Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  çoçuklarda bronşit belirtisi

  1 ziyaretçi

  çoçuklarda bronşit belirtisi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Çocuklarda bronşitin belirtileri nelerdir? Çocuklarda ve bebeklerde bronşit başlangıcı nasıl olur? - Çocuk Haberleri

  Çocuklarda bronşitin belirtileri nelerdir? Çocuklarda ve bebeklerde bronşit başlangıcı nasıl olur? - Çocuk Haberleri

  Bronşit nedir?

  Soluk borusundan dallanarak akciğerlere yayılan hava borularını örten zarın akut veya kronik olarak iltihaplanmasına denir. Akut bronşiolit ve kronik bronşit olmak üzere ikiye ayrılır.

  Daha sık görülen akut bronşiolit genellikle soğuk algınlığı veya diğer akciğer enfeksiyonları sonrası gelişir. Bronş tüplerinin devamlı hasarı ve iltihabı olan kronik bronşit ise çok ciddi bir durumdur. Genellikle yetişkinlerde görülür ve sigara içmeye bağlıdır. Kronik bronşit kronik obstruktif akciğer hastalıklarından bir durumdur.

  BRONŞİT BELİRTİLERİ NELERDİR?

  Ne zaman doktora başvurmak gerekir?

  Çocuklarda daha çok akut bronşiolit görülür. Bunun sebebi akut bronşiolite yol açan viral hastalıklardır; boğmaca, grip, kızamık veya tifo'dur. Çocukta akut bronşiolit varsa bronşlardaki iltihapların düzelmesinden birkaç hafta sonra öksürük devam edebilir. Öksürük belirtileri 15-20 günden fazla ise, yüksek ateş, hırıltı ve nefes darlığıyla birlikte çocuğunuzu gece uykudan uyandırıyorsa mutlaka hekime başvurulması ve ihmal edilmemesi gereklidir. İlerleyen safhalarında balgamlı öksürük de görülen akut bronşiolit tedavi edilmezse kronik bronşite dönüşebilir bu da hastalığın ciddiyetini arttırır.

  RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

  ?BRONŞİT NASIL TEDAVİ EDİLİR?

  Akut bronşiolit genellikle 2-3 hafta içinde düzelir. Ancak akut bronşiolit sık tekrarlarsa kronik bronşit gelişebilir. Ayrıca altta yatan astım gibi bir durum olup olmadığı incelenmesi gerekir. Akut bronşiolitte bakteriyel enfeksiyona bağlı olarak antibiyotik verilebilir. Tedavide esas olan hava yollarının genişletilip oksijenlenmenin artırılmasıdır. Yeterli miktarda sıvı tüketimi ve hava yolu açıklığının temini için burun tıkanıklığının giderilmesi gerekir. Ateş varsa, akciğer filminde zatürre ile uyumlu iltihabı alan varsa, orta kulak iltihabı gibi komplikasyonlar mevcutsa antibiyotik kullanılmalıdır. 2 yaşın altındaki çocukların tedavisinde geç kalınmamalıdır. Akut bronşiolit, astım gelişme riskine karşı takip edilmelidir.

  Ebeveynler nelere dikkat etmelidir?

  Aileler çocukların yanında kesinlikle sigara içmemeli, mümkünse sigarayı bırakmamalıdır. Sigara içen kişilerle aynı evde yaşamak bronşit gelişmesini artıran en önemli nedendir.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Bronşit nedir? Bronşit belirtileri ve tedavi yöntemleri

  Bronşit Tedavisi | Koru Hastaneleri

  Bronşit Tedavisi | Koru Hastaneleri

  Akciğerlerde bronşiol olarak isimlendirilen küçük hava kesecikleri bulunmaktadır. Bu küçük hava keseciklerinde enfeksiyon oluşumuna bronşit denilmektedir. Bronşit görülme sıklığı kişinin yaşına ve mevsimsel şartlara bağlı olarak değişebilmektedir. Özellikle akut bronşite kış mevsiminde ve ilkbaharın başlangıcında sık rastlanılmaktadır. Bir virüsten kaynaklı olabilmektedir. Akut olması kısa süreli bir rahatsızlık olabileceğini göstermektedir.

  Bronşit, çocuklarda da görülebilen bir hastalıktır. Çocuklarda bronşit belirtileri daha sert bir şekilde gözlemlenebilmektedir. Bronşit, akut bronşit ve kronik bronşit olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Çocuklarda daha çok akut bronşit görülmektedir. Akut bronşitin tedavi edilmediği durumlarda kronik bronşite dönüştüğü bilinmektedir. Çocuklarda görülmesi yaşa göre bir farklılık göstermemektedir. Her yaştaki çocukta bronşite rastlanılabilir. Balgamlı öksürük, ateş ve nefes darlığı çocuklarda bronşit belirtileri olarak ortaya çıkmaktadır. Hastalığın ilerlememesi adına mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir. Tedavisi zor olan bir rahatsızlık değildir.

  Tedavide semptomlar azaltılmaya çalışılmaktadır. İki veya üç hafta içerisinde tamamen iyileşme sağlanmaktadır. İlaç tedavisinin yanında beslenme, düzenli bir yaşam şekli ile bağışıklık güçlendirilmesi de önemli olmaktadır.

  Bronşit Nedir?

  Akciğerlerde bronş tüpleri vardır ve iç kısmının hassas bir yapıya sahip olduğu bilinmektedir. Bronş tüpleri patojenlerle savaşmak adına mukoza üretmektedir. Bronşitlerde meydana gelen bir enfeksiyon nedeniyle mukoza üretimi artmaktadır. Mukoza üretimindeki artış ile beraber nefes yollarında bir tıkanma meydana gelmektedir.

  Bronşit bir enfeksiyondur. Sinüzit, grip, boğaz ağrısı gibi rahatsızlıklara neden olan virüs, bronşiollarda enfeksiyona neden olmaktadır. Akut bronşit ve kronik bronşit olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Çocuklarda bronşit yetişkinlerde görülen bronşitten farklı değildir. Akut ya da kronik bronşit oluşumu görülebilmektedir. Akut bronşit belirtileri kişide hızlı bir şekilde başlamaktadır. Belirtilerin seyri ciddi bir şekilde görülebilmektedir fakat uzun sürememektedir. Akut bronşit birkaç hafta varlığını devam ettirmektedir. Kronik bronşit, çocuklarda sık görülmez. Kronik bronşit hafif görülebilmekle birlikte kişide ağır da seyredebilmektedir. Kronik bronşite neden olan en önemli etkenin sigara olduğu bilinmektedir. Akut bronşit gibi kısa sürede olup bitmemektedir. Kronik bronşit aydan aya ya da yıldan yıla kişide tekrar nüksetmektedir. Akut bronşit genellikle soğuk hava algınlığı ve akciğer enfeksiyonları sonrası ortaya çıkmaktadır. Kronik bronşit, akut bronşite göre oldukça ciddi bir rahatsızlıktır. Kronik bronşitte belli aralıklarla kişinin bronşlarında bir enfeksiyon oluşumu görülmektedir ve en önemli nedeni sigara kullanımıdır. Çocuklarda bronşit genellikle akut bronşit olarak karşımıza çıkmaktadır. Birkaç hafta sürmekle birlikte daha sonra tamamen bir iyileşme sağlanmaktadır.

  Çocuklarda Bronşit Belirtileri ve Tanı Yöntemleri

   Çocuklarda görülen bronşitin belirgin belirtileri vardır. Balgamlı öksürük ve burun akıntısı en yaygın görülen belirtilerdir. Aynı zamanda hafif baş ağrısı, hafif ateş, boğaz ağrısı, titreme, göğüste hafif sıkışma, göğüste hafif ağrı, yorgunluk hissi, vücutta ağrılar, hırıltılı nefes alımı, kusma ve nefes almada güçlük bronşit belirtileri olarak görülmektedir. Çocuklarda görülen bronşit, akut bronşit olarak oraya çıkmaktadır. Bunun nedeni akut bronşite yol açan viral hastalıkların olmasıdır. Bu viral hastalıkların boğmaca, grip, tifo ve kızamık olduğu bilinmektedir. Ayrıca akut bronşit tedavi bittikten sonra da çocuklarda öksürük belirtisinin bir süre daha devam ettiği görülmektedir. Belirtiler görüldüğünde tedavi ihmal edilmemeli ve mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Akut bronşit çocuklarda ihmal edildiğinde ve tedavisi aksatıldığında kronik bronşite dönüşmektedir. Çocuklarda bronşit belirtileri görüldükten sonra hekime başvurulmalıdır. Akut bronşit olarak görülen bronşit kısa süreli bir tedavi ile tamamen iyileştirilmektedir. Kronik bronşite dönüştüğünde ise iltihap akciğerlerde belli aralıklarla tekrarlamaktadır.

  Bronşit Tedavisi

  Hekime gidildiğinde şikayetler dinlenildikten sonra önce bir muayene yapılmaktadır. En belirgin belirti öksürüktür ve öksürük başka rahatsızlıklardan dolayı da olabileceğinden dolayı bazı tetkikler istenilmektedir. Kan tetkikleri, kandaki enfeksiyon durumunun ölçülmesi için istenebilmektedir. Balgam testi ile balgamdaki bakteriyel ve diğer durumların tespiti için gerekli olmaktadır. Spirometre ile bronşiyal tüplerde herhangi bir daralma olup olmadığı ve solunan havanın miktarı ölçülmeye çalışılmaktadır. Akciğer röntgeni de istenebilmektedir ve akciğer röntgeni ile hava yollarının gözlemi yapılmaktadır. Kandaki oksijen ve karbondioksit miktarı, bronşit tanısı için önemli bir göstergedir. Kandaki oksijen ve karbondioksit miktarının ölçümü için Arteriyel kan gazı tetkikine başvurulmaktadır. Bilgisayarlı tomografi taraması da hava yollarının incelenebilmesi için istenebilmektedir. Çocuklarda bronşit belirtileri görüldüğünde aksatılmadan hekime başvurulması önemlidir.

  Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

   Bronşit belirtileri bazen çocukta şiddetli bir şekilde seyretmemektedir. Evde tuzlu su gargarası, sağlıklı beslenme, ortamın havalandırılması, bol sıvı tüketimi ve dinlenme yöntemleri ile bronşit rahatsızlığının geçtiği görülebilmektedir. Buna karşılık çocukta balgamlı öksürük iki haftadan uzun bir süredir devam ediyorsa ve hastalığın şiddeti azalmıyorsa mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Bazı durumlarda ateş düşmez ve günden güne bir artış gösterebilir. Göğüste kalıcı bir hırıltı, balgamda kan, iştah kaybı ve sorunlu solunum görüldüğünde mutlaka doktora gidilmelidir. Zerdeçal, bal, sarımsak, zencefil ve tuzlu su gargarası, bronşite iyi geldiği bilinmektedir fakat her zaman doğal yöntemler kullanılarak hastalığın seyri azalmamaktadır. Balgamlı öksürüğün iki haftadan uzun bir süre devam etmesi normal karşılanmamaktadır ve mutlaka doktora gidilmelidir.

  Bronşit Tedavisi Nasıl Olmaktadır?

   Bronşit, tedavi edilmesi ve ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır. Bronşit tedavisi çocuğun genel durumuna göre değişim gösterebilmektedir. Çocuğun yaşı, genel sağlık durumu ve bronşit belirtilerine göre bir tedavi izlenilmektedir. Bronşit oluşumuna neden olan bir virüs odluğu için antibiyotik kullanımına başvurulmamaktadır. Tedavi ortaya çıkan semptomların hafifletilmesine yönelik olmaktadır. İlaçlardan önce bol dinlenme ve bol sıvı tüketimi oldukça önemlidir. Çocuğun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yönelik bir beslenme programı ve yaşam şekli benimsenmelidir. Çocuk dört yaşından büyük ise öksürük için ilaç kullanımına başvurulmaktadır. Ateş ve ağrı belirtileri için asetaminofen ve ibuprofen tedavisi uygulanmaktadır. Çocuklarda bronşit belirtileri arasında nefes almada güçlük olmasından ötürü tedavi amaçlı çocuğun bulunduğu odada buharlı nemlendirici bulundurulmaktadır. Öksürük tedavisi için kullanılan ilaçlar genellikle dört yaş altı için önerilmemektedir. Akut bronşit ise tedavi sonrası iki ve üç hafta içerisinde tamamen iyileşme sağlanmaktadır. Bakteriyel bir neden ile enfeksiyon oluşmuşsa antibiyotik kullanımına başvurulabilmektedir.

   Bronşit tedavisinde asıl odaklanılan hedef, hava yollarının genişletilmesi ve oksijenlenmenin olabildiğince artırılmasıdır. Akut bronşit sonrası astım riski ile karşılaşılabilmektedir. Bundan dolayı Tedavi sonrası da çocuğun genel durumu takip edilmelidir. Tedavi sonrası da evde sigara kullanımı azaltılmalı ve mümkünse çocuğun bulunduğu ortamda sigara içilmemelidir. Çocuk pasif içici durumunda ise bronşit riski ile karşı karşıya olmaktadır. Sigara, bronşit oluşumuna sebebiyet vermektedir. Çocuğun bulunduğu odada buhar makinesi kullanımı da faydalı olmaktadır. Buhar makinesi, çocuğun sağlıklı ve rahat bir şekilde nefes almasını sağlamaktadır. Sıvı alımı oldukça önemlidir. Bronşitten dolayı solunum yollarında balgam birikimi olmaktadır. Bu balgam birikimi bol sıvı tüketimi aracılığıyla doğal olarak atılabilmektedir. Çocuklarda bronşit sık görülebilmektedir fakat tedavisi aksatılmadığı zaman kolaylıkla atlatılabilmektedir. Beslenmenin önemi her hastalıkta olduğu gibi bronşit tedavisinde de önemlidir. Çocukların yaşı fark etmeksizin bronşit rahatsızlığı ile karşılaşılmaktadır. Aylık bebeklerde de görülebilmektedir ve bundan dolayı tedavide bazı ilaçların kullanımına başvurulmamaktadır. Bu durumda bebek bol sıvı ile desteklenmelidir. Bebeğin bulunduğu odanın sürekli olarak havalandırılmasına dikkat edilmelidir. Bebeği terletecek giysiler giyindirilmemeli ve terlediği durumlarda üstü hemen değiştirilmelidir. Yaş almış çocukların tedavisinde uygulandığı gibi buharlı makineler kullanılabilmektedir. Ayrıca aylık bebeklerde de balgam oluşumu görülmektedir ve tedavide balgam söktürücü ilaçlar kullanılmaktadır.

  Çocuklarda Bronşit İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

   Viral hastalıklardan sonra, virüs ya da bakteriyel sebepli akciğerlerde oluşan bronşit, çocuklarda sık görülebilmektedir. Tedavi edilerek birkaç hafta içerisinde iyileşme sağlanabilmektedir fakat bazı durumlarda kronik bronşite ve zatürreye dönüşümü olabilmektedir. Çocuklarda bronşit oluşumunun engellenmesi mümkündür. Öncelikle sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı ve kaliteli bir yaşam tarzı benimsenmelidir. Çocuk dengeli bir beslenme programına ve düzenli bir uykuya sahip olduğunda bağışıklık sistemi güçlü olacaktır. Aksi bir durumda bağışıklık sistemi zayıftır ve bu birçok hastalığa açık halde olması demektir. Çocuğun kişisel hijyeni oldukça önemlidir. Bronşit virüs ve bakteriyel sebepli olabileceğinden dolayı hijyene önem verilmelidir. El yıkama alışkanlığının benimsetilmesi gerekmektedir. Çocuğun temiz bir atmosfer içinde olması da önemlidir. Özellikle evde sigara kullanımı varsa bu durum bronşite davetiye çıkarmaktır. Çocuğun duman ve tozdan arındırılmış bir ortamda bulunması bronşit riskini azaltacaktır. Evin tozlu olması enfeksiyon oluşumuna neden olabilmektedir. Ev hijyenine ve kişisel hijyene önem verilmesi gerekmektedir. Bazı gıda maddelerinin bronşiyal öksürüğü tetiklediği bilinmektedir. Beslenme bu açıdan da önemli olmaktadır.

  Yazı kaynağı : www.koruhastanesi.com

  Bronşit Nedir ve Belirtileri Nelerdir? - Medicana

  Bronşit Nedir ve Belirtileri Nelerdir? - Medicana

  Bronşit, bronşların iltihaplanmasına bağlı olarak gelişen bir hastalıktır.Bronşlarda mukoza üretiminin artması ile öksürüğün başladığı bronşite virüsler ve bakterilerin sebep olduğu enfeksiyon hastalıklarının yanı sıra sigara, astım ve çeşitli alerjiler de neden olabilir. Özellikle mevsim geçişlerinde ve kış aylarında kendini gösteren bronşit, akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Akut bronşit kısa sürede iyileşebilirken; özellikle sigara kullanımının neden olduğu kronik bronşitin tedavisi daha zorlu olabilir. Bu yüzden bronşit belirtileri gösteren kişilerin kısa sürede doktora başvurması ve tedavi olması gerekir.


  Bronşit Nedir?


  Solunan hava, soluk borusundan akciğerlere geçer. Akciğerlerde soluk borusunun ikiye ayrılmasıyla oluşan bronşların çeşitli sebepler ile iltihaplanmasına bronşit adı verilir. Bir tür enfeksiyon hastalığı olan bronşit; mevsim geçişlerine, yaşa ve kişinin diğer sağlık sorunlarına göre değişiklik gösterebilir. Bronşitte öksürük ve balgam en yaygın belirtilerdir. Nefes darlığı ise ilerleyen kronik bronşitte sıklıkla görülür. Grip ve nezle vakalarında olduğu gibi öksürük ve enfekte olmuş kişiye ait eşyalara temas yoluyla bulaşabilir.


  Bronşit Türleri


  Akut Bronşit


  Alt solunum yollarının en sık görülen rahatsızlıklarından biri olan akut bronşit, genellikle iki yaş altı çocuklarda meydana gelir. Akut bronşite; soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara sebep olan viral patojenler yol açar. Kronik bronşite göre daha sık görülen akut bronşite neden olan etken tedavi edildiğinde, yaklaşık 10 gün içerisinde iyileşme sağlanır.


  Kronik Bronşit


  Kronik bronşit, uzun süredir sigara içen kişilerde KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) gelişiminden önce görülen bir rahatsızlıktır. Akut bronşitten farklı olarak, özellikle kış aylarında en az 3 ay boyunca sürekli olarak devam eden öksürük ve balgam varlığında kronik bronşit söz konusu olur. Enfeksiyona bağlı olmayan ve yaşam boyu süren kronik bronşit bulaşıcı değildir. Kronik bronşitin hayati önlem taşıdığı için tedavi edilmesi gerekir, ancak akut bronşitte olduğu gibi tedavisi kısa sürmeyebilir.


  Çocuklarda Bronşit


  Sıklıkla 2 yaşından küçük çocuklarda görülen bronşit, hastanede kontrol altına alınması gereken nefes darlıklarına neden olabilir. Çocuklardaki bronşların çapı yetişkinlere göre daha dar olduğu için, hava yolları virüslerin etkisi ile daha kolay tıkanır ve bu da akciğerlere hava girmesini zorlaştırır. Prematüre doğan, doğuştan kalp ve akciğer sorunu olan, sigara dumanına sıklıkla maruz kalan ve anne sütü almamış çocukların bronşite yakalanma oranı diğer çocuklara göre daha fazladır. Çocuklarda bronşite yakalanma riskini yükselten bir diğer faktör ise kreş gibi kalabalık ortamlardır.


  Bronşit Nedenleri


  Akut ve kronik bronşitin nedenleri birbirinden farklıdır.


  Akut Bronşit Nedenleri


  Akut bronşit nedenlerinde büyük oranda virüsler ve bakterilerin neden olduğu enfeksiyon hastalıkları rol alır. Bazı akut bronşit rahatsızlığı bulunan kişilerde ise mikoplazma türü bakterilerin hastalığa neden olduğu gözlemlenmiştir. Akut bronşite neden olan diğer etmenler arasında; fiziksel ya da kimyasal ajanların solunması, sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımı veya ikinci elden solunan sigara dumanı, çeşitli alerjiler ve zayıf bağışıklık sistemi bulunur. Öksürük ile havaya yayılabilen ve bulaşıcı hale gelen akut bronşit etkenleri, aşırı soğuk ya da kuru havalarda daha kolay yayılabilir.


  Kronik Bronşit Nedenleri


  Sigara içmek kronik bronşitin en yaygın nedenidir. Bunun yanı sıra kronik bronşit sebepleri arasında hava kirliliği, toz ya da endüstriyel kimyasallar ile temas halinde olmak da yer alır. Solunum yolları hastalıkları kronik bronşite neden olabileceği gibi gastroözofageal reflü hastalığı da kronik bronşiti tetikleyici bir faktör olabilir.


  Bronşit Belirtileri


  Bronşit belirtileri, nedenlerinde olduğu gibi akut ve kronikte türlerinde farklıdır. Bazı semptomlar her iki türde de görülse de, kronik bronşitte ortaya çıkan belirtiler daha ağır olabilir.


  Akut Bronşit Belirtileri


  • Kuru öksürük ve sonrasında gelen balgam • Göğüs bölgesinde ağrı ve yanma • Hafif ateş ve titreme • Boğaz ağrısı • Sinüs tıkanıklığı • Nefes darlığı • Hırıltılı solunum • Halsizlik • Burun akıntısı


  Kronik Bronşit Belirtileri


  Kronik bronşitte, akut bronşitte görülen belirtilere ek olarak şu belirtiler de görülür:


  • Ayak bileklerinde şişkinlik

  • Soğuk havalarda, sigara dumanı olan ortamda veya egzersiz sırasında artarak kötüleşen öksürük • Gece artan öksürük ve tıkanıklık • Kilo kaybı • Kaslarda güç kaybı


  Bronşit Tanısı


  Bronşit belirtileri gösteren kişilerin doktora başvurması ile öncelikle hastanın şikâyetleri sorgulanır ve fizik muayene yapılır. Solunum sırasında akciğer seslerinin dinlenmesi ile ön teşhis konulabilir, ancak bronşitin kesin tanısı için bazı tetkikler gerekli görülür. Bunlar; balgam örneği, akciğer filmi, bilgisayarlı tomografi, solunum fonksiyon testleridir. Bu testler ile bronşitin türü belirlenebileceği gibi tedavinin de şekline yön verilir.


  Bronşit Tedavisi


  Bronşit tedavisine başlanmadan önce hastalığa neden olan etmen belirlenmelidir. Eğer bronşit bakteriyel olmayan bir sebepten ortaya çıktıysa antibiyotik kullanımı etkili olmayacaktır. Sadece istenilen balgam örneğinde bronşite neden olan bir bakterinin tespit edilmesi durumunda, bu bakteri türüne göre antibiyotik verilir.


  Akut bronşitin iyileşme sürecinde istirahat etmek oldukça önemlidir. Bol sıvı tüketiminin yararlı olmasının yanı sıra semptomları hafifletecek bazı ilaçlar da kullanılabilir. Kronik bronşit tedavisinde ise hastanın şikâyetlerinin şiddetli olduğu vakalarda bronkodilatör ve kortikosteroid ilaçlar kullanılabilir. KOAH gibi kronik diğer bir hastalığa bağlı gelişen kronik bronşit tedavisinde izlenecek yöntem, hastanın ve hastalığın durumuna göre değişiklik gösterebilir.


  Bronşite Ne İyi Gelir?


  Bronşit, evde uygulanacak yöntemler ile tamamen tedavi edilemez ve doktora başvurulmayan durumlarda ilerleyebilir. Ancak doktor kontrolünde uygulanabilecek bazı basit yöntemler ile tedaviye katkı sağlanıp iyileşme süreci hızlandırılabilir. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir:


  • Gün içinde bol miktarda su tüketmek

  • Sigara veya diğer tütün ürünlerinin kullanımını durdurmak

  • Tozlu, kirli, dumanlı, havasız ve nemsiz ortamlardan uzak durmak

  • Ortamı düzenli aralıklarla havalandırmak ve ideal nem dengesini korumak

  • Bağışıklık sistemini güçlendirmek

  • Beslenmeye dikkat etmek

  • Elleri sık sık yıkamak ve dezenfektan kullanmak.

  Yazı kaynağı : www.medicana.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap