Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ömer halisdemir kaç kurşun yedi

  1 ziyaretçi

  ömer halisdemir kaç kurşun yedi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  "Son Emir, İlk Kurşun"

  KAHRAMAN ASTSUBAY ÖMER HALİSDEMİR

  Zekai Aksakallı: Ömer; Tuğgeneral Semih Terzi vatan hainidir, isyancıdır. Onu, karargâha girmeden öldür! Bunun sonunda şehâdet var. Hakkını helâl et.

  Ömer Başçavuş: Baş üstüne komutanım, hakkım helâl olsun. Siz de helâl edin...

  Bu diyalog, 15 Temmuz dar­be girişiminde cuntacı ha­inlere gözünü kırpmadan ilk kurşunu sıkan kahraman Ast­subay Ömer Halisdemir ile komu­tanı Tümgeneral Zekai Aksakallı arasındaki son konuşma oldu.

  Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı’nın koruma astsubayı olan Halisde­mir, Aksakallı’dan aldığı bu emrin ardından Özel Kuvvetler binasına girmek isteyen darbeci askerlerin başındaki isim, Tuğgeneral Semih Terzi’yi vurarak öldürdü. İşte o cesaret ve kahramanlık Ankara’da her şeyi değiştirdi.

  Cuntaya İlk Kurşun Generalin Alnına!

  Özel Kuvvetler Komutanı Ze­kai Aksakallı, “Sana, vatanımız ve milletimiz adına tarihi bir görev veriyorum. Tuğgeneral Semih Ter­zi vatan hainidir, isyancıdır. Onu, karargâha girmeden öldür! Bunun sonunda şahadet var. Biliyorsun seninle 20 yıllık beraberliğimiz var. Hakkını helâl et” demişti. Kahra­man Ömer Başçavuş, sonu ölüme varan emir üzerine vakur bir sesle Zekai Paşa’ya hitaben, “Baş üstüne komutanım, hakkım helâl olsun. Siz de helâl edin” dedi. Ve gözünü kırpmadan şehadet şerbeti içme emrini yerine getirdi. Darbe giri­şimi sırasında Özel Kuvvetler Ko­mutanlığı’na girmeye çalışan Özel Kuvvetler komutan yardımcısı Tuğgeneral Semih Terzi’yi, Özel Kuvvetler komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı’dan aldığı emir üzerine alnından vurarak öldüren Ömer Halisdemir, hainlerin 30 kurşunuyla şehit edildi.

  Şehit astsubay darbe girişimi­nin şeklini değiştirdi. Zira cuntacı hainler bordo berelilerin kararga­hını da ele geçirseydi bir çok eylem  yapacak ve kan dökecekti.

  Ömer Halisdemir...

  4 Mart 1974 yılında Niğde’de doğan Ömer Halisdemir, 15 Tem­muz’da Türkiye’nin tarihini değiş­tiren ilk kurşunu sıktı ve hainlerin 30 kurşunuyla şehit düştü.

  Halisdemir kendisini tanıyan yakın görev arkadaşlarının bile tahmin edemeyeceği bir cesaret gösterdi. Onunla birlikte görev yapan Özel Kuvvetler Komutanlı­ğı’ndan Kadir Karayel’in anlattığı bir olay aslında Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisde­mir’in cesaretinin sınırlarını tah­min etmenin zor olduğu yönün­de: “Bir görevdeyken, gerilimli bir ortamda, Ömer Abi her zamanki uzlaşmacı kişiliğiyle ortamı sakin­leştirmek istedi. “Burada olan bu­rada kalsın. Herkes hakkını helal etsin. Delikanlı adama da bu yakı­şır” dedi. Bir devresi “Delikanlılı­ğı senden mi öğreneceğiz Ömer” deyince, “Benim delikanlılığımı tahmin bile edemezsin” dedi. 15 Temmuz’dan sonra o arkadaşla konuştum, “Ömer’in ne kadar de­likanlı olduğunu anladım” dedi. 15 Temmuz’dan sonra Ömer Ha­lisdemir’in ismini herkes öğrendi. Yaptığı kahramanlıkla tarihe geçti.

  Ailesinin Tek  Güvencesiydi

  Köyde hayvancılık yapan bir babanın 7 çocuğundan biri olarak, çocukluğu çobanlıkla geçen kahra­man şehit Ömer Halisdemir, mes­lek sahibi olduktan sonra da ailesi­nin geçimini sağlayıp kardeşlerini okutmaya çalışıyordu. Şehit oğlu­nun en büyük destekçisi olduğunu ifade eden baba Hasan Hüseyin Halisdemir, “Çocukluğunda çok başarılı bir çocuktu. Hayvanları, doğayı çok severdi. Bütün okulları başarıyla okuyordu. Okuldan eve geldiğinde ve boş zamanlarında bana yardımcı olurdu. Hayvanları otlatırdı. En büyük ikinci çocu­ğumdu. Büyük çocuklarımdan bi­risi olarak sorumlulukları büyüktü. Bunun da farkındaydı. Çok güçlü bir yapısı vardı. Benim en çok güç aldığım, destek aldığım çocuğum­du. Nasıl ki çocukken işte güçte en büyük yardımcımsa meslek sahibi olduğunda da en büyük destek­çim oldu. Kardeşlerini çok sever­di. Onlar için çok şey yaptı. Bütün kardeşlerine sahip çıktı. Beni ayak­ta tutan o çocuktu.” dedi.

  15 Temmuz gecesi yaşana­cakları oğlunun hissettiğini de söyleyen baba Halisdemir, “Her fırsatta bizi arıyordu. Mutlaka her gün görüşüyorduk. En son gün görüştüğümüzde sanki yaşananla­rı hissetmiş gibi bana içinde kötü bir his olduğunu söylemişti. Ben de “içini ferah tut oğul” diye teselli etmiştim. Olayları duyup şehit ol­duğunu öğrenince ilk aklıma gelen bu sözleri oldu. Şimdi oğlumun yerine beni kabul etseler bu yaşta görevi kabul ederim. Her yerde de görev yaparım.” Dedi.

  Yazı kaynağı : polisdergisi.pa.edu.tr

  Sözcü yazarı: Ömer Halisdemir'in vücudundan 30 değil, 8 kurşun çıktı

  Sözcü yazarı: Ömer Halisdemir'in vücudundan 30 değil, 8 kurşun çıktı

  Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki cunta yapılanması tarafından düzenlenen darbe girişimi sırasında 30 kurşunla şehit edildiği ileri sürülen Astsubay Ömer Halisdemir'in vücudundan 8 kurşun çıktığını aktardı. Öztürk, söz konusu beyanını, Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanlığı Morg İhtisas Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan otopsilerin raporlarına dayandırdı. 

  15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü farklı etkinliklere sahne olacak. Olayda hayatını kaybedenler için 241 diyen de, 249 diyen de var. O gecenin kaderi Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı'nın, darbeci olduğunu belirttiği general Semih Terzi'nin vurulması emrini Astsubay Ömer Halisdemir'e vermesiydi. Basında hep Halisdemir'in “Darbeci generali alnının ortasından vurduğu”, kendisinin de darbeciler tarafından 30 kurşunla şehit edildiği öne sürüldü.

  Gerçek neyse onu yazmak, konuşmak gerekiyor. Ankara'da devam eden Özel Kuvvetler Davası'nın dosyasında Semih Terzi'nin nasıl öldürüldüğü, Halisdemir'in nasıl şehit edildiğine ilişkin ayrıntılar var. Ayrıca Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanlığı Morg İhtisas Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan otopsileri de mahkemedeki dosyalar arasında yer alıyor.

  Emri tereddütsüz yerine getirdi

  Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki 2016/12 sayılı Özel Kuvvetler Davası kapsamında, mahkeme heyeti olay yerinde keşif yaptı. İncelemeleri gösterdi ki, karargahın darbecilerin eline geçmesine tam 19,5 metre kalmış. Halisdemir'in o gece komutanından aldığı emri tereddütsüz yerine getirmesi kadar darbeciler arasında olduğunu fark edip, saf değiştiren ve karargahta bulunan darbecileri etkisiz hale getiren askerlerin de hakkı yenilmemeli...

  Bilirkişinin yaptığı çalışma, o gece karargahın ele geçirilmesine metreler kaldığını ortaya koyuyor. İşte o belgeden bir bölüm:
  – Şehit Ömer Halisdemir'in vurulduktan sonra taşındığı noktanın, vurulduğu noktaya uzaklığı 13.30 metre, karargah binası ana giriş kapısına uzaklığı 12.50 metre...

  – Şehit Ömer Halisdemir'in vurulduğu noktanın, vurulduktan sonra taşındığı noktaya uzaklığı 13.30 metre. Karargah binası ana giriş kapısına uzaklığı 18.90 metre.
  – Semih Terzi'nin vurulduğu noktanın karargah binası ana giriş kapısına uzaklığı 19.50 metre.

  8 kurşunla şehit edildi

  1974 doğumlu, Niğde'nin Bor ilçesi nüfusuna kayıtlı Astsubay Ömer Halisdemir'in 30 kurşunla şehit edildiği söylense de, resmi belgeler kurşun sayısının 8 olduğunu ortaya koyuyor. Raporun sonuç bölümünde şöyle deniliyor:

  1‐ Kişinin ölümü ateşli silah yaralanmalarına bağlı iskelet sistemi kemik kırıklarıyla birlikte iç organ yaralanmalarından gelişen iç ve dış kanama sonucu meydana gelmiştir.
  2‐ Kişinin vücudunda 8 adet ateşli silah giriş yarası ve 2 adet ateşli silahtan çıkan cismin geçişine ait yaralanma saptanmıştır.
  Darbeci olduğu belirtilen general Semih Terzi, Erzincan nüfusuna kayıtlı. 1967 doğumlu olan Terzi'nin, Halisdemir tarafından alnından vurulduğu ilk günden bu yana basında yer aldı. Adli Tıp Morg İhtisas Dairesi'nin raporunda ise Terzi'nin alnından vurulmadığı raporda da şöyle belirtiliyor:
  “Baş açıldı, saçlı deri kaldırıldı. Cilt altında kanama ve ekimoz saptanmadı. Adaleler ve kafa kubbe kemikleri sağlam bulundu. Beyin 1.397 gram tartıldı. Kafa kaide kemikleri sağlam bulundu.”
  Semih Terzi'nin ölümüne neden olan durum ise raporda şöyle belirtildi:
  1‐ Kişinin ölümünün ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmalarına bağlı kemik kırıklarıyla iç organ harabiyetinden gelişen iç ve dış kanama sonucu meydana gelmiştir.
  2‐ Kişinin göğsünde 2 adet ateşli silah mermi çekirdeği giriş yarası saptanmıştır.

  Davada sona yaklaşıldı

  Özel Kuvvetler Komutanlığı Karargahı'nın basılmasıyla ilgili 18 sanıklı davada sona yaklaşıldı. 13 Temmuz'da yapılacak duruşmada yeni tanıklar dinlenecek. Komutanlığın oluşturduğu soruşturma heyeti tarafından hazırlanan ve mahkemeye gönderilen raporda, Terzi öldürülene kadar timin darbe hakkında bilgisi olmadığı, Etimesgut'ta kalan Tim Komutanı Yüzbaşı Kemal Yılmaz'ın kendilerine telefonla darbeciler hakkında bilgi vermesi, son olarak Korgeneral Zekai Aksakallı'nın darbecilerin etkisiz hale getirilmesine yönelik emri almasıyla gerçek durumu fark edip karargahın kontrolünü sağladıkları belirtildi.

  Bugün darbeci diye yargılananlar arasında o gece büyük kahramanlıkları bulunanlar da var. Bu durum soruşturma heyeti raporunda da yer alıyor. Ancak gerçek durumu mahkeme ortaya koyacak ve yargılama sonucu gerçek durumu öğreneceğiz. 

  Yazı kaynağı : t24.com.tr

  Ömer Halisdemir'in Vücudundan 30 Kurşun Çıktı - Dailymotion Video

  Ömer Halisdemir'in Vücudundan 30 Kurşun Çıktı

  Ömer Halisdemir'in Vücudundan 30 Kurşun Çıktı

  15 Temmuz darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığı Karargâhı'nda yaşanan şok bir gerçek daha ortaya çıktı. Şahadeti göze alarak darbeci Tuğgeneral Semih Terzi'yi vuran Astsubay Ömer Halisdemir'in vahşice şehit edildiği belirlendi. FETÖ'nün darbe kalkışmasında bulunduğu gün görevli bulunduğu Silopi'den kayınpederinin rahatsız olduğunu iddia ederek, önce helikopterle Diyarbakır'a, sonra askeri uçakla Ankara Akıncı Üssü'ne gelen darbeci general Terzi, buradan da yine askeri helikopterle Gölbaşı'ndaki ÖKK karargâhındaki özel piste yanındaki 10 kişilik timle indi.

  CUNTACIYI TEREDDÜTSÜZ VURDU

  O gün terörle cansiparene mücadele eden ÖKK Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, cuntacıların Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı da ele geçirmek istediğini öğrenince en güvendiği askeri Astsubay Ömer Halisdemir'i aradı. Ömer Astsubay'a "Tuğgeneral Semih Terzi vatan hainidir. Onu karargâha girmeden öldür! Biliyorsun bunun sonunda şahadet var. Hakkını helal et" dedi. Halisdemir de vakur bir sesle "Başüstüne komutanım, hakkım helal olsun" diye karşılık verdi. Astsubay Ömer Halisdemir, cuntacı general ile yanındaki 10 kişilik timin karşısına tek başına dikildi, "Karargâha giremezsiniz, Zekai paşanın emri" dedi. Halisdemir, korumaların müdahalesine rağmen silahının namlusuna mermiyi vererek cuntacı generali vurdu.

  VAHŞİCE KATLEDİP ORACIKTA BIRAKTILAR

  Semih Terzi'yi öldürerek darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasında önemli rol oynayan Halisdemir, ana binanın yanındaki ağaçlık alana yönelirken Terzi'nin timindeki 10 koruma tarafından kurşun yağmuruna tutuldu. Ancak Halisdemir'in ilk anda şehit olmadığı, hainlerin ağır yaralı astsubayı kolundan karargâh binasının önüne kadar çekip üzerine şarjörü boşalttığı saptandı. Halisdemir'in vücudundan 30 kurşun çıktı. Öte yandan darbeci askerlerin cuntacı Tuğgeneral Semih Terzi'yi hemen helikopterle GATA'ya götürdüğü ancak şehit Halisdemir'in naaşını öylece karargahın önünde bıraktığı belirlendi. Darbeci general ise GATA'ya gidemeden helikopterde öldü.

  O OKULA ONAY ÇIKTI

  Şehit Astsubay Ömer Halisdemir'in ailesinin SABAH aracılığıyla Türkiye'ye yaptığı, "Yardım İstemiyoruz Okul Yaptırın Yeter" çağrısı gerçekleşiyor. Milli Eğitim Bakanlığı, ailenin isteği doğrultusunda, Niğde Çukurkuyu'da 12 derslikli bir okul ve kapalı spor salonu yapılmasını onayladı. Konunun takipçisi olan AK Parti Niğde Milletvekili Erdoğan Özegen, okulun en kısa sürede tamamlanacağını söyledi. Özegen, "Kahraman şehidimiz Halisdemir'in hatırasının yaşatılmasını isteyen ailesinin isteğini, devletimiz ve milletimiz yerine getiriyor. 12 derslikli ortaokul ve kapalı spor salonu en kısa sürede tamamlanacak. Şehidimiz için ne yapılsa azdır bunun farkındayız. Ayrıca Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından Niğde'de yapımı devam eden gençlik merkezime de Şehit Ömer Halisdemir adının verilmesi kararlaştırıldı" dedi.

  30 KURŞUNA 30 HATİM

  Kahramanmaraş'taki yatılı Kuran kurslarında şehit astsubay için 150 hatim okundu. 30 kurşunla şehit olan Halisdemir için 30 müftü ve imam da 30 hatim indirdi.

  (Kaynak: Sabah)

  Yazı kaynağı : www.haberler.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap