Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  özel güvenlik kimlik kartı sorgulama e-devlet

  1 ziyaretçi

  özel güvenlik kimlik kartı sorgulama e-devlet bilgi90'dan bulabilirsiniz

  e-Devlet Kapısı

  e-Devlet şifrenizi içeren zarfınızı PTT Merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz.

  Bu uygulama, sizin yerinize başka bir kişinin şifre alıp adınıza işlem yapmasının önüne geçilmesi için gerekmektedir. e-Devlet Kapısı üzerinden verilen hizmetler yüksek güvenlik seviyesi gerektirdiğinden, şifreler başvuru sahipleri için özel olarak oluşturulmaktadır. Bu nedenle ancak kimlik ibrazı ve şahsen başvuru ile şifreler verilmektedir.

  Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 2 TL tahsil edilmektedir. Şifrenin kaybedilmesi, unutulması vb. durumlarda PTT'den alınacak her şifre için ayrıca 4 TL ücret ödenmektedir. Bu işlem masrafı dışında herhangi bir yıllık ücret ödenmesi söz konusu değildir.

  e-Devlet Kapısı kayıtlı kullanıcısıysanız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra "Profilim" alanında bulunan iletişim bilgileri kısmına cep telefonunuzu kaydettiyseniz ya da cep telefonunuzu veya hem cep telefonunuzu hem de e-posta adresinizi e-Devlet Kapısında doğruladıysanız şifre yenileme hizmetinden yararlanarak yeniden şifre temin edebilirsiniz. Bununla birlikte, mobil imza, elektronik imza, yeni T.C. kimlik kartı veya internet bankacılığı kullanıyorsanız, e-Devlet Kapısına bunlardan biri ile giriş yaptıktan sonra da şifre oluşturabilirsiniz.

  e-Devlet şifresi yurt dışında Elçilik ve Konsolosluklardan ücretsiz olarak temin edilebilmektedir.

  Yazı kaynağı : giris.turkiye.gov.tr

  Güvenlik

  e-Devlet Kapısı

  T.C. Kimlik Kartı, kanuni olarak nüfus cüzdanının yerine vatandaşlık kartı olarak kullanılacaktır. T.C. Kimlik Kartı ile giriş yapabilmeniz için iki yöntem bulunmaktadır.

  Standart Kart Okuyucu ile giriş: T.C. Kimlik Kartı ve PIN ile giriş yapabilirsiniz. Bilgisayarınızda standart kart okuyucunun sürücüsü kurulu olmalıdır.

  Tuşlu Kart Okuyucu ile giriş: T.C. Kimlik Kartı ve PIN ile giriş yapabilirsiniz. PIN kodunuzu tuşlu kart okuyucuyu kullanarak girmelisiniz. Bilgisayarınızda tuşlu kart okuyucunun sürücüsü kurulu olmalıdır.

  Yazı kaynağı : giris.turkiye.gov.tr

  Özel Güvenlik Kimlik Kartı Nasıl Alınır ve Sorgulama

  Özel Güvenlik Kimlik Kartı Nasıl Alınır ve Sorgulama

  Özel güvenlik kimlik kartı sorgulaması hem online olarak hem de kuruma giderek yapılabilmektedir. Sorgulama işlemi için T.C. kimlik numarasının bilinmesi gerekmektedir. EGM’nin web sitesi üzerinden il seçimi yapılarak sorgulama yapabilmek mümkündür. Özel güvenlik kimlik kartı başvurusu yapmak isteyenler; başvurularını da online olarak yapabilmektedirler.

  Başvuru sahipleri için polis ve jandarma tarafından güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılmaktadır. Soruşturma sonrasında olumsuz herhangi bir duruma rastlanmaz ise; gerekli belgeler teslim edilmelidir. Belgelerin teslim edileceği kurum ise; Özel Güvenlik Şube Müdürlükleri olmaktadır.

  Başvuru gerçekleştikten sonra otomasyondan başvurunun gerçekleştiğine ve verilen bilgilerin doğru olduğuna dair bir döküm alınmaktadır. Islak imzalı şekilde başvuru sahibine bu döküm teslim edilmektedir.

  Özel Güvenlik Kimlik Kartı Sorgulama Yöntemleri

  Özel güvenlik kimlik kartı sorgulaması yapmak isteyenlerin izleyebilecekleri yollar aşağıdaki gibidir:

  Güvenlik Daire Başkanlığı’ndan Özel Güvenlik Kimlik Kartı Sorgulaması

  Yaşanılan şehirdeki Güvenlik Daire Başkanlığı’na bizzat giderek özel güvenlik kimlik kartı sorgulaması yapılabilmektedir. Bunun için T.C. kimlik numarasının bilinmesi ve ikamet edilen yerdeki Güvenlik Daire Başkanlığı’nın adresinin bulunması yeterli olmaktadır.

  Online Özel Güvenlik Kimlik Kartı Sorgulama

  İnternet üzerinden online olarak özel güvenlik kimlik kartı sorgulama işleminizi Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM)’nin sayfasından kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

  EGM özel güvenlik kimlik kartı sorgulama;

  En son aşama olarak “Sorgula” linkine tıklayarak kimlik kartı sorgulamasını tamamlayabilirsiniz.

  Bazı Şehirler İçin Online Özel Güvenlik Kimlik Kartı Sorgulama Linkleri

  İnternet üzerinden özel güvenlik kimlik kartı sorgulaması yapacak olanlar; sorgulama yapacakları şehrin ismini linkte yazıp, direkt sayfaya ulaşabilmektedirler. Ancak Türkçe karakter kullanmamaya özen göstermeleri gerekmektedir. Örnek vermek gerekir ise; Şanlıurfa yazacak olanların linke sanliurfa yazmaları gerekmektedir.

  Bu linklerin örnekleri ise şöyledir:

  İnternetten Özel Güvenlik Kimlik Kartı Sorgulamasının Yapılamayacağı Şehirler Hangileridir?

  Online olarak özel güvenlik kimlik kartı sorgulaması her il için yapılamamaktadır. Ancak ilgili illerde yaşayanların telefon ile sorgulama yapabilmeleri mümkündür.

  Yapılamayan iller ise aşağıda sıralanmıştır:

  Telefon İle Özel Güvenlik Kimlik Kartı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

  Bağlı bulunulan Özel Güvenlik Daire Başkanlığı aranabilmektedir ve T.C. kimlik numarası ile sorgulama yapılabilmektedir.

  Telefon Aracılığı İle Özel Güvenlik Kimlik Kartı Sorgulanabilecek Numaralar Nelerdir?

  Özel güvenlik kimlik kartı sorgulaması yapmak isteyenlerin telefon ile arayabilecekleri numaralar aşağıda listelenmiştir:

  Özel Güvenlik Kimlik Kartı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

  Özel güvenlik kimlik kartı almak isteyenlerin başvuruda bulundurmaları gereken belgeler aşağıda verilmiştir:

  Özel Güvenlik Kimlik Kartı Basımı Günlük Kaç Adet Yapılmaktadır?

  Özel güvenlik kimlik kartı için her gün ortalama 800-1.200 adet başvuru yapılmaktadır. Bir günde ise; 1.300 ile 1.600 adet arası kart basımı gerçekleştirilebilmektedir. Birimlerin değiştirilmesi ile beraber özel güvenlik kimlik kartlarının sahtesinin yapılmaması için kimliklerin üzerine bir güvenlik uygulaması yerleştirilmiştir.

  Özel Güvenlik Kimlik Kartının Basımı Nerede Yapılır?

  Eski sistem kapsamında özel güvenlik kimlik kartlarının basımları Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığı tarafından yapılmaktaydı. Aynı kurum dağıtımı da üstlenmekteydi. Ancak yeni sistem kapsamında Özel Güvenlik Daire Başkanlığı, kartların basımını üstlenmiştir.

  Özel Güvenlik Kimlik Kartının Teslimi Hangi Kurum Tarafından Yapılır?

  Özel güvenlik kimlik kartı başvurusunun yapılması ile beraber başvuru sahibi hakkında valilik güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması başlatmaktadır. Araştırma sonucunda eğer olumlu sonuç elde edilir ise; belgeler valiliğe teslim edilmelidir. Özel Güvenlik Daire Başkanlığı da belgelerin doğrulanması ile beraber aynı gün içerisinde kart basımını gerçekleştirmektedir. Ardından PTT tarafından kartlar ilgili adreslere teslim edilmektedir.

  Özel Güvenlik Kimlik Kartı İçin Arşiv Araştırması ve Güvenlik Soruşturması Ne Kadar Sürer?

  Arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması; özel güvenli kimlik kartı çıkartılması için gerekli aşamaların en uzunu olmaktadır. Bu süreçte bilgilerin doğru ve eksiksiz olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

  İlden ile bu süreç değişiklik gösterebilmektedir. Bazı şehirlerde arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması birkaç ay sürebilmektedir. Ancak bazı şehirlerde sadece 15 gün içerisinde araştırma sonuçlanabilmektedir.

  Özel Güvenlik Kimlik Kartı Teslim Süresi Ne Kadardır?

  Özel güvenlik kimlik kartı başvuruları yapıldıktan ve başvurular onaylandıktan sonra aynı gün içerisinde kimlik kartı basımları gerçekleşmektedir. Ancak kimlik kartının başvuru sahiplerine ulaştırılması için kabul günü haricinde geçmesi gereken gün sayısı aşağıda belirtilmiştir:

  İlgili bölgenin yoğunluğuna, bölgedeki başvuru sayısına göre teslim süresinde değişiklikler olabilmektedir.

  Yazı kaynağı : www.ssk.biz.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap