Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  çoçuklarda gece öksürüğün nedenleri

  1 ziyaretçi

  çoçuklarda gece öksürüğün nedenleri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Öksürüğe ne iyi gelir? Öksürük çeşitleri ve nedenleri

  Öksürüğe ne iyi gelir? Öksürük çeşitleri ve nedenleri

  Öksürük nedir?

  Öksürük bir hastalık değil, boğaz ve solunum yollarını temizlemeye yarayan bir savunma mekanizmasıdır. Öksürük, balgamlı-balgamsız ve kronik-akut olmak üzere iki farklı şekilde sınıflandırılabilir. Balgamsız öksürük, kurudur ve boğazda bir gıcık hissine neden olabilir. Eğer öksürükle birlikte balgam adı verilen sıvı geliyorsa buna “prodüktif öksürük” denir. 3 hafta ve daha uzun süren öksürükler kronik öksürük olarak kabul edilir. Akut öksürük enfeksiyonları ise sinüzit, farenjit, nezle, akciğerlere yabancı cisim kaçması gibi nedenlerle oluşur. Kronik öksürükler bazen senelerce sürebilir.

  Öksürük neden olur?

  Öksürüğün pek çok nedeni olabilir. Nezle ve grip, farenjit, astım, geniz akıntısı, reflü, kalp yetmezliği, tüberküloz, akciğerde sıvı toplanması gibi hastalıklar kuru öksürüğe neden olabilir. Öksürüğün en yaygın nedeni, öksürüğün soğuk algınlığının, Covid-19’un veya gribin bir parçası olduğu viral enfeksiyondur. Sinüzit, bronşit veya sigara içimi ise balgamlı öksürüğe yol açabilir. Ayrıca; kronik kulak problemleri, uzun süre kullanılan tansiyon ilaçları ve sigara da öksürük nedenleri arasındadır. Zaman zaman öksürüğün nedeni psikolojik de olabilir.

  Öksürüğün süresi ve şekli nedeninin saptanması konusunda önemlidir. Geceleri ortaya çıkan, kuru ve balgamsız öksürük genellikle viral üst solunum yolu enfeksiyonuna ya da alerjiye bağlıdır. Geniz akıntısı, sinüzit ve gastroösefageal reflüye bağlı öksürükler çocuk uykuya daldıktan hemen sonra başlamaktadır. Egzersiz, hareket, gülme ve ağlama ile artan öksürük astıma işaret etmektedir. Kaba, boğuk, havlar tarzda öksürük krupta görülmektedir. Gürültülü, metalik öksürük trakeit denilen solunum yolu enfeksiyonu göstergesi olabilmektedir.  Boğmacada öksürük nöbet şeklinde ve haykırır tarzdadır. Pnömoni (zatürre) ve tüberkülozda öksürük kurudur. Bronşiektazi, akciğer apsesi, kistik fibrozis gibi akciğer hastalıklarında öksürük balgamlıdır.

  Öksürük ne kadar sürede geçer?

  Öksürüğün ne kadar süreceği,  öksürüğe neden olan etkenlere bağlı olarak değişir. Örneğin soğuk algınlığının neden olabileceği öksürük semptomu iki haftadan fazla sürebilir. Akut bronşit enfeksiyonu aniden ortaya çıkar ve genellikle 3-10 gün arasında sürer. Akut bronşitin yol açtığı öksürük şikayeti birkaç hafta devam edebilir.

  Bazı durumlarda öksürük iki aydan fazla sürebilir. Bu durum kronik öksürük olarak adlandırılır.

  ACAAI’ye göre, kalıcı veya kronik öksürüklerin yüzde 90'ı aşağıdakilerden kaynaklanır:

  Bazı durumlarda ise kronik öksürük, kistik fibrozis, sarkoidoz, KOAH, akciğer kanseri gibi daha ciddi sağlık sorunlarına işaret edebilir.

  Hamilelikte öksürüğe ne iyi gelir?

  Hamilelik sırasında, annenin bağışıklık sistemi zayıflar. Bağışıklık sisteminin zayıflamasına en çok hamilelik sırasında vücuttaki hormonal dengesizlik neden olur. Bu durum hamileleri soğuk algınlığına, öksürüğe ve gribe karşı daha savunmasız hale getirebilir.

  Hamile kadınlar, öksürük şikayetinde öncelikle doktorlarına başvurmalı, öksürüğün nedeni araştırılmalıdır. Bununla birlikte öksürüğe iyi gelebilecek doktora danışılarak evde uygulanabilecek bazı faktörler mevcuttur:

  Gece öksürüğüne ne sebep olur?

  Pek çok sorun gece öksürüğünü tetiklese de gece öksürüğünün en yaygın iki belirtisi asit reflü ve burun akıntısıdır. Şöyle ki uyuyan kişi gündüz ayaktayken sahip olduğu yerçekimi avantajını kaybeder. Asit reflüsü olanlarda asit özofagusa geri döner, boğazı yakıp tahriş eder ve gece öksürüğüne neden olur. Bununla birlikte burun akıntısı şikayeti yaşayanlarda mukus üst solunum yoluna akarak öksürük refleksini harekete geçirilebilir.

  Sigara içmek öksürüğe neden olur mu?

  Sigara içen kişilerde zaman içinde sigara sayısının artmasına bağlı olarak bronşlar balgam üretmeye başlar. Bu durum sürekli devam ederse, öksürüğün artmasına ve kronik hale gelmesine neden olabilir. Bu hastalar öksürüklerinin yalnızca sigaraya bağlı oluştuğunu düşünerek, ciddiye almazlar. Ancak, balgamlarında kan gördüklerinde öksürüğün başka bir neden bağlı olduğundan şüphelenerek doktora başvururlar. Bu durum da öksürüğün altında yatan ciddi bir hastalığın teşhisini geciktirebilir.

  Reflü ve öksürük ilişkisi 

  Klasik reflü belirtileri arasında; göğüste yanma, ağza asit gelmesi ve ağızda acı tat sayılabilir. Bu belirtilere eşlik edebileceği gibi, bazen öksürük reflünün tek habercisi olabilir. Reflüye bağlı öksürük çoğunlukla; çikolata, kahve,  alkol, baharatlı ya da yağlı yiyecekler ile şiddetlenir. Özellikle yatınca ve geceleri öksürük artar. Reflü öksürüğe neden olabildiği gibi, öksürük de reflüyü arttırabilir. Ayrıca reflünün astımı tetikleyebilmesinin yanı sıra astımlı hastalarda da reflü daha sık görülmektedir.

  Geniz akıntısı öksürük yapar mı?

  Geniz akıntısı, sürekli boğazı temizleme isteğine neden olarak kişinin rahatsız olmasına yol açar. Geniz akıntısının içindeki bazı iltihabi maddeler boğazı tahriş ederek gece öksürüğüne neden olabilir. Uzun süreli öksürüklerin en sık nedenlerinden biri geniz akıntısıdır. Aşırı geniz akıntısı, ayrıca ses kısıklığı veboğaz ağrısınada neden olabilir. Bunun yanı sıra akıntı genizde östaki borusuna yakın bir yerde birikip orta kulak enfeksiyonlarına ve sinüs kanallarını tıkarsa sinüs enfeksiyonlarına da yol açabilir.

  Akciğer kanseri ve öksürük

  Öksürük basit bir üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı olabileceği gibi, akciğer kanserinedeniyle de ortaya çıkabilir. Bu nedenle uzun süreli öksürük şikayeti olan kişilerin mutlaka göğüs hastalıkları uzmanına başvurması önerilmektedir.

  Koah ve astım da öksürüğe neden olur

  3 haftadan daha uzun süre devam eden kronik öksürük, alt solunum yolları ile ilgili KOAH veya astım gibi ciddi ve kronik seyirli olabilecek hastalıkları akla getirmektedir. Bunun dışında kalan öksürük nedenleri arasında özellikle öksürüğe eşlik eden ateş, terleme, kilo kaybı gibi yakınmaların verem hastalığına işaret etme olasılığı yüksektir.

  İlaçlar öksürük yapabilir

  Kimi tansiyon ilaçları, öksürüğü tetikleyebilir. Bu ilaçları kullanan hastaların yaklaşık %10 ile 20’sinde inatçı öksürük görülmektedir. Öksürük, ilaca başladıktan sonra haftalar içinde olabileceği gibi, 1 yıl sonra bile öksürük başlayabilir.

  Tiroit bezi iltihabı öksürüğe neden olabilir

  Tiroit bezi iltihabı çok sık rastlanmasa da öksürüğe neden olabilir. Bu hastalıkta öksürük hırıltı bir seyir gösterir. Astım atağındaki kuru öksürük gibi de olabilir ve tedavi sonrası geriler.

  Psikolojik nedenler öksürüğe neden olabilir

  Psikojenik öksürük, “alışkanlık öksürüğü” veya “tik öksürüğü” olarak da isimlendirilir. Genellikle çocuk yaş grubunda veya ergenlik döneminde görülür. Kendiliğinden ortaya çıkabilir ve isteyerek yapılabilir. Keyif alınan bir aktivite sırasında ve gece veya gündüz uykularında öksürüğün kaybolduğu gözlenmiştir.

  Öksürük çeşitleri nelerdir?

  1. Kuru öksürük

  Öksürükte balgam bulunmuyorsa bu kuru öksürük olarak tabir edilir ve boğazda gıcık bir his yaratır. Eğer ateş, mide bulantısı, halsizlik ile birlikte görülmüyorsa genellikle ciddi bir hastalık belirtisi olmasa da kuru öksürük özellikle nezle ve grip, farenjit, astım, geniz akıntısı, reflü, kalp yetmezliği, tüberküloz, akciğerde sıvı toplanması gibi durumlarda ortaya çıkar.

  Kuru öksürük uzun süre geçmezse boğazda tahrişe ve akciğerlerde ağrıya yol açabilir. Şiddetli öksürük krizleri özellikle de kuru öksürükler, kişilerde krizlere neden olabilir. Kuru öksürük atakları zaman zaman baş ağrısı, baş dönmesi hatta bayılma ile sonuçlanabilir. Çok şiddetli öksürükler kasları yorabileceğinden kimi zaman idrarda kaçırmaya ve göğüs kafesinde ağrılı fıtıklara da yol açabilir.

  2. Balgamlı öksürük

  Eğer öksürükle birlikte balgam adı verilen sıvı geliyorsa buna ‘prodüktif öksürük’ denir. Sinüzit, bronşit veya sigara içimi ise balgamlı öksürüğe neden olabilir.

  Ne yazık ki; özellikle sigara içen kişiler, öksürüğü ve balgamı sigara içmenin “normal” bir sonucu olarak kabul etmektedir. Oysa hem öksürük hem de balgam pek çok kronik ciddi hastalığın belirtisi olabilir. Bu hastalıklardan belki de en az bilineni bronşektazidir. Bunun için aslında sigara öksürüğü sanılan şikayet “bronşektazi”ye ait olabilir.

  3. Alerjik öksürük

  Öksürük vücudun savunma mekanizmasıdır ve solunum yollarının en üstünden en altına kadar herhangi bir noktadan kaynaklanabilir. Öksürüğü kesmek amacıyla ilaç kullanmak ve bu refleksi baskılamak çocuklarda çok tercih edilen bir uygulama değildir. Alerjen duyarlılığının neden olduğu öksürük şikayetlerinin önüne geçebilmek için öncelikle hangi alerjene karşı duyarlılığın olduğu tespit edilmelidir. Bunun için çeşitli laboratuvar testleri ve alerji deri testleri tanı koyma amacıyla uygulanabilmektedir. Alerjenin tanımlanmasından sonra uygun alerjenden kaçınma yöntemlerinin uygulanması, çevresel alerjen yükünü azaltacaktır. Ayrıca gerekli hallerde çeşitli semptom giderici ve koruyucu ilaçlar ve alerjene özgü immunoterapi (alerji aşı tedavisi) yöntemleri de tedavi basamaklarını oluşturmaktadır.

  Öksürükle seyreden alerjik hastalıklar nelerdir?

  Alerjik bronşiyal astım: Özellikle çocukluk çağında en sık görülen kronik solunum yolu hastalığıdır. Tekrarlayan öksürük atakları, özellikle gece ve egzersizle artan öksürük, hışıltı ve nefes darlığı ile kendini belli eder. Solunum sıkıntısına neden olabilir. Bu ataklar sırasında özellikle küçük havayolları daralmakta, ciddi solunum sıkıntısı ortaya çıkabilmektedir. Sıklıkla ev tozu akarları, polenler, hayvan tüy ve deri artıkları, küf mantarları ve hamam böceği astım ataklarını tetikleyen alerjenlerdir. Bunu yanı sıra üst solunum yolu enfeksiyonları da en önemli atak tetikleyicilerdendir. 

  Alerjik rinit (saman nezlesi): Alerjik rinit, tüm yıl boyu ya da mevsimsel olarak görülür. Mevsimsel alerjik rinitin en sık nedeni polen alerjisidir. Hastalarda sıklıkla ilkbahar aylarında gözlerde sulanma, kaşıntı ve üst hava yollarında da burun akıntısı, kaşıntısı ve tıkanıklığı ile hapşırık olarak klinik bulgu verir. Mevsimsel alerjik rintte ilkbahar ile birlikte ot, ağaç gibi bitkilerin polenlerinin artarak doğaya yayılması sorumludur. Tüm yıl boyunca süren alerjik rintte ise iç mekan alerjenleri önemli rol oynar.

  Atopik dermatit ve besin alerjileri: Bebeklik egzaması olarak da bilinen atopik dermatit, çocukluk çağında hayatın en erken döneminde görülen alerjik hastalıklardandır. Atopik dermatiti olan bebeklerde eşlik eden besin alerjileri dikkat çekicidir. En önemli besin alerjenleri arasında inek sütü ve yumurta ön sıralarda yer alır. Bunları diğer besinler de izleyebilir. Yüzde, boyunda ve vücutta, kol ve bacaklarda kaşıntılı, kuru deri lezyonları tipiktir.

  Besin alerjisi zaman zaman da sadece sindirim sistemini ilgilendiren bulgular verebilir. Beslenme problemleri, huzursuzluk, reflü, kabızlık, mukuslu ve kanlı kaka yapma besin alerjisi habercisi olabilir. Besin alerjileri ve atopik dermatit genel olarak tolerans gelişimi sonrasında iyileşir.

  Saman nezlesi gibi mevsimsel alerjisi olanlara öneriler

  Alerji toplumun %10 - %25 ini etkileyen bir hastaliktir. Alerji; burun akintisi, kuru öksürük, hapşırma, gözlerde yaşarmanın yanı sıra burun tıkanıklığına da neden olabildiğinden uyku düzeninin kalitesinin düşmesine sebep olabilmektedir. Öte yandan alerjisi olan kişilerde sinüzit, orta kulak enfeksiyonları ve astım gibi hastalıklar daha fazla görülebilir.

  Havadaki alerjik olduğunuz maddelere maruz kaldığınızda saman nezlesi adı verilen durum meydana gelir. Bu durumu polenler de yol açabilir. Nitekim polenler nefesle birlikte alındığında partikülleri burunda ve boğazda kalabilirler. Ağızdaki tahriş, polen alerjisinin öksürüğe yol açmasına sebep olabilir.

  Saman nezlesi gibi mevsimsel alerjiniz varsa:

  Geçmeyen öksürükler astım habercisi midir?

  Süregelen öksürük atakları, özellikle gece uykudan uyandırabilen ve sabaha karşı yoğunlaşan öksürükler, zaman zaman göğüsten duyulan hışıltı, hızlı soluk alıp verme, sıkışma hissi, küçük havayollarındaki duyarlılığın bir belirtisi, yaklaşmakta olan olası bir alevlenmenin habercisi olabilir. Alerjen duyarlılığı olan bireylerde üst solunum yolu enfeksiyonlarının akut alevlenmeleri tetiklediği birçok bilimsel çalışmada da gösterilmiştir.

  Öksürük nasıl geçer?

  Öksürük krizlerinin altında mikrobik bir hastalık yatıyorsa, enfeksiyon tedavisi, reflü için asit giderici tedavi, astımda nefes açıcı tedavi gibi nedene yönelik tedaviler uygulanır. Sonuç olarak, 3 haftayı geçen her öksürüğün mutlaka bir göğüs hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerektiği akılda tutulmalıdır. Bunların dışında, özellikle bazı solunum yolu mikrobik hastalıkları sonrasında, bazen haftalarca (7-8 haftaya dek) uzayan kuru öksürük görülebilir. Bu tür bir öksürükte, uzman hekimler tarafından bronş genişletici tedavi önerilebilir. Öksürüğe neden olan hastalığın tanısında akciğer filminden başka, eğer hekim gerekli görüyorsa, solunum fonksiyon testi, sinüs filmi, reflü düşünülüyorsa endoskopi gibi tetkiklerden yararlanılabilir.

  Mutlaka hekime başvurulması gereken durumlar nelerdir?

  Öksürük tedavilerinde; öksürüğe neden olan hastalık tanısının gecikmemesi ve tedavi süresinin daha kısa sürmesi için ilaç veya şurup kullanımının mutlaka doktor kontrolünde olması gerekmektedir.

  Öksürüğe ne iyi gelir?

  Öksürükten kurtulmak, öksürüğe sebep olan hastalıkların saptanarak, tedavi edilmesi ile mümkündür. Öksürüğe neden olan en önemli durumun solunum yolu enfeksiyonları olduğu düşünülürse, bu hastalıklardan korunmak öksürük için de bir önlem olacaktır. Öksürük nasıl geçer, öksürüğe neler iyi gelir soruları için önerilerimiz;

  Bunun yanında, en etkili öksürük şurubunun günde 2-2,5 lt su tüketimi olduğu unutulmamalıdır. Doktora danışılmadan öksürük şurubu kullanılmamalıdır. Kuru bir öksürükte, öksürük söktürücü şurup kullanımı öksürüğün şiddetinin artmasına neden olabilir. Veya balgam çıkarması gereken bir öksürükte,  öksürük kesici şuruplar balgam çıkmasına engel olabilir.

  Kekik; antispazmodikler, balgam söktürücüler gibi davranan ve antibakteriyel ve antiviral bileşikler içeren timol ve karvakrol içerir ve bunların tümü öksürüğü iyileştirmeye yardımcı olabilir. Kekiği yemeklerinize ekleyebilir veya, çayını içebilirsiniz.

  Zencefil, tarçında yemek solunum sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olarak öksürüğe iyi gelebilir. Zencefil ve tarçını lezzetli bir bitki çayı haline getirerek tüketebilirsiniz. Ayrıca The Annals of Asthma, Allergy ve Immunology'de yayınlanan bir araştırmaya göre, bazı baharatlı yiyecekler, özellikle acı biber gibi kapsaisin içerenler, alerji veya rinit nedeniyle sürekli burun sonrası damlamadan kaynaklanan tıkanıklığı ve öksürüğü önemli ölçüde azaltabilir.

  Hatmi kökü de öksürükler dahil soğuk algınlığı semptomlarının üstesinden gelmek için yüzyıllardır kullanılmaktadır ve International Journal of Pharmaceutical Science in Invention'da yayınlanan bir meta-analize göre hatmi otu, boğazı kaplayan ve tahrişi yatıştıran müsilaj adı verilen bir bileşik içerir. Araştırmacılar, onu kapsül şeklinde almayı veya hatmi kökü çayı içmeyi tavsiye ediyor.

  Öksürük sadece ciğerlerinizdeki sorunlardan kaynaklanmaz. Nitekim; ağrılı, tahriş olmuş ve iltihaplı boğazlar çok yaygın bir öksürük nedenidir. Boğazınızı ve öksürüğünüzü rahatlatmanın en iyi yollarından biri de ılık bir su ve tuz çözeltisini 30 saniye gargara yapmaktır.

  Ayva, kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biridir. Öksürüğün azalmasına ve boğazların yumuşamasına yardımcı olur. Çekirdekleri kıvam artırıcı olup, çaylara eklendiğinde sakinleştirici özelliğe sahiptir. Sindirimi de kolaylaştıran ayvanın ayrıca, kanserden koruma, kilo kaybı, sağlıklı bir cilt, alerjik reaksiyonlar, bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve kan basıncının dengelenmesi gibi pek çok olumlu etkisi de vardır. Fakat fazla miktarda tüketilen ayva çekirdeğinin toksik etki yaratabileceği unutulmamalıdır. Evde öksürüğü hemen kesmek için bazı bitki çaylarından destek alınabilir. Öksürük nasıl geçer sorusuna verilebilecek çeşitli bitki çayı önerileri bulunmaktadır. Bunlar aşağıda sıralanmıştır: 

  Ayva çayı

  Malzemeler: Ayva kabuğu, elma kabuğu, ıhlamur çiçekleri, 3 adet kakule, 3 adet ayva çekirdeği

  Yapılışı: Tüm malzemeler kaynatılmış suda ağzı kapalı olarak 10-15 dk demlenir. Çekirdekler sayesinde hafif pembe bir rengi olacaktır. Sabah, öğle ve gece yatmadan 40 dk önce bir fincan alınmalıdır. Tatlı bir tat isteyenler içerisine 1 çay kaşığı çiçek balı ekleyebilir.

  Portakal, yüksek C vitamini içerdiği için kışın baş tacı meyvelerindendir. Ancak kabuğunun ve içindeki beyaz maddenin de en az içi kadar önemli olduğunu bilinmelidir. Portakal kabuğunda bulunan esansiyel yağlar tümör oluşumu önler ve kanserden koruyucudur. Ayrıca portakal iç kabuğun beyaz maddesinde bulunan bir posa (pektin) bağırsak sağlığını olumlu etkiler, midede kıvam sağlayarak midenin boşalmasını geciktirir ve daha uzun süre tok kalınmasını sağlar.

  Yaseminli portakal çayı

  Malzemeler: Portakal, zencefil, karanfil, yasemin çiçeği

  Yapılışı: Portakal kabukları, 3 halka dilim zencefil, 10 adet karanfil ve bir tutam yasemin çiçeği kaynatılmış suda ağzı kapalı olarak 10-15 dk demlenir. Sabah, öğle ve gece yatmadan 40 dk önce bir fincan içilir. Tatlı bir tat isteyenler içerisine 1 çay kaşığı çam balı ekleyebilir.

  Yüksek oranda C vitamini içeriği sayesinde güçlü bir antioksidandır. Soğuk algınlığı, ateşli hastalıklar, mide-bağırsak hastalıkları ve zayıflamada da kullanılmaktadır. Öksürüğü hemen kesmek için de bu bitki çayı tercih edilmektedir. 

  Kuşburnu çayı

  Malzemeler: Kuşburnu meyveleri, ekinezya kabuk tarçın

  Yapılışı: Kuşburnu meyveleri ağzı kapalı bir çaydanlıkta suda kaynatılır. Ocaktan alındıktan sonra içine ekinezya ve kabuk tarçın eklenip, ağzı kapalı olarak 10-15 dk demlenir. Sabah öğle ve gece yatmadan 40 dk önce bir fincan alınmalıdır.

  Bitki çaylarının tüketimi konusunda özellikle kronik hastalığı olan bireyler, hamileler ve alerjisi olan kişiler mutlaka doktora danışmalıdır.

  Öksürük önlenebilir mi?

  Viral enfeksiyonların neden olduğu öksürük önlenemez. (Covid-19ü- Soğuk algınlığı veya grip) neden olduğu bir öksürüğü önleyemezsiniz. Diğer yandan öksürüğe astım neden oluyorsa, uygun şekilde astım tedavisi olmak öksürüğü önleyebilir.

  Çocuklarda ve bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir?

  Sıklıkla kış aylarında görülen şikâyetlerden biri olan çocuklarda ve bebeklerde öksürük, 3-4 gün sürebildiği gibi 3-4 haftadan uzun da sürebilir. Çocuklarda kronik öksürük mutlaka ileri tetkikler ile değerlendirilmesi gerekir.

  Çocuklarda öksürük gerçekte vücudun bir savunma mekanizmasıdır ve solunum yollarının en üstünden (burun içi bir sorundan) en altına kadar herhangi bir noktadan kaynaklanabilir. Çocuk ya da bebekler öksürerek üst veya alt solunum yollarındaki enfeksiyon etkeni ve alerjik madde gibi yabancı cisimleri vücudundan atmaya çalışır. Bu refleks mekanizmanın baskılanması çocuklarda tehlikeli sonuçlar doğurabileceği için öksürük kesici ilaçlar çocuk yaş grubunda kullanılmamalıdır.

  Çocuklarda tedavi uygularken amaç öksürüğü kesmek değil, öksürüğe neden olan sorunu oradan kaldırmak olmalıdır.

  Öksürüğe;

  Çocuklarda ve bebeklerde öksürüğe eşlik eden bulgular arasında yüksek ateş (39 ve üzeri) zor ve sık nefes alma, morarma gibi sorunlar varsa acil doktora başvurmak gerekir. Özellikle yemek esnasında ani başlayan öksürük zor ve sık nefes alma eşlik ediyorsa yabancı cisim yutulması düşünülür, çok acil tanı konup tedavi edilmesi hayati önem taşır. Çok yüksek ateş (39 ve üzeri) ile birlikte görülen öksürüklerde alt solunum yolu enfeksiyonu (zatüre) riski olduğundan, acil tanı ve tedavi şarttır.

  3 haftadan kısa süren akut öksürük nedenleri arasında kış aylarında başta üst solunum yolu enfeksiyonları gelir. (Farenjit, tonsilit, otit, sinüzit, krup-larenjit vs…) 3 haftadan uzun süren kronik öksürüklerde ise enfeksiyonlarla birlikte alerjik hastalıklar (alerjik bronşit, astım) ön planda düşünülür. Ülkemizdeki sıklığı göz önüne alındığında kronik öksürüklerde tüberküloz-verem hastalığı da unutulmamalıdır.

  Pasif sigara dumanına maruz kalma, özellikle hem anne hem babanın sigara içiyor olması çocuklarda başka hiçbir sorun olmaksızın öksürüğe neden olabilir. Çocukların yanında içilmiyor olması bile çocukları bu zararlı etkilerden korumak için yeterli değildir. Evdeki eşyalara (perdelere, halıya, döşemelere…) sinen duman bile pasif içiciliğe neden olur. İdeal olan çocukların yaşadığı bir evde, evin kapalı hiçbir odasında sigara içmemektir (çocuklar o anda odada olmasa bile).

  Yapılan tıbbi çalışmalarda pasif sigara dumanına maruz kalan çocuklarda kış aylarında daha sık üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları görüldüğü kanıtlanmıştır. Ayrıca bu çocuklarda astım gibi alerjik hastalıklarda diğerlerinden daha sık görülür.

  Öksürüğe karşı vücut direncini artırın

  Özellikle yuvaya veya kreşe giden çocuklarda kış aylarında her ay hafif üst solunum yolu enfeksiyonları geçirilebilir. Öksürük kısa süreli ise, ateş ve solunum sıkıntısı eşlik etmiyorsa bu yaş grubundaki çocuklarda öksürük ilaçları kullanmaya gerek yoktur. Çocuklarda ve bebeklerde öksürük nasıl geçer sorusuna verilebilecek en önemli cevap; vücut direncini artırmak, dengeli bir beslenme düzeni sağlamak gibi önlemlerle kısa süreli öksürüklerde iyileşme sağlamak mümkündür.

  Kısa süreli ve ateşsiz öksürük olan kişilere tetkik yapılması gereksizdir. Yüksek ateşin eşlik ettiği öksürüklerde ve 3 haftadan uzun süren kronik öksürüklerde ileri tetkik yapılır.

  İlk planda yapılması gerekli tetkiklerdir.

  Bebeklerde öksürüğe karşı hangi aşılar koruyucudur?

  Boğmaca ve menenjit aşıları “karma aşı” adı altında 2 – 4 – 6 ve 18 aylık her bebeğe uygulanır. Zatürree aşısı (pnömokok aşısı) son 2 yıldır ülkemizde rutin olarak uygulanmakta olduğu için, daha büyük yaştaki çocuklarda bu aşının unutulmaması önemlidir. 2 yaşından büyük çocuklarda tek doz olarak uygulanan pnömokok (zatürree) aşısının 10 yıl koruyucu etkisi devam etmektedir. 10 yaşın altındaki her çocuğun aşı karnesi dikkatle incelenmeli eğer zatürree aşısı eksikse kış sezonu başlamadan bu aşı uygulanmalıdır. Bebeklerde öksürük sorunu ve diğer sorunların yaşanmaması için aşı takvimi düzenli olarak takip edilmelidir.

  Öksürüğü önlemek için bu önerilere kulak verilmelidir. Uzun süre geçmeyen öksürük şikayetleri varsa online hastane randevusu alarak alanında uzman doktorlara muayene olunmalıdır. 

  Öksürük geceleri neden artar?

  Soğuk algınlığı ve grip ile ilişkili çoğu öksürük, akciğerlerinizdeki ve solunum yollarınızdaki tıkanıklığı temizlemek için faydalıdır. Ancak gece uykusu da iyileşmek için önemlidir. 

  Neden geceleri öksürük daha da kötüleşir Bu durumun birkaç nedeni mevcut:

  Yerçekimi:  Geceleri öksürüğünüzü kötüleştiren bir numaralı faktör yer çekimidir. Yatıldığında mukus otomatik olarak toplanmaya başlar. Yer çekimine karşı koymanın en iyi yolu başınızı yukarıda tutmaktır.  Yani başınızı yastıklarla yüksekte tutmanız önerilir. Zira bu durum mukusun boğazın arkasında toplanmasını da önlemeye yardımcı olur.

  Kuru, kapalı bir ortam:  Kuru hava, zaten tahriş olmuş bir burnu ve boğazı kötüleştirebilir ve gece öksürüğünüzü daha da kötüleştirebilir.

  Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

  Yazı kaynağı : www.memorial.com.tr

  Çocuğunuzun Ani Başlayan Öksürük Nöbetleri Krup Olabilir

  Çocuklarda Gece Kuru Öksürük Nedenleri

  Çocuklarda Gece Kuru Öksürük Nedenleri

  Çocuklarda ve bebeklerde gece öksürüğünün sıklığı,  tonu tanı koymaya yardımcı olur. Bazı hastalıklarda öksürük gece artarken, bazı hastalıklarda gündüz olan öksürük gece kesilir. Gündüz çok gürültülü olan öksürük gece uykuda tamamen kesiliyorsa çocukta organik bir hastalıktan çok psikojenik öksürük veya vokal tik akla gelir.

  Köpek öksürüğü

  Uykuya yatan bir çocuk gece aniden boğulur gibi seslerle uyanır ve havlamaya benzeyen bir sesle öksürürse “krup” olma olasılığı yüksektir.

  Krup ses telleri ve gırtlağın iltihaplanması ile olur. Altı ay ile üç yaş arasındaki çocuklarda görülen viral bir hastalıktır. En sık ekim ile mart ayları arasında olur.

  Çocuk nefes alırken şişmiş nefes borusundan hava kolay geçemez ve düdük gibi  bir ses çıkarır. Bazı çocuklar her üst solunum yolu enfeksiyonu sırasında krup olabilirler. Sık krup olan çocukta, doğuştan nefes darlığı veya alerjinin varlığı araştırılmalıdır.

  Çocuklarda Gece Balgamlı öksürük

  Çocuğun burnu tıkanık, gözleri sulanıyor, boğazı ağrıyor, iştahsız ve öksürüğü ıslak balgamlı ise  soğuk algınlığı olabilir.  Bu tip üst solunum yolu enfeksiyonu virüs ile olduğundan antibiyotik yararlı olmaz. Ancak bir hafta sonra çocuğun burnundan yeşil akıntı geliyorsa bakteriyel enfeksiyon başlamış olabilir. Bu tip balgamlı öksürük daha önce sağlıklı olan bir çocukta ani olan bir enfeksiyon ile görülür ve çoğunlukla bir haftada kaybolur.

  Yıllardır olan balgamlı öksürük varsa ve çocuk bol miktarda balgam çıkarıyorsa bu durumda nefes borularının genişlemesi anlamına gelen “bronşiektazi” araştırılmalıdır. Kronik balgamlı öksürük , parmaklarda çomaklaşma ve göğüs kafesinde şekil bozukluğu varsa bronşiektaziye neden olan doğuştan hastalıklar gözden geçirilmelidir.

  Çocuklarda Gece Kuru öksürük

  Eğer kış aylarında çocuğunuz  gecelerce kuru kuru öksürüyor sonra düzeliyormuş gibi bir kaç gün geçirdikten sonra tekrar öksürmeye başlıyorsa astım akla gelmelidir. Bu çocuklar koştuklarında, güldüklerine, ağladıklarında öksürmeye başlarlar. Bazı çocuklarda ve bebeklerde göğüste hırıltı da olabileceği gibi, astımın tek bulgusu gece kuru öksürük nöbeti olabilir.

  Astım nefes borularında mikrobik olmayan iltihabın bulunduğu kalıtsal bir hastalıktır. Nefes borularındaki alerjik iltihap, aşırı balgam yapımına, nefes borularının kasılmasına ve şişmesine neden olur.

  Çocuklarda Gece Islıklı öksürük

  Bebeklerde hafif bir nezle arkasından ani başlayan ıslık sesli öksürük, zorlu ,sık nefes alma ve huzursuzluk varsa bronşiolit düşünülmelidir. Bronşiol akciğer içindeki en küçük nefes borularına verilen isimdir. Bronşiolit solunum borularının en ince uç noktalarının iltihaplanmasıdır. Çoğu zaman etkeni virüstür.

  Yazı kaynağı : www.oksurencocuk.com

  Öksürüğe ne iyi gelir? Öksürük nasıl geçer?

  Öksürüğe ne iyi gelir? Öksürük nasıl geçer?

  Öksürük vücudun balgam veya yabancı tahriş edici maddeleri boğazdan temizlemek için kullandığı bir refleks aktivitedir. Akciğerlerden havanın hızlı bir şekilde atılması şeklinde gerçekleşir.

  Toz, alerjen, kirlilik veya duman gibi tahriş edici ajanlar, üst ve alt solunum yollarına girdiğinde, beyne mesaj gönderen sinirleri uyarır ve merkezi sinir sistemi onların varlığından haberdar edilir. Uyarıyı alan beyin, göğüs ve karın kaslarına ilgili maddeyi uzaklaştırması için emir verir. Böylece kaslar kasılarak akciğerlerdeki havayı öksürük yoluyla ani bir şekilde dışarı atar. Ara sıra görülen öksürük normal ve sağlıklı bir durumdur. Fakat birkaç hafta boyunca devam eden veya renksiz veya kanlı balgamla birlikte görülen öksürük tıbbi yardım gerektiren bir durumu gösterebilir.

  Öksürük nedir?

  Öksürük yabancı partiküllerin, mikropların, tahriş edici maddelerin, sıvıların ve mukusun boğaz ve solunum pasajından temizlenmesini sağlayan istemli veya istemsiz bir mekanizmadır. Akut, subakut ya da kronik olmak üzere farklı şekillerde görülebilir. Genel olarak üç haftadan kısa sürerse akut; 3 ila 8 hafta arasında sürerse ve bu sürenin sonunda iyileşirse subakut ve sekiz haftadan uzun süren kalıcı bir öksürük varsa kronik öksürük adını alır. Öksürük çoğunlukla iki hafta içinde tamamen ya da önemli ölçüde iyileşir.

  Öksürük neden olur?

  Solunum yollarının temizlenmesi amacıyla devreye giren vücudun doğal refleksi olan öksürük çeşitli nedenlere bağlı olarak normalden daha sık tetiklenebilir.

  Öksürük genellikle virüslerden kaynaklanır ve tedavi edilmeden kendine kendine iyileşir. Akut ya da kronik öksürük farklı nedenlerle ortaya çıkar.

  Akut öksürük nedenleri nelerdir?

  Akut yani 3 haftadan daha kısa süren öksürük genellikle üst ya da alt solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanır. Grip ve soğuk algınlığı gibi solunum yolu enfeksiyonları, akut öksürük nedenlerinin başında gelir.

  Üst ve alt solunum yollarını etkileyerek öksürüğe neden olabilen durumlardan bazıları aşağıda sıralanmıştır;

  Kronik öksürük nedenleri nelerdir?

  Tütün kullanımı hemen her zaman kronik solunum yolu problemleri ile ilişkili olması nedeniyle kronik öksürük nedenleri arasında da başta gelir. Aynı zamanda bu nedenle ortaya çıkan öksürüğün kendine has bir sesi bulunur.

  Kronik öksürüğe neden olabilen durumlardan bazıları şunları içerir;

  Eğer öksürük, hafifleme eğilimi göstermeden 3 hafta boyunca devam etmişse ya da daha da şiddetli bir hale gelirse doktora gitmek doğru davranış olacaktır. Çoğu durumda, öksürükte altta yatan ciddi bir hastalık saptanmaz. Ancak nadir durumlarda uzun süreli öksürük, akciğer kanseri veya kalp yetmezliği gibi acil tedavi gerektiren daha ciddi bir hastalığın işareti olabilir. Aşağıdaki durumlarda mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurarak ileri tetkik ve tedavi yaptırmakta fayda vardır;

  Kuru öksürük nedir? 

  Beraberinde balgam (mukus) üretimi olmayan öksürük kuru öksürük olarak tanımlanır. Alerjilerden asit reflü hastalığına kadar birçok farklı rahatsızlık kuru öksürüğe neden olabilir. Bazı durumlarda ise öksürüğe işaret eden açık bir sebep yoktur. Sebep ne olursa olsun, devam eden kuru bir öksürük, özellikle de geceleri artış gösteriyorsa hayat kalitesini ciddi şekilde etkileyebilir.

  Kuru öksürüğün yaygın nedenlerinden biri olan astım, solunum yollarında şişme ve daralma ile seyreden bir durumdur. Astımda balgamlı öksürük de görülebilir; fakat daha sık olarak kuru öksürük vardır. Kuru öksürük nedenlerinden bir diğeri ise bir tür kronik asit reflüsü olan gastroözofageal reflü hastalığıdır. Bu hastalıkta mide asidi düzenli olarak yemek borusuna geri kaçar. Mide asidinin yemek borusunda meydana getirdiği tahriş öksürük refleksini tetikleyebilir. Öksürükle birlikte göğüste ağrı, yanma, yutma güçlüğü, hafif ses kısıklığı gibi belirtiler de vardır.

  Bir diğer kuru öksürük nedeni de geniz akıntısıdır. Mevsimsel alerjiler ve grip gibi solunum yolu rahatsızlıklarında ortaya çıkabilir. Hastalık döneminde üretilen mukus yapısı ile normal zamanda üretilen mukus yapısı arasında bazı farklar mevcuttur.

  Bu rahatsızlıklarda geniz akıntısı o bölgedeki sinir uçlarının tetiklenmesine neden olarak öksürük refleksini tetikleyici etki gösterebilir. Boğaz ağrısı, yutkunma güçlüğü ve gece öksürüğü, geniz akıntısı ile birlikte görülebilecek belirtiler arasında yer alır.

  Viral enfeksiyon hastalıkları arasında yer alan soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların belirtileri genellikle 1 hafta içerisinde gerileme eğilimindedir. Bu solunum yolu hastalıklarının belirtileri arasında yer alan öksürük diğer belirtiler hafiflemesine rağmen devam edebilir. Grip sonrası öksürük genellikle kuru nitelikte olup 2 ay gibi uzun bir süre boyunca kendisini gösterebilir.

  Kuru öksürüğe yol açan diğer nedenler arasında;

  Kuru öksürüğe ne iyi gelebilir?

  Kuru öksürüğün en iyi tedavisi, öksürüğe neden olan sorunun tespit edilip buna yönelik tedavi uygulanmasıdır. Soğuk algınlıkları söz konusu ise bunların bakteriyel kaynaklı olması halinde antibiyotik ilaçlardan yararlanılabilir. Astım hastalarında, kısa vadeli atak tedavilerinde bronkodilatör ilaçlar, uzun vadeli tedavide ise kortikosteroidler reçetelendirilebilir. Reflü hastalarında ise antiasitlerden yararlanılabilir.

  Bunların yanı sıra doğrudan öksürüğün azaltılabilmesine ve dindirilmesine yardımcı olacak semptomatik tedaviler uygulanabilir. Boğaz spreyleri, pastiller, öksürük şurupları bunlara örnek olarak verilebilir. Ek olarak yatarken kullanılan yastığın yükseltilmesi, sıcak bir duş almak, ılık içecekler tüketmek öksürüğün dindirilmesine katkıda bulunur. Kuru öksürük nasıl geçer sorusuna yanıt olarak hastalar günlük yaşamlarında alabilecekleri bazı önlemlerin de olduğu belirtilebilir. Örneğin sigara ve tütün mamullerinin kullanımından kaçınmak, bunların dumanına maruz kalmayı önlemek, bol bol su içmek, havanın nemlendirilmesi için bazı nemlendiricilerden yararlanmak veya odaları sık sık havalandırmak öksürüğün azaltılmasında oldukça etkilidir. Astım ve alerji sorunu bulunan kişilerin evde ve özellikle de yatak odasında antialerjik özelliğe sahip eşyaların kullanımını tercih etmeleri de önemlidir.

  Eğer siz de kuru öksürük sorunu yaşıyorsanız ve kuru öksürüğe ne iyi gelir diye merak ediyorsanız bir sağlık kuruluşuna başvurarak muayeneden geçmenizde fayda vardır. Erken dönemde öksürüğe ilişkin tedavi alarak durumun kronikleşmesini ve daha ciddi boyutlara ulaşmasını önleyebilir, sağlığınızı koruyabilirsiniz.

  Alerjik öksürük nedir? 

  Alerjik öksürük, bağışıklık sisteminin grip veya soğuk algınlığı gibi bir enfeksiyondan ziyade bir alerjene yanıtından kaynaklanan öksürük türüdür. Kronik kuru öksürüğü olan bireylerde bu durum yüksek olasılıkla alerji ya da astımdan kaynaklanıyor olabilir. Alerjik öksürüğe genellikle hapşırık, burun tıkanıklığı, ciltte ve gözlerde kaşıntı, burun akıntısı, göz altında mor halkalar gibi başka alerji belirtileri de eşlik eder.

  Balgamlı Öksürük Nedir?

  Balgamlı öksürük, balgam üretimi ile birlikte görülen öksürüğe denir. Balgam, göğüs veya boğazın arkasına bir şey sıkışmış gibi bir hisse neden olur. Akciğer ve solunum yollarında normal şartlar altında da bir miktar mukus üretimi vardır.

  Mukus, solunum yollarını nemli tutmak ve akciğerleri tahriş edici maddelerden korumak gibi vücut için yararlı birçok işlevi yerine getirir. Fakat balgamlı öksürükte solunum sisteminde aşırı bir mukus üretimi söz konusudur. Balgamlı öksürük en çok soğuk algınlığı, grip gibi mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonlardan kaynaklanır. Bu hastalıkların seyri esnasında burun ve geniz akıntısı ile halsizlik gibi belirtiler hastalık tablosuna eklenebilir. Bu öksürük türü akut ya da kronik şekilde kendisini gösterebilir.  

  Diğer nedenler arasında;

  Gece öksürüğü nedir?

  Gece vakti özellikle uykuya yakın zamanlarda ortaya çıkan öksürük, kişinin uyku düzenini etkileyebileceği için önemli bir konudur. Genellikle kuru nitelikte olan bu öksürüğün kontrol altına alınmasında çeşitli damlalar, nemlendiriciler, dinlenme, öksürüğü tetikleyici özellik gösteren irritan maddelerden kaçınma, reflü hastalığının kontrol altına alınması ve sıvı tüketiminin arttırılması gibi çeşitli uygulamalar olumlu etki gösterebilir.

  Öksürüğe ne iyi gelir?

  Öksürüğe iyi gelen uygulamalar çoğunlukla hastanın kendini daha iyi hissetmesini sağlamayı amaçlar. Bu yöntemler genellikle öksürüğün şiddetini azaltsa bile süresini kısaltmaz. Öksürüğe iyi gelen uygulamalardan bazıları şunları içerir;

  Öksürük nasıl geçer?

  Boğaz ağrısı ve öksürük gibi belirtilerin hafifletilmesinde bal katkı sağlayabilir. 2 çay kaşığı bal, ılık su ve limon ile hazırlanan sıcak çay öksürük şikayetinin kontrol altına alınmasında etkili olabilir.

  Nane yaprağının sağlığı olumlu yönde etkileyebilecek birçok farklı özelliği vardır. İçinde yer alan menthol türevi maddeler üretilen mukusun parçalanmasına yardımcı olarak solunum yollarında temizleyici etki gösterebilir.

  Buharlı duşlar, sıcak çaylar ya da pastil gibi yöntemler size yardımcı olamadığında, öksürüğü hafifletmek için doktorun önerdiği çeşitli ilaçlara kullanılabilir. Tedavide reçete edilebilen ilaçlardan bazıları şunları içerir;

  Bebeklerde ve çocuklarda öksürük nedenleri nelerdir?

  Bebeklerin hastalanmaları ve bu hastalıkların seyri esnasında öksürük gibi çeşitli belirtiler göstermeleri aileler açısından üzüntü verici bir durumdur. Bebeklerdeki birçok rahatsızlıkta öksürük belirtisi oluşabilir ve hem altta yatan nedenin ortaya konması hem de etkin tedavinin planlanması açısından bebeklerin en yakın sağlık kuruluşlarında değerlendirilmesi önerilir.

  Özellikle nefes almada güçlük çekme belirtilerinin ortaya çıktığı, nefes darlığının meydana geldiği, 3 aydan küçük yaştaki bebekler için 38 derece ve üzerinde ateş varlığı, öksürük ile birlikte bir miktar kan gelmesi, yutkunma güçlüğü, ağzın tam açılmasında güçlük çekme ve aşırı derecede büyük bademcikler gibi çeşitli belirtiler bebeklerde ortaya çıkan öksürük şikayetinin seyrinin acil bir durum olabileceğine işaret eder.

  Serum fizyolojik damlalar, vakum etkisi gösteren araçlar ve ortamı nemlendirici aletler bebeklerde ortaya çıkan öksürüğün kontrol altına alınmasında katkı sağlayabilir.

  Yetişkinlerde olduğu gibi çocukları için de öksürük önemli bir savunma mekanizmasıdır. Çocuklarda öksürük, genellikle vücudunun balgam, yabancı cisim gibi solunum yollarında bulunan tahriş edici bir faktörden kurtulmaya çalıştığının işaretidir.

  Çocuklarda sık görülen öksürük nedenleri arasında enfeksiyon, soğuk algınlığı, grip ve krup sayılabilir. Öksürük şikayetine neden olan enfeksiyon hastalığının türüne bağlı olarak öksürüğün karakteri değişkenlik gösterebilir. Bazı enfeksiyonlarda öksürüğün sesi kaba olarak duyulurken bazı rahatsızlıklarda ise bir ıslık sesini andırır tarzda bir özelliğe sahip olabilir.

  Boğmaca, bakteriler tarafından meydana gelen ve belirgin öksürük şikayeti ile seyreden bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Hastalık etkeni bakterinin çeşitli toksinlerine bağlı olarak solunum yollarında hasar ve ödem meydana gelir.

  Bu hastalıktan muzdarip çocuklarda ortaya çıkan şiddetli öksürük nöbetleri nedeniyle nefes darlığı oluşabilir. Çocuk, öksürük nöbetinin sonunda derin bir nefes alır. Çok yüksek derecede olmayan ateş, burun akıntısı ve hapşırma gibi belirtiler, boğmaca hastalığında öksürük şikayetine eşlik edebilir. Aşılanma ile önlenebilen hastalıklar arasında yer alan boğmaca özellikle bebekler için tehlikeli bir hastalıktır.

  Çocuklarda gelişen kronik öksürük ise en sık olarak astımdan kaynaklanır. Ancak geniz akıntısı, bronşiyolit ya da reflü hastalığı gibi durumlar da kronik öksürük nedeni olabilir. Hava yollarının kronik olarak iltihaplanması ve daralması ile seyreden bir hastalık olan astım birçok faktör tarafından tetiklenebilir. Çevresel irritan maddeler, solunum yolu hastalıkları ve fiziksel aktivite esnasında sarfedilen efor astım için tetikleyici faktörlere örnek teşkil eder. Kuru ya da yaş (balgamlı) nitelikte olabilen astım hastalarının öksürüğü çocukluk dönemindeki hastalarda oyun esnasında veya geceleri daha sık olarak ortaya çıkma eğilimindedir. Astım atağı sırasında çocuğun nefes alıp vermesi ile ıslık sesi duyulabilir.

  Çocuklarda balgamlı öksürük solunum yollarına yabancı cisim kaçması, sigara dumanı ya da başka tahriş edici çevresel ajanlardan kaynaklanabilir. Çocuklar ve bebekler ellerindeki cisimleri ağız ve burunlarına götürme eğilimindedir. Bu cisimleri derin bir şekilde solunum yollarına çekmeleri halinde bu cisimler soluk alıp verme işleminde çeşitli derecelerde tıkanmalara neden olabilir. Yabancı cisimlerin tanı ve tedavisi en yakın sağlık kuruluşlarında acil olarak gerçekleştirilmelidir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.medicalpark.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap