Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  çoklu medya ortamında ya da yazılı kaynaklardan bir edebi mektup örneği belirleyiniz

  1 ziyaretçi

  çoklu medya ortamında ya da yazılı kaynaklardan bir edebi mektup örneği belirleyiniz bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Çoklu medya ortamından ya da yazılı kaynaklardan bir edebî mektup örneği belirleyiniz ve belirlediğiniz mektubu defterinize yazınız

  Çoklu medya ortamından ya da yazılı kaynaklardan bir edebî mektup örneği belirleyiniz ve belirlediğiniz mektubu defterinize yazınız

  Çoklu Medya Ortamından Ya da Yazılı Kaynaklardan Bir Edebi Mektup Örneği:

  Ahmet Hamdi Tanpınar'a ait olan ''Kardeşim Kaptan'' mektubunu buldum. Aşağıya iletiyorum:

  Kardeşim Kaplan, (Ankara, 27 Ocak 1944)

  ''Bir yığın can sıkıntısı, üzüntü ve yorucu iş arasında mektubuna cevap veremedim. O bir tarafa, o güzel makalene de vaktinde teşekkür etmek lazımdı. Fakat daha iyisi tebrik etmeliyim. Çünkü hakikaten güzel makaleydi. Artık birinci sınıf bir muharrir olduğuna hiç şüphe etmiyorum. Sana çok bağlı olduğum için bundan mesudum. Orhan Seyfi biraderimiz, daha doğrusu Yusuf Ziya Bey’in biraderi, Raks manzumesi için yaptığı latif tenkitten sonra, bu sefer de senin yazdığına cevap vermiş. Ben okumadım. Yine kafiyelere çatıyormuş. Tabii görüşlerimiz ayrı. Münakaşaya değmez. Hakikat şu ki ben kafiyeye bağlıyım. Yani bir ses müşabehetini mısranın sonunda lüzumlu görüyorum. Ayrıca kafiyenin ve şekli kafiyenin şiirde yeri olduğuna inanırım. Tedaviyi açar. Fakat çok defa bir aksan müşabehetini, kafiye benzerini tercih ederim. Benim şekil dediğim şey, ne vezinden, ne kafiyeden gelir. O cümlenin, hayal ve tasavvurun, hülasa kendisini tamamlamış yahut tamamlamamış idee poetiçue (ide poetik)in kendisidir. “Mest kendi güler altındaki rahş oynardı” mısrayı tek başına kafiyesiz de güzeldir. Ben kafiyesi zayıf yüzlerce mısra tanırım ki güzeldir. Fakat onların anladıkları kafiye bende yoktur. Merhum Cenab’ın dediği gibi, baston sapı gibi mısradan ayrı kafiye. Hülasa kendi zaviyelerine göre haklıdırlar. Fakat ben onların haklarından bir şey anlamadım. Ne ise… Kitabın müsveddelerini göndereyim. Mahur Beste adlı bir yolculuğa çıktık. Canım neler, ne tembellikler istiyor, ben neler yapıyorum. Çok yorgunum. Başımda bir de Erzurum yazısı var. Behice’ye çok selam ve dostluklar. Senin de gözlerinden öperim kardeşim.'' (Ahmet Hamdi TANPINAR)

  Cahit Sıtkı Tarancı (Ziya'ya Mektuplar) mektubunu buldum. Aşağıya yazıyorum:

  Sevgili Ziyacığım, (İzmir, 13.4.1941 -Sadeleştirilmiştir.)

  İzmir'de ne arıyorum diye hayret etme. Sadece askerliğimi yapıyorum. Herhalde sen beni Ankara'da zannediyordun. On iki marttan beri hazırlık kıtasındayım. Hafta­ya Ankara'ya Yedek Subay Okuluna gidiyorum. Şimdilik askerî disiplinden şikâyetim yok. Burada kiminle beraber olduğumu tahmin et bakalım? Aklına gelmez diye derhâl söyleyeyim: Kenan Hulusi'yle beraber... Hulusi habire hikâye yazıyor. Hâlbuki ben, bir türlü kalemi elime alamıyorum. Ancak sana gönderdiğim şiiri tamamlayabildim. Bu şiiri Muhtar'a verirsin, mümkünse bir sahifede çıkmasını rica edersin. Yücel Mec­muası, İzmir'de iyi satış yapıyor. Bizim hazırlık kıtasındaki çocuklar da mecmuayı çok beğeniyorlar. Muhtar'a bu müjdeyi verebilirsin, selamlarımla beraber.

  Kıtada temas ettiğim çocukların çoğu bizi tanıyor, hatta şiirlerimizden ezbere mısralar okuyacak kadar. Tabii bu durum, hepimizin hesabına çok hoşuma gitti. Şiir ve hikâye meraklıları da yok değil. Özetle, askerlikte sıkılmıyorum. Yedek Subay'da, daha birçok arkadaşımız da bize "Oktay, Orhan vs." katılacakları için oradaki haya­tımızın daha enteresan olacağı muhakkak. Siyasi vaziyet de pek iç açıcı olmamakla beraber hadiselerin seyrini sükûnetle takip etmek lazım. Belki seni de tekrar görece­ğimizi ve kucaklayacağımızı ümit ediyorum. Şarkılarımızın yarım kalmasına, Tanrı elbette ki müsaade etmez. Şevket'e selam söyle. Onun da, senin vaziyetinde olduğunu sanırım. Güzel şiirler yazma işimize, her şeye rağmen devam etmek lazım.

  Hasretle gözlerinden öper, seni Allah'a emanet ederim Ziyacığım.

  Yazı kaynağı : www.egitimsistem.com

  Çoklu medya ortamından ya da yazılı kaynaklardan bir edebî mektup örneği belirleyiniz.

  Çoklu medya ortamından ya da yazılı kaynaklardan bir edebî mektup örneği belirleyiniz.

  Çoklu medya ortamından ya da yazılı kaynaklardan bir edebî mektup örneği belirleyiniz ve belirlediğiniz mektubu defterinize yazınız.

  Mektup türü pek çok çeşide ayrılır. Bunlar; özel mektuplar, edebi mektuplar, resmi mektuplar ve iş mektupları. Edebi mektup ise daha çok yazarların birbiri arasındaki mektuplaşmalarını içermektedir. İçerisinde sanatsal bir üslup barındırır. Daha net bir şekilde ifade edecek olursak özel biri mektubun kişiselliği ve gizliliği bulunur. Bir başka üçüncü şahıs tarafından okunabilmesi yasaktır. İki kişi arasında bulur ve gizliliğe sahiptir. Özel mektupların herkese açık olarak okunabilir şekline ise “edebi mektup” adı verilir. Bu yönüyle düşünüldüğünde popüler olan ya da olmayan sosyal medya ortamlarında görebileceğimiz bu tarz mektuplar bir yazarın ya da şairin farklı bir yazara ya da şaire karşı yazmış olduğu mektubu açık bir şekilde bu alanlarda paylaşmaları sonucunda oluşmuş bir türdür.

  Sizlerle 1951 yılının Ocak ayının 31.gününde Orhan Kemal adlı yazarın Sait Faik Abasıyanık adlı yazara göndermiş olduğu bir mektubu paylaşıyorum.

  Sevgili ve saygıdeğer Sait,

  Yazmış olduğun son kitabı ilgiyle okudum. Üslubuna baktığımda yalnızca sana özel olduğunu hemen fark edebiliyorum. Bir başkası yazacak olsa bozulup tahrip olabilecek bir tarza sahipsin. Yazdığın eser hakkında kim hangi yorumda bulunursa bulunsun bence bu alanda kendine ait büyülü bir üsluba sahip bir hikayecisin. Hikayelerinde ve romanlarında kullandığın dil diğerlerine benzemiyor. Efsunlu atmosferi, sihirli ilgi çeken büyülü bir tarzı var. Hele İstanbul’u anlatışların hiç kimse senin yakaladığın o üslup havasına erişemiyor. Sanki biraz Oktay Akbal’ın kiler benziyor gibi ama nerede?”

                                                                                                                          Orhan Kemal

  Yazı kaynağı : www.tumdersler.net

  çoklu medya ortamından ya da yazılı kaynaklardan bir edebi mektup örneği

  çoklu medya ortamından ya da yazılı kaynaklardan bir edebi mektup örneği

  çoklu medya ortamından ya da yazılı kaynaklardan bir edebi mektup örneği bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Çoklu Medya Ortamından Ya da Yazılı Kaynaklardan Bir Edebi Mektup Örneği Belirleyiniz Ve Belirlediğiniz - Eodev.com

  Cevap:

  Kaçıncı sınıf sorusu bu knk

  Yazı kaynağı : eodev.com

  çoklu Medya ortamından ya da yazılı kaynaklanan bir edebi mektup örneği belirleyiniz ve belirlediğiniz - Eodev.com

  .

  .

  .

  .

  .

  .

  Açıklama:

  .

  .

  .

  .

  .

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Vermek Çoğalmaktır Etkinlik Metni Cevapları 6. Sınıf Türkçe Ata Yayıncılık Sayfa 10, 11, 12, 13, 14 Etkinlik Soruları ve Cevapları

  Vermek Çoğalmaktır Etkinlik Metni Cevapları 6. Sınıf Türkçe Ata Yayıncılık Sayfa 10, 11, 12, 13, 14 Etkinlik Soruları ve Cevapları

  Hazırlık Çalışması

  1) Cömertlik nedir?
  Cömertlik; yardım etme alışkanlığına verilen bir isimdir. Cömertlik, hiçbir karşılık beklemeden iyilikte, bağışta bulunmak demektir. Cimriliğin zıddıdır.

  Cömert insanın özellikleri nelerdir?
  Cömert kişi sahip olduklarını esirgemeden, hiçbir tereddüt yaşamadan paylaşır. Yaptıkları yardımlarında ferdi menfaat gözetmezler. Cömert insanlar, kendileri yemekten çok başkasına ikram etmekten zevk alırlar. Onların kapıları, sofraları ve kalpleri sürekli açıktır. Güler yüzlü, tatlı dillidirler. Maddi durumları ne olursa olsun, az çok demeden, sürekli bir şeyler ikram ederler.

  2.Etrafınızda cömert olduğunu düşündüğünüz kimse bir kimse var mı? Bu kişinin cömert olduğunu hangi davranışlarından anlıyorsunuz?

  Cevabı: Evet. Etrafındaki ihtiyaç sahibi olan herkese yardım ediyor. Evlerine gittiğimizde ikramlarda bulunuyor. İnsanlara hediye vermeyi seviyor.

  1. Etkinlik

  Metinde yer alan kelimelerle oluşturulmuş aşağıdaki bulmacayı çözünüz.
  (KISMET) 1. Tanrı’nın her kişiye uygun gördüğü yaşama durumu, nasip.
  (ŞEFKAT) 2. Sevecenlik.
  (İLİM) 3. Bilim.
  (MEDRESE) 4. İslam ülkelerinde, genellikle İslam dini kurallarına uygun bilimlerin okutulduğu yer.
  (RAHMET) 5. Yağmur.
  (NİŞAN) 6. İşaret, iz, belirti, alamet.
  (İKRAM) 7. Bir şeyi armağan olarak verme, sunma.
  (ŞÖHRET) 8. Ün.

  Yeni öğrendiğiniz kelime ve kelime gruplarını yazmak için bir sözlük oluşturunuz.

  2. Etkinlik

  a) Aşağıdaki cümlelerde yer alan deyimlerin altını çiziniz.
  “Bana mı?” Talebenin yüzü kızardı. (Yüzü kızarmak)
  O, tefekkürüyle ve ince düşünüşüyle medresede şöhret kazanmış bir gençti. (İnce düşünmek)
  Aşçı, üzümlerin güzelliğine hayran olmuştu. (Hayran olmak)
  b) Altını çizdiğiniz deyimlerin anlamlarını TDK Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü’nden yararlanarak yazınız.

  Yüzü kızarmak: Utanmak “Boynundan bir kese çıkardı fakat içine bakmadan ani bir fikirle yüzü kızardı.”
  İnce düşünmek: Bir konuyu etraflıca ,bütün ayrıntılarıyla, insana faydalı olmak için düşünmek.
  Hayran olmak: Birine ya da bir şeye karşı hayranlık duyan, o şeyi ya da kimseyi aşırı ölçüde beğenen (kimse).

  3. Etkinlik

  Aşağıdaki soruları, okuduğunuz metinden hareketle yanıtlayınız.

  1.Köylü, talebeye ne hediye etmiş?
  Bir salkım üzüm hediye etmiş.

  2.Talebe,hediye veren köylüye hangi cevabı vermiş?
  Teşekkür ederim. Onları hemen hocama götüreceğim ,ikramınıza çok memnun olacaktır demiş.

  3.Köylü neden ısrarla hediyeyi kapıyı açan talebeye vermek istemiş?
  Çünkü, köylü ne zaman kapıyı çalsa kapıyı talebe açıyormuş. Ne zaman üzümleri kuraklıktan kırılsa talebe her gün köylüye yiyecek ekmek veriyormuş.

  4.Hediyeyi kabul eden talebe, onu kime ikram etmek istemiş? Daha sonra hediye başka kimlere hediye edilmiş?
  Talebe üzümü kendisine ilim ve hikmeti öğreten hocasına ikram etmek istemiş. Üzüm başka medresedeki hasta talebe ,medresenin aşçısına hediye edilmiş.

  5.Hikayenin sonunda hediyenin tekrar kendisine döndüğünü gören talebe, hediyeyle ilgili neyi anlamış?
  Talebe üzümler tekrar kendisine dönünce bu üzümlerin gerçekten de kendi kısmeti olduğunu anladı: Cömertlik, dostluğun parlak bir nişanıydı.

  4. Etkinlik

  Okuduğunuz metnin konusu ve ana fikri uygun başlığın altına yazınız.
  Metnin konusu:
  Cömertlik ve cömertliğin insana sağladığı fayda.
  Metnin ana fikri: Yapılan hiçbir iyilik karşılıksız kalmaz.

  5. Etkinlik

  Hediyeyi ilk kabul eden talebenin yerinde siz olsaydınız verilen hediyeyle ne yapardınız?
  İhtiyacım kadarını alır ve arkadaşlarımla paylaşırdım.

  6. Etkinlik

  Öğretmenimizin hazırlıksız konuşma yöntemiyle ilgili açıklamalarını dikkatle dinleyiniz. Ardından cömertlik, yardımseverlik, dostluk konularından birini seçiniz ve seçtiğiniz konuyla ilgili hazırlıksız konuşma yapınız.

  Cömertlik: Cömertlik, birisinin bir şeyi istemesini veya hak etmesini beklemeden verebilmektir. Gösteriş yapmadan, kimseyi incitmeden, yapılanı başa kakmadan, sahibine göre değerli olan maldan, karşılık, teşekkür ya da övülme beklemeden yapıldığında anlam kazanır. Cömert kimse veren değil, verdiğine sevinen kişidir.
  Cömert kimsenin kazancı ve malı bereketli olur.

  Yardımseverlik: Bir başkasına ya da herhangi bir canlıya, yardım etmekten dolayı sevinç, mutlu ve huzurlu olma gibi pozitif duyguların yaşanmasına yardımseverlik denir

  Hayatta her insanın maddi ya da manevi durumları eşit olmayabilmektedir. Kimi zaman bazı insanlar lüks içinde yaşarken, bazı insanlar ise karınlarını zor doyurabilmektedir. Maddi ya da manevi herhangi bir konu ile ilgili yardıma muhtaç olan kimselere yardım edilmesi durumuna yardımseverlik adı verilir. Yardımseverlik kavramını benimseyen ve hayatında önemli bir yere koyan kişilere ise yardımsever denmektedir.

  Dostluk: Birbirine değer veren iki kişi arasında kurulan sevgi bağı. Çok emek harcamayı gerektirir, ama ödülü de büyüktür; zira dostluk dünyadaki en değerli mutluluk kaynaklarından birisidir.

  7. Etkinlik

  Aşağıdaki hikaye haritasını ‘Vermek Çoğalmaktır’ metninden hareketle doldurunuz.

  Şahıs ve Varlık Kadrosu:

  Talebe, köylü, hoca, medresedeki hasta çocuk, medresenin aşçısı, üzümler.

  Mekan: Medrese
  Zaman: Bir zamanlar, zaman belirtilmemiş.
  Olay Örgüsü: Köylünün medreseye üzüm getirmesi, talebenin üzümleri hocasına vermesi, Hocasının üzümleri medresedeki hasta çocuğa vermesi, Hasta çocuğun üzümleri medresenin aşçısına vermesi, Aşçının üzümlerin güzelliğini takdir etmesi için talebeye vermesi.
  Anlatıcı: 3. şahıs. Anlatıcı hikayenin karakterlerinden değildir.

  8. Etkinlik

  Okuduğunuz hikayeden hareketle defterinize cömertlik konulu bir hikaye yazınız.

  Zeynep her zaman olduğu gibi okula gidecektir. Annesi ona poğaçalar hazırlamıştı beslenme çantasına koydu yanına meyve suyu da koymuştur. Zeynep bugün çok sevinçliydi en sevdiği poğaçalar ile birlikte okula gidecekti. Sınıfında fakir ve aç olan Erhan Zeynep’in iyi arkadaşlarından birisidir.

  Dersler bittikten sonra beslenme zamanı gelmişti masasına sofra bezini sererek çantasının içinden poğaçalarını çıkartır. Meyve suyunu da masaya koyduktan sonra Erhan’ın öyle masasında oturduğunu görünce çok üzülür. Uzun zamandır aynı şekilde bir şey yemezdi okul çıkışında belki evde yiyecekti ne zaman sorsa sabah kahvaltı yaptığını söylüyordu. Zeynep dayanamadı karnının aç olduğunu anlamıştı büyük bir cömertlikle kendisini çağırdı poğaçaların çok olduğunu söylemesi ile davet etti. İştahla yemeye başlayan Erhan çok mutlu olmuştu Zeynep’in yaptığı bu cömertliğine karşı her zaman en iyi dostu olacağını söyledi. Zeynep’te olanlara çok sevinmişti.

  Gelecek Derse Hazırlık

  1. Mektubun tarihi gelişimiyle ilgili araştırma yapınız ve edindiğiniz bilgileri defterinize not alınız.

  Mektup türüne ait en eski metinler MÖ 15-16. yüzyıllara kadar gitmektedir. Bu mektuplar Mısır Firavunları tarafından yazdırılmıştır. Hitit krallarının yazdırmış olduğu mektuplar da bulunmaktadır. Bu mektuplar haber vermek veya emir ve istekleri bildirmek için yazıldığı için duyguları bildirmemektedir. Divan edebiyatında mektup türünün en önemli örneği Fuzuli’nin Şikayetnamesi’dir.

  Mektup türündeki en önemli gelişme teknolojinin gelişmesiyle olmuştur. Mektuplar artık zarfa konma özelliğini neredeyse kaybetmek üzeredir. İnsanlar daha ekonomik ve çok daha hızlı olan elektronik postayı (e-posta) tercih etmektedirler.

  Not: Elektronik postalar (e-posta) gönderildikleri ortamın özelliğinden dolayı bu adı almıştır. Mektuplar oluşturulma amacından yola çıkılarak sınıflandırılır.

  2. Çoklu medya ortamından yada yazılı kaynaklardan bir edebi mektup örneği belirleyiniz ve belirlediğiniz mektubu defterinize yazınız.

  Ankara, 27 Ocak 1944

  Kardeşim Kaplan,

  Bir yığın can sıkıntısı, üzüntü ve yorucu iş arasında mektubuna cevap veremedim. O bir tarafa, o güzel makalene de vaktinde teşekkür etmek lazımdı. Fakat daha iyisi tebrik etmeliyim. Çünkü hakikaten güzel makaleydi. Artık birinci sınıf bir muharrir olduğuna hiç şüphe etmiyorum. Sana çok bağlı olduğum için bundan mesudum. Orhan Seyfi biraderimiz, daha doğrusu Yusuf Ziya Bey’in biraderi, Raks manzumesi için yaptığı latif tenkitten sonra, bu sefer de senin yazdığına cevap vermiş. Ben okumadım. Yine kafiyelere çatıyormuş. Tabii görüşlerimiz ayrı. Münakaşaya değmez. Hakikat şu ki ben kafiyeye bağlıyım. Yani bir ses müşabehetini mısranın sonunda lüzumlu görüyorum. Ayrıca kafiyenin ve şekli kafiyenin şiirde yeri olduğuna inanırım. Tedaviyi açar. Fakat çok defa bir aksan müşabehetini, kafiye benzerini tercih ederim. Benim şekil dediğim şey, ne vezinden, ne kafiyeden gelir. O cümlenin, hayal ve tasavvurun, hülasa kendisini tamamlamış yahut tamamlamamış idee poetiçue (ide poetik)in kendisidir. “Mest kendi güler altındaki rahş oynardı” mısrayı tek başına kafiyesiz de güzeldir. Ben kafiyesi zayıf yüzlerce mısra tanırım ki güzeldir. Fakat onların anladıkları kafiye bende yoktur. Merhum Cenab’ın dediği gibi, baston sapı gibi mısradan ayrı kafiye. Hülasa kendi zaviyelerine göre haklıdırlar. Fakat ben onların haklarından bir şey anlamadım. Ne ise… Kitabın müsveddelerini göndereyim. Mahur Beste adlı bir yolculuğa çıktık. Canım neler, ne tembellikler istiyor, ben neler yapıyorum. Çok yorgunum. Başımda bir de Erzurum yazısı var. Behice’ye çok selam ve dostluklar. Senin de gözlerinden öperim kardeşim.

  Ahmet Hamdi TANPINAR Güzel Yazılar, Mektuplar

  Yazı kaynağı : www.egitimsistem.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazı kaynağı : bilgi90.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap