Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ömer halisdemir 15 temmuz gecesi ne yaptı

  1 ziyaretçi

  ömer halisdemir 15 temmuz gecesi ne yaptı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  15 Temmuz'un destansı kahramanı: Ömer Halisdemir

  15 Temmuz'un destansı kahramanı: Ömer Halisdemir

  Milletin bağımsızlığına kast edenler 15 Temmuz 2016 gecesi harekete geçti. Bomba ve kurşun sesleri kulakları sağır ederken tanklar caddelerde milleti sindirmeye çalışıyordu. Üniformalı hainler namlularını halka doğrultmaktan geri durmuyordu.

  Darbeci general Semih Terzi de millet egemenliğine pranga vurmaya çalışan hainlerdendi. Hedefinde Ankara Gölbaşı'ndaki Özel Kuvvetler Karargahı vardı. Üniformalı teröristler darbeci generali, Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir ise karargahı koruyordu.

  İhaneti öğrenen Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı vakit kaybetmeden yıllardır omuz omuza çarpıştığı askerini aradı.

  "Semih Terzi vatan hainidir onu, karargaha girmeden öldür"

  Verdiği emir darbe planını boşa çıkaracak ilk adımlardan biriydi. Aksakallı, "Tuğgeneral Semih Terzi vatan hainidir onu, karargaha girmeden öldür" dedi.

  Kahraman askerin son sözleri "Baş üstüne komutanım" oldu. Sesinde korkudan ve tereddütten eser yoktu.

  Silahını bir kez daha kontrol edip karargahın önünde hainleri beklemeye başladı.

  Darbeciler helikopterden iner inmez aralarına girdi. Silahını çıkarıp bir saniye bile düşünmeden tetiği çekti. Vatan hainine ihanetin faturasını göğsüne sıktığı kurşunlarla kesti.

  Üniformasının, bayrağının ve vatanının şerefini canı pahasına korudu

  Çil yavrusu gibi dağılan darbeci askerler namlularını Halisdemir'e çevirdi. Arkasından sıktıkları 17 kurşun onun adını milletin kahramanları arasına yazdırdı. Üniformasının, bayrağının ve vatanının şerefini canı pahasına korudu.

  6 yıl önce şehit olan Kahraman askerin Niğde'deki kabri hiç boş kalmadı. Ona minnet borcunu dualarla ödemek isteyenler Bor ilçesinin Çukurkuyu beldesindeki kabri başında buluşmaya devam ediyor.

  Ömer Halisdemir adı artık bu topraklarda yetişen sayısız kahramanlarla birlikte anılıyor.

  Yazı kaynağı : www.trthaber.com

  Ölüme yürüyen kahraman: Ömer Halisdemir

  Ölüme yürüyen kahraman: Ömer Halisdemir

  15 Temmuz gecesi, onun saçtığı ışıkla aydınlığa kavuştu. Kabus gibi başlayan gece onun vatan aşkı sayesinde darbeci hainlerin kabusuna dönüştü. Ömer Halisdemir adı o gün milletin kalbine kazındı.

  Darbeciler millet egemenliğine el uzatmak için 15 Temmuz 2016 gününü seçti. Üzerlerinde asker üniforması ile silahların namlusunu kendi milletlerine çevirdiler.

  Kurşun sesleri karanlığı yırtıyor, uçakların bıraktığı bombalar geceyi aydınlatıyordu. Hainler İstanbul ve Ankara'da halkı tanklarla sindirmeye çalışıyordu.

  O gece devleti esir alma planının altında imzası olanlardan biri de darbeci general Semih Terzi idi. Gölbaşı'ndaki Özel Kuvvetler Karargahını hedef olarak seçti.

  Yanındaki üniformalı teröristlerle birlikte karargaha doğru yola çıktı. Karargahta ise göğsünü vatan için siper eden bir kahraman onu bekliyordu.

  "Semih Terzi vatan hainidir onu, karargaha girmeden öldür"

  Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı durumu öğrenir öğrenmez 20 yıllık silah arkadaşını aradı. Aksakallı, "Ömer, Tuğgeneral Semih Terzi vatan hainidir onu, karargaha girmeden öldür" dedi.

  Kahraman askerden helallik istedi. Telefonun ucundaki ses kararlı ve korkusuzdu. "Baş üstüne komutanım" dedi Ömer Halisdemir. Hakkını helal ettiği komutanından o da helallik istedi. Bu onun son sözleriydi.

  Yanından ayırmadığı silahını son bir kez kontrol etti. Dışarı çıkıp ağaçların arasında hainleri beklemeye başladı. Darbeciler helikopterden indiği sırada aralarına girdi.

  İhanetin faturasını saniyeler içinde kesti

  Gözlerinde korkudan eser yoktu. Darbeci komutanı yere indirmekten başka bir şey geçmiyordu aklından. Bir saniye bile düşünmeden çekti tetiği. Vatan hainini tam göğsünden vurdu. İhanetin faturasını saniyeler içinde kesti.

  Ay yıldıza, vatana, namusuna el sürdürmedi

  Tam 17 kurşun sıktılar arkasından. O gece herkesin ağabeyi, babası, kardeşi, oğlu oldu. Toprağa değil milletin kalbine gömüldü. Şehit Ömer Halisdemir, ay yıldıza, vatana, namusuna el sürdürmedi.

  Kahraman askerin Niğde'deki kabri hiç boş kalmıyor

  Ömer Halisdemir, 15 Temmuz gecesini karanlıktan aydınlığa çıkaran en önemli isimdi. 5 yıl önce şehit olan Kahraman askerin Niğde'deki kabri hiç boş kalmıyor.

  Onun için dua etmek isteyenler Bor ilçesinin Çukurkuyu beldesindeki kabri başında buluşuyor.

  Gururla taşıdığı üniformasını kanıyla ıslattı, bir gecede milletin gururu oldu.

  Namusunu darbecilere çiğnetmedi. O ve onun gibi kahramanlar sayesinde al bayrak her gün enginlerde dalgalanıyor.

  Haber: Ramazan Düzgün

  Kamera: Fatih Şenel

  Yazı kaynağı : www.trthaber.com

  15 Temmuz'un seyrini değiştiren kahraman: Ömer Halisdemir

  Ömer Halisdemir kimdir? Şehit Astsubay Ömer Halisdemir 15 Temmuz’da nasıl öldü, kimi vurdu?

  Ömer Halisdemir kimdir? Şehit Astsubay Ömer Halisdemir 15 Temmuz’da nasıl öldü, kimi vurdu?

  Ömer Halisdemir kimdir? Şehit Astsubay Ömer Halisdemir 15 Temmuz’da nasıl öldü, kimi vurdu?

  15 Temmuz darbe girişiminin seyrini değiştiren isimlerin başında gelen şehit Ömer Halisdemir rahmetle anılıyor. 2016 yılında FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda görevliyken komutanlığı ele geçirmeye çalışan darbe yanlısı Tuğgeneral Semih Terzi'yi göğsünden vurarak öldüren ve ardından diğer darbe yanlısı askerler tarafından vurularak şehit edilen Astsubay Ömer Halisdemir'in hayatı hakkında merak edilen tüm detaylar haberimizde.

  Fetullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz darbe girişimi üzerinden 4 yıl geçti. Hem vatandaşların hem de güvenlik güçlerinin gösterdiği direnişle hain darbe girişimi püskürtüldü. 15 Temmuz’un seyrini değiştiren isimlerden biri de Şehit Astsubay Ömer Halisdemir oldu. Şehit Ömer Halisdemir, Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görevliyken komutanlığı ele geçirmeye çalışan darbe yanlısı Tuğgeneral Semih Terzi’yi göğsünden vurarak öldürmüş ve darbe girişiminin önlenmesinde büyük rol almıştır. Ömer Halisdemir, darbe yanlısı Tuğgeneral Semih Terzi’yi vurduktan sonra darbeci askerler tarafından defalarca kez vurularak şehit edilmiştir. İşte kahramanca şehit olan Ömer Halisdemir’in hayatından bilgiler…

  ÖMER HALİSDEMİR KİMDİR?

  Ömer Halisdemir 20 Şubat 1974'te Bor, Niğde'de doğmuş, 16 Temmuz 2016 Gölbaşı, Ankara'da hayatını kaybetmiş Türk askeridir. 2016 Türkiye askerî darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda görevliyken komutanlığı ele geçirmeye çalışan darbe yanlısı Tuğgeneral Semih Terzi'yi göğsünden vurarak öldüren ve ardından diğer darbe yanlısı askerler tarafından vurularak öldürülen koruma astsubayıydı. Kendisine vur emri, Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı tarafından verildi.

  Yedi çocuklu bir aileden gelen Ömer Halisdemir, çocukluğunu Bor, Niğde'nin Çukurkuyu beldesinde geçirdi. Çukurkuyu'da okul sonralarında çobanlık yaptı.Hatice Halisdemir ile olan evliliğinden Elifnur ve Doğan Ertuğrul adlarında iki çocuğu dünyaya geldi. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde Türkiye sınırları içinde ve dışında çeşitli görevlerde yer aldı. Babası Hasan Hüseyin Halisdemir'in aktardığı bilgiye göre, 2016 Türkiye askerî darbe girişimi sırasında öldürdüğü komutan Semih Terzi ile birlikte daha önceden Afganistan'da görev yapmıştı.

  ŞEHİT EDİLİŞİ

  16 Temmuz 2016'da darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığı'na girmeye çalışan Özel Kuvvetler Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Semih Terzi'yi, Özel Kuvvetler komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı'dan aldığı emir üzerine göğsünden vurarak öldürdü. Bunun üzerine Semih Terzi'nin korumalarından Binbaşı Fatih Şahin ve Üsteğmen Mihrali Atmaca da otuz kurşunla Halisdemir'in hayatına son verdi. Daha sonra ise darbe yanlısı astsubaylar Nedim Şahin ve Gökmen Ata ölü ele geçirilmiş; otuz altısı ise teslim alınarak Gölbaşı Sulh Ceza Hâkimliği’nce tutuklanmıştır.

  ANISI

  Halisdemir'in vurulduğu nokta özel bir kaplama ile koruma altına alınarak çiçeklerle süslendi. Dursun Ali Erzincanlı, Halisdemir'in öldürülmesi sonrasında kendisine atfen “30 Kuş” adlı bir şiir yazdı ve bu şiire bir klip çekildi. Ömer Halisdemir'i anlatan “30 Kuş” adlı şiirle aynı isme sahip bir kısa bir film de yapıldı. Ağustos 2016'da Toroslar, Mersin'deki Şehitler Parkı'na kaide ve gövde uzunluğunun toplamı 4.60 metre olan bir heykeli dikildi. Daha sonra Türkiye'deki birçok meydan, cadde, okul ve öğrenci yurdu gibi yerlere kendisinin adı verildi. Ayrıca Niğde'de kendisi için bir hatıra ormanı da oluşturulmuş ve şehirdeki üniversiteye de adı verilmiştir.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap