Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  öğretmenlik meslek kanununda neler var

  1 ziyaretçi

  öğretmenlik meslek kanununda neler var bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Öğretmenlik Meslek Kanunu nedir, ne zaman çıkacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika Öğretmenlik Meslek Kanunu açıklaması

  Öğretmenlik Meslek Kanunu nedir, ne zaman çıkacak? Milyonlara müjde...

  Öğretmenlik Meslek Kanunu nedir, ne zaman çıkacak? Milyonlara müjde...

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Öğretmenler Günü münasebetiyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen programda konuştu.

  Erdoğan yaptığı açıklamada, "Haklarını güvence altına alacak bir öğretmenlik meslek kanunu çıkarmak için hazırlıklarımızı tamamladık." dedi.

  Hukukçular, doktorlar, askerler ve polisler gibi birçok meslek grubunun kendine özgü kanunu varken öğretmenler için böyle bir durum söz konusu değildi.

  Bir süredir bu kapsamda beklenti içinde olan öğretmenlere sevindiren gelişmenin detayları merak ediliyor. Öğretmenlik meslek kanunu nedir ve ne zaman çıkacak soruları gündemde yerini aldı.

  Peki öğretmenlik meslek kanunu neleri içeriyor ve ne zaman çıkacak? İşte detaylar...

  Öğretmen ve okul yöneticilerinin atanmaları, çalışma şartları, özlük hakları ve benzeri diğer hususları dikkate alan Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili çalışmalar devam ederken, Cumhurbaşkanı Erdoğan bu kanunla öğretmenlere mali ve sosyal haklar verileceğini bildirdi.

  Erdoğan, "Meclis sürecinin ardından yürürlüğe girecek bu kanunla mevcut hakları korunan öğretmenlerimize ilave mali ve sosyal haklar da sağlıyoruz. Artık yürüttükleri görev bir kariyer mesleği olarak tamamlanacak öğretmenlerimize 3600 ek gösterge başta olmak üzere sağlayacağımız haklar şimdiden hayırlı olsun." dedi.

  Öğretmenlik Meslek Kanunu ile Öğretmen ve okul yöneticilerinin atanmaları, çalışma şartları, özlük hakları ve benzeri diğer hususları dikkate alınacak.

  Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun ne zaman TBMM gündemine geleceği hakkında açıklama bulunmazken, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilerleyen günlerde açıklamalarda bulunması ön görülüyor.

  Yazı kaynağı : www.ensonhaber.com

  Öğretmenlik Meslek Kanunu ile öğretmenlere hangi haklar verilecek? (13 madde)

  Öğretmenlik Meslek Kanunu ile öğretmenlere hangi haklar verilecek? (13 madde)

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Öğretmenler Günü münasebetiyle düzenlenen "81 İlden 81 Öğretmen ile Yemek" programında "Öğretmenlerimizin haklarını güvence altına alacak bir Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarmak için hazırlıklarımızı tamamladık." açıklaması sonrası Öğretmenlik Meslek Kanunu Nedir?

  Türk Eğitim Derneği (TED) tarafından ek ders ücretlerinin kaldırılmasından haftalık çalışma saatlerinin yeniden düzenlenmesine kadar öğretmenlerin meslek hayatlarında önemli değişiklikler meydana getirecek öğretmenlik meslek kanunu ile ilgili bir metin önerisi yayınlanmıştı..

  Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulunda TED kökenli kişilerin bulunduğu dikkate alındığında, bu taslağın çıkacak olan Öğretmenlik Meslek Kanununun temeli olduğunu tahmin edilebilir.

  İşte o taslak Öğretmenlik Meslek Kanununda yer alan Öğretmen, yönetici ve müfettişlerin yetiştirilmesinden atanmasına, izlenmesinden değerlendirilmesine kadar birçok hususun ayrıntısıyla yer aldığı bu kanun taslağı metin önerisindeki dikkat çeken hususları yoruma girmeden aşağıda sıralamaya çalıştık.

  1- Öğretmenlik, devlet memurları kanunu içinde herhangi bir memuriyet olarak değil profesyonel bir meslek olarak ele alınmalı ve özel bir kanunu olmalıdır.
  2- Öğretmenlerin eğitim fakültelerinde yetiştirilmesi esastır. Ancak öğretmen yetiştirmek üzere açılmış yükseköğretim programı bulunmayan branşlarda öğretmen ihtiyacının giderilmesi amacıyla Öğretmenlik Sertifika Programı açılır.
  3-Eğitim fakültelerinde görev yapan öğretim elemanları her üç yılda bir, bir öğretmen ile birlikte 30 iş günü fiili olarak eğitim öğretim faaliyetlerine katılır.
  4- Öğretmen yetiştiren kurumlara, üniversite sınavının yanında, yeteneklerini ve psikolojik uygunluklarını dikkate alan bir seçme ve yerleştirme sistemi ile öğrenci alınır.
  5- Öğretmenler, Millî Eğitim Bakanlığı dahilinde veya haricinde herhangi bir kurum veya kuruluşta başka bir görevlendirmeye tabi tutulamaz.
  6- Sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik kaldırılarak tüm öğretmenler kadrolu olarak illerin ihtiyacına göre atanmalıdır.
  7-Okul yöneticiliği profesyonel ve sürekli bir meslek olarak kabul edilmekte ve okul Yöneticisi Yetiştirme Programını bitirmesi koşulu getirilmektedir. Okul yöneticilerinin görev ve sorumlulukları okulun yönetiminde rutin bürokratik iş ve işlemlerin yürütülmesinin ötesinde bir eğitim öğretim liderliği perspektifi içinde tanımlanmaktadır.
  8- Öğretmenlerin performansları; eğitim öğretim faaliyetlerine ilişkin planları, öğretim materyalleri ve içerikleri, sınıf içi uygulamaları, ölçme ve değerlendirme etkinlikleri, araçları ve uygulamalarının izlenmesi ve değerlendirilmesi ile ölçülmeli.
  9- Uzman öğretmenlik için en az beş yıl fiili olarak öğretmenlik ve kendi alanında yüksek lisans derecesine sahip olmak; Başöğretmenlik için en az on yıl fiili olarak öğretmenlik ve kendi alanında doktora derecesine sahip olmak şartları aranır.
  10- Öğretmen ve okul yöneticilerinin ek ders ücreti uygulaması kaldırılmakta onun yerine mesai usulü çalışma ve en yüksek devlet memuru maaşı ölçü alınarak maaşlarında iyileştirme esası getirilmektedir.
  11- Öğretmenlerin haftalık iş yükleri 35 saat (1 saat=60dk) olarak düzenlenmektedir. Ders yükü az olan öğretmenlerin mesai saatleri; nöbet görevleri, eğitici etkinlikler ve benzeri çalışmalar ile doldurulmaktadır.
  12- Öğretmenlerin yıllık izinleri “Her koşulda yıllık toplam altı haftadan daha az olamaz.” şeklinde düzenlenmektedir. (Bu düzenleme, yarıyıl ve yaz tatillerinin en azından bir kısmının mesleki ve bireysel gelişme için kullanılacağı anlamına gelir.)
  13- Öğretmenlerin hediye kabul etmesi, öğrencilerine özel ders vermesi ve derse geç kalma gibi disiplin suçları metin önerisinde tek tek sayılarak cezaları belirtilmektedir.
  Saygılarımla.

  Muhammet YILMAZ

  FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

  TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

  Yazı kaynağı : www.kamubiz.com

  Öğretmenlik meslek kanunu ne zaman çıkacak? Öğretmenlik meslek kanunu nedir?

  Öğretmenlik meslek kanunu ne zaman çıkacak? Öğretmenlik meslek kanunu nedir?

  İşte Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

  "Tüm öğretmenlerimize, şahsım, eşim ve milletim adına minnetlerimi sunuyorum. Kıymetli hocalarım şüphesiz hayatta her meslek önemlidir, saygıdeğerdir ancak pek az öğretmenlik kadar insanda derin izler bırakır. Hepimizin hayatına dokunan, yol gösteren bir öğretmenimiz vardır. Bugün hangi konumda olursak olalım her birimiz üzerimizde hakkı olan bu hocalarımızı sevgi ve saygı ile hatırlıyoruz.

  Göreve geldiğimizde en önemli mesele alt yapı eksikliğini gidererek okullarımızı çok ileri standartlara kavuşturmaktı, hamdolsun kavuşturduk. Ülkemizin her bir köşesini modern eğitim kurumlarıyla donattık. Mevcut öğretmen sayımızın yüzde 73'ü bizim dönemimizde atandı.

  Ders kitaplarını ücretsiz dağıtarak her sene başında yaşanan kargaşanın önüne geçtik, ailelerimizi büyük bir dertten kurtardık. Mesleki eğitimi çok daha cazip hale getirdik.

  Yazı kaynağı : www.takvim.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap