çukur yörede meteor çukuru olarak biliniyor." dedi.

  Dünyanın en büyük ikinci meteor çukuru olarak biliniyor

  Kaya, söz konusu çukurun "dünyanın en büyük ikinci meteor çukuru" olarak bilindiğine işaret ederek, "Bu dev çukur, turizm camiasında dünyada Alaska'daki meteor çukurundan sonra en büyük meteor çukuru olarak biliniyor, bunu değerlendirmemiz lazım, aynen Ağrı Dağı'nda Nuh'un Gemisi'ne insanlar inanıyor ama biz Nuh'un Gemisi Müzesinin Hong Kong'da yapıldığını duyuyoruz. Neden Hong Kong'ta çünkü biz zamanında o yatırımı yapmamışız. Eğer biz buraya yapmış olsaydık Hong Kong'a giden bir milyon turisti Ağrı'ya çekecektik, aynı şey meteor çukuru için de geçerli." şeklinde konuştu.

  Doğubayazıt'ın turizm açısından önemine işaret eden Kaya, şunları kaydetti:

  "İlçedeki diğer tarihi ve turistik değerleri görmeye gelen turistler rahatlıkla bu çukuru geziyor. Bu dev çukur ister obruk ister meteor çukuru olsun turizm acısından çok cazip bir alanda bulunuyor. Bu çukurun turizme daha fazla katkı sağlaması için Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ağrı Valiliği ve Doğubayazıt Kaymakamlığının burayı turizme kazandıracak şekilde bir master planı çerçevesinde düzeltmesi gerekir. Böyle olursa meteor çukuru Ağrı ve Doğubayazıt için tam bir turizm merkezi haline gelebilir."

  ***

  Okumak için tıklayınız:

  İşte 'dünyanın en tehlikeli yolu'

  Yaylalarda sonbahar tefekkürü...

  ***

  Okumak için tıklayınız:

  Beyaz Rahmetin Sahibi, Köse Dağı'na Müzeyyin ismiyle tecelli etti...

  Kış geldi, hoş geldi: Beyaz Rahmetin Sahibi, Müzeyyin ismiyle tecelli etti..

  ***

  Konuyla ilgili içerikler:

  TEFEKKÜR PENCERESİ...

  Kar, yağmur, dolu; gelmiyor gönderiliyor, yağmıyor yağdırılıyor...

  Kur'an-ı Hakim'in hakikatli ve nurlu bir tefsiri olan Risale-i Nur'da Cenab-ı Hakk'ın zerrelerden yıldızlara kadar tecelli eden ismlerini ve azim tasarrufatını tefekkür etmeye devam ediyoruz.

  'İlimlerin esası, ilimlerin şâhı ve padişahı, imân ilmidir.' hakikati çerçevesinde Kainat Kitabı'nda gerçekleştirilen herşeye mana-i harfiyle bakarak eserden sanatkara yönelerek Cenab-ı Hakk'a ulaşıyor, nazarlarımızı Esma-ül Hüsna'sının tecellilerine çeviriyoruz...

  Özetle diyebiliriz ki; Hissiz, şuursuz olan kar, yağmur, dolu, toprak, otlar, ağaçlar ve benzeri nice sebep bizlere şefkat edip, rızık yetiştirmek kabiliyeti olmadığından, su gelmiyor, gönderiliyor; toprak kendi kendine açılmıyor; Birisi o kapıyı açıyor, nimetleri ellerimize veriyor, meyveler, hububatı yetiştirmekten pek çok uzak olduğundan, onlar bir Hakîm-i Rahîmin perde arkasından uzattığı ipler ve şeritlerdir ki, nimetlerini onlara takmış, zîhayatlara uzatıyor.

  Tefekkür haberinin devamını okumak için tıklayınız:

  http://www.yeniasya.com.tr/dunya/kar-yagmur-dolu-gelmiyor-gonderiliyor-yagmiyor-yagdiriliyor_410925

  ***

  Okumak için tıklayınız:

  Kış geldi, hoş geldi: Beyaz Rahmetin Sahibi, Müzeyyin ismiyle tecelli etti...

  Munzur Dağı'nda mevsimin ilk tefekkür kareleri...

  Bu âleme tefekkürle bakarsan saadet olur

  Kış geldi, hoş geldi: Beyaz Rahmetin Sahibi, Müzeyyin ismiyle tecelli etti...

  ***

  Tefekkürün faziletleri

  Risale-i Nur, baştan sona bütün satırlarında tefekkürü ibadet haline getirmiş; “Bir saat tefekkür, bir sene ibadetten hayırlıdır.”6 Hadisinin feyiz ve bereketine mazhar olmuş bir tefekkür ummanıdır.

  “Âyet, Hadis ve Risale-i Nur’a göre tefekkürün önemi nedir?”

  Konuyla ilgili son derece önemli makalenin devamını okumak için tıklayınız:   

  http://www.yeniasya.com.tr/suleyman-kosmene/tefekkurun-faziletleri_216654

  ***

  Okumak için tıklayınız:

  Cassini’den son geçiş...

  Son 12 yılın en güçlü patlaması

  Tefekkür saati: Türünün ilk örneği ve Güneş'ten 100 bin kat büyük...

  Kara delikler ve kara kabir

  Aklın sınırlarını zorlayan bir tefekkür: Güneş’ten 21 milyar kat büyük ‘karadelik’

  ABD'de tefekkür saati: Astronomi tarihinde bir ilk...

  Tefekkür Saati: Hârika bir tasarrufu, lezzetli bir hayret ile seyir vakti...

  Çünkü bizler için tasarlanan ve birçok vazife ile vazifelendirilen Güneş,

  - Cenab-ı Hakk'ın Esmaü'l-Hüsnasından Nur ismine kesif bir ayine,

  - Sema denizinin yüzünde ziyadar bir kabarcık, 

  - Dünya sarayının kubbesinde büyük bir elektrik lambası,

  - Bahar ve yaz tezgâhında dokunan Rabbanî mensucat için bir mekik, gece-gündüz sahifelerinde yazılan Samedanî mektuplar için bir nur hokkası, 

  - Nuranî bir ağaç. Gezegenler onun hareketli meyveleri. Ağaçlara muhalif olarak güneş silkinir, ta o meyveler düşmesin. Eğer silkinmezse düşüp dağılacaklar, 

  - Meczub bir serzakir. Zikir halkasının merkezinde cezbeli bir zikir eder ve ettirir,

  - Sema yüzünün gözü,

  - Allah'ın emrine temessül eden ve herbir hareketini O'nun meşietine tatbik eden bir çöl paşasıdır. ve Cenab-ı Hakk'ın emri ve bilgisi dairesinde hareket etmektedir.

  ***

  Konuyla benzer haber ve makaleler:

  'Her biri, birer yörüngede akar, durur" Merkür'ün Güneş'in önünden geçişi...

  9 Mayıs Pazartesi günü Merkür kendisine belirlenen yörüge doğrultusunda Güneş'in önünden geçti.

  Devamını okumak için tıklayınız:

  http://www.yeniasya.com.tr/bilim-teknoloji/her-biri-birer-yorungede-akar-durur-merkur-un-gunes-in-onunden-gecisi_396284

  Risale-i Nur penceresiyle bir tefekkür yolculuğu: 'Big Bang Teorisi' ve 'Yaratılış'

  Bediüzzaman Said Nursi'nin 'Kainata değişmem dediği' değerli talebeleri, merhum Zübeyir Gündüzalp'in ''Okumak okumak yine okumak. Okumaktan yorulunca ne okuduğunu okumak veya kitab-ı kebir-i kainat(büyük kainat kitabını) okumak.'' şeklindeki veciz ifadeleri, hakikate ulaştıracak okumaların, tefekkürlerin önem derecesine vurgu yapmaktadır.

  Bu doğrultuda Kur'an-ı Hakim'in hakikatli bir tefsiri olan Risale-i Nur penceresiyle Kainat Kitabı'nın okumaya devam ediyoruz.

  Ve Cenab-ı Hakk'ın Kur'an-ı Mu'ciz-ül Beyan'ında da vurguladığı ''De ki: “Yeryüzünde dolaşın da Allah’ın başlangıçta yaratmayı nasıl yaptığına bakın. Sonra Allah (aynı şekilde) sonraki yaratmayı da yapacaktır. (Kıyametten sonra her şeyi tekrar yaratacaktır) Şüphesiz Allah’ın gücü her şeye hakkıyla yeter.” (Ankebut Suresi,20) fermanı ve Peygamber Efendimizin -Aleyhissalatu Vesselam- “Bir saat tefekkür, bir sene ibadetten hayırlıdır” hadis-i şerifleri doğrultusunda Cenab-ı Hakkın kainattaki zerrlerden yıldızlara kadar olan azim tasarrufatını tefekkür ediyoruz.

  Devamını okumak için tıklayınız:

  http://www.yeniasya.com.tr/bilim-teknoloji/risale-i-nur-penceresiyle-bir-tefekkur-yolculugu-big-bang-teorisi-ve-yaratilis_364403

  Mimar Sinan’ın ustalık imzası Selimiye ve Risale-i Nur'da Mimar Sinan...

  Risâle-i Nur'da Mimar Sinan ismi, yaratılıştaki harika sanat ve maharete bağlamında zikredilirken; mevcudatın yaratılışı Cenab-ı Hakk'a verilmeyip kendi kendilerine verildiği zaman, her bir taşın, zerrenin Mimar Sinan kadar bir maharete malik olmaları gerektiğine işaret edilmektedir. (Sözler, s. 510)

  Devamını okumak için tıklayınız:

  http://www.yeniasya.com.tr/foto-galeri/mimar-sinan-in-ustalik-imzasi-selimiye-ve-risale-i-nur-da-mimar-sinan_392688

  Kainat 'biz biriz ve bir elden çıkmışız' diyor: Levh-i Mahfuz ve İnsan Hafızası

  Okumak için tıklayınız:

  http://www.yeniasya.com.tr/gundem/kainat-biz-biriz-ve-bir-elden-cikmisiz-diyor-levh-i-mahfuz-ve-insan-hafizasi_364034

  ***

  Okumak için tıklayınız:

  Tefekkür penceresi: Ağaçlardaki sistem hayret uyandırdı...

  Dikkat çeken araştırma: Arılarla ilgili yeni bir tefekkür penceresi

  Moğolistan'ın dev 'kaya kaplumbağa'sı ve Bakara Suresi'nin mucizevi ayeti

  Kainat Kitabı'nın 5000 yıldır okunan güzel bir sayfası...

  Bir saat tefekkür...

  ''Acaba bu serseri yıldız arzımıza çarpmasın mı?''

  Gökte bir kuyruklu yıldızı görse...

  Bir iğne ustasız, bir harf katipsiz, bir robot da 'mühendis'siz olmaz...

  ***

  Yaratılış kavramı nasıl anlaşılmalıdır? İki yaratılış kavramı: İbda ve inşâ

  “İbda-ihtira-inşa ne demektir?”

  İKİ İŞARET FİŞEĞİ

  Bu kavramlar, hilkat mu’cizesinin iki işaret fişeğidir:

  1- İhtira ve ibda’

  2- İnşa, terkip ve san’at.

  Bediüzzaman, müşahede ettiği hilkat sahifelerini bu iki tür kavramla güncelliyor, gündemimize getiriyor. 

  Okumak için tıklayınız:

  http://www.yeniasya.com.tr/suleyman-kosmene/iki-yaratilis-kavrami-ibda-ve-insa_336748

  ***

  NASA'yı değil, anlattıklarını dinleyiniz!

  ...Fakat çok az kimse -eserden sanatkara geçmek- prensibiyle, muhteşem bir yaratılış, hikmet ve iradeyle konumlandırılan ve birçok amaca hizmet etmesi amacıyla vazifelendirilen Güneş'in ve bulunduğu Güneş Sistemi'nin yaratılışındaki harikalara dikkat çekti. 

  Okumak için tıklayınız:

  http://www.yeniasya.com.tr/dunya/nasa-yi-degil-anlattiklarini-dinleyiniz_366749

  ***

  ''Acaba bu serseri yıldız arzımıza çarpmasın mı?''

  (...) Fakat, meşhur bir münevverü’l-akıl denilen kalbsiz bir fâsık feylesof ise, gökte bir kuyrukluyıldızı görse, yerde titrer, “Acaba bu serseri yıldız arzımıza çarpmasın mı?” der, evhâma düşer. (Bir vakit böyle bir yıldızdan koca Amerika titredi. Çokları gece vakti hanelerini terk ettiler.)

  Risale-i Nur'dan Sözler isimli eserden ilgili bölümün devamını okumak için tıklayınız:

  http://www.yeniasya.com.tr/risaleinur/sozler/

  Bu doğrultudaki her gelişmeyi Büyük İslam Alimi Bediüzzaman Said Nursi'nin Risale-i Nur'da dikkat çektiği hakikatler çerçevesinde değerlendirerek ''Kainat Kitabı'nda Tasarrufat-ı İlahiyi( Cenab-ı Allah'ın tasarrufları) müşahede (gözlemleyerek) ederek tefekkür edebiliriz. Hârika bir kudret-i Samedâniyeyi ( Allah'ın Kudreti), lezzetli bir hayret ile seyredebiliriz.''

  Bediüzzaman'ın Risale-i Nur'da dikkat çektiği ''İmân hem nurdur, hem kuvvettir. Evet, hakiki imânı elde eden adam, kâinata meydan okuyabilir ve imânın kuvvetine göre, hâdisâtın tazyikâtından kurtulabilir..." ifadeleri ve ''...Evet, tam münevverü’l-kalb bir âbidi, küre-i arz bomba olup patlasa, ihtimâldir ki, onu korkutmaz. Belki hârika bir kudret-i Samedâniyeyi, lezzetli bir hayret ile seyredecek.'' sözleri çerçevesinde tefekkür vesilesi haline getirerek hakiki imanı elde etmeye çalışmalıyız  ve 'Harika bir Kudret-i Samedaniyeyi' 'lezzetli bir hayret ile seyretmeliyiz.'

  AA

  Yazı kaynağı : www.yeniasya.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap