Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  öğretmenler günü için bir mektup

  1 ziyaretçi

  öğretmenler günü için bir mektup bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Öğretmene Mektup | 14 Farklı Örnek |Öğretmenler Günü Mektubu

  Öğretmenlik en kutsal meslektir. Bizi biz yapan, bugünlere getiren öğretmenlerdir. Sevgiyi, saygıyı, paylaşmayı, yardımlaşmayı bize öğreten yani bizi baştan yaratanlar onlardır. Öğretmenlerimiz olmasaydı bilgilerimizi arttıramaz, yeteneklerimizi geliştiremez, kendi ayakları üzerinde duran bireyler olamazdık. Bizim için değeri ve anlamı bu kadar büyük olan öğretmenlere yazacağımız bir mektup onları mutlu etmeye yetecektir. Yazacağımız mektup onlara gösterdiğimiz değerin bir ifadesi olacaktır. Öğretmenimiz ve bizim aramızda ki sevgi bağını daha da kuvvetlendirecektir. Yazacağımız sözcükler hem öğretmenimiz hem de bizim için çok değerli bir anı olarak kalacaktır. Bir mektup yazmak özellikle bizler için bu kadar önemli olan öğretmenlere mektup yazmak elbette hiç kolay değil. Bu yüzden mektup yazarken faydalanabileceğiniz, öğretmeninize duygularınızı aktarırken sizlere yardımcı olacak 14 farklı öğretmene mektup örneğini sizler ile paylaştık.

  Öğretmene mektup yazısı içerisinde sırasıyla;

  başlıklarını okuyabilirsiniz. Sizin için özenle hazırladığımız, başka yerde bulamayacağınız özgün mektuplarımızı zevkle okumanız dileğiyle…

  1- Öğretmene Mektup

  Sevgili Öğretmenim,

  Öğretmenler en değerli varlıklardır. Bilgiye her zaman ışık olmuşlardır. Bizleri cahillikten kurtarıp, aydınlığa ileten onlardır. Öğretmenler bizi geleceğe hazırlayan, hedeflerimize ulaşmamıza sağlayan en önemli yol göstericilerimizdir.

  Öğretmenim, siz de çok iyi bir öğretmen ve daha da önemlisi çok iyi bir insansınız. Bize dersleri en eğlenceli ve en öğretici şekilde anlatıyorsunuz. Bütün bilgileri bizi hiç sıkmadan öğretiyorsunuz. Ders zamanı ders anlatıp, oyun zamanı oyun oynatıyorsunuz. Yorulduğumuzda dinlendiriyor, bizi esprilerinizle güldürüyorsunuz. Sayenizde hiç sıkılmadan öğreniyoruz. Hiçbirimizi ayırt etmeden eşit seviyor, hepimizle ilgileniyorsunuz. Bizim için emek harcayıp karanlık yolumuza ışık oluyorsunuz. Bu yüzden çok iyi bir insan ve muhteşem bir öğretmensiniz. Derslerinizi sabırsızlıkla bekliyor ve çok seviyoruz. Bunun tek sebebi sizsiniz.

  Öğretmenim, biliyorum bir gün yollarımız ayrılacak. Ancak biz sizin ışığınızdan ilerlemeye devam edeceğiz ve siz hiç durmadan, yorulmadan başka öğrencilere ışık olmaya devam edeceksiniz.

  Sevgilerimle…

  Öğretmene Mektup: Serkan Şahin – Şehit Öğretmen Mehmet Ali Durak Ortaokulu – Ankara/Yenimahalle – Öğretmenlere Mektup Yarışması Okul Birincisi – Kaynak 1:

  Öğretmene-mektup-örnekleri

  2-Öğretmenler Günü Mektubu

  Bugün öğretmenler günü… Öğretmenim sizin bizler için harcadığınız emeği, gösterdiğiniz çabayı, sergilediğiniz  fedakarlığı bir güne sığdırmanın olasılığı var mı? Tabi ki imkansız. Sadece bir gün değil, bütün günler sizin gününüz olsa yine de bir öğretmenin kutsal görevinin karşılığı olamaz.

  Öğretmenim en önemli amacınız bilgilerinizi, tecrübelerinizi bize aktararak doğru, dürüst, ahlaklı bireyler olmamızı sağlamak. Zorlu hayat mücadelesine bizi en iyi şekilde hazırlayıp, yaşamımızı kendi ayakları üzerinde duran, özgüveni yüksek, okuyan, araştıran, kendisine ve çevresine yararlı kişiler olarak sürdürmemizi sağlamak. Biliyorum ki bizim için elinizden gelenin fazlasını yapıyorsunuz. Öğretmenim söz veriyorum, bende sizin gibi hoşgörü ve şefkat sahibi, güler yüzlü, iyi kalpli bir birey olabilmek için elimden gelen çabayı göstereceğim.. Sizin beni aydınlattığın gibi bende yaşamım boyunca çevremi aydınlatıp insanlara doğru yolu göstermeye çalışacağım.

  Öğretmenim bugün sizin gününüz. Bize yaptığını onlarca şey için binlerce kez teşekkür ediyorum. Size bir gün değil yaşadığımız her gün minnettar kalacağız. İyi ki varsınız. İyi ki benim öğretmenim olmuşsunuz. Benim için çok değerlisiniz. Öğretmenler gününüz kutlu olsun.

  Sevgilerimle…

  Öğretmenler Günü Mektubu: S.A Konyaaltı/Antalya – Öğretmenler Günü İçin Mektup

  öğretmenler-günü-için-mektup

  3-Öğretmene Mektup İlkokul

  Sevgili Öğretmenim,        

  Bu mektubu sizin sayenizde yazabiliyorum. Siz bana okuma ve yazma öğrettiğiniz için… Dünyadaki tüm güzellikleri sevmeyi önce ailemden sonra sizden öğrendim. İyi ki benim öğretmenim olmuşsunuz. Sizi ömrüm boyunca hep saygı ve özlemle anacağım. Benim yoluma ışık tutarak yoluma devam etmemi sağlıyorsunuz.

  Okula ilk başladığım günü hatırlıyorum da anne babamdan ayrı kalacağım için çok endişeliydim. Aynı zamanda bir öğretmenim olacağı için ne kadar sevinçliydim. alfabeyi öğrenmek, okuyup yazmak, şarkılar söylemek, paylaşmayı öğrenmek ve daha bir sürü bilgi sığdırabilmek  aklımıza…Ne kadar etkileyiciydi benim için. İçim içime sığmıyordu sanki. Ve sonra siz girdiniz hayatıma. Dünyanın en iyi öğretmeni, benim ikinci annem ve babam. Bana yol gösteren sıcacık kucağınıza, tıpkı onlarca çocuğu aldığınız gibi beni de sığdırdınız. Yüreğiniz o kadar büyüktü ki orada hepimize yer vardı. Hepimiz bir anda çocuklarınız olmuştuk. Hiç korkmuyordum sanki yıllardır sizi tanıyor gibiydim. O an anladım ki birini sevmek için nedene ihtiyacımız yoktu. Belki hep birlikte olamayacağız ama şunu biliyorum siz bizi o kadar çok seviyorsunuz ki ben her zaman sizi yanımda hissedeceğim.

  Siz de emin olun ki öğretmenim bu küçücük kalbimde sizi tüm benliğimle kucaklıyorum. Sizi çok ama çok seviyorum. Siz benim canım öğretmenimsiniz…

  Öğretmene Mektup İlkokul: Öğretmenime Mektup Temalı Yarışma – Öğretmene Mektup Örnekleri İlkokul Kısa – Kaynak 2:

  Öğretmene-mektup-örnekleri-ilkokul-kısa

  4- Öğretmene Mektup Ortaokul

  Sevgili Öğretmenim,

  Bazı insanlar arasında görünmez bir bağ oluşur. Bu bağ sevgi ile kurulan bir köprüdür. Aramızda o kadar güçlü bir bağ olduğunu hissediyorum ki öğretmenim. Bazen şaşırıyorum neden böyle hissediyorum. Neden bu kadar size değer veriyorum diyorum. Sonra benim için, bizler için yaptıklarınız geliyor aklıma. Öğrencilerinize karşı sürekli gülümseyen yüzünüz. Her derdimizde bizler için nasıl çabaladığınız geliyor. Bizlere ne kadar çok şey öğrettiğiniz geliyor. Derslerinizin ne kadar eğlenceli geçtiğini hatırlıyorum. Sonra diyorum ki kendi kendime siz bu sevgiyi sonuna kadar hak ediyorsunuz. Umarım size layık bir öğrenci olabilmişimdir.

  Öğretmenim, sayenizde neden kendimizi geliştirmemiz gerektiğini, hayattaki amaçlarımızın ne olduğunu ve bu amaçlar doğrultusunda ilerlerken nasıl davranışlar sergilememiz gerektiğini çok daha iyi anladım. İnsan ne için ve hangi amaç uğruna olduğunu bildiği zaman çok daha bilinçli, çok daha disiplinli çalışabiliyormuş. Gün ve gün yeni şeyler öğreniyoruz. Sayenizde sürekli kendimizi geliştiriyoruz. Size söz veriyorum, tıpkı sizin istediğiniz gibi kendi ayakları üzerinde durabilen, vatanına milletine faydalı, kendine ve çevresine saygılı, hiçbir zaman doğruluktan ve dürüstlükten ayrılmayan bir evladınız olacağım.

  Şunu bilmenizi isterim ki hayatım boyunca davranışlarınız ve öğretileriniz benim için bir rehber olacak. Zihnime ve kalbime ektiğiniz tohumlar, yeşerip tüm yaşamımı kaplayacak. Benim için çok değerlisiniz. Sizi çok seviyorum.

  Sevgilerimle…

  Öğretmene Mektup Ortaokul: S. A. – Konyaaltı/Antalya – Öğretmene Mektup Uzun

  Öğretmene-mektup-örnekleri-ortaokul

  5- Öğretmene Mektup Lise

  Sevgili Öğretmenim,

  Öğretmenim siz öğrencilerin geleceğini aydınlatan bir ışıksınız. Bizlerin geleceğine giden yolda öğretmenler en önemli faktördür. Siz öğrencilerin yol göstericisi, kılavuzlarısınız. Öğretmen bilginin kaynağıdır. Öğretmensiz okul, susuz bir hayata benzer.

  Atatürk’ün, “Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” sözü  öğretmenlerin Ata’nın gözündeki yerini göstermiştir. Biz yeni nesiller öğretmenler sayesinde bilgili, ahlaklı, dürüst, kendi ayakları üzerinde duran bireyler olacağız. Yeni nesiller öğretmenlerin eseridir. Baş öğretmen Atatürk en büyük öğreticimizdir.

  Öğretmenler toplumda en saygın insanlardır. Çünkü onlar hiçbir karşılık beklemeden sevgi ile bizleri yetiştiriyorlar. Yediden yetmiş yediye hepimiz bugün sahip olduğumuz bilgi ve becerileri öğretmenlerimize borçluyuz. Eğitime ve öğretime kendini adamış öğretmenlerimiz olmasaydı asla bugüntkü refah ve huzura sahip olamazdık. Tüm öğretmenlere sevgi, saygı ve minnet ile…

  Öğretmene Mektup Lise: Kaynak 3:

  öğretmene-mektup-örnekleri-lise

  6- Öğretmene Teşekkür Mektubu

  Üzerimdeki Emeği Bitmeyen Sevgili Öğretmenim,

  Mektubuma başlarken en güzel dileklerimi size sunmak isterim. Okulumuzun ilk açıldığı gün sınıfımıza güneş gibi doğdunuz. Bizi bilgilerinizle aydınlattınız. Geleceğimize ışık tutarak hayatımızın akışına yön verdiniz. Kimi zamana bir anne baba, kimi zamanda bir koruyucu oldunuz.

  Sizin hakkınızı ödeyemem. Bizleri bilgili, başarılı, kendi ayakları üzerinde durabilen birer birey olarak görmek için elinizden geleni fazlasıyla yapıp ilgileniyorsunuz. Bize yaşantımızda mutlu olmamız ve  hayat mücadelesinde başarıdan başarıya koşmamız için disiplinli ve çalışkan olmamız gerektiğini öğrettiniz. Bu satırları sizi ne kadar çok sevdiğimi anlatmak için yazıyorum ama hiçbir söz size olan sevgimi anlatmama yetmiyor.

  Hatırlıyorum da ilkokula başladığımda, ne kadar da ürkek ve çekingendim. Ayrıca annem ve babam yanımda olmadığı için biraz da korkuyordum. Ama siz beni o şefkatli kollarınıza alıp bütün korkularımı unutturdunuz. Benim ikinci annem babam oldunuz. Bir problemim olduğunda sizinle paylaşacak kadar yakın oldunuz. Bildiğim her şeyi siz öğrettiniz. Bizi yoktan var ettiniz. Bizleri topluma faydalı, ayakları üzerinde durabilen birer birey yapmak için elinizden geleni yapıyorsunuz.

  Böylesine kutsal bir görevi başarıyla yerine getirdiğiniz için size kendim ve arkadaşlarım adına çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız canım öğretmenim. Sözlerime son verirken şunları söylemek isterim. Yüzünüzden o muhteşem gülümsemeniz ve kalbinizdeki merhametiniz hiçbir zaman solmasın. İyi ki varsınız canım öğretmenim…

  Sevgilerimle…

  Öğretmene Teşekkür Mektubu – Dilara Taşdemir – Süleyman Çelebi İlkokulu – Sarıyer/İstanbul – Öğrenciden Öğretmene Güzel Mektup Örnekleri – Kaynak 4:

  öğretmene-teşekkür-mektubu-örnekleri

  7- Öğretmene Veda Mektubu

  Benim Biricik Öğretmenim,

  Elleri sıcacık biri vardı. Kalbi de elleri kadar sıcaktı. O benim öğretmenimdi, bitanemdi her şeyimdi. Öğretmenim bizlere bir anne sevgisi bir ile baktınız. Hep üzerimize titrediniz. Şefkatinizi bizden hiç esirgemediniz.

  Okula başladığım ilk günü hatırlıyorum da. Nasıl da korku dolu gözlerle bakıyordum size. Yanıma gelip elimi tutmuştunuz. İyice ürkmüştüm. Oysaki korkmamı gerektirecek bir şey yoktu. Şimdi düşünüyorum da “Acaba” diyorum. “Neden Korkmuşum?”. Küçücüktüm daha minik kalbime sizi de koymuştum.

  Artık ayrılık zamanı öğretmenim. Beni büyüttünüz, okuttunuz, öğrettiniz. Anne sevgisini aratmadınız. Yeri geldi sizi biraz kızdırdık. Yeri geldi, güldük eğlendik. Biliyorum, ben okuldan ayrılınca başkasına bakacak o gözler, başkasını ısıtacak o eller. Farkındayım, hakkınızı ödeyemem. Sadece bir çocuğun kalbine sığabilecek en büyük sevgileri önünüze koyup teşekkür ediyorum.

  Öğretmene Veda Mektubu: Rumuz: Kırmızı Gül – 4. Sınıf Öğretmene Veda Mektubu

  4.-sınıf-Öğretmene-veda-mektubu

  8- Öğretmene Mezuniyet Mektubu

  Sevgili Öğretmenim,      

  Öğretmenim okumayı, yazmayı, sevgiyi, saygıyı, güzel sözleri kısacası bildiğim her şeyi siz bana öğrettiniz. Siz benim için ailem kadar değerlisiniz. Çok iyi kalpli, başarılı ve dürüstsünüz. Bütün çocuklarınızın bilgiye ulaşıp gelişmesi için canla başla çalışıyorsunuz.

  Sizi ilk gördüğümde çok eğlenceli ve iyi kalpli biri olduğunuzu hissetmiştim. Çünkü siz daha ilk anda davranışlarınızla kalbinizin güzelliğini bize göstermiştiniz. Sınıftaki arkadaşlarımız yaramazlık yapsa bile kızmaz, şefkatiniz ve merhametinizle bize doğru davranışları öğretirdiniz. İyi ki varsınız. İyi ki bizim öğretmenimiz olmuşsunuz.

  Şimdi eğittiğiniz kuşların yuvadan uçma vakti geldi. Hepimiz sizin sayenizde başarılı birer öğrenci olarak yolumuza devam edeceğiz. Sizin bize öğrettiğiniz gibi azim ve kararlılık ile çalışarak, her gün yeni bilgiler öğrenip kendimizi geliştirerek, kendi ayakları üzerinde duran bireyler olacağız. Size söz veriyorum. Her zaman kalbimizde yaşayacaksınız. Bize bugüne kadar verdiğiniz emekler için ne kadar teşekkür etsem az. Sizi çok ama çok seviyorum…

  Öğretmene Mezuniyet Mektubu: S. A. Konyaaltı/Antalya – Öğretmene Yazılan Mektuplar

  öğretmene-mezuniyet-mektubu-örnekleri

  9- Öğretmene Mektup Duygusal

  Öğretmenim…

  Oysa ne çok söz vardı size söyleyeceğim. Hepsi yarım kaldı. Yaşadığımız bu zorlu süreçte, çok şey öğrendim ve farkına vardım. Meğer siz bana anne babamdan sonra can olmuşsunuz. Yokluğunuzda anladım.

  Her sabah uyandığımda, sanki okula gidecekmişim gibi, sizi tekrar görebilecekmişim gibi bir heyecan kaplıyor içimi. Size, sizi anlatacak öyle çok cümlelerim birikmiş ki içimde. Yazmakla bitmez. Bana, yeri geldi anne oldunuz, yeri geldi bir arkadaş gibi yaklaşıp derdimi sordunuz. Düştüğümde kanayan yarama merhem oldunuz. Özledim öğretmenim. Hem de çok özledim. ..

  Okullar açılsa keşke. Yine sınıfta heyecanla sizi beklesem. O anne sıcaklığındaki ders anlatışınızı dinlesem. Bana bakan o sevgi dolu bakışlarınızda, her yeni gün, yeni bilgiler öğrensem. Ne kağıda sığacak cümleler, ne de kalemimin yazacağı kelimeler yetmez size olan özlemimi anlatmaya.

  Öğretmenim… Benim ilk cümlelerim.. İlk hayallerim. Sizdeki bilgi ve ışık ile yolumu buluyorum. Siz olmayınca yolumu kaybediyorum. İyi ki varsınız. Sizi çok seviyorum.

  Öğretmene Mektup Duygusal: Nisanur Altıntaş – Süleyman Çelebi İlkokulu – Sarıyer/İstanbul – Öğretmene Duygusal Mektup Örnekleri – Kaynak 5:

  duygusal-öğretmen-mektupları

  10- Öğretmene Doğum Günü Mektubu

  Değerli Öğretmenim,

  Sözlerime başlarken en güzel dileklerim ile size mutlu bir yıl diliyorum. Doğum gününüz kutlu olsun öğretmenim. Yeni yaşınızda hep birlikte olmamız ve çok güzel vakit geçirmemiz tek dileğim.

  Öğretmenim bende sizin gibi enerji dolu birisiyim, dersi sizin enerjiniz ile çok iyi anlıyorum. Enerjiniz hiç bitmiyor ve dersi hepimizin en kolay anlayacağı şekilde anlatıyorsunuz.  Öğrencilerinizin gelişimi için elinizden geleni yapıyorsunuz. Neşenizle, enerjinizle bizi de mutlu ediyorsunuz. Sizin sayenizde okulu artık çok daha fazla seviyorum.

  İyi ki bizim öğretmenimizsiniz. İyi ki sizi tanımışım. Doğum gününüz kutlu olsun. Sizi çok seviyorum.

  Öğrenciden Öğretmene Mektup: Kaynak 9:

  öğretmene-doğum-günü-mektubu-örnekleri

  11- Anaokulu Öğretmenine Mektup

  Canım Öğretmenim,

  Karşılıksız sevgiyi, güler yüzü, merhameti anne ve babamdan sonra sizde tanıdım öğretmenim. Adeta benim ikinci ailem oldunuz.

  İlk defa ailemden ayrılıyordum. Belki ilk başlarda biraz sizi zorladım ama zamanla sizi ve arkadaşlarımı çok sevdim. Şimdi hep sizinle ve arkadaşlarımla vakit geçirmek istiyorum. Sizi, arkadaşlarımı, oynadığımız oyunları, oyuncaklarımızı hiç bir zaman unutmayacağım. Hem oyunlar oynattınız hem de bizlere bir çok şey öğrettiniz. Sizin sayenizde sevgiyi, saygıyı, paylaşmayı öğrendim. Artık renkleri ayırt edebiliyorum. Sayılar ne kadar da zor geliyordu. Siz öğrettikten sonra şimdi ne kadar da kolaymış diyorum. Düşünüyorum da ne çok şey öğrenmişim sizin sayenizde.

  Sizi hiç unutmayacağım. Kalbimde yeriniz hep ayrı olacak. Kimseyi annem babam kadar sevemem diyordum. Oysa ne kadar çok yanılmışım. Sizi çok ama çok seviyorum.

  Anaokulu Öğretmenine Mektup: S. A. – Konyaaltı/Antalya – Okul Öncesi Öğretmenine Mektup 

  okul-öncesi-öğretmenine-mektup

  12- Öğretmene Özür Mektubu

  Sevgili Öğretmenim,

  Sizi andım yine öğretmenim. Aklıma beni okuttuğunuz yıllar geldi. Yine duygulandım düşününce. Saçlarınız, gözlerinizin rengi… Gözümün önünde canlandı yine.

  Meğer bana ne kadar çok iyilik yapmışsınız.  Üzüldüğüm zaman bana ne kadar şefkat göstermişsiniz. Bir zamanlar eğitimi bu kadar çok önemsemezdim. Sonra sizi tanıdım. Siz öğrettiniz bana ayakta durabilmeyi. Bir sorunum olunca, söyle hemen halledeyim derdiniz.  Bir aralar bilmemiştim kıymetinizi. Çok şükür sizin sayenizde çok daha çalışkan, çok daha iyi biri oldum. Öğretmen her şeymiş meğer, kıymetini bilince… Şimdi baktım da ağarmış saçlarınız. Belki de ben yıpratmıştım sizi. Aklım başıma geldi şimdi. İyi ki siz varmışsınız da eğitmişsiniz beni.

  Sizi üzdüysem özür dilerim öğretmenim. Affetmeniz dileğiyle… Bir de teşekkür borçluyum size o zorlu yıllar için.

  Sevgilerimle…

  Öğretmene Özür Mektubu: Şeyda Nur Kuzeytemiz – 6/A – Erzurum/Yakutiye – Öğretmenime Mektup Konulu Yarışma Birincisi – Kaynak 6:

  Öğretmenden-özür-mektubu

  13- Öğretmene Mektup Kısa

  Sevgili Öğretmenim,

  Sizi çok özledim sizinle ilk tanıştığımızda korkmuştum, çünkü sizi tanımıyordum. Okulda olan herkese ve her şeye yabancıydım. Bundan dolayı korkuyordum, annem hep yanımda kalsın istiyordum ama sizi tanıdıkça hem korkum gitti hem de size olan sevgim arttı. Artık siz benim hayatımda çok önemli bir yere sahipsiniz.

  Sizin sayenizde okumayı, yazmayı sayı saymayı, toplama ve çıkarmayı ve buntun gibi birçok şey öğrendim. Hatırlıyorum da ilk anne ve babamın hatta abilerimin adını yazıp okuyunca ne kadar mutlu olmuştum. Gördüğüm her yazıyı okuyup hiçbir yazıyı atlamak istemiyordum. Çok mutluydum, artık bende okuyabiliyordum.

  Meğer siz bana ne kadar çok şey öğretmişsiniz. Size çok ama çok teşekkür ederim canım öğretmenim. Sizi çok seviyorum…

  Öğretmene Mektup Kısa: Öğretmenime Mektup Temalı Yarışma – Kaynak 7:

  Öğretmenden-özür-mektubu

  14- Öğretmene Mektup Örneği

  Canım Öğretmenim,

  Sizi ne kadar çok özlediğimi anlatamam. Keşke sizi  kocaman kucaklayabilsem. Sizi çok seviyorum. Siz bize okumayı, yazmayı, sevgi ve saygıyı öğrettiniz. Sizin eseriniz olan bizler, sizin yolunuzda, bize öğrettiklerinizle devam edeceğiz. Umarım bu sene bitmeden sizi görebilirim.

  Şunu bilin ki, bu hastalık bitiğinde ilk arayıp ziyaret edeceğim kişi siz olacaksınız. Umarım sizinle sınıfta ders yapacağımız sağlıklı günler bir an önce gelir. Sizi çok ama çok özledim. Sizi ve arkadaşlarımı göremediğim için, okula gidemediğim için hayatımda büyük bir parça eksikmiş gibi hissediyorum. Bize ders anlattığınız günleri özlemle anıyorum. Anladım ki siz benim ikinci ailem, benden bir parça olmuşsunuz.

  İyi ki benim öğretmenimsiniz. İyi ki varsınız. En kısa sürede kavuşmak ümidiyle…

  Öğretmene  Mektup Örneği: Tuğçe Bartan – 4/B – Süleyman Çelebi İlkokulu – Sarıyer/İstanbul – Öğretmene Özlem Mektubu Kaynak 8:

  öğrenciden-öğretmene-güzel-mektuplar

  Öğretmene Mektup Nasıl Yazılır, Öğretmene Mektup Yazma, Öğretmenler Günü İle İlgili Mektup” hakkında bütün sorularınızı cevaplayan mektuplarımızı zevkle okumanız dileğiyle.

  Öğretmene Yazılan En Güzel Mektuplar, Öğretmene Mektup 1. Sınıf, 2. Sınıf, 3. Sınıf, 4. Sınıf, 5. Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8. Sınıf, 9. Sınıf, 10. Sınıf, 11. Sınıf, 12. Sınıf vb istediğiniz mektubu yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

  Kaynaklar:

  Kaynak 1: https://www.okulhaberleri.net/ogretmenime-mektup-konulu-kompozisyon-yarismasi-1507930

  Kaynak 2: https://www.hurriyet.com.tr/egitim/10-bini-askin-ogrenciden-ogretmenlerine-mektup-41505163

  Kaynak 3: http://buyukesenceortaokulu.meb.k12.tr/meb_iys_dosyalar/54/15/732427/fotograf_galerisi_1154153.html?CHK=846e66f8943bcf7fe9198c39ae644a72

  Kaynak 4: https://twitter.com/yer_celebi/status/1253313390279303168

  Kaynak 5: https://twitter.com/yer_celebi/status/1253313908678504452

  Kaynak 6: https://www.okulhaberleri.net/ogretmenime-mektup-konulu-kompozisyon-yarismasi-1507930

  Kaynak 7: https://www.hurriyet.com.tr/egitim/10-bini-askin-ogrenciden-ogretmenlerine-mektup-41505163

  Kaynak 8: https://twitter.com/yer_celebi/status/1253315115878961154

  Kaynak 9: https://www.kamupersoneli.net/ogretmen/24-kasim-ogretmenler-gunu-en-guzel-kisa-mesajlar-ogretmene-yazilan-en-h82925.html

  öğretmene-mektup-örnekleri

  öğretmene-mektup-duygusal

  öğretmenler-günü-için-mektubu

  Yazı kaynağı : derskaynak.com

  Öğretmene Mektup - Öğretmene En Duygusal Mektup Örnekleri

  Öğretmene mektup yazmak, öğrencilerin öğretmene vereceği en anlamlı özel gün hediyeleri arasında yer almaktadır. Bir öğrencisinden mektup alan öğretmen, yaşayacağı mutlulukla kendini oldukça özel ve değerli hisseder. Öğretmene mektup duygusal özellikler açısından etkileyici ve ifade ediciliği yüksek bir yazı olmalıdır. Ancak mektubu yazarken mektup içerisine daha özel, sadece öğretmeniniz ile ilgili bir bilgi ya da hatırlatma eklemeniz, mektubu özelleştirecektir. Öğretmen, alacağı mektupla sizin için özel olduğunu hissedecektir. Bu sayede öğretmenler gününde ya da öğretmeninizin doğum gününde mektubunuz, hediye almasanız bile güne damgasını vuracaktır. Öğretmene mektup örnekleri arasında kendinize yakın hissettiğiniz bir tanesini seçerek öğretmeninize yazabilirsiniz.

  Dikkatinizi Çekebilir: Öğretmene Sürpriz Hediyeler

  Öğretmenlerin öğretmenler gününde aldıkları mektuplar, çoğu zaman ömür boyunca saklanır. Öğrenciden öğretmene güzel mektuplar iletildiğinde, öğretmen için bu bir gurur kaynağına, bir onura dönüşür. Hele bir de güzel bir anlatım ve doğru kelimeler kullanıldıysa, birr öğretmen için en kıymetli hediye b mektup olacaktır. Mektubun yazılması, hangi neden veya özel gün sebebiyle olursa olsun, öğretmeni daima mutlu eder. Bazı dönemler motivasyonunu kaybedip mesleki yeterliliğini sorgulayan öğretmen için, yazılan öğretmen mektubu mesleğe devam etmenin tek dayanağı haline gelir. Yazılan mektupta düşüncelerini ifade eden öğrenci, öğretmen için motivasyon kaynağı haline gelir. Yazılan mektup üzerinde yer alan her bir ifade, öğretmen için umut ve mutluluk kaynağı olacaktır. Bu nedenle öğretmene mektup iletilecekse, yazdığınız mektubun bir gün öğretmeninize umut kaynağı olacağını göz önünde bulundurmalısınız.

  İlkokul öğretmenlerine yazılacak mektuplarda, öğretmenin temel başarısının okuma yazma öğretmek olduğu vurgulanabilir. Öğretmene mektup ilkokul seviyesinde genellikle duygusal bir anlam ifade etmektedir. İlkokul çocuğunun bozuk el yazısıyla, kısa cümleleri ile yazdığı mektup, büyük ihtimalle çocuğun hayatındaki ilk mektubu olacaktır. Bu nedenle çocuk için de özel bir anlam ifade eder. Öğretmene duygusal mektup örnekleri, ilkokul seviyesi için şöyle sıralanabilir:

  öğretmene mektup

  Üzerindeki emeklerin sahibi öğretmenim,

  Bu yazıyı siz bana yazmayı öğrettiğiniz için yazabiliyorum. Yazdıktan sonra siz bana okumayı öğrettiğiniz için okuyabileceğim. Siz bana öğrettiğiniz için doğru şekilde noktaları koyacağım. Siz bana gösterdiğiniz için kalemi düzgün tutacağım. Siz beni sevdiğiniz için size bu mektubu vereceğim. Sevmeyi sizden öğrendiğim için sizi çok seviyorum. İyi ki benim öğretmenimsiniz. Annemle babamdan sonra hayatımda olan ilk büyüksünüz. Ailemden biri gibisiniz.

  Her gün sınıfa girerken günaydın dediğiniz için teşekkür ederim. Her gün bize gülümsediğiniz için teşekkür ederim. Bizimle oyun oynadığınız ve ilgilendiğiniz için, beslenme saatlerinde yanımıza geldiğiniz için teşekkür ederim. Bize güldüğünüz için teşekkür ederim.

  İyi ki benim öğretmenimsiniz. Bana okumayı, yazmayı siz öğrettiniz. Kalem tutmayı, sayıları ve gökkuşağının hangi renklerde olduğunu da sizden öğrendim. Bana bu kadar çok şey öğrettiğiniz için teşekkür ederim. Bana öğreteceğiniz daha çok şey olduğuna eminim. Öğrenmek için çok çalışacağım.

  Sizi seviyorum öğretmenim.

  öğretmene mektup duygusal

  Sevgili Öğretmenim,

  Sizinle ilk tanıştığımda çok korkmuştum. Okulun nasıl olacağını, nasıl ders işleyeceğimizi ve neler yapacağımızı bilmiyordum. Kalem tutmayı bilmiyordum ve annemi çok özlemiştim. İlk gün çok ağlamıştım. Eve gitmek istemiştim. Bize bu kadar güzel oyunlar öğreteceğinizi, adımı yazmayı göstereceğinizi ve  bahçeye çıkaracağınızı bilmiyordum. Birlikte şarkı söyleyeceğimizi ve beraber sayıları öğreneceğimizi de bilmiyordum. Bu yüzden ilk gün çok korkmuştum.

  Sonraki günlerde sizi sevmeye başladım. İlk gün çok korkmuş olsam da siz bana hep iyi davrandınız. Sizden yeni şarkılar öğrendim. Evimin adresini ve annemin telefon numarasını sizinle ezberledim. Günaydın ve merhaba demeyi sizden gördüm. her gün arkadaşlarımla güzel oyunlar oynamayı da bana siz öğrettiniz. Bu yüzden artık sizden korkmuyorum. Sizi çok seviyorum.

  İlkokul mektupları spontane ve dağınıktır. Çocuk düşüncelerini toparlayamaz. Bunun yanında ortaokul için yazılan mektuplar ciddi ve komplike bir hal alır. öğretmen için yazılanlar daha özel ve öğretmenin özelliklerini yansıtan bir hale gelir. Mektup, bu aşamada öğretmene teşekkür mektubu halini alabilir. Samimi olunan öğretmenlere yazılan mektuplarda duygular daha açık ifade edilir ve çocuk, gelişen dil seviyesi sayesinde mektubun özelliklerini kavramaya başlar. Daha anlaşılır bir şekilde yazmaya başlamış çocuk, özellikle 7 ve 8. Sınıflarda öğretmenleri konusunda daha seçici olur. Bu nedenle ilkokul evresinde öğretmeni nasıl biri olursa olsun mektup yazabilirken, ortaokulda öğretmene yazılan mektuplar daha detaylı ve yazılan öğretmen sayısı daha az olur. Bunun yanında bu mektuplarda öğretmenlerin özelliklerine daha fazla yer verilir. ortaokul öğrencileri için mektup önerileri şu şekildedir:

  öğretmene mektup örnekleri

  Kıymetli Öğretmenim,

  Sizinle geçirdiğimiz zaman içinde o kadar güzel şeyler öğrendik ve o  kadar çok eğlendik ki, sizi asla unutmayacağız. Öğrettiğiniz her şeyi aklımızda tutacak, hep sözlerinizi hatırlayacağız. Bize gülerken ne kadar içten olduğunuzu hep gözümüzün önüne getirecek, hayatımız boyunca öğrettiğiniz içten gülüşü tekrar edeceğiz. Ne kadar uzak olursak olalım, her zaman bize öğrettiklerinizle ilerleyeceğiz.

  Öğretmenim olduğunuz için çok mutluyum. Sadece matematik öğrettiğiniz için değil, çok sevdiğim birçok oyunu da öğrettiğiniz için… En sevdiğim kitabı bulmama yardım ettiğiniz ve beni kitap okumaya alıştırdığınız için. Kitapların içinde geçen bilmediğim kelimeleri bulmama yardım ettiğiniz için. Beni sevdiğiniz için teşekkür ederim.

  öğretmene mektup kısa ve öz

  Canım Öğretmenime,

  Çok iyi bir öğretmensiniz ve çok anlayışlısınız. Ödevimi yapmadığımda bana kızsanız da sizi çok seviyorum. Benim iyiliğim için kızdığınızı biliyorum. O yüzden üzülmüyorum. Bir daha ödevimi yapmamazlık etmeyeceğim. Hem beden dersinde öğrettiğiniz oyunlar çok güzel. Bu bile ne kadar iyi bir öğretmen olduğunuzu göstermez mi? Kim bu kadar güzel oyunlar öğretebilir ki? Matematik dersinde sizi kızdırdığım için özür dilerim. Sizi seviyorum.

  Lise dönemi, ergenliğin de etkisiyle duygusal çalkantıların yoğunlukta olduğu bir dönemdir. Bu nedenle lisede öğretmene yazılan mektup, daha çok duygu yoğunluğu yüksek ve hüzünlü olmaktadır. bunun yanında ergen, dil gelişimi açısından neredeyse gelişimini tamamlamıştır. Bu nedenle lise dönemlerinde yazılan mektupların içerisinde söz sanatlarına, benzetmelere ve ağdalı anlatımlara sık rastlanır. Bir lise öğrencisi gerçekten sevdiği bir öğretmene mektup yazıyorsa, öğretmeni konusundaki tüm detayları aklına getirir ve mektubunu bolca sembolik anlatım ile destekler.

  Lise son sınıf, insanların pek çok şeye veda etmek zorunda kaldığı bir yıldır. Lise sonu ile birlikte ergenler okul arkadaşlığına, öğretmenlere ve lisenin zorunlu tuttuğu formalara veda eder. Bu nedenle lise öğrencileri tarafından yazılan mektuplar, genellikle öğretmene veda mektubu temalı olmaktadır. veda konusu ile yazılan mektuplarda ağırlıklı olarak öğrencinin ergenlikten kaynaklanan depresif ruh hali yansıtılır. Ancak öğrenci öğretmeni ne kadar seviyorsa, mektubunda duygularından o kadar bahsedecektir. Lise öğrencileri için en güzel öğretmen mektuplarını derledik!

  öğretmene mektup ilkokul

  Değerli Öğretmenim,

  Şimdiye kadar bize öğrettiğiniz her şey için teşekkür ederiz. Verdiğiniz emekler ışığında

  her zaman merak etmenin ve öğrenmenin gerekliliğine inanacağız. Her gün bize günaydın derkenki yüzünüzü ve gülümsemenizi unutmayacağız. Yüzünüzdeki her bir mimik aklımızda yer edinecek. Sinirli halinizden mutlu halinize, kahkahanızdan hüznünüze sizinle ilgili her şey aklımızda kalacak. Çünkü siz, bizim hayattaki tuvalimizi hangi renklerle boyayacağımızı bize öğretensiniz. Bazen renklerimiz solduğunda bize yardımcı olan, bazen renklerimiz karıştığında nasıl ayıracağımızı gösteren en büyük kurtarıcı, yol göstericisiniz. Hayattaki tuvalimiz her zaman mutlu renklerle dolu olmadı. Bu sebeple tuvalimizin bazı yerlerinde siyah çizgiler kalacak. Ama siz bize bu siyahlarla nasıl başa çıkacağımızı gösterensiniz.

  Tuvalimizdeki en güzel boyalar, kendi renklerimizden bulup çıkardıklarımızdır. Yaptığımız en güzel resimler, gökyüzünü dilediğimiz renge boyadığımızdır. Siz bize kendi gökyüzümüzü istediğimiz renge boyama fırsatı verdiniz. Siz bize kendi tuvalimizi doldurma imkanı tanıdınız.

  Benim hayatımdaki en güzel renk sizsiniz. Bu durum daima böyle kalacak. Daima sizin renginizden yürüyeceğim. Sizi seviyorum.

  öğrenciden öğretmene mektup

  Öğretmenim/ Hocam,

  Bir insanın verdiği kararlarda yanında bir akıl hocası olmasının verdiği güveni siz de bilirsiniz. Tüm kararlarımda yanımda olan en kıymetli akıl hocam sizsiniz. Moralimin bozuk olduğu dönemlerde sizinle konuşmak bana her zaman iyi gelmiştir. Her zaman bir liman olarak size sığınmanın güvenini yaşadım. Beni hayal kırıklığına uğratmadığınız için teşekkür ederim.

  Şimdi gidiyoruz… Size veda etmek çok zor. Kara tahtadan sınıf tavanındaki ayak izine kadar her şeyi özleyeceğim. Ama en çok sizin dersinizde yükselen sesleri, arka dörtlü diye bağrışınızı… Bizim için her zaman ayrı, özel bir yeriniz oldu. Her zaman zor durumda kaldığımızda sığınacak yolumuz oldunuz. Her zaman bildik dönüşü olmayan yanlışlar da yapsak yanımızda olacağınızı. Bu yüzden güvendik ve gayret gösterdik. Yanlışlar yapmamaya ve yaptıklarımızı düzeltmeye çabaladık. Daima yolumuzda adınız oldu.

  Giderken son kez dönüp bakacağım okulun kapısına doğru. Sizi orada görür müyüm buna emin değilim. Ama ben her zaman sizi nöbetçi koltuğunda,okul kapısını kollarken hatırlayacağım. Her zaman tatlı sert gülüşünüzle parmak sallarken tebessümünüz aklımda kalacak. Daima benim için  yeriniz ayrı olacak. Hayatımda izinden yürüyeceğim öğretmenim… Hoşçakalın…

  öğretmene teşekkür mektubu

  Saygıdeğer Öğretmenim,

  Bugün buradan ayrılırken size son bir mektup bırakmak istedim. Üzerimde geçen emeklerinizle benim için ne kadar kıymetli olduğunuzu bir kez daha anlamanız için. Her sözünüzde ne kadar büyük bir ilham verdiğinizi görmeniz ve ışığınızı daha büyük bir hızla yaymanız için. Kendinizi biraz daha fazla sevmeniz için.

  Giderken unutmayacağım bazı şeyler olacak bu okulla ilgili. Mesela Ramazan’da iftar vakitleri hep son teneffüse denk gelirdi. Öğretmenlerimizden biri hep arka dörtlüye kızardı. Bir ders hep 45 dakika sürerdi. Kantin hep dolu olurdu. Bir de siz hep bize gülümserdiniz. Gülüşünüz her bir zerresinde ne büyük bir yaşama sevinci verdiğinizi bilmeden öylece gülümserdiniz. Belki de o yüzden gülüşleriniz bu kadar içten ve samimi olurdu. Her zaman sizden öğrenecek daha fazla şeyimiz olduğunu bildiğiniz için…

  Bize hayat çok zor, derdiniz. Öğrendim gerçekten zormuş. Şimdi bu okula sevmeden, istemeden geldiğim her bir gün için pişmanım. En az bu okuldan gitmek kadar zormuş hayat da. Hep gitmek zorunda kalıyormuşuz bir yerlerden. Ama ne kadar uzağa gidersek gidelim, bazı insanların kıymeti daim oluyormuş gönlümüzde. Ne kadar uzaklaşırsak uzaklaşalım, o insanın verdiği ilhamı içimizde taşıyormuşuz.

  Bize verdiğiniz ilham için teşekkür ederim. Bize bu kadar güvendiğiniz için ve kanatlarımızı açmamıza izin verdiğiniz için. Biz kanatları açalım diye bizi bir buluttan atmak yerine güzelce kırık yerlerimizi tamir ettiğiniz için. Bizi üzmek yerine incitmeden öğretmeyi tercih ettiğiniz için. Varlığınız için… Teşekkür ederiz.

  Hoşçakalın.

  Yazı kaynağı : www.hediyesepeti.com

  Öğretmene Mektup | 14 Farklı Örnek |Öğretmenler Günü Mektubu

  Öğretmene Mektup | Öğretmene Duygusal Mektup Örnekleri

  Öğretmene Mektup | Öğretmene Duygusal Mektup Örnekleri

  Hayatımızın akışını değiştiren, hayatımıza yön veren değişik idoller vardır. Genelde nasıl bir insan olmak istediğimize, neler yapmak istediğimize bu doğrultuda karar veririz. Hayatımızın idollerinden en belirleyici olanlar arasında şüphesiz öğretmenler vardır. İçimizdeki cevheri doğru yönlendirmemizi sağlayan, bize hem teorik hem manevi bilgiler öğreten öğretmenlerimizin hakkı ödenemez elbette. Öğretmenlerimiz yeri gelir anne baba şefkati gösterir yeri gelir içimizi döktüğümüz rehberimiz olur ve bizleri doğru yola yönlendirir. Bizler de çok saygı duyduğumuz, çok sevdiğimiz öğretmenlerimizi öğretmenler günü, öğretmenimizin doğum günü gibi özel günlerde hediyelerle mutlu etmek isteriz. Bir öğretmeni en mutlu eden hediye manevi değeri yüksek hediyelerdir. Bunun için öğretme mektup yazmak en etkileyici hediyelerden biridir. Sitemizde yer alan öğretmene mektup örneklerinden ilham alarak sizlerde öğretmeniniz için mektup yazabilirsiniz.

  Öğretmene Mektup Örnekleri

  Saygıdeğer öğretmenim,

  Üstümüzde emeğiniz çok büyük. Bize sadece bilgiyi değil; doğaya, insanlara, hayvanlara nasıl davranmamız gerektiğini de öğrettiniz. Her birimizle tek tek ilgilendiniz. Mutsuz birini görünce el uzattınız, derdine derman oldunuz. Sonsuz şefkatiniz duyarlılığınızla içimizdeki vicdan duygusunu pekiştirdiniz, ön plana çıkardınız.

  Biz düzgün bireyler olarak hayata hazırladınız. Yeri geldi bir ders boyunca sadece hayat dersi verdiniz, bizim için altın niteliğinde öğütler iliştirdiniz kulağımıza. Her ne pahasına olursa dürüst olmamız gerektiğini, yalandan uzak durmamızı söylediniz hep. Duruşunuzla, tavrınızla, hayata bakışınızla bana ilham oldunuz. Yeri geldi sizi üzdüğümüz zamanlar oldu tabi. Kızdınız ama asla bizi aşağılamadınız. Hep daha iyi anlamamız daha kolay öğrenebilmemiz için pratik yollar aradınız. Bir bilgiyi ezberlemeden önce mantığını anlamamız gerektiğini defalarca ifade ettiniz. Her birimizin aklına yatana kadar konuyu anlatmak için çırpındınız durdunuz. Bir kişi bile anlamasa konuyu rahat edemezdiniz çünkü.

  Zaman zaman sohbetler ederdik. Hayatımdaki problemlerimi rahatlıkla, çekinmeden açıverirdim size. Yol gösterir, fikirler verirdiniz. Sevdiğimiz işi yapmanın, kendi ayaklarımızın üstünde durmanın çok kıymetli şeyler olduğunu ifade ettiniz hep, içimizdeki yeteneği keşfetmemiz gerektiğini, yeteneğimiz doğrultusunda meslek edinmemiz gerektiğinin önemini anlattınız uzun uzun… Sizin sayenizde birçoğumuz ilgi alanlarımızı keşfettik, geleceğimizi planladık. Her insanın kafasını dağıtacak, rahatlamasını, motive olmasını sağlayacak bir hobiye sahip olması gerektiğini hepimizin bir hobi seçmesini istediniz. Ayrıca bedensel ve fiziksel gelişimimiz için mutlaka hayatımızda spora yer vermemiz gerektiğinden bahsedip spora teşvik ettiniz. Sayenizde edindiğim hobi ile zihnimi boşaltıyor, kendimi rahatlatabiliyorum. Ayrıca düzenli spor yapıyorum. Hayatıma kattıklarınız paha biçilemez. Hakkınızı asla ödeyemem. İyi ki kesişti yolumuz, iyi ki dokundunuz hayatıma.

  Öğretmen kelimesinin tüm saygısını ve övgüsünü sonuna kadar hak eden, elinden gelenin fazlasını yapan kanatları eksik melek öğretmenim, inşallah hayat da size hak ettiğiniz değeri verir. Her öğrencinizin bende de olduğu gibi hayatında yerinizin büyük olduğundan hiç şüphem yok. Başta kendim ve hayatını değiştirdiğiniz tüm öğrencileriniz adına size çok teşekkür ediyorum. Hep mutlu olmanız dileklerimle ellerinizden öpüyorum.

  Öğretmene Duygusal Mektup Örnekleri

  Kıymetli öğretmenim,

  Size olan saygımı ve sevgimi daha kolay anlatabilmem için siz öğretmenler sayesinde öğrendiğim okuma yazma bilgimi kullanarak size mektup yazmak istedim. Bir insana bir şeyler anlatmak oldukça zordur; çaba gerektirir, sabır gerektirir. Oyun çağındaki birden fazla çocuğu aynı sınıfta toplayarak bir şeyler öğretmek saygı duyulması gereken bir durumdur. Yaptığınız meslek gerçekten kutsal, size ne söylesem, nasıl teşekkür etsem hakkınızı ödeyemem.

  Evimden sonra ikinci evim olan okulumu sizin güler yüzünüz, samimiyetiniz sayesinde sevdim. Her gün o kadar neşe dolu ve sevinçle bizi karşılıyorsunuz ki dersinizi severek dinliyorum. Sizin de bizleri sevdiğini çok biliyorum. Bazen o kadar sizi kızdırmamıza rağmen yine bağırmaya ceza vermeye kıyamıyorsunuz. Saygı kazanılan bir davranıştır demiş büyüklerimiz. Siz bizim hem sevgimizi hem saygımızı hakkınızla kazandınız. Hepimiz sizi mutlu etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Ödevlerimizi eksiz yapmaya dikkat ediyoruz, düzenli olmaya çalışıyoruz, kılık kıyafetimize özen gösteriyoruz.

  Dersi severek dinlememizi sağladığınız için, bizi hayata hazırladığınız için yeri geldiğinde şefkatinizle içimizi ısıttığınız için, her birimizle teker teker ilgilendiğiniz, sorunlarımıza kol kanat gerdeğiniz için iyi ki varsınız. Öyle mucizevi bir göreviniz var ki bir çocuğun hayatını değiştirmekte payınız büyük. Benim gelecek planlarımı netleştirdiniz. Yeteneklerimi keşfetmemi sağladınız. Hayata farklı açılardan da bakabilmeyi öğrettiniz. Bardağın dolu tarafını görmemi sağladınız. İnsanları affetmeyi öğrendim sayenizde, insanların hata yapmaya da haklarının olduğunu önemli olanın hatalarından gerekli dersi çıkarmak olduğunu öğrendim mesela. Bize karşı gösterdiğiniz sabır ve hoşgörü sayesinde sabırlı olmayı öğrendim.

  Bilgi birikimimizin artmasını sağlarken karakterimizi de şekillendirdiniz. Her birimizi evladınız gibi sahiplendiniz sorumluluklarımızı sırtlandınız. Bizi bilginizle donattınız. Geleceğe hazırladınız. Güçlüklere karşı durmasını, engellerle karşılaşınca yılmamayı öğrettiniz. Sayenizde kendime en büyük yatırımım olan kitap okuma alışkanlığını edindim. Okumanın her gün düzenli okumanın, bilinçlenmenin, sorgulamanın, araştırmanın insanın ne denli hayatını değiştirdiğini öğrendim. Siz bizleri aydınlatan ışıksınız, iyi ki beni de aydınlattınız. İyi ki geleceğime şekil verdiniz. Benim, ben olmamı sağladığınız için sonsuz saygı ve sevgimi sunuyorum.

  Canım öğretmenim,

  Bugün öğretmenler günü, üstümüzde emeğin o kadar büyük ki hakkını asla ödemeyiz. Sana ne hediye alsam mutlu olursun diye düşündüm. Ama maddi değeri olan hediyelerden hiç haz etmezsin biliyorum. Sonra sana mektup yazmak geldi aklıma, sana olan minnetimi bir nebze de olsa kelimelerle anlatmayı başarabilirim belki.

  En büyük amacın bizi hayata hazırlamak, bilgini aktarmak, tecrübelerini aktarmak, iyi insan, doğru insan olmamızı sağlamak. Her birimizi ileride iyi yerlerde görmek istiyorsun kendi ayaklarının üzerinde duran, kendimize yetebilen, okuyan, araştıran, fikir sahibi olan bireyler olmamızı istiyorsun toplumda. Bunun için de elinden geleni yapıyorsun. Eğitimde bazı imkânsızlıklar içinde olduğumuzun farkındayız biz ama bize hiçbir şey sezdirmeden yaratıcılığını kullanarak mahrum etmiyorsun bizi hiçbir şeyden. Bizlerin de bir şeye ihtiyacı olduğunda ve ailemizin gücü yetmediğinde yine kimse anlamadan karşılıyorsun ihtiyacımızı. Sen bizim iyilik meleğimizsin.

  Seni örnek alıyorum kendime canım öğretmenim. Senin gibi sabırlı, hoşgörülü, iyi kalbi, kibirsiz, alçak gönüllü, sevecen, okuyan, bilgi sahibi biri olacağım ben de. Senin bizlerin hayatına dokunup değiştirdiğin, güzelleştirdiğin gibi ben de değiştireceğim insanların hayatlarını, böyle böyle dünya değişecek. Daha yaşanabilir daha masum olacak dünya ve bu senin içimize serpiştirdiğin iyilik tohumları sayesinde olacak. Sen bize iyiliğin, sevginin, saygının ve bilginin, insanlar için en önemli güç olduğunu, dünyanın bunlar sayesinde daha güzel, yaşanabilir bir yer olabileceğini öğrettin.

  Bugün senin günün öğretmenim, her gün teşekkür etmemiz gerekirken aslında sene de bir gün hatırlıyoruz işte, her öğretmen gibi siz de o kadar önemlisiniz ki dünya için, vatanımız için. Gelecekte vatanımızda, dünyada söz hakkı olacak nesilleri sizler yetiştiriyorsunuz, şekillendiriyorsunuz. Aslında siz geleceğin mimarısınız öğretmenim. Merak etmeyin öğretmenim her birimiz sizin yetiştirdiğiniz çocuklar olarak, sizden öğrendiklerimizle ve gördüklerimizle emin adımlarla hazırlanıyoruz hayata. Çevreye, doğaya, hayvanlara dost olarak. Bilginin, sevginin, saygının gücüne inanarak. Bizi siz yetiştirdiğiniz öğretmenim, elinizden gelenin en iyisini yaparak, fedakârlıklarla, sabırla, şefkatle, özveri ile içimizdeki cevheri ortaya çıkardınız. İyi ki varsınız öğretmenim, öğretmenler gününüz kutlu olsun.

  Yazı kaynağı : www.mektup.gen.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap