Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  çocuğun iç ateş belirtileri

  1 ziyaretçi

  çocuğun iç ateş belirtileri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bebeklerde iç ateş neden olur, nasıl anlaşılır ve belirtileri nelerdir? Bebeklerde iç ateş kaç olmalı ve nasıl ölçülür

  Bebeklerde iç ateş neden olur, nasıl anlaşılır ve belirtileri nelerdir? Bebeklerde iç ateş kaç olmalı ve nasıl ölçülür

  Normal şartlar altında, sağlıklı bir insanın vücut ısısı yetişkinler için 36 ile 37 derece arasındadır.

  Bebeklerde İç Ateş Neden Olur?

  Çocuklarda ise, yüksek ateş ortalaması genellikle yetişkinlerden çok daha üst seviyelerdedir. Vücut ısısı ise, gün içinde değişebilir. Ama buna rağmen bazı durumlarda bu ısı ise, normalin çok daha üstüne çıkabilir. Bu durum ise, genellikle vücudun bakteri ya da mikrop kapması ile olur. Halk arasında ise buna yüksek ateş denir.

  Bebeklerde İç Ateş Nasıl Anlaşılır ve Belirtileri Nelerdir?

  İç ateş hastalığı, pek çok farklı belirti ile birlikte kendini gösterir. Bir çeşit vücudunu kendisi koruyabilmesi için uyarır. Bu belirtilerin de farklı hastalıklar ile karıştırılmaması gerekir. Çünkü pek çok farklı hastalık iç ateş ile birlikte aynı belirtilere sahip bit şekilde ortaya çıkar. Bu bakteriler de şu şekilde ortaya çıkıyor:

  Konsantrasyon bozukluğu

  Baş ağrısı

  Titreme

  Uyuşukluk

  Terleme

  Halsizlik

  Kas ağrısı

  Yorgunluk

  Acı hassasiyetinde ciddi bir artış

  Üşüme

  Kalp atış ritminin anormal bir şekilde artması

  Bebeklerde İç Ateş Kaç Olmalı ve Nasıl Ölçülür?

  Vücuda giren virüs ve bakterilerin hipotalamus ismi verilen yeri önemli ölçüde etkilemesinden kaynaklanır. İç ateş adı verilen reaksiyon vücut tarafından verilir. Ama aslında olay bundan çok daha fazlasıdır. Tüm bu iç ateş belirtileri ise vücudun bir çeşit savunma mekanizmasıdır. Savaşlarda bir yer nasıl kendini savunuyorsa aynı durum vücut için de aynen geçerlidir. Savunulan alan ise, vücut savaşanlar ise zararlı bakteriler ve bağışıklık sisteminin kendisidir.

  Normal şartlar altında 38 derece altında seyreden ateş, genellikle normal olarak kabul edilir. Hastaneye gitmeyi gerektirecek önemli bir durum teşkil etmez. Buna rağmen de bu ateşin her geçen saat artması ve daha uzun sürmesi halinde ise, doktora gidilmesi gerekir. Ama buna neden olan etmenlerin ise bir an önce giderilmesi gerekir.

  İç ateşin bilinen ilk belirgin nedeni ise, vücudun enfekte olmasından kaynaklanır. Özellikle de üst solunum yollarında bu enfeksiyon doğrudan doğruya iç ateşe neden olur. Bunun dışında da yaşanılan gıda zehirlenmesi de bir diğer etken olur. Son kullanma tarihi geçmiş olan ürünleri tüketmek de bazı zamanlarda zehirlenmeye neden olabilir. Aynı zamanda birden daha fazla ısıtılan gıdalar da insanları zehirleyebilir. Zehirlenme sonucunda ise, iç ateş çok büyük bir ihtimalle gözlenir.

  İç Ateş Nasıl Düşürülür?

  Ateşin gözlenmesi halinde doktora gidilmesi gerekir. Ama doktora gitmek mümkün değil ise bazı önlemler herkes tarafından kolay bir şekilde alınabilir. Örneğin eczanelerde bu işleve sahip olan pek çok ilaç yer bulunur. Aynı zamanda bu ilaçların pek çoğu reçetesiz olarak kolay bir şekilde satın alınabilir. Örneğin ibuprofen gibi çeşitli ilaçlar İç Ateş ile mücadele etme konusunda çok başarılır.

  Çocuklar için ilaç kullanılabilmesi için biraz daha vakit geçmesi gerekir. Yani ilaç alınmadan önce yapılması gereken pek çok başka yöntem de vardır. Bunlardan ilki ise, ılık bir duştur. Ilık olan bir duş ise, vücut ısısının önemli ölçüde düşürülmesine yarımcı olur. Ama bu suyun soğuk olmaması gerekir. Soğuk su ise, vücudun daha çok titremesine neden olur ve durumu daha ağır bir duruma dönüştürür.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  İç Ateş Nedir, Belirtileri Nelerdir? İç Ateş Nasıl Olur, Nasıl Düşürülür?

  İç Ateş Nedir, Belirtileri Nelerdir? İç Ateş Nasıl Olur, Nasıl Düşürülür?

  Normal şartlar altında vücut ısısı yetişkinler için 36 ile 37 derece arasıdır. Çocuklarda ise bu ortalama yetişkinlerden daha üst seviyelerdedir. Bu vücut ısısı gün içinde değişebilir. Fakat buna rağmen bazı durumlarda bu ısı normalin çok daha üstüne çıkabilmektedir. Bu durum genelde vücudun mikrop ya da bakteri kapmasıyla olur. Halk arasında ateş de buna denir.

  İç Ateş Nedir, Belirtileri Nelerdir?

  Vücuda giren bakteri ve virüslerin hipotalamus adı verilen yeri etkilemesinden kaynaklanır. İç ateş denilen reaksiyon vücut tarafından verilir. Halk arasında sadece ateş olarak da söylenir değil mi? Fakat tabi ki de olay bundan çok daha fazlasıdır. Tüm bu iç ateş belirtileri vücudun bir tür savunma mekanizmasıdır. Yani nasıl savaşlarda bir yer savunuyorsa aynı durum vücut için de geçerlidir. Savunulan alan vücut savaşanlar ise zararlı bakteriler ile bağışıklık sisteminin ta kendisidir.
  İç ateş hastalığı pek çok belirti ile kendini belli etmekte. Bir nevi vücudu kendisini koruması için uyarır. Bu belirtiler tabi ki de farklı hastalıklar ile karıştırılmamalıdır. Çünkü pek çok farklı hastalık iç ateş ile aynı belirtilere sahip olabilmektedir. Bu bakteriler de şu şekilde karşımıza çıkıyor:

  Baş ağrısı

  Konsantrasyon bozukluğu

  Üşüme

  Uyuşukluk

  Titreme

  Yorgunluk

  Kas ağrısı

  Halsizlik

  Terleme

  Acı hassasiyetinde artış

  Kalp atış ritminin anormal şekilde artması

  İç Ateşin Nedenleri Nelerdir?

  Normal şartlar altın 38 derece altındaki ateş normal olarak kabul edilir. Hastaneye gitmeyi gerektirecek durum teşkil etmez. Buna rağmen bu ateşin her geçen saat artması ve uzun sürmesi durumunda doktora gidilmelidir. Fakat buna neden olan etmenler de bir an önce giderilmelidir.

  İç ateşin ilk belirgin nedeni vücudun enfekte olmasından kaynaklanır. Özellikle üst solunum yollarında bu enfeksiyon doğrudan iç ateşe mahal vermektedir. Bunun dışında gıda zehirlenmesi de bir diğer etmen olmaktadır. Son kullanma tarihi geçmiş ürünleri tüketmek zehirlenmeye neden olabilir. Ayrıca birden daha fazla ısıtılan gıdalar da zehirleyebilir. Zehirlenme sonucunda da iç ateş çok büyük ihtimalle gözlenir. Yiyecekleri birden fazla ısıtmıyorsunuz değil mi?

  İç Ateş Nasıl Düşürülür?

  Tabi ki de iç ateşin gözlenmesi durumunda doktora gidilmelidir. Fakat doktora gitmek pek mümkün değil ise bazı önlemler herkes tarafından kolayca alınabilir. Örneğin eczanelerde bu işleve tabi pek çok ilaç yer almaktadır. Ayrıca bu ilaçların pek çoğu reçetesiz olarak kolayca satın alınabilmektedir.

  Örneğin ibuprofen gibi ilaçlar iç ateş ile mücadele etmede oldukça başarılır.

  Çocuklarda İç Ateş Nasıl Düşürülür?

  Çocuklarda ilaç kullanmak için biraz daha vakit geçmesi gerekir. Yani ilaç alınmadan önce yapılması gereken başka yöntemler de vardır. Bunlardan ilki ılık bir duştur. Ilık olan bir duş vücut ısısının düşürülmesine yarımcı olur. Fakat bu su soğuk olmamalıdır. Soğuk su vücudun daha çok titremesini sağlayacak ve durumu daha ağır bir hale götürecektir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Ateş Nedir? Neden Olur?

  Ateş Nedir? Neden Olur?

  Ateş bir hastalık değil, vücudun bağışıklık sisteminin harekete geçtiğini gösteren bir çeşit bağışıklık cevabıdır. Vücudun beyaz kan hücreleri üretmeye başladığının işaretidir.

  Normal sınırlardaki vücut ısısı yetişkinler için 36,1 ile 37,6 derecenin arasıdır. Çocuklarda bu dereceler daha yüksek olabilir. Ayrıca ateşin ölçüldüğü yere göre de sayılar değişiklik gösterebilir. Normal vücut ısısı gün içinde de değişiklik gösterebilir. Öğleden sonra ve akşamüstü saatlerinde vücut ısısı en üst seviyesine ulaşırken sabaha karşı vücut ısısı düşmektedir. Gün içinde vücut ısısı 1 derece farklılık gösterebilir.  Ateş Nedir?

  Ateşe bakteri ya da virüslerin yanı sıra pek çok başka hastalık da sebep olabilir. Vücutta meydana gelen bağışıklık sistemi cevabının hipotalamusu etkilemesi sonucu, vücut ısısı kısa süreliğine yükselir. Bu da kişilerde ateş olarak kendini gösterir. Ateş, bağışıklık sisteminin bir şey ile mücadele ettiğinin bir göstergesidir.

  Ateş koltukaltı, ağız, kulak ve makattan ölçülebilmektedir. Her bölgede ölçüm farklılıkları gözlenebilir. Ölçüm öncesi sıcak ya da soğuk bir şey yenmesi durumunda ağızdan yapılan ölçümler doğru sonuç vermeyebilir. Koltukaltı ölçümlerinde de daha düşük ısılar bulunabilir.

  Ateşin Belirtileri Nelerdir?

  Ateşi çıkan kişilerin en belirgin şikâyeti titreme ve üşümedir. Perifer damarlarda daralma sonucu el ve ayak gibi uzuvlarda üşüme meydana gelir. Kaslarda da kasılmaya bağlı olarak seğirmeler gözlenir. Kişilerin kalp atışları ve buna bağlı olarak metabolizmaları hızlanır. 37 dereceyi geçen ateşlerde metabolizmada %10-12 oranında artış gözlenir. Vücudun sıvı ve kalori ihtiyacı artar. Kalp ve solunum sistemine ek yük bindiği için vücut yorulur ve halsiz düşer.

  Ateşin en sık görülen belirtileri aşağıdaki gibidir:


  Bu belirtilere aşağıdaki semptomlar eşlik ediyorsa acilen bir hastaneye başvurmak gereklidir:


  Ayrıca ateşle birlikte idrara çıkarken acı duyma, yetersiz, koyu renkli ya da kötü kokulu idrar da ciddi bir durumun göstergesi olabileceğinden dolay bir uzmana görünmekte fayda vardır.

  Ateşin Nedenleri Nedir?

  Normal şartlar altında bir enfeksiyon kaynaklı hafif ateş belirtilerinin 1 ile 3 gün içerisinde kendiliğinden kaybolması, ateş düşürücülere cevap vermesi ve kişinin sağlığına kavuşması beklenir. Ancak devam eden ve tekrarlayan ateş, derecesi yüksek olmasa bile ciddi bir enfeksiyonun habercisi olabilir ve ciddiye alınmalıdır.

  38 dereceye kadar olan ateş hafif ateş olarak kategorize edilirken, 39 derecenin üzeri yüksek ateş olarak kabul edilir. Ayrıca gelişim biçimi ve süresine göre ateş akut, subakut ve kronik olarak üç türe ayrılır. Aniden ortaya çıkan ve 7 günden az süren vakalar akut, 7-14 gün arası süren ateş subakut ve 14 günden fazla süren ateş kronik olarak değerlendirilmektedir.

  Yetişkinlerde ateşin en sık karşılaşılan nedenleri arasında;

  Ancak hipertiroid, otoimmün hastalıklar, bazı kanser türleri, tümörler gibi daha ciddi sağlık sorunları da ateşe neden olabilmektedir. Ayrıca madde bağımlılığı ve alkolü bırakma süreçlerinde de ateş görülebilir.

  Bazı ilaçlar ve tedaviler de kişilerde ateşe neden olabilir. Bazı antibiyotikler, kuduz, tetanos, zatürre gibi aşılar, steroidler, kemoterapi ve radyoterapi ya da hastalara organ nakli sonrası verilen ilaçlar ateşe neden olabilmektedir.

  Daha önce ciddi bir hastalık geçirmiş olan kişilerde ya da kronik hastalığı olan kişilerde, yüksek ateş riskli durumlara neden olabilir. Bu sebeple kronik hastalık sahibi kişilerin yüksek ateş durumunda hastaneye başvurmaları önemlidir.

  Özellikle aşağıdaki hastalıklara sahip kişilerin dikkat etmeleri gerekmektedir:


  Ateşle Mücadelede Yapılması Gerekenler

  Ateş bir hastalık değil, başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıktığından dolayı tedavisi altta yatan sebebe göre değişmektedir. Enfeksiyon durumlarında, enfeksiyonun tedavisi ateşin düşmesini sağlamaktadır. Ancak organ hasarı ya da nöbete neden olmaması için ateşin kontrol altına alınması önemlidir.

  Yüksek ateşin parasetamol, ibuprofen ya da salisilat cinsi ilaçlar ve buna ek olarak soğuk kompres ile düşürülmesi sağlanmalıdır. Hafif ateş durumunda iyi beslenme, hafif egzersizler ve düzenli uyku vücudun bağışıklık sisteminin çalışmasına destek olduğu için, enfeksiyonla savaş süresinin kısalmasını ve ateşin düşmesini sağlayabilir.

  Ateşle mücadelede sıvı alımı çok önemlidir. Su, meyve suyu, çorba, kemik suyu gibi yiyecek ve içecekler mideyi yormadan hem sıvı hem de gerekli kalorinin alınmasını sağlar. Ayrıca yetişkinlerde ılık banyo ve oda ısısının düşürülmesi gibi uygulamalar da kişinin ateşin belirtileri ile daha kolay baş etmesine olanak tanır.

  Çocuklarda Ateş

  Çocuklarda normal vücut ısısı 36,1 ile 37,6 dereceleri aralığında belirlenmiştir. Bunun üzerindeki durumlarda ateşten söz etmek mümkündür. Çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi vücut ısısı gün içinde farklılaşabilir. Vücut ısısı çocuklarda akşam saat 17.00 ile 19.00 arasında en yüksek seviyeye ulaşırken, gece 24.00 ile sabah 06.00 saatleri arasında en düşük seviyesindedir.

  Çocuklarda ateş derecelerinin sınıflandırılması şöyledir:

  Çok hafif ateş: 37 - 37,5 derece arası

  Hafif ateş: 37,5 – 37,9 derece arası

  Orta yüksek ateş: 38 – 38,5 derece arası

  Yüksek ateş: 38,5 – 39,5 derece arası

  Çok yüksek ateş: 40 derece ve üzeri

  Çocuklarda ateş, ortalama 2 yaşa kadar kolaylık açısından makattan ölçülür, ancak sonrasında yetişkinlerde kullanılan yöntemlere geçilir. Günümüzde yaygınlıkla dijital termometreler ile ateş ölçümü yapılmaktadır.

  Üç yaştan küçük çocuklarda ateş ciddi bir enfeksiyonun belirtisi olabilir.

  Çocuklarda Ateşin Belirtileri Nedir?

  Çocuklardaki belirtiler yetişkinlere göre farklılık gösterebilir.

  Bunlara ek olarak nefes alıp vermede zorlanma, yutkunma güçlüğü, boyunda sertleşme, bıngıldakta kabarıklık, kusma ve ishal gibi daha ciddi belirtilerin görülmesi durumunda vakit kaybetmeden doktora başvurulması gereklidir. 

  Çocuklarda yüksek ateş tehlikelidir. Yüksek ateş, farklı yaş gruplarında farklı riskler taşır. 40 derecenin üzerine çıkan ateşte özellikle 6 ay ile 6 yaş arası çocuklarda havale (febril konvülsiyon) riski bulunmaktadır. Çocuklarda uykuya meyletme, bilinç kaybı, döküntü gibi belirtiler havale işareti olabildiği için böyle belirtiler görüldüğünde en kısa sürede acile başvurulması gerekmektedir.

  Bebeklerde yanaklarda kızarıklık, dokunulduğunda ciltten yayılan sıcaklık hissi ve vücudun nemli ya da terli olması ateş belirtileri arasındadır.

  Febril Konvülsiyon/Febril Nöbet (Havale)

  6 ay ile 6 yaş arasındaki çocuklarda havale riski bulunmaktadır. Basit ve kompleks olmak üzere iki tür febril nöbet vardır. Febril nöbetlerin yaklaşık %80-85’i basit nöbetlerdir. Basit nöbetlerin süresi birkaç saniye ile 5 dakika arasında değişebilir. Kol ve bacaklarda seğirme, gözler açıkken bilinç kaybolması, vücutta katılık, düzensiz nefes, istemsiz dışkılama gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu nöbetler 24 saat içinde bir defadan fazla gerçekleşmez.

  Kompleks nöbetler ise 5 dakikadan daha uzun süren, 24 saat içerisinde tekrarlı biçimde gelen ve sonrasında epilepsi gibi ciddi hasarlara neden olabilen nöbetlerdir.

  Çocuklarda Ateşin Nedenleri Nedir?

  Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da ateş, çoğunlukla bir enfeksiyon sonucu gelişmektedir. Sıkça görülen sebepler aşağıdaki gibidir:

  Ancak ateş daha ciddi durumların göstergesi de olabilir.

  Çocuklarda Ateş Nasıl Düşürülür?

  Çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi soğuk uygulama ve ilaçlar vasıtasıyla ateş dürülmekte ve sonrasında altta yatan sebebe uygun bir tedavi uygulanmaktadır. Soğuk uygulama için çocuğun 29,4 ile 32 derece arası bir suya sokulması gerekir. Soğuk uygulama esnasında suya alkol katılmaz.

  Kullanılabilecek ilaçlar yetişkinlerde olduğu gibi parasetamol ve ibuprofen tarzı ilaçlardır. Ancak doz ayarlaması çocuğun kilosuna göre yapılmalı, yetişkinlerle aynı dozda ilaç kullanılmamalıdır. Salisatların ise çocuklarda kullanımı uygun değildir.

  Yetişkinlerde Ateş

  Yetişkinlerde hafif ateş kendi başına önemli bir belirti değildir. Eşlik eden belirtilere bakılması gerekmektedir. Normal türde ateş, çoğunlukla vücutta basit enfeksiyon durumundan kaynaklanır; birkaç gün içinde kendiliğinden kaybolur veya ateş düşürücüler ile kolaylıkla kontrol altına alınabilir. Ancak geçmeyen, giderek artan ateş ve eşlik eden birden fazla semptom olduğu durumda bir sağlık kuruluşuna başvurulması gereklidir.

  Ne Zaman Doktora Başvurmak Gerekir?

  Yetişkinlerde ateşin 39 derecenin üzerine çıkması halinde,

  3 yaş altı çocuklarda ateşin 38 derecenin üzerine çıkması halinde,

  Çocuklarda ateşe öksürük, ishali kusma, döküntü eşlik ettiğinde,

  Nöbet durumunda,

  Yetişkinlerde ve çocuklarda sıcak çarpması halinde,

  Ateş düşürücülerin ateşi düşürmede faydasız kalması durumunda acile başvurulması gereklidir.

  Yazı kaynağı : www.medicana.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap