Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ösym 2 ek yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak

  1 ziyaretçi

  ösym 2 ek yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak bilgi90'dan bulabilirsiniz

  2021-YKS Ek Yerleştirme Sonuçları Açıklandı (01.10.2021)

  2021-YKS Ek Yerleştirme Sonuçları Açıklandı (01.10.2021)

  DUYURU
  (01 Ekim 2021)

  2021-YKS Ek Yerleştirme Sonuçları Açıklandı

  2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre 2021-2022 öğretim yılı için adaylardan alınan tercihler doğrultusunda, yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemleri tamamlanmıştır.

  Adaylar, ek yerleştirme sonuçlarını T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden 01 Ekim 2021 tarihinde saat 10.30'dan itibaren öğrenebileceklerdir. Yerleştirme Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

  YKS ek yerleştirme sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 04-07 Ekim 2021 tarihleri arasında yapılacaktır. Elektronik kayıtlar ise 04-05 Ekim 2021 tarihleri arasında yapılabilecektir. Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekmektedir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır.

  Ek yerleştirme sonuçlarına ilişkin sayısal bilgiler Ek'te sunulmuştur.


  Kamuoyunun ve adayların bilgisine saygıyla sunulur.

  ÖSYM BAŞKANLIĞI

  2021-YKS Ek Yerleştirme Sonuçları

  2021-YKS Ek Yerleştirme Sonuçlarına İlişkin Sayısal Bilgiler


  Yazı kaynağı : www.osym.gov.tr

  YKS 2. ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS 2. ek tercih sonuçları kaç gün sonra açıklanır?

  YKS 2. ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS 2. ek tercih sonuçları kaç gün sonra açıklanır?

  YKS 2. ek yerleştirme tercihlerinin 14 Ekim Çarşamba günü başlayacağı ÖSYM Başkanı Aygün tarafından açıklandı. 2021 YKS sınavında TYT'den en az 140, AYT ve YDT'den de en az 170 puan alan adayların da tercih yapacağı YKS 2. ek tercihler ile üniversite yerleştirme süreci tamamlanmış olacak. YKS 2. ek tercihleri için kafasında okul ve bölüm listesi belli olan adaylar YKS 2. ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS 2. ek tercih sonuçları kaç gün sonra açıklanır? gibi sorulara yanıt arıyor.

  YKS 1. ek yerleştirme sonuçları 1 Ekim'de açıklanmıştı. Üniversite kayıt işlemlerini tamamlanmasının ardından boş kalan üniversite kontenjanları yeninden hesaplandı ve YKS 2. ek yerleştirme tercihleri için adaylara sunulmaya başlandı. YKS 2. ek tercihlerin 13 Ekim Perşembe günü başlayanacağı açıklandı. ÖSYM Başkanı Halis Aygün, 2021-YKS 2. ek tercih işlemlerinin 14 Ekim'de başlanacağını duyurdu. Aygün sosyal medyadan yaptığı açıklamada "Tercihlerinizi 14-18 Ekim tarihleri arasında http://ais.osym.gov.tr sayfamızdan ve ÖSYM AİS mobil uygulamamızdan yapabilirsiniz. Yapacağınız tercihlerin şimdiden hayırlı olmasını dilerim." ifadelerine yer verdi.

  YKS 2. ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

  YKS 2. ek tercih sonuçların ne zaman açıklanacağı henüz belli değil. Ancak YKS 1. ek tercih işlemleri 20-23 Eylül tarihleri arasında yapılmıştı. YKS 1. ek tercih sonuçları da 1 Ekim'de açıklanmıştı.

  YKS 2. ek tercih sonuçları kaç gün sonra açıklanır?

  YKS 2. ek tercih sonuçlarının yaklaşık olarak 1 hafta ile 10 gün arasında açıklanması bekleniyor.

  YKS'de kaç kişi barajı geçemedi?

  TYT'ye katılan adayların yüzde 68'i 150 puan ve üzeri alarak barajı geçti. Yani TYT'ye katılan 2 milyon 416 bin 974 adayın yüzde 32'si barajı geçemedi.

  YKS'de barajı geçemeyenler ek yerleştirmede tercih yapacak mı?

  YÖK Başkanı Erol Özvar da YKS baraj puanlarının düşürülmesi ve tercih sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. Özvar sosyal medyadan yaptığı açıkalmada açıklamasında şunları söyledi:

  YÖK olarak, 2021-YKS sonuçlarını değerlendirerek yükseköğretim kurumlarımızın mevcut kapasitelerinin en verimli şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla merkezi ve ek yerleştirme işlemleri sonucunda boş kalan kontenjanlar için “ikinci ek yerleştirme” yapılmasını kararlaştırdık.

  ”Merkezi ve ek yerleştirme” işlemlerindeki baraj puanlarında herhangi bir değişikliğe gitmeyerek, boş kalan kontenjanlar için yapılacak “ikinci ek yerleştirme” işlemleri esnasında TYT Puanı 140; AYT/YDT Puanı 170 ve üzerinde olan adaylar için tercihte bulunma imkânı tanıdık.

  İkinci ek yerleştirme işlemleri sürecinde TYT puanı 140 ve üzerinde olan adaylar “önlisans programlarında”, AYT/YDT Puanı 170 ve üzerinde olan adaylar “lisans programlarında” boş kalan kontenjanlara tercihte bulunabilecekler. Kararımız adaylarımız açısından hayırlı olsun…

  Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

  Yazı kaynağı : www.timeturk.com

  YKS ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Üniversite 2. tercih sonucu sorgulama ekranı için gözler ÖSYM duyuru sayfasında!

  YKS ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS 2021 ek tercih sonuçları için gözler ÖSYM'de

  YKS ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

  YKS ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

  YKS ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

  YKS ek tercih sonuçları, eğitimine üniversitede devam etmek isteyen öğrenciler tarafından heyecanla bekleniyor. ÖSYM tarafından YKS ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak belli değil ancak kayıtlar 4 Ekim'de başlayacağı için sonuçların bu hafta içi açıklanması bekleniyor.

  YKS maratonunda ter döken fakat yerleştirme sonuçları ardından hayal kırıklılığı yaşayan öğrencilere bir şans daha niteliği taşıyan YKS ek tercih işlemleri için başvurular tamamlandı, sonuçlar beklenmeye başlandı. YKS ek tercih sonucu yerleştirilen öğrenciler fakülte ve meslek yüksekokullarına 4 Ekim’den itibaren kayıt yaptıracak.

  YKS EK TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

  YKS ek tercih sonuçları için ÖSYM tarafından resmi bir açıklama gelmedi. Fakat ek tercih kılavuzuna göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri üniversiteler tarafından 4-7 Ekim 2021 tarihleri arasında yapılacak. Buna göre YKS ek tercih sonuçlarının bu hafta içerisinde açıklanması bekleniyor.

  YKS EK TERCİH İÇİN ÖSYM’DEN DUYURU

  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün Twitter sayfasında YKS ek tercih için paylaşımlarda bulundu. Aygün’ün açıklamaları şu şekilde;

  “Birinci ek yerleştirme sonucuna göre yerleşecek olan adayların kayıtları tamamlandıktan sonra belli olacak boş kontenjanlar için de ikinci ek yerleştirme süreci başlatılacak.

  İkinci ek yerleştirmede, genel yerleştirme ve birinci ek yerleştirmede yerleşemeyen adaylar ile TYT puanı en az 140 olan adaylar ve AYT/YDT puanı en az 170 olan adaylar tercih yapabilecek.”

  YKS EK TERCİH KILAVUZU

  YÖK'TEN 2. EK TERCİH AÇIKLAMASI

  YÖK’ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

  – AYT/YDT Puanı 180 ve üzerinde olan adayların “merkezi yerleştirme” ve “ek yerleştirme” işlemlerinde puan ve başarı sıraları korunarak tercih ve yerleştirme süreci daha önce ilan edildiği şekilde tamamlanacaktır.

  – 2021-YKS işlemlerine mahsus olmak üzere merkezi ve ek yerleştirme sonucunda boş kalan kontenjanlar için “ikinci ek yerleştirme” yapılacaktır. Merkezi ve ek yerleştirme sonucunda boş kalan kontenjanlara verilecek olan bu ikinci ek yerleştirme imkânından “TYT puanı asgari 140”; “AYT/YTD puanı asgari 170” olan adaylar da yararlanabilecektir.​

  *Böylelikle merkezi ve ek yerleştirme işlemlerinde daha önce ilan edilmiş olan baraj puanlarında herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir. “Boş kalan kontenjanlar için ilave bir tercih fırsatı tanınarak” TYT Puanı 140 ve üzerinde olan adaylar ile AYT/YDT Puanı 170 ve üzerinde olan adaylar için ikinci ek yerleştirme işlemleri esnasında tercihte bulunma imkânı verilmiştir.

  *Buna göre ikinci ek yerleştirme işlemleri sürecindeTYT puanı 140 ve üzerinde olan adaylar “önlisans programlarında”, AYT/YDT Puanı 170 ve üzerinde olan adaylar “lisans programlarında” boş kalan kontenjanlara tercihte bulunabileceklerdir.

  YKS BARAJ PUANI KAÇ OLDU?

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YKS ile ilgili alınan kararı sosyal medya hesabından duyurdu. Erdoğan şu ifadeleri kullandı;

  *Genç kardeşlerime bir müjde vermek istiyorum. Yüksek Öğretim Kurulumuz, 2021 YKS tercih sürecinde merkezi ve ek yerleştirmeye ilave bir ek yerleştirme yapılmasını kararlaştırmıştır. Bu ilave ek yerleştirmede baraj puanı TYT'de 140, AYT ve YDT’de 170 olarak uygulanacaktır.

  *Yapılan bu önemli değişiklikle birlikte üniversite tercih sürecinin tüm kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Cumhur İttifakı olarak gençlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.

  GEÇEN YIL 170’E ÇEKİLMİŞTİ

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Covid-19 salgını nedeniyle öğrencilerin etkilenmesinden dolayı, geçen yıl lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili puan türünde uygulanan 180 baraj puanının 170 puana çekildiğini açıklamıştı.

  Öte yandan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldığı bir televizyon programında, 180 olan baraj puanının altında kalanlara yönelik bir çalışma yapıldığını söylemişti.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap