Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  çoçuklarda grip ve soğuk algınlığına ne iyi gelir

  1 ziyaretçi

  çoçuklarda grip ve soğuk algınlığına ne iyi gelir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Soğuk algınlığı (Nezle) nedir? Soğuk algınlığına ne iyi gelir?

  Çocuklarda Grip Enfeksiyonu

  Soğuk Algınlığı

  Soğuk Algınlığı

  Tedavi Yöntemleri

  Soğuk Algınlığı Tedavisi

  Soğuk algınlığının doğrudan etkili bir tedavisi yoktur. Antibiyotiklerin soğuk algınlığı virüslerine karşı bir faydası yoktur ve doktor tarafından teşhis edilen bakteriyel bir enfeksiyon olmadığı sürece kullanılmamalıdır. Soğuk algınlığı tedavisi, hastalığın görülen belirti ve semptomların giderilmesine yöneliktir.

  Soğuk algınlığına karşı kullanılan çeşitli ilaçlar vardır. Bunlar arasında öncelikle ağrı kesiciler bulunur. Birçok birey soğuk algınlığı sürecinde görülen ateş, baş ağrısı ve boğaz ağrısı için hafif ve reçetesiz ağrı kesicilere yönelir. Bireyler bu hafif ağrı kesicileri mümkün olan en kısa süre için kullanmalı ve yan etkilerden kaçınmak için etiket talimatlarını harfiyen uygulamalıdır.

  Özellikle suçiçeği veya grip benzeri semptomlardan iyileşen çocuklar ve gençlerin bazı ilaçları kullanmaması gereklidir. Çocuklara verilen ağrı kesicilerin özel olarak bebekler veya çocuklar için tasarlanmış reçetesiz ağrı kesici ilaçlar olmasına dikkat edilmesi gereklidir. 

  Yetişkinler, dekonjestan yani burun açıcı damlalar veya spreyleri beş güne kadar kullanabilir. Bu ilaçlarda uzun süreli kullanım, yan etkilere neden olabilir. 

  6 yaşından küçük çocuklar asla dekonjestan damla veya sprey kullanmamalıdır. Benzer bir şekilde dört yaşından küçük çocuklara öksürük şurubu veya soğuk algınlığı ilaçları verilmesinden kaçınılmalıdır. 

  Yapılan araştırmalar, bu ilaçların çocuklara bir yararı olmadığına işaret etmektedir.  Daha büyük çocuklara da öksürük veya soğuk algınlığı ilaçları verilmesi tavsiye edilmez, ancak verildiği durumlarda ilacın kullanım talimatları dikkatlice uygulanmalıdır. 

  Soğuk algınlığı süresince özellikle çocuklara antihistaminik, dekonjestan veya ağrı kesici gibi aynı etken maddeye sahip iki ilaç vermemek gereklidir. Tek bir bileşenin çok fazlası, beklenmedik şekilde aşırı doza neden olabilir.

  Solunum yolu enfeksiyonlarının yaklaşık %80’i virüs kaynaklıdır, kalan %20’lik kesim ise bakteri kaynaklıdır. Sadece bakteri kaynaklı hastalıklarda antibiyotik tedavisine başvurulabilmektedir ve bu yüzden soğuk algınlığının antibiyotikle bir tedavisi mümkün değildir. Sadece belirtileri azaltmaya, sürelerini kısaltmaya yönelik tedavi yöntemlerinde bulunulabilir. Bunlar:

  Hastalık 7 ila 10 gün içerisinde kendiliğinden geçecektir. Çok yaşlı, bağışıklık sistemi güçsüz kişilerde bazı ikincil bakteriyel enfeksiyonlar da görülebileceği için süreç uzayabilir.

  Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

  Tedavisi olan bir rahatsızlık değildir, kendiliğinden geçer. Fakat, bitkisel ve doğal yöntemler ile gösterdiği belirtilerin etkisi azaltılabilir. 

  Bebeklerde ve Çocuklarda Soğuk Algınlığı

  Bebeklerde ve çocuklarda soğuk algınlığını gidermek için:

  Soğuk Algınlığının Komplikasyonları Nelerdir?

  Bakteri ya da virüsler, kulak zarının arkasındaki boşluğa girdiklerinde, kulak ağrısı ve burundan yeşilimsi akıntı gelmesi belirtileriyle kendini gösterir.

  Yaşanılan nezle, astım krizini tetikleyebilmektedir.

  Çocuklarda ve yetişkinlerde yaşanan nezle, sinüslerin iltihaplanmasına sebep olabilir ve sinüzit hastalığına yol açabilir.

  Zatürre, boğaz enfeksiyonu, bronşiolit vb hastalıklara zemin hazırlayabilmektedir.

  Bu gibi komplikasyonlar geliştiği takdirde hekim kontrolünde antibiyotik tedavisine başvurulması gerekebilir. Normalde 7 ila 10 gün dolaylarında süren hastalık, bu gibi komplikasyonların varlığıyla daha uzun sürer. 

  Soğuk Algınlığından Korunmak İçin Nelere Dikkat Etmek Gereklidir?

  Soğuk algınlığı hastalığına sebep olan çok fazla virüs çeşidi olmasından ve çok çabuk mutasyona uğramalarından ötürü aşılama yapmak zordur. Etkili kapsamda aşılama yapılması da muhtemel değildir. 

  Virüslerin yayılımını engellemek üzerine sağduyulu girişimlerde bulunmak soğuk algınlığının yayılmasını yavaşlatmak adına doğru olacaktır. 

  Yazı kaynağı : www.acibadem.com.tr

  Çocukları Gripten Koruyan 6 Altın Kural

  Çocuklarda Soğuk Algınlığının En Önemli Nedeni Bu Kış “Rhinovirüsler”

  Çocuklarda Soğuk Algınlığının En Önemli Nedeni Bu Kış “Rhinovirüsler”

  Soğuk algınlığına neden olarak, çocuklu ailelerin sıklıkla doktora başvurmasına yol açan “Rhinovirüslerin”, bu kış oldukça etkin olduğu gözleniyor. Burun akıntısı ve burun tıkanıklığı ile ilk şikayetlerin başladığı gergedan virüsü olarak da bilinen rhinovirüsler, özellikle okul çocukları arasında yaygın görülüyor. Özel bir tedavisi olmayan bu virüslerin neden olduğu hastalıklardan korunmanın en pratik yolu ise el temizliğinin çok iyi yapılması kabul ediliyor. Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Seda Günhar, rhinovirüs hakkında bilinmesi gerekenleri ve korunma yollarını anlattı.

  Yazı kaynağı : www.memorial.com.tr

  Soğuk Algınlığı

  hsgm bebek soguk alginligiBebeklerde nezle (soğuk algınlığı) en sık görülen hastalıklardandır.

  Soğuk algınlığı; en çok hastalığa yakalanan birinin öksürmesi, aksırması veya konuşması ile havaya yaydığı virüs taşıyan damlacıklarla bulaşır. Çocuk bu damlacıkları içine çeker ve hastalığa yakalanır.

  Kreşe giden çocuklar da bu nedenle sık sık soğuk algınlığına yakalanır.

  Başka bir bulaşma yolu el temasıdır. Bazı virüsler yüzeyler üzerinde birkaç saat yaşayabilirler. Dolayısıyla mikrop bulaşmış oyuncaklar da enfeksiyon kaynağı olabilir. Hastalığın yayılmasını ve evdekilere bulaşmasını önlemek için birbirinizin eşyalarını kullanmamalı, ellerinizi sık sık yıkamalı, birbirinizi öpmemelisiniz.

  Çocuk bir virüsü kaptıktan sonra genellikle o virüse karşı bağışıklık kazanır. Ama soğuk algınlığına neden olan virüs sayısı çok fazladır. Bu yüzden yılda birkaç kez soğuk algınlığı geçirilebilir.

  Çocuklarda ve bebeklerde soğuk algınlığı nasıl anlaşılır?

   Çocuklarda ve bebeklerde soğuk algınlığına ne iyi gelir?

  Yazı kaynağı : sagligim.gov.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap