Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ösym sınav görevlisi nasıl olunur

  1 ziyaretçi

  ösym sınav görevlisi nasıl olunur bilgi90'dan bulabilirsiniz

  ÖSYM Sınav Gözetmeni Nasıl Olunur ?

  ÖSYM Sınav Gözetmeni Nasıl Olunur ?

  ÖSYM Sınav Gözetmeni Nasıl Olunur ? Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi yani kısa adıyla bildiğimiz ÖSYM yılda yaklaşık 5o başlıkta sınav düzenlemektedir. Çok büyük bir organizasyon olan sınav süreci için çok farklı unvanlarda görevlendirme yapan ÖSYM’nin, sınav görevlilerine verdiği ücretler aşırı yüksek olmasa da ciddi bir ek gelir kapısı olmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz gibi ÖSYM yılda yaklaşık 50 başlıkta sınav yapıyor ama sınav sayısı ile oturum sayısı aynı olmuyor. Yani kaba taslak bir hesapla bu 50 başlıkta ki sınavın toplam  oturum sayısı 15o civarında diyebiliriz. Yapılan sınavların büyük çoğunluğu büyükşehirlerde gerçekleştirilse de tüm ülke çapında sınav sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur. Hal böyle olunca ek iş yapma imkanı olmayan devlet memurları için ciddi bir ek gelir kapısı olmaktadır ÖSYM sınavları.

  Ancak bu devlet memurları genellikle eğitimciler içerisinden görevlendirilmektedir. Ancak istisnai durumlarda mevcuttur. Üniversitelerde görevli idari memurlarda gözetmenlik yapabilmektedir.

  ÖSYM sınavlarında çok çeşitli unvanlarda görevlendirme yapıldığını yukarıda belirtmiştik. Ancak, bu unvanların tamamının sınavlarda görev alabilmek için tek başvuru noktası bulunmaktadır. O da ÖSYM’nin elektronik portalı içinde yer alan Görevli İşlemleri Sistemi (GİS)’dir.

  Sınavlardan yaklaşık 10-15 gün önce ÖSYM sınavda görevli olmak isteyenler için sınavları ve tarihlerini GİS üzerinden duyurarak talep toplamaktadır. Sınavlarda görevlendirilen ünvanlar; bina sınav sorumlusu, bina sınav sorumlusu yardımcısı, bina yöneticisi, bina yöneticisi yardımcısı, salon başkanı, gözetmen, yedek gözetmen, yardımcı engelli gözetmen olarak sıralanmaktadır. Bu makalede sınav gözetmeninden ve dolaylı olarak salon başkanı ve yedek gözetmenden bahsedeceğiz.

  ÖSYM Sınav Gözetmeni Nasıl Olunur ?

  Öncelikle, ÖSYM sınav gözetmenliğine başvuru yapabilmeniz için ÖSYM tarafından hazırlanan GİS sistemi için şifre oluşturmanız ve buradan tercih işlemlerinizi yapmanız gerekiyor. GİS sistemine kayıtlı olabilmeniz için Milli Eğitim Bakanlığı personeli olmanız yada üniversitelerde akademik/idari personel olmanız gerekmektedir. Eğer bu gruptaki personel iseniz ve GİS şifreniz yoksa bulunduğunuz şehirdeki ÖSYM Temsilciliğine mesleki kimlik kartınız yada kurumunuzdan alacağınız görev belgesi ile başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Ancak, başvuruyu sizin yerinize çalıştığınız kurumun yapması daha hızlı ve sağlıklı bir sonuç almanızı sağlayacaktır. Öncelik olarak kurumunuzdan bu konuyla ilgili bilgi almanızı öneririz.

  ÖSYM Temsilciliğine başvurunuzu tamamladıktan sonra büyükşehirlerde iseniz haftalık olarak diğer şehirlerde iseniz bulunduğunuz şehirde yapılacak olan sınavları takip ederek GİS sistemini o tarihlerde kontrol etmeniz gerekmektedir.

  GİS Sistemi üzerinden gözetmen, salon başkanı başvurusu olan sınavlara başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Sınav başvurusu yaparken ÖSYM sınavın yapılacağı okulları da size sunar ve dilerseniz bu okullardan da seçim yapma imkanı tanır. Tercihlerinizi tamamladıktan sonra eğer size sınavda görev verildi ise ÖSYM cep telefonunuza bir sms göndererek görevlendirmeniz hakkında bilgi verir ve görev almaya devam etmek istiyorsanız  görevinizi onaylamanızı ister. Görev onayının gerekçesi şu şekildedir; ÖSYM hangi sınav merkezinde hangi unvan ile görevlendirildiğinizi bildirir. Örneğin siz sadece salon başkanı olmak isterseniz ve tercihinizde belirtmiş olmanıza rağmen ÖSYM kendi sistemi içinde yaptığı görevlendirme skorunuza bakarak sizi gözetmen yada yedek gözetmen veya istisnai olarak  bina Sorumlusu  ve bina sorumlu yardımcısı gibi diğer unvanlarda  görevlendirmiş olabilir.

  Her unvanın ücreti farklı olmakla beraber sorumluluğu ve sınav sırasında ki görevleri de değişmektedir. Bu sebeple görevlendirmeniz sizin onayınıza bırakılmıştır. Sınava görev tercihinden bulunup onaylamazsanız size sonraki sınavlarda erilecek görev sayısında azalma olabilir. ÖSYM bu konuda da ciddi kurallar belirlemiştir. Yine bir örnek vermek gerekirse ÖSYM sınavında sizi herhangi bir unvan ile görevlendirmiş olsun sonrasında siz de görevi kabul ederek onaylamış olun. Ancak sınav günü özel bir durum olmamasına rağmen sınav görevinize gitmediğinizde ÖSYM tarafından 1 yıl boyunca hiç bir sınavda görev alamazsınız.

  Kısaca özetlemek gerekirse; ÖSYM Sınav Gözetmeni olabilmek için öncelikle ya üniversite personeli olmanız yada MEB personeli olmanız gerekmektedir. Bu kurumlarda görevli iseniz sonrasında bulunduğunuz şehirdeki ÖSYM Temsilciliğinden GİS (Görevli İşlemleri Sistemi) şifresi almanız gerekmektedir. GİS şifresinide elde ettikten sonra ÖSYM tarafından yapılan sınavları takip ederek vakitleri sizin için uygun olan sınavlara GİS üzerinden başvuru yapmanız gerekmektedir.

  Yazı kaynağı : www.nasilolunur.net

  ÖSYM Sınavlarında Görevli Nasıl Olunur? ÖSYM Sınavlarında Görev Almak İstiyor Musunuz?

  ÖSYM Sınavlarında Görevli Nasıl Olunur? ÖSYM Sınavlarında Görev Almak İstiyor Musunuz?

  ÖSYM Sınavlarında Görevli Nasıl Olunur?

  Bilindiği üzere ÖSYM, dönem içerisinde çeşitli sınavlarla ( YKS, DGS, TUS, YDS vb) adayları değerlendiriyor ve çeşitli alanlara yerleşmelerini sağlıyor. Hemen hemen her ay bir Ösym sınavı olduğunu söyleyebiliriz. Ösym sınavlarında, başkan ve gözetmen olabilmek için neler yapılmalıdır, kimler Ösym sınavlarında görev alabilir inceliyoruz:

  Ösym sınavlarında görev almak için ne yapmalısınız?

  Sınavlarda görev alabilmek için görevlilerin Görevli İşlemleri Sistemine (GİS) kayıtlı olması gerekmektedir. Kayıt işlemleri üniversitelerde ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda bina üst yetkilileri (BÜY) tarafından yapılmaktadır. Kayıt işlemi sırasında görevlinin TC kimlik numarası ve kayıt esnasında çekilen fotoğrafı ile işlem yapılmaktadır. Kayıt işlemi sonucunda, görevliye sistem tarafından bir şifre verilmektedir. Görevliler bu şifre ile Görevli İşlemleri Sistemi (GİS) http://gis.osym.gov.tr üzerinden tercihte bulunarak görev alabilmektedirler. Çalıştığınız bölgede bazı okullar, Görevli İşlemleri için şifre tanımlayabilmektedirler. Bunun için bölgenizdeki okulu veya kurumu bulmanız gerekebilir. Ayrıca, kamu personeli olduğunuz için, (Mebbis veya Yöksis’e kayıtlıysanız) GİS sistemine e-devlet ile giriş yaparak da Görevli İşlemlerinizi başlatabilirsiniz.

  Sınavlarda görev almak için tercihler ne zaman yapılıyor?

  Görevlilerden tercih toplama işlemlerini aday atama sürecinden sonra yapmaktadır. www.osym.gov.tr adresinde yer alan Sınav Takvimindeki sınav tarihlerinden 13 ile 25 gün önce görevlilerden tercih toplamaktadır. Tercih yapacak görevliler bu tarihleri dikkate alarak http://gis.osym.gov.tr internet adresinden görev tercihinde bulunabilirler.

  ÖSYM Sınav Görevi kesin çıkıyor mu?

  ÖSYM tarafından 2013 yılında yapılan sınavlarda sınav görevlilerinin atanması, Mart 2013 tarihinde yürürlüğe giren ÖSYM Sınav Görevlisi Tanımlama ve Atama süreci kapsamında yapılmaktadır. ÖSYM Sınav Görevlisi Tanımlama ve Atama sürecinde yer alan unvan sıralamasındaki öncelik sırası, binalar için yapılmış olunan tercihleri, bu binalardaki sınav görevi kontenjanları ve görevlilerin puanları esas alınarak yapılmaktadır. Görevliler, sınav görev sayılarını diğer görevlilerle karşılaştırma ihtiyacı duyduklarında, aynı unvan ve 2011 yılı başından itibaren aldıkları görev sayılarını dikkate alarak değerlendirme yapmaları gerekmektedir. Bu nedenle sınav görevi istediğinizde kesin çıkması durumu yoktur.

  Ösym Sınav Görevi İstemediğim Halde Sınav Görevi Çıkar Mı?

  6114 sayılı yasa “Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personel, ihtiyaç duyulması hâlinde Başkanlığın sınav hizmetlerinde görevlendirilebilir.” hükmü gereği sınavlarda ihtiyaç olması halinde tercihte bulunmayan görevliler arasından da görevlendirme yapılabilmektedir. Ancak bu durumda görev istemeyen personel, görevi GİS üzerinden iptal edebilmektedir.

  Kimler ÖSYM Sınav Görevlisi Olabilir?

  Bina Yöneticisi : Yükseköğretim kurumlarına ait binalarda görevlendirilen Bina Yöneticisi, ilgili binanın üst yetkilisi sayılan Dekan ve Dekan Yardımcısı/Yüksekokul Müdürü ve Yüksekokul Müdür Yardımcısı veya Fakülte Sekreteridir. MEB’e bağlı bulunan ilk ve ortaöğretim binalarında bu görev öncelikli olarak okulun müdür ve müdür yardımcılarına verilmektedir. Ancak bu kişiler sınav esnasında görevli olamayacak durumdalar ise sınav koordinatörlüğü başka birisini atar.

  Engelli Salon Görevlisi : Sınav koordinatörleri engelli adayları sınavı uygulaması için birisi okuyucu, birisi de işaretleyici olmak üzere en az 2 görevlisi atamaktadır. Okuma yeteneği düşük olanlar ve görevli yerine getiremeyecek kadar engeli bulunanlar bu göreve atanmazlar.

  Cezaevi Görevlisi : Sınav koordinatörlükleri tarafından sınav esasları ve ortam koşulları dikkate alınarak atanırlar.

  Hizmetli : Hizmetliler hali hazırda görev yapmakta oldukları binada, sınav koordinatörlüklerine iletilen öneriler doğrultusunda atanırlar.

  Yerel Sınav Evrakı Koruma Görevlisi : Bu görev akademisyenler arasından seçilmektedir. Ancak bazı durumlarda herhangi bir Yüksek Öğretim Kurumunda görevli memur olanlar da atanabilirler.

  Bina Sınav Sorumlusu ve Bina Sınav Sorumlusu Yardımcısı: Bu pozisyona en üst akademik unvandan başlanarak atama yapılır. Bu görevi yerine getirecek olanlar, kendi kurumlarında değil de başka kurumlarda görevlendirilirler.

  Salon Başkanı: İlgili binayı tercih eden akademisyenler arasından puanına göre atama yapılır. Yeterli görevli bulunmazsa, Milli Eğitim Bakanlığı atama yapabilir.

  Gözetmen : Görevlendirilmiş olan salon başkanının unvanına bakılarak, uygun unvanlı aynı binayı tercih etmiş görevliler arasından puan sıralamasına göre atama yapılmaktadır.

  Yedek Gözetmen : Bu pozisyon için öncelik araştırma görevlilerine verilmiştir. Yeterli araştırma görevlisi bulunmazsa Milli Eğitim Bakanlığı atama gerçekleştirebilir.

  Şehir İçi Sınav Evrakı Nakil Görevlisi : Yüksek Öğretim Kurumlarında çalışmakta olan memurlar arasından seçilir. Görevli sınav evrakını indirme ve bindirme işlemlerine de destek verir. Engeli bulunan adaylar bu göreve atanmazlar.

  ÖSYM Temsilcisi : Ankara’da faaliyet gösteren Yüksek Öğretim Kurumlarında çalışan, ÖSYM Başkanlığı tarafından verilen eğitimi almış ve Sınav Merkezi Tercih Sistemi (SMT)’ne dâhil edilmiş olan Profesör ve Doçent unvanına sahip olan akademisyenler arasından seçilmektedir.

  ÖSYM Engelli Temsilcisi : ÖSYM Başkanlığı tarafından verilen eğitimi almış ve Sınav Merkezi Tercih Sistemi (SMT)’ne dâhil edilmiş olan ÖSYM ve YÖK çalışanları arasından atanır.

  Yöredışı Sınav Evrakı Nakil/Koruma Görevlisi: Ankara’da faaliyet gösteren Yüksek Öğretim Kurumlarında çalışan ve ÖSYM Başkanlığı tarafından verilen eğitimi almış olan personel ile ÖSYM ve YÖK çalışanları arasından Merkezimiz tarafından atanır.

  Yazı kaynağı : teknoloji-tasarim.com

  ÖSYM YKS sınav görevi nasıl alınır? ÖSYM GİS sınav görevi tercihi nasıl istenir? ÖSYM YKS sınav görevli tercih başvurusu nasıl yapılır?

  ÖSYM YKS sınav görevi nasıl alınır? ÖSYM GİS sınav görevi tercihi nasıl istenir? ÖSYM YKS sınav görevli tercih başvurusu nasıl yapılır?

  YKS sınav görevi nasıl alınır? ÖSYM GİS sınav görevi tercihi nasıl istenir? ÖSYM YKS sınav görevli tercih başvurusu nasıl yapılır? 2022 yılında 18-19 Haziran tarihlerinde yapılacak olan YKS sınavına bu sene de milyonlarca adayın katılması bekleniyor. Baraj uygulamasının kalktığı YKS'de tüm adaylar tercih yapabilecek. Öğretmenler de ÖSYM'nin en geniş katılımlı sınavı olan YKS'de sınav görevli tercihleri yapabilecek. ÖSYM GİS sınav görevi başvuruları başladı. İşte YKS sınavında sınav görevlisi olarak yer almak isteyen öğretmenlerin yapması gerekenler...

  YKS sınavında bu sene de milyonlarca kişi ter dökecek. İlk oturumu Temel Yeterlilik Testi'nin 18 Haziran'da diğer oturumların ise 19 Haziran 2022 tarihinde yapılacak olan bu kritik sınavda binlerce öğretmen de sınavgörevlisi olarak yer alacak. ÖSYM yaptığı açıklamada YKS sınav görevli ercih başvurularının başladığını duyurdu.

  YKS sınav görevli başvuruları başladı mı?

  YKS sınav görevli başvuru ekranı açıldı. Duyuruya göre ÖSYM GİS ve ÖSYM mobil üzerinden kamu personelleri YKS'de görev isteyebilecekler. 2022 YKS görev tercih işlemleri https://gis.osym.gov.tr adresinden ve ÖSYM GİS mobil uygulamasından 26 Nisan 2022 saat 10.00'a kadar açılmıştır.

  ÖSYM GİS sınav görevi tercihi nasıl istenir?

  ÖSYM'den sınav tercihi başvurusu yapmak isteyen adaylar öncelikle kişisel şifreleri ile ÖSYM Görevli İşlemleri Sistemine giriş yapmaları gerekiyor. Ardından sıkan seçeneklerden ÖSYM'nin tercihe açık olan sınavlarından görev yapma başvurusu yapabilirler.

  ÖSYM YKS sınav görevli tercih başvurusu nasıl yapılır?

  ÖSYM sınavlarında görevli olmak isteyen ve bütçelerine ek katkı sağlamak isteyen öğretmenler ÖSYM sınav görevi nasıl alınır? sorusuna yanıt arıyor. ÖSYM sınavlarında görev almak isteyenler https://gis.osym.gov.tr adresinde bulunan "E-Devlet ile Kayıt Ol" butonu vasıtasıyla Görevli İşlemleri Sistemine kayıt olabileceklerdir. Bu işlem için görev bilgileri MEBBİS veya YÖKSİS'ten, fotoğraf ve kimlik bilgileri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden temin edilmektedir.

  YKS sınav görevi başvurusu yapmak için TIKLAYIN...

  2022 YKS sınavına kaç kişi katılacak?

  ÖSYM Başkanı Halis Aygün 18-19 Haziran'da yapılacak YKS sınavına başvuranların sayısını açıkladı. Aygün, "2022-YKS, 5 yıl içinde en çok adayın başvurduğu YKS olma özelliği taşıyor." dedi. Aygün oturum türlerine göre sınava başvuran adayların sayısı hakkında da bilgi verdi. Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) 3 milyon 234 bin 409 adayın başvurduğu açıklanırken 2 milyon 56 bin 512 kişinin de Alan Yeterlilik Testleri'ne (AYT) başvurduğu açıklandı. Ayrıca Yabancı Dil Testi'ne (YDT) 168 bin 430 adayın katılacağını belirtti.

  YKS nedir?

  Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), Türkiye'de ÖSYM tarafından 2017-2018 eğitim öğretim yılı ile uygulanmaya başlanan ve her yıl yapılan ortaöğretimden yükseköğretime geçiş sınavı sistemi.

  Temel Yeterlilik Testi (TYT)

  Adayların bir yükseköğretim kurumuna yerleşmek için iki aşamalı sınava girmeleri gerekmektedir. İlk olarak Temel Yeterlilik Testi (TYT) oturumuna girilir.

  Alan Yeterlilik Testleri (AYT)

  Sorular dört yıllık lise müfredatından gelmektedir.[10] Adaylar TYT sonrasında AYT'ye girmek zorunda değildir. Fakat genel olarak 4 yıl eğitimli üniversiteler, TYT (%40) + AYT (%60) puan toplamları ile aldığı için bu sınava girilmesi gerekmektedir. Sınavın süresi 180 dakikadır.

  Yabancı Dil Testi (YDT)

  TYT sonrasında DİL puanı ile öğrenci alan bölümlere girmek isteyen adaylara yöneliktir. 80 sorudan oluşmaktadır. Sınava tercihe göre Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinden herhangi biri tercih edilerek girilir. Sınavın süresi 120 dakikadır.

  Yazı kaynağı : www.timeturk.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap