Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  özen kelimesinin eş anlamlısı nedir

  1 ziyaretçi

  özen kelimesinin eş anlamlısı nedir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Özen Eş Anlamlısı Nedir? Özen Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

  Özen Eş Anlamlısı Nedir? Özen Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

  Özen Eş Anlamlısı Nedir? Özen Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

  Bir kelimenin eş anlamlısını kullanırken mutlaka anlam bütünlüğünü bozmadan değerlendirme imkanı verilmelidir. Türkçede bu konuda özen kelimesine karşılık olarak yine iki tane sözcük tam olarak anlamı taşımaktadır. Bu sayede amaca uygun olarak tek başına veya cümle içerisinde değişik yerlerde kullanım imkanı sağlar.

   Özen Eş Anlamlısı Nedir?

   Özen kelimesine karşılık olarak eş anlamlı şekilde kullanılabilecek olan iki tane sözcük öne çıkmaktadır.

   - İtina

   - İhtimam

   Özellikle itina kelimesinin günlük yaşamda çok daha fazla bu konuda öne çıktığını söylemek mümkün. Yani halk arasında özen kelimesine karşılık olarak eşit düzeyde itina sözcüğü de amaca uygun değerlendirilir. Birçok değişik yazılı kaynak ya da Eser ile beraber değişik noktalarda yine ihtimal sözcüğü öne çıkmaktadır.

   Özen Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

   Özen kelimesi için eş anlamlı olarak kullanılabilecek sözcükler arasında itina ile beraber ihtimam sözcüğü gelmektedir. Her iki kelime de gün içerisinde geçerli olarak taşıdığı anlam kapsamında özen kelimesinin yerine değerlendirilebilir. Özellikle Türkçeyi daha zengin kullanmak ve arka arkaya gelen cümlelerde bütünlüğü yakalamak için önemli bir yere sahiptir.

   TDK’ya Göre Özen Kelimesinin Eş Anlamlısı

   Türk Dil Kurumu kapsamında özen kelimesine karşılık olarak eş anlamlı şekilde başta itina kelimesi olmak üzere ihtimam sözcüğü de kullanılabilir. Bu açıdan taşımış olduğu anlam kapsamında yazılışları farklı ve anlamları aynı sözcükler olarak farklı yerlerde kullanım imkanı vermektedir.

   Özen Kelimesinin Eş Anlamlıları ile Örnek Cümleler

   İki farklı eş anlamlı sözcüğü ile beraber özen kelimesinin karşılık olarak cümle kurma imkanı bulunuyor.

   ‘’Bu işi itina ile yapman gerekiyor.’’

   ‘’Yaptığın bu işe kesinlikle ihtimam göstermemişsin.’’

   Görüldüğü gibi yukarıdaki verilen cümlelerde olduğu şekilde özen kelimesine karşılık olarak değerlendirilebilirler. Aynı zamanda her iki cümlede aynı şekilde özen sözcüğü de kullanılabilir.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Özen kelimesinin eş anlamlısı nedir?

  Özen kelimesinin eş anlamlısı nedir?

  Türkçede özen fiilinden ortaya çıkmış olan özen kelimesinin anlamı, 'bir işi yaparken, elinden geldiğince dikkatli ve iyi yapmaya çalışma' yani, özenme durumudur.

   Özen Eş Anlamlısı

   TDK kaynaklarına göre, özen kelimesinin tam olarak anlamı, bir işi veya bir çalışmayı yaparken, daha mükemmeli için uğraşma, çabalama durumudur. Özen kelimesinin, birçok eş anlamlısı bulunmaktadır. Bunlar, şu şekilde sıralanmaktadır; dikkat, hizmet, ihtimam, itina. Özen kelimesinin zıt anlamlısı; özensiz, gelişi güzel, alelade, dikkatsiz, üstünkörü kelimeleridir.

   Özen kelimesi eş anlamlılarına örnek cümleler şu şekilde belirtilebilir; ' Her yaptığı işi özenle yapardı.' veya ' Her yaptığı işi itina ile yapardı.' 'Her yaptığı işi ihtimam ile yapardı.' Her yaptığı işi dikkatle yapardı.' Cümlelerinde görüldüğü üzere, hiçbir tümcede anlam farkı bulunmamaktadır. Tüm anlamdaşlar birbiri yerine rahatlıkla kullanılabilir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Özen Eş Anlamlısı – Özen Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir?

  Özen Eş Anlamlısı Nedir? Özen Kelimesinin Eş Enlamı Olan Sözcükler

  özen kelimesinin eş anlamlısı nedir ? - özen eş anlamı, eş seslisi ve dahası

  özen kelimesinin eş anlamlısı nedir? (Anlamı ve örnek cümleler)

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap