Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ötv ikinci el araçları nasıl etkiler

  1 ziyaretçi

  ötv ikinci el araçları nasıl etkiler bilgi90'dan bulabilirsiniz

  İkinci el araçlara 'matrah' ayarı! Gözler 1 Aralık'a çevrildi...

  Yüzde 50 azaldı: ÖTV indirimi beklentisi ikinci el piyasasını düşürdü

  SON DAKİKA: İkinci el araçlara matrah ayarı! Araç fiyatları ne kadar olur? - Son Haberler - Milliyet

  SON DAKİKA: İkinci el araçlara matrah ayarı! Araç fiyatları ne kadar olur? - Son Haberler - Milliyet

  Milliyet.com.tr/Özel Otomobilde özel tüketim vergisi (ÖTV) matrah değişikliği düzenlemesi yolda... Matrah düzenlemesi Aralık ayında yürürlüğe girecek. Düzenleme sonrası alt matraha düşen otomobillerde yüzde 20'ye varan indirimlerin yapılacağı konuşuluyor. Öte yandan matrah düzenlemesi gündeme girince araç piyasasında yaprak kımıldamaz oldu. Vatandaşın gözü Aralık ayında. Peki matrah düzenlemesi ikinci el araç fiyatlarına nasıl yansıyacak? Piyasadaki bazı araçlarda şimdiden indirimler yapılmaya başlandı.

  FİYATLARDA NE KADAR İNDİRİM OLUR?

  İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel şu ifadeleri kullandı: "Sektörümüzün uzun süredir beklediği ÖTV matrah güncellemesi hakkında Hazine ve Maliye Bakanımız Sn. Nureddin Nebati Bakanlık nezdinde çalışma yürüttüklerini belirtmişti. Son olarak da geçtiğimiz günlerde düzenlemenin 1 Aralık’ta hayata geçirileceğini öğrendik. Matrah güncellemesinin hangi oranlarda yapılacağı konusunda henüz net bilgi sahibi olmasak da yükselen araç fiyatlarına olumlu etki edecektir.

  İKİNCİ EL ARAÇLARDA DÜŞÜŞ OLUR MU?

  Özellikle yeni model yılına sahip araçlarda 2. el otomobil piyasası sıfır araç fiyatlarına göre belirleniyor. Bu sebeple ÖTV matrah güncellemesi 2. el otomobil piyasasını doğrudan etkileyeceğinden bu alanda da fiyat düşüşleri yaşanacaktır.

  EN DÜŞÜK SIFIR OTOMOBİL FİYATI NE KADAR OLUR?

  Şu an en düşük fiyatlı sıfır otomobiller 400.000 TL’den başlıyor. Matrah güncellemesinin detayları henüz resmi olarak açıklanmasa da beklenti %45’lik matrah diliminin arttırılması. Düzenleme beklenen gibi olursa %70 ve %80’lik dilimdeki araçlar %45 dilimine girecek ve 400.000 TL olan en düşük sıfır araç fiyatları ortalama 340.000TL civarında olacak.

  Yükselen araç fiyatları neticesinde sektörümüzün adına zaruri ihtiyaç haline gelen ve beklenen bir güncellemeydi. Diğer yandan fiyatların düşeceği beklentisi ile vatandaşlarımızın da otomobil alma planlarını erteledikleri ve bu sebeple piyasayı durağan hale getiren bir süreç yaşıyorduk. Hem fiyatların bir miktar düşmesi hem de beklenti ortamını bitirerek piyasayı tekrar hızlandıracak bir güncelleme olacağını umuyoruz."

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  İkinci el ve sıfır araba alacak milyonları ilgilendiriyor! ÖTV detayı açıklandı - Ekonomi Haberleri

  ÖTV indirimi tartışması otomotiv sektörünü nasıl etkiledi?

  ÖTV düzenlemesi ve çip krizi ikinci el araç fiyatlarını nasıl etkileyecek?

  ÖTV düzenlemesi ve çip krizi ikinci el araç fiyatlarını nasıl etkileyecek?

  Kasım 2020-Mayıs 2021 döneminde tarihinin en durgun dönemlerinden birini yaşayan ikinci el araç pazarı, Haziran ve Temmuz 2021 aylarınde biraz hareketlendi. ÖTV'deki matrah düzenlemesiyle birlikte ise Ağustos ayını bir önceki aya göre ortalama yüzde 10 oranında düşüşle kapattı. 

  NTV'den Murat Şahin'in sektör temsilcileri ile görüşüp hazırladığı haberde son durum aktarıldı.

  Tedarik ve stok sorunları nedeniyle sıfır kilometre araçlardaki fırsatları değerlendiremeyen tüketiciler Eylül ayı itibariyle yeniden ikinci ele yöneldi. 

  SIFIR ARAÇ BELİRLEYİCİ OLDU

  ÖTV matrahındaki indirime rağmen bayilerde araç bulunamadığını belirten Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç, "Bu durumda ikinci ele yöneliyor ve burada da fiyatlarda bir hareketlilik oluyor. Ama çok aşırı bir yükselme olmadı. Eğer fabrikalarda araç çok üretilir ve piyasaya çıkarsa o zaman ikinci elde yükselme olmaz. Ama araç girişi olmazsa ikinci elde yükseliş yaşanır" dedi. 

  Erkoç, "Pazarda belirleyici olan sıfır araçlardaki arz ve talep dengesizliği ve arkadan gelen Covid-19 nedeniyle fabrikaların üretimi durdurmasıydı. Şu anda dünya genelinde fabrikalar tam kapasite çalışıyor. Sonrasında çip krizi denen birşey çıktı. Kasıtlı mı yapılıyor bu bilemiyoruz. Çipi dünyada tek kişi üretmiyor. Kore, Çin, Kanada ve Amerika üretiyor. Böyle bir varsayımdan dolayı bayiler araçların az geldiğini söylüyorlar ve araçları kıymetlendiriyorlar" diye konuştu.  

  ÇİP KRİZİ ÖTV ETKİSİNİ AZALTTI

  DOD Satış Müdürü Erol Gündoğan, ÖTV matrahındaki düzenlemeyle birlikte tercihlerin ilk planda sıfır araçlara yöneldiğini ancak çip krizinin sıfır araçlarda neden olduğu tedarik sorunu nedeniyle bunun pazar üzerinde etkisinin kısıtlı olduğunu belirtti. 

  Çip krizi kaynaklı araç tedarik sorunun, ikinci el araçlara, özellikle de model yılı genç araçlara olan ilgiyi artırdığını dile getiren Gündoğan, "Ocak-Ağustos 2021 dönemi ile bir önceki yılın aynı dönemini karşılaştırdığımızda en yüksek artışın 0-1 yaş aralığındaki ikinci el araçlarda yüzde 28 seviyesinde olduğunu görüyoruz. Genel olarak ülkemizdeki araç parkının yaşlı olması ve son dönemde kur seviyelerine bağlı olarak artan araç fiyatları nedeniyle düşen alım gücü 7 yaş ve üzeri araçların el değiştirme oranını artırıyor. Yıllardır yüzde 60’ların altına düşmeyen bu oran içinde bulunduğumuz dönemde de yüzde 70 seviyesinde" dedi. 

  "TALEBE BAĞLI FİYATLAR ÇIKAR"

  Araç bulunabilirliğinin yanı sıra kur seyrinin de fiyatlar üzerinde ekili olduğunu belirten Gündoğan, "Mevcut koşulların devamı halinde ikinci el araç fiyatları talebe paralel yukarı yönlü hareket edecektir" diye konuştu. 

  Tüketicilere, "İhtiyaçlarına paralel, bütçelerine uygun ve fiyat/performans oranı doğru bir araç bulduklarında değerlendirmelerini öneririm" diyen Gündoğan, "İlerleyen aylarda sıfır araç bulunabilirliği ve döviz kuru seyrine bağlı olarak fiyatlarda yukarı yönlü hareket çok olası olduğu için şu an ikinci el araç almak için doğru zaman" dedi. 

  "TREND TEKRAR İKİNCİ ELE KAYIYOR"

  Otomerkezi.net CEO'su Muhammed Ali Karakaş, çip probleminin 2022 yılının ilk çeyreğine kadar süreceğine dair öngörülerin paylaşıldığı bu dönemde, ikinci el araçlarda talebin artacağını söyledi.

  Pandemiyle birlikte vatandaşların bulaş endişesiyle toplu taşıma araçlarını kullanmak istemediğini ve İstanbul'da İBB verilerine göre bu yıl 2019 yılıyla karşılaştırıldığında toplu taşıma aracı kullanımının yüzde 49 düştüğünü vurgulayan Karakaş, "Şehire dönüş, okulların açılması, ticari hayatın tekrar hız kazanması, aşı takviminin doğru işletilmesiyle birlikte Ekim ayı ve sonrasında otomobil ihtiyacının katlanarak artacağı bir döneme giriyoruz. Bireysel ve ticari kullanım ihtiyaçları doğrultusunda, ikinci el araç parkında yeterli arz varken Eylül ayı sonuna kadar tüketicilerin alım yapmasını tavsiye ediyoruz" dedi.  

  "FİYATLARDA ARTIŞ BEKLENTİSİ YÜZDE 7-8"

  2 yaşına kadar olan ikinci el otomobillerde ortalama yüzde 5 kadar kısıtlı bir fiyat düşüşü yaşandığını belirten Karakaş, "Yıl sonuna kadar kur, faiz ve sıfır kilometredeki stok kriterleriyle paralel olarak maksimum yüzde 7-8'lik bir artış beklentimiz var" açıklamasını yaptı.

  Yazı kaynağı : www.cumhuriyet.com.tr

  ÖTV’de indirimin adı yetti: İkinci el araç piyasası düşüşe geçti

  ÖTV’de indirimin adı yetti: İkinci el araç piyasası düşüşe geçti

  Özel Tüketim Vergisi'nde (ÖTV) indirim sinyali bile ikinci elde fiyatları aşağı çekmeye yetti. 26 Ekim 2021'de yayımlanan “Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”da yapılan düzenlemeye istinaden, ÖTV tebliğindeki “Bakanlar Kurulu” ibaresi “Cumhurbaşkanı” olarak değiştirildi. Böylece motorlu araç ÖTV ve matrahlarının alt ve üst sınırını 3 katına kadar artırılabilmesi ya da sıfıra indirebilmesi yetkisi Cumhurbaşkanı'na geçti.

  FIRSATÇILAR FİYAT İNDİRMEYE BAŞLADI

  Bayilere kısıtlama getirilsin

  Fiyatlardaki düşüşün sürmesi beklenirken, vatandaşlar yapılacak düzenlemenin tutması ve fırsatçıların önünün kesilmesi için bazı kısıtlamaların da beraberinde getirilmesini istiyor. Söz konusu beklentide 3 ana başlık öne çıkıyor:

  - Otomobil bayileri ikinci el satışı yapmasın: Döviz kurunun hareketliliğini fırsata çeviren bazı bayiler, beklettiği otomobilleri kendi ikinci el şirketine satıp, plakayı taktıktan sonra yine piyasa fiyatının üstünde vitrine koyuyor. Bu da ikinci el araba fiyatlarının, “bulunamayan sıfırdan” pahalıya satılmasını beraberinde getiriyor.

  - Bayilerin galericilere sıfır km otomobil satışı yasaklansın: Mevcut durum, plakası takılmış ikinci el otomobilin bayideki liste fiyatından 80-100 bin lira daha pahalıya satılmasına ve fiyatların sürekli yükselmesine neden oluyor. Tüketiciler, otomobil piyasasındaki fiyat şişkinliğinin önlenmesi için bunun mutlaka yapılması gerektiği görüşünde.

  - Aksesuar dayatması vatandaşa ekstra maliyet çıkartıyor: Sıfır km araç almak isteyen vatandaşa, “otomobil dışında faturalandırılan” ve 30-40 bin lira farka neden olan aksesuar paketi dayatılmasın.

  SAHİBİNDEN’E FAHİŞ FİYAT SORUŞTURMASI

  Sahibinden.com’a Rekabet Kurulu soruşturma açma kararı verdi. Konut, otomobil, yedek parça, elektronik vs. gibi ürünlerin satışı ve kiralanması amacıyla ilan girilen sitedeki fiyat politikası nedeniyle Rekabet Kurulu soruşturma açtı. Soruşturmaya neden olarak da şirketin sahip olduğu hakim durumunu aşırı fiyat kullanmak suretiyle kötüye kullanması olarak belirtildi. Yapılan ön araştırma sonrasında elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitler neticesinde bulguların ciddi ve yeterli olmasından dolayı soruşturma açılmasına karar verildi.


  Yazı kaynağı : www.yenisafak.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap