Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  öğretmenler cumhuriyet fikren ilmen

  1 ziyaretçi

  öğretmenler cumhuriyet fikren ilmen bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Öğretmenler!… Cumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir. Mustafa Kemal Atatürk

  Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

  Yeni Mah. İnönü Cad. No:9 Büyükkarıştıran Lüleburgaz / KIRKLARELİ

  [email protected]

  +90 (288) 436 10 03 +90 (288) 436 11 43

  +90 (288) 436 11 45

  Yazı kaynağı : www.buyukkaristiran.bel.tr

  JavaScript is not available.

  We’ve detected that JavaScript is disabled in this browser. Please enable JavaScript or switch to a supported browser to continue using twitter.com. You can see a list of supported browsers in our Help Center.

  Help Center

  Terms of Service Privacy Policy Cookie Policy Imprint Ads info © 2022 Twitter, Inc.

  Yazı kaynağı : twitter.com

  Muallimler Birliği Kongresi Üyelerine | Atatürk Araştırma Merkezi

  Mualimler Birliği Kongresi üyelerine, Millî Eğitim Bakanı Vasıf Çınar tarafından Şehir Lokantasında verilen çay ziyafetinde söylenmiştir:

  Saygıdeğer Efendiler!
  Öncelikle bu toplantıyı düzenleyen Vasıf Beyefendi’ye huzurunuzda birkaç söz söylemek fırsatını verdiklerinden dolayı özellikle teşekkür ederim.

  Hanımlar, Beyler!
  Seçkin meclisinizin içinde bulunmaktan dolayı sevinçliyim. Türkiye Mualimler Birliği’nin Ankara’da kararlaştırıldığı ilk kongresini çok büyük mutlulukla karşıladım. Memleketimiz ve cumhuriyetimiz için, sizler gibi kıymetli öğretmen hanım ve beylerinin burada toplanması çok verimli sonuçların ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır.

  Hanımlar, Beyler!
  Türkiye Muallimler Birliği’nin bütün memlekette şekillenmesini, Konya’yı olduğu gibi Van’ı ve Hakkari’yi de teşkîlâtı içine almasını ve her köyde üyeye sahip olmasını derin bir ilgi ile bekleyeceğim.

  Öğretmenler!
  Yeni nesli, Cumhuriyet’in özverili öğretmen ve eğitmenleri, sizler yetiştireceksiniz; yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin yeteneğiniz ve özveriniz derecesiyle uygun olacaktır. Cumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister. Yeni nesli, bu kalite ve yetenekte yetiştirmek sizin elinizdedir. Sizlerin, seçkin görevinizin yerine getirilmesine büyük özveriyle varlığınızı vereceğinize hiç şüphe etmem.

  Ben millî öğretim ve millî eğitimimiz hakkındaki görüşlerimi çeşitli zamanlarda ve çeşitli nedenlerle söyledim. Fakat bu görüşlerimi birkaç kelimede toplayarak tekrar etmeyi faydasız görmüyorum.

  Öğretmenler!
  Erkek ve kız çocuklarımızın, aynı şekilde bütün ilim derecelerindeki öğrenim ve eğitimlerinin uygulamalı olması önemlidir. Memleket çocuğu, her öğrenim derecesinde ekonomik hayatta istekli, eser sahibi ve başarılı olacak şekilde donanımlı olmalıdır. Millî ahlâkımız, uygar ilkelerle ve hür düşüncelerle arttırılmalıdır. Bu çok önemlidir, özellikle dikkatinizi çekerim. Göz korkutma ilkesine dayanan ahlâk, bir erdem olmadığı gibi güvene de uygun değildir.

  Efendiler! Bu görüşümde sizin tamamen benimle beraber olduğunuza şüphe etmiyorum. Genel öğrenim ve eğitim programımız da bu temelleri içine alır. Fakat biliyorsunuz ki, görüşlerin, programların kesin ve açık olması çok önemli olmakla birlikte verim ve eser verebilmesi, onların becerikli, anlayışlı ve özverili öğretmenlerimiz tarafından okullarımızda çok büyük dikkat ve gayretle uygulamasına bağlıdır. İşte özellikle sizden rica edeceğim konu budur. Sizin başarınız, cumhuriyetin başarısı olacaktır.
  Arkadaşlar, yeni Türkiye’nin birkaç yıla sığdırdığı askerî, siyasî, idariî inkılâplar sizin, saygıdeğer öğretmenler, sosyal ve fikrî inkılâptaki başarılarınızla desteklenecektir. Hiçbir zaman hatırlarınızdan çıkmasın ki, “Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.”

  Hâkimiyet-i Milliye: 26.08.1924

  Yazı kaynağı : www.atam.gov.tr

  İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Rıfat ORHAN'ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

  İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Rıfat ORHAN'ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

  İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Rıfat ORHAN'ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

  Cennet vatanımızın en büyük hazinesi evlatlarımızı yarına hazırlarken fedakârca gayret gösteren,  adanmış bir yürekle vazifesini gerçekleştiren tüm meslektaşlarımın 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun.

  Medeniyetin mimarı öğretmenlerimiz, al bayrağın gölgesinin düştüğü her yerde geleceğin güçlü ve müreffeh Türkiye'sini inşa ve ihya ediyor. Geçmişte olduğu gibi çağlara hükmeden, tarihin akışına yön veren, öncü nesli yetiştirecek ve harekete geçirecek olan yine eğitimcilerdir. Dünyada ses getiren işlere, çığır açan buluşlara imza atanların yüreğine; bir gün bir yerde, mutlaka bir öğretmen dokunmuştur.

  Dünya büyük bir hızla değişirken eğitimde topyekûn bir aşama kaydetmeyi mümkün kılacak kişiler öğretmenlerdir. Bilginin kullanılması ve aktarılmasına yönelik dönüşüm sürecinde öğretmenlerimiz başat rol üstleniyor. Bugüne kadar bilim adına, insanlık adına her ne yapılmışsa bir öğretmenin kılavuzluğunda yapılmıştır. İlmi, irfanı, bilgisi, görgüsü, manevi mesuliyeti ve toplum liderliği ile anılan tek meslek grubunun mensubu olmaktan gurur duyuyoruz. En büyük kariyerimiz güçlü bir karakter yetiştirmektir. Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu mesuliyeti şu sözlerle ifade etmiştir: "En önemli ve feyizli görevlerimiz, millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak bu suretle olur."

  Ömrünü ve hayallerini bu ülkenin evlatlarına adayan kıymetli meslektaşlarım; milli ve manevi hasletlerimiz, bu topraklara atılan en değerli, en bereketli tohumdur. Zamanın şartları ne getirirse getirsin bu tohumu ruhu ile sulayan, ona can veren sizler, milletimize rehberlik etmektesiniz. Memleketin dört bir yanında taze ruhları işleyen, bilginin can suyu ile nesiller filizlendiren değerli eğitimcilerimizin, milletimizin kaderini tayini noktasında çok önemli bir rolü vardır. Evlatlarımız, sizlerin usta ellerinde şekillenirken tarihin seyrini değiştiren ecdadımızın izinden giderek ilimle başladığımız bu yolculuğu modern bilimin zirvesine taşıyacaklar.

  Dünyayı ve ülkemizi etkileyen pandemi sürecinde uzaktan eğitim ile mesleğini sınıf duvarlarının ötesine taşıyarak ve eşine az rastlanır bir özveriyle çalışarak milletimizin gururu oldunuz. Şehir merkezinden en uzak köylere kadar bu güzel ülkenin yarınları için her türlü çaba sarf eden, tek ses tek yürek kenetlenen tüm meslektaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

  Bu duygularla, millet mekteplerinin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e başöğretmenlik unvanının verildiği bu anlamlı günde, tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü gönülden kutluyorum. Terör saldırılarında kaybettiğimiz şehit öğretmenlerimiz başta olmak üzere, pandemi ve deprem felaketleri neticesinde ebediyete irtihal eden öğretmenlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

                                                                      Rıfat ORHAN
                                                                İlçe Milli Eğitim Müdürü

  Yazı kaynağı : seben.meb.gov.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap