Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  öksürüğe boğaz ağrısına ne iyi gelir

  1 ziyaretçi

  öksürüğe boğaz ağrısına ne iyi gelir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Boğaz ağrısı nasıl geçer?

  Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Boğaz ağrısı nasıl geçer?

  Boğaz ağrısı nedenleri nelerdir?

  Soğuk algınlığına ve gribe neden olan virüsler aynı zamanda boğaz ağrısına da neden olabilir. Daha az sıklıkla bakteriyel enfeksiyonlar ve başka nedenler de boğaz ağrısına neden olabilir.

  Geçmeyen şiddetli boğaz ağrısı nedenleri nelerdir?

  Sık tekrarlayan ya da uzun sürede iyileşme sağlanamayan boğaz ağrısında uzman hekime başvurulması gerekmektedir. Burada yetişkin ve çocuklar arasında bir ayrım yapılması önemlidir. Gelişim süreçleri birbirinden farklılık gösterdiği için, yetişkinler ve çocuklarda görülen geçmeyen şiddetli boğaz ağrıları ayrılmaktadır. Yetişkinlerde sıklıkla ve süreklilikle devam eden boğaz ağrıları akla ilk olarak faranjit hastalığını getirmektedir. Sıklıkla viral olan bu faranjitler, boğaz mukozasının çeşitli etkenlere karşı duyarlılığı olarak düşünülebilir. 3 ila 7 gün arasında oral yolla alınan ağrı kesiciler ile ortadan kalkan bu hastalık, bakteriyel olanlarda ise aynı durum söz konusu değildir. Bademciklerin neden olduğu bakteriyel durumlarda ise kronik bademcik enfeksiyonlarının görülmesiyle sık sık hastaya yatışlar görülür.

  Çocuklarda Boğaz Ağrısı ve Öksürük

  Çocuklarda faranjit görülme oranı yetişkinlere oranla daha azdır. Çocukluk döneminde genellikle bademcik dokusunun bakteriyal enfeksiyonlarda daha sık rastlanılmaktadır. Bu dönemde en sık akut bademcik enfeksiyonları ortaya çıkmaktadır. Tüm bu durumların dışında çeşitli viral enfeksiyonların neden olduğu geçmeyen ve sık tekrarlayan şiddetli boğaz ağrıları semptom olarak ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumlarda uzman hekim desteği ile tedavisi sağlanmalıdır.

  Boğaz ağrısına neden olan viral enfeksiyonlar

  Boğaz ağrısına neden olan viral hastalıklar şunları içerir:

  Öte yandan koronavirüsün  (COVID-19) olası semptomlarından biri de boğaz ağrısıdır. Yapılan araştırmalar COVID-19'lu kişilerin yalnızca yüzde 5 ila yüzde 14’ünün boğazda ağrısı veya tahriş şikayeti yaşadığını göstermektedir. Koronavirüsün boğaz ağrısına göre daha yaygın görülen semptomları arasında; yüksek ateş, kuru öksürük, nefes almada zorluk, yorgunluk, baş ağrısı ve ani tat veya koku kaybı yer alır.

  Bakteriyel enfeksiyonlar

  Bazı bakteriyel enfeksiyonlar, boğaz ağrısına neden olabilir. Bunlar arasında en yaygın olanı kriptik tonsilite neden olan “Streptococcus pyogenes”tir. (Grup A streptococcus).

  Diğer nedenler

  Boğaz ağrısına yol açan diğer nedenler ise şu şekildedir.

  Alerjiler: Evcil hayvan tüylerine, küflere, toza ve polene karşı alerjiler boğaz ağrısına neden olabilir. Boğazın tahriş olmasına ve iltihaplanmasına neden olan geniz akıntısı problemi daha da karmaşık hale getirebilir.

  Havadaki kuruluk: İç mekanlarda havada yeterli nem bulunmaması, boğazın kaşınmasına ve kuruluğa neden olabilir. Genellikle kronik burun tıkanıklığı nedeniyle sürekli ağızdan nefes almak yine boğazda kuruluğa ve ağrıya neden olabilir.

  Tahriş ediciler: Dışarıdaki hava kirliliği ve tütün dumanı veya kimyasallar gibi iç mekan kirlilikleri de kronik boğaz ağrısına neden olabilir. Tütün çiğnemek, aşırı alkol tüketimi, baharatlı yiyecekler, acı ve ekşi yiyecekler de boğazı tahriş ederek ağrıya sebep olabilir.  

  Kas gerginliği: Bağırarak, yüksek sesle konuşarak veya dinlenmeden uzun süre konuşarak boğazınızdaki kasları gerebilirsiniz. Bu durum da boğaz ağrısına sebep olabilir.

  Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD): GERD, mide asitlerinin yemek borusuna (yemek borusu) geri döndüğü bir sindirim sistemi bozukluğudur. Bu durum boğaz ağrısı şikayetine neden olabilir.

  HIV enfeksiyonu: HIV enfeksiyonu da boğaz ağrısına neden olabilir. Buna ek olarak HIV pozitif olan biri, oral pamukçuk adı verilen bir mantar enfeksiyonu nedeniyle veya bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde ciddi olabilen sitomegalovirüs (CMV) adı verilen bir viral enfeksiyon nedeniyle kronik veya tekrarlayan bir boğaz ağrısı şikayeti yaşayabilir.

  Tümörler: Boğaz, dil veya gırtlaktaki (gırtlak) kanserli tümörler de boğaz ağrısına neden olan hastalıklar arasındadır. Diğer belirti veya semptomlar arasında ses kısıklığı, yutma güçlüğü, gürültülü nefes alma, boyunda bir yumru ve tükürük veya balgamda kan sayılabilir.

  Yaralanma: Boyuna darbe veya kesik gibi herhangi bir yaralanma boğazda ağrıya neden olabilir.

  Nadir durumlarda da boğazda enfekte olmuş bir doku alanı (apse) veya soluk borusunu kaplayan küçük kıkırdak "kapağının" şişmesi (epiglotit) boğaz ağrısına yol açabilir.

  Hamilelikte boğaz ağrısı ve öksürük neden olur?

  Mevsimsel geçiş ve enfeksiyonlara bağlı olarak gebelikte boğaz ağrısı ve öksürük görülebilir. Bahar aylarının başlarında görülen alerjik reaksiyonlardan da kaynaklı olabilmektedir. Aynı zamanda gebelikte ortaya çıkan mide reflüsüne bağlı olarak boğaz ağrısı ve öksürme en sık görülen durumlar arasında yer almaktadır. Burada bir diğer önemli husus ise boğaz ağrısı ve öksürüğe ek olarak farklı semptomların görülüp görülmediğidir. Bu durum bir İç hastalıkları uzmanı ve jinekolog tarafından değerlendirilmelidir.

  Boğaz ağrısının belirtileri ve semptomları nelerdir?

  Boğaz ağrısının belirtileri, boğaz ağrısına neden olan duruma göre değişebilir. Boğaz ağrısının belirtileri ve semptomlar şunları içerebilir:

  Boğaz ağrısına neden olan enfeksiyonlar, aşağıdaki semptomlara da neden olabilir:

  Viral bir enfeksiyonun yol açtığı boğaz ağrısı şikayeti çoğunlukla en fazla bir hafta sürer ve tıbbi bir tedavi gerekmez. Boğaz ağrısı uzun süredir devam ediyorsa (2-3 hafta) vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Zira sürekli devam eden boğaz ağrısının nedeni daha ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. Boğaz ağrısıyla birlikte aşağıdaki semptomlar da görülüyorsa vakit kaybedilmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

  Boğaz ağrısında risk faktörleri nelerdir

  Yaş: Çocuklar ve gençlerde boğaz ağrısı şikayeti sıklıkla gelişir. 3- 15 yaş arasındaki çocukların da boğaz ağrısıyla ilişkili en yaygın bakteriyel enfeksiyon olan streptokoksik boğaz enfeksiyonunun gelişme riski daha yüksektir.

  Sigara kullanma ve tütün dumanına maruz kalma: Sigara içmek ve/veya tütün dumanın maruz kalmak boğazı tahriş edebilir dolayısıyla boğaz ağrısına neden olabilir. Tütün ürünlerinin kullanımı ayrıca ağız, boğaz ve gırtlak kanseri riskini de artırır.

  Alerjiler: Mevsimsel alerjiler veya toza, küflere veya evcil hayvan tüylerine karşı devam eden alerjik reaksiyonlar, kişide burun tıkanıklığı ve kişide boğaz ağrısının gelişmesini daha olası hale getirir.

  Kimyasal tahriş edicilere maruz kalma: Fosil yakıtların yanması ve yaygın ev kimyasallarından kaynaklanan havadaki parçacıklar boğazda tahrişe neden olabilir.

  Kronik veya sık sinüs enfeksiyonları: Burnunuzdan akan su boğazınızı tahriş edebilir veya enfeksiyon yayabilir.

  Bağışıklık sisteminin zayıf olması:  Bağışıklık sisteminiz zayıf ise enfeksiyonlara daha duyarlı olursunuz. Bağışıklığın azalmasının yaygın nedenleri arasında HIV, diyabet (şeker hastalığı), steroid veya kemoterapi ilaçlarıyla kanser tedavi, stres, yorgunluk ve kötü beslenme yer alır. Bu hastalarda özellikle boğazda mantar enfeksiyonuna bağlı ağrılar sıklıkla görülür.

  Boğaz ağrısı teşhisi nasıl konulur?

  Doktor öncelikle boğaz ağrısına neyin neden olduğunu tespit etmek ister.  Doktorunuz fiziksel muayene sırasında boğaza, kulaklara ve burun deliklerine bakar, şişmiş lenf bezlerini kontrol edebilir. Doktorlar uygun vakalarda, streptokok bakterilerinin neden olduğu strep boğaz enfeksiyonunun sebebini tespit etmek için boğaz kültürü olarak adlandırılan bir test uygular. Doktorunuz boğaz kültürü testi sırasında salgı örneği almak için boğazın arkasına çubukla steril bir bez sürer ve numuneyi test için bir laboratuvara gönderir. Buna ek olarak burun geçiş yollarının sinüzit veya enfeksiyonları, boğazınızın veya balgamınızın kültürleri kullanılarak da teşhis edilebilir.

  Doktorunuz boğaz ağrınızın nedeninin alerji olduğundan şüphelenirse, bunu doğrulamak için kan testleri veya cilt testleri yapabilir. Deri testinin sonuçları hemen elde edilirken, kan testi sonuçları birkaç gün sürebilir.

  Boğaz ağrısı tedavisi nasıldır?

  Viral bir enfeksiyonun neden olduğu boğaz ağrısı genellikle beş ila yedi gün sürer ve tıbbi tedavi gerektirmez. Nitekim hafif soğuk algınlığı ve grip vakalarının yol açtığı boğaz ağrısı bol miktarda sıvı tüketimi ve dinlenme ile düzelir. Doktorunuz boğaz ağrısını hafifletmek için ağrı kesici ilaçlar reçete edebilir.

  Boğaz ağrısına bakteriyel bir enfeksiyonun neden olduğu durumlarda, doktorunuz antibiyotik reçete edecektir. İlaç kullanımı sırasında semptomlarda düzelme olsa bile antibiyotik tedavisinin tamamlanması gerekir. Zira ilacı doktorun belirttiği şekilde kullanmamak enfeksiyonun kötüleşmesine veya vücudun diğer bölgelerine yayılmasına neden olabilir.

  Boğaz ağrısı, viral veya bakteriyel enfeksiyon dışında bir durumun semptomuysa, teşhise bağlı olarak diğer uygun tedavi yöntemleri uygulanacaktır. Örneğin doktorunuz boğaz ağrınızın sebebinin asit reflü olduğundan şüpheleniyorsa, bir asit reflü ilacı reçete edebilir.

  Boğaz ağrısında ne zaman hekime başvurulmalı?

  Boğaz ağrısı, baş ağrısı ve karın ağrısı günlük hayatta sık telaffuz edilen ve cinsiyet, yaş fark etmeksizin bireylerde ortaya çıkan klasik semptomlar olarak görülmektedir. Bu tür ağrıların görülmesi ile birlikte, günü kurtarma veya kısa süreli çözüm olarak ağrı kesici kullanımı oldukça fazladır. Bu yanlış bir uygulama şeklidir. Sıklıkla ve süreklilikle devam eden ağrılarda en yakın sağlık kuruluşuna gidilerek uzman hekime danışılmalıdır.

  Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Doğal tedavi yöntemleri nelerdir?

  ‘Boğaz ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer?’ , 'Boğaz ağrıları evde nasıl geçer?' soruları sıkça sorulmaktadır. Boğaz ağrısının kronik bir hal almadığı koşullarda aşağıdaki önlemler genellikle boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olabilir:

  Boğaz ağrısı nasıl önlenebilir?

  Boğaz ağrısını önlemenin en iyi yolu, öncelikle mikroplardan kaçınmak dolayısıyla hijyene önem vermektir. Boğaz ağrısını önlemek için alınabilecek önlemlerden bazıları şu şekildedir.

  Yazı kaynağı : www.memorial.com.tr

  Boğaz ağrısı nasıl geçer? Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

  Boğaz ağrısı nasıl geçer? Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

  Soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonlarda sıklıkla rastlanan belirtilerin başında gelen boğaz ağrsı, kontrol altına alınmadığında konuşma, yemek yeme ve hatta nefes almayı güçleştirebilir. Boğaz ağrıları genellikle evde uygulanan basit yöntemler ile kontrol altına alınabilir. Fakat uzun süren ve şiddetli boğaz ağrılarında tıbbi tedaviye ihtiyaç duyulabilir.

  Boğaz Ağrısı Nedir?

  Boğaz ağrısı, yutkunduğunda gitgide kötüleşen boğazda ağrı, kaşınma, yanma hissi ve tahriş hissini tanımlar. Boğaz ağrısı, poliklinik başvurularında en sık görülen semptomlardan biridir. Çoğu boğaz ağrısı enfeksiyon ve çevresel faktörlerden meydana gelir. Kuru boğaz hissi rahatsız edici olsa da genellikle boğaz ağrısı kendiliğinden geçer. Bazen boğaz ağrısı oluşma nedenine ve türüne göre tedavi gerektirebilir. Düzenli boğaz ağrısı problemleri yaşamak belki hastalıkların habercisi olabilir bu nedenle yıllık check-up taraması etkili bir yöntem olacaktır. Hem Check up nasıl yapılır diye merak eden hastalar, hem de boğaz ağrısının kronik gerekçelerini öğrenmek isteyen hastalar hastanelere baş vurabilir. Boğazın farklı bölgelerinde görülen boğaz ağrıları etkilediği bölgeye göre şu şekilde isimlendirilir:

  Boğaz Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

  Boğaz ağrısının enfeksiyonlardan çeşitli yaralanmalara kadar pek çok nedeni olabilir. En yaygın boğaz ağrısı nedenleri aşağıda özetlenmiştir.

  Soğuk Algınlığı, Grip ve Diğer Viral Enfeksiyonlar

  Boğaz ağrılarının yaklaşık %90’ı viral enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelir. Soğuk algınlığı, grip, mononükleoz, koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19), kızamık, suçiçeği, kabakulak gibi viral hastalıklarda boğaz ağrısı yaygın olarak görülür.

  Bakteriyel Enfeksiyonlar

  Boğaz ağrılarında en sık rastlanılan bakteri türü, Streptococcus bakterileridir. Özellikle çocuklarda görülen boğaz ağrılarının yaklaşık %40’ının oluşumunda Streptococcus bakterileri vardır. Streptococcus bakterileri dışında gonore ve klamidya gibi cinsel yolla bulaşan bakteriyel enfeksiyonlar da boğaz ağrısına neden olabilir.

  Alerji

  Polen, toz, küf, çimen veya evcil hayvan gibi çeşitli tetikleyicilerin neden olduğu alerjik reaksiyonlarda burun tıkanıklığı, hapşırma ve boğaz ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Tetikleyicilere tepki olarak bağışıklık sistemi farklı kimyasallar salgılar. Bu salgılar burunda aşırı birikerek boğazın arka kısmına damlayabilir. Postnazal akıntı denilen bu akıntılar boğazı tahriş edebilir.

  Kuru Hava

  Kuru hava, boğazın nemini emer. Özellikle kışın kullanılan ısıtıcılar ortamın nemini azaltarak boğaz kuruluğuna, tahribatına ve boğaz ağrısına neden olabilir.

  Çevre Kirliliği

  Birçok canlıya zarar vererek doğanın dengesini bozan pek çok atık ve kimyasal maddeler boğaz ağrısına neden olabilir.

  Travma

  Boyuna alınan darbeler sonucu boğaz ağrısı gelişebilir. Boğaza sıkışan bir yiyecekte boğazların tahrip olmasına neden olur. Ayrıca Boğaz ağrılarının ortaya çıkmasına neden olan yaralanmalardan biri de ses tellerinin ve kaslarının aşırı zorlanmasıdır. Özellikle yüksek sesle konuşmak zorunda kalan öğretmen, antrenör gibi meslek dallarında görülen boğaz ağrılarının en yaygın sebebi budur.

  Gastroözofageal Reflü Hastalığı

  Mideden salgılanan asidin yemek borusuna geri dönmesi olarak ifade edilen reflü hastalığı da boğaz ağrılarının önemli nedenlerinden biridir. Yemek borusuna gelen asit, boğazlarda yanmaya ve ağrıya neden olur.

  Boğaz Ağrısına Neden Olan Risk Faktörleri Nelerdir?

  Boğaz ağrısı herkesde görülebilir. Bazı risk faktörlerinden birine ya da birkaçına sahip olmak sizi boğaz ağrılarına karşı daha hassas hale getirebilir:

  Boğaz Ağrısını Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

  Basit adımlar özellikle enfeksiyon kaynaklı boğaz ağrılarının oluşmasını engelleyebilir:

  Boğaz Ağrısında Ne Zaman Doktora Başvurulmalı?

  Boğaz ağrıları genellikle 5-10 gün içerisinde evde uygulanan tedaviler ile kendi kendine geçmektedir. Fakat uzun süren boğaz ağrılarında tıbbi tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Kulak burun boğaz uzmanları iyileşmeyen boğaz ağrılarına eşlik eden şu durumların varlığında mutlaka bir hekime başvurulmasını önermektedir:

  Boğaz Ağrısı Tanısı Nasıldır?

  Kulak burun boğaz uzmanı tarafından hastanın semptomları dinlenerek, tıbbı geçmişi incelenir ardından detaylı fiziki muayeneye geçilir. Boğaz, çeşitli aletler veya kamera kullanılarak incelenir. Muayene sonrasında doktorlar, boğaz ağrısının nedeni olan streptokok bakterilerini tespit etmek için basit bir test kullanırlar. Doktor, salgı örneği almak için boğazın arkasına steril bir bez sürer ve örnek test için laboratuvara gönderilir. Hızlı antijen testleri ile kısa sürede sonuçlar elde edilir. Bu testlerin yanı sıra 24-48 saat arasında sonuç veren, daha güvenilir olan ve boğaz kültürü olarak adlandırılan testlerde istenilebilir.

  Boğaz Ağrısının Bitkisel Tedavisi Var mıdır?

  Boğaz ağrısında bol sıvı tüketimi oldukça önemlidir. Bazı bitkisel çaylar boğaz ağrısından kaynaklanan rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir:

  Ayrıca yapılan çalışmalarda özellikle karanfil, zencefil ve ekinezya çiçeği özlerinin boğaz ağrısından kaynaklanan iltihabı azaltabileceği sonucuna varmıştır. Bitkisel tamamlayıcı alternatif uygulamalar her birey için uygun bir yaklaşım olmayabilir. Dolayısıyla bu tarz uygulamalar öncesinde hekiminize danışmanız ve yöntemin sizin için uygunluğu konusunda bilgi almanız oldukça önemlidir.

  Boğaz Ağrısının Tedavisi Nasıldır?

  Boğaz ağrısının nedeni viral enfeksiyon ise antibiyotiklerin virüsler üzerinde etkisi olmadığı için genellikle tıbbı tedavi gerekmez. Şiddetli ve uzun süreli boğaz ağrılarında ise uygulanan ilaç tedavileri altta yatan nedeni tedavi etmeye ve semptomları hafifletmeye yöneliktir. Boğaz ağrısını hafifleten asetaminofen ve ibuprofen en sık kullanılan ilaçların etken maddeleridir.

  Antihistaminikler, alerji semptomlarınıza yardımcı olabilir. Polen, küf veya çimen gibi bir alerjenle temas ettiğinizde vücudunuz histamin salgılar. Histamin, ağrı hissinde rol oynar, bu nedenle bir antihistaminik almak alerjiye bağlı boğaz ağrısına yardımcı olabilir.

  Reflünün başarılı tedavisi zaman alabilir. Ne kadar erken teşhis ve tedavi edilirse boğaz ağrısı gibi belirtiler o kadar çabuk ortadan kalkar.

  Boğaz ağrılarının bakteriyel enfeksiyon sonucu oluştuğu teşhisi konulduğunda, zatürre, bronşit ve ateş gibi daha ciddi komplikasyonları önlemek için uygulanacak en doğru tedavi seçeneği antibiyotiktir. Hekim tarafında yaklaşık 7-10 gün sürecek bir tedavi planlanır.

  Boğaz Ağrısından Kurtulmak İçin Evde Uygulanabilecek Öneriler Nelerdir?

  Boğaz ağrısından kurtulmak amacıyla doktorunuzun bilgisi ve önerisi dahilinde yapabileceğiniz çeşitli uygulamalar mevcuttur:

  Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

  Farklı hastalıklardan kaynaklı oluşan boğaz ağrısının iyileşmesinde istirahatin önemli bir yeri vardır. Boğaz ağrısında ses tellerini dinlendirmek de önemlidir. Yüksek sesle konuşmamak ve gerekli olmadıkça çok konuşmayarak boğazı tahriş etmemek gerekir. Ayrıca boğazın kurumaması için sık sık sıvı tüketerek boğaz nemlendirilebilir. Boğaz ağrısı, solunan kirli havadan kaynaklanabileceği için sigara içilen ortamda bulunmak veya sigara içmek, boğaz ağrısı oluşturur. Boğaz ağrısının bir an önce iyileşmesi için çeşitli besinler kullanılabilir. Bu besinlerin başlıcaları şöyle sıralanabilir:

  Boğaz ağrısı sık görülen bir şikayettir. Bu şikayeti kendinizde gözlemlemeniz halinde sağlık kuruluşlarına başvurarak hekimlerden destek almanız önerilir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.medicalpark.com.tr

  Kuru Öksürük Ve Boğaz Ağrısına Çözüm Karışım (Videolu)

  Kuru Öksürük Ve Boğaz Ağrısına Çözüm Karışım (Videolu)

  En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

  4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

  9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

  Yazı kaynağı : www.nefisyemektarifleri.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap