Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  çoçuklarda bacak ağrısı nedenleri

  1 ziyaretçi

  çoçuklarda bacak ağrısı nedenleri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Çocuklarda Bacak Ağrımasi İle İlgili Öneriler? | Dr. Yaşar Hüseyin Onganlar

  Çocuklarda Bacak Ağrımasi İle İlgili Öneriler? | Dr. Yaşar Hüseyin Onganlar

  Büyüme ağrısı ile gelen çocuklarımız hakkında birkaç konuyu hatırlatmakta fayda görüyorum.

  Çocuğunuzun bacak ağrıları başladı ve yatmadan önce uykusunu etkiliyor  mu? Bu ağrılar büyüme ağrıları olabilir.

  Büyüme ağrısı bazen okul öncesi dönemlerde bazı ergenlik öncesi dönemlerde olan her iki bacakta da hissedilen kas ağrılarıdır. Ağrı genellikle öğleden sonra ve ya akşam üstleri olabilir. Bazen nadir de olsa gece uykudan uyandırabilir.

  Büyüme Ağrısı Neden Olur?

  Büyüme ağrıları genellikle 3 -4 yaşlarında başlar ve 8 -12 yaşları arasında tekrar başlama eğilimindedir.

  Daha çok düşünülen büyüme ağrılarının çocuğunuzun kaslarını zorlayacak  aktiviteler yaptığında, fazla efor göstererek yaptığı koşma, atlama, zıplama, tırmanma gibi aktiviteleri ileri de olabileceği düşünülmektedir. Büyüme ağrıları, bir çocuğun özellikle tam bir spor gününden sonra daha yaygın gibi görünmektedir.

  Büyüme ağrılarının aslında kesin bir nedeni olmayabilir. Hatta büyüme dönemlerinde arttıkları konusunda da pek kesin kanıtlar yoktur.

  Çocuklarda Büyüme Ağrısı Nasıl Teşhis Edilir?

  Çalışmalar, ağrıları artan çocukların ağrıya daha duyarlı olabileceğini düşündürmektedir. Büyüme ağrıları olan çocukların baş ağrısı ve karın ağrılarınını olma olasılığı daha yüksektir .

  Genel olarak, her iki bacağında, özellikle uylukların önünde, bacakların arkasında   veya dizlerinin arkasında büyüme ağrıları hissedilir .

  Çocuğunuz sabahları mükemmel görünüyorsa, ağrıların olmadığını, size numara yaptığını düşünmeyin büyüme ağrıları sabah kaybolur. Genellikle çocuğun spor yapma veya aktif olmasını engellemezler

  Ağrı genellikle öğleden sonra ve akşam, akşam yemeğinden hemen önce ve yatmadan önce hissedilir . Bacak ağrıları o kadar çok olabilir ki çocuğunuzu uykudan uyandırabilir .

  Büyüme ağrılar gelip gidebilir. Aylar hatta yıllarca deneyimleyebilirler. Çoğu çocukta birkaç yıl içinde büyüme ağrısı tamamen ortadan kaybolur.

  Büyüme ağrıları herkes için farklıdır. Bazı çocuklar çok acı çeker, diğerleri daha az acı hissedebilir.  Çoğu çocuğun her gün ağrısı olmaz. Bazı çocuklarda hiç büyüme ağrısı da olmayabilir

  Büyüme Ağrıları Nasıl Teşhis Edilir?

  Büyüme ağrısından şüphelenildiğinde öncelikle çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanının görmesi uygun olacaktır. Büyüme ağrısı olan çocuğunuzun   fizik muayene sırasında genellikle anormal bir şey göremeyiz . Bu durumda kan tahlili çalışması ve  röntgen çektirmeye genellikle ihtiyaç duyulmaz.

  Bir doktor genellikle çocuğunuzu muayene ederek ve tıbbi geçmişi ve semptomları hakkında sorular sorarak büyüme ağrılarını teşhis edebilir. Büyüme ağrısı teşhisini yapmadan önce ağrının diğer olası nedenlerini ekarte etmek önemlidir. Bu nedenle, çocuğunuzun büyüme ağrısı veya bacak ağrısı olduğunu düşünüyorsanız, doktora görünmeniz önemlidir.

  büyüme ağrısı

  Çocuklarda Bacak Ağrıması – Büyüme Ağrıları Nasıl Tedavi Edilir?

  Büyüme ağrısı tedavisi çocuğun bacak ağrısı şiddeti ve  ne kadar acı çektiğine bağlı değişebilmektedir. Aşağıdaki şeyler rahatsızlığı hafifletebilir ve çocuğunuzun daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir:

  Hangi Durumlarda Dikkatli Olmak Gerekir?

  Aşağıdaki semptomlarla bacak ağrısı oluşursa çocuğunuzun doktorunu aramalısınız . Çocuklarda romatizmal durumlar, basit cilt enfeksiyonları, düşme gibi birçok neden farklı bacak ağrısı nedenleridir.

  Sık Sorulan Sorular

  Büyüme ağrılarının nedeni bilinmemektedir ve kemik büyümesi aslında ağrılı değildir. Büyüyen ağrıların en olası nedeni , gün içinde aşırı kullanımdan kaynaklanan kas ağrısıdır . Bu aşırı kullanım, koşmak ve oyun oynamak gibi kasları zorlayabilen normal çocukluk aktivitelerinden kaynaklanabilir

        2. Büyüme ağrıları ne kadar sürer?

  Ağrının süresi genellikle 10 ila 30 dakika arasındadır, ancak dakikalardan saatlere kadar değişebilir. Ağrı derecesi hafif veya çok şiddetli olabilir. Bazı çocuklarda uzun dönem büyüme ağrıları olmaz iken, bazen daha sıklaşabilir. Bazı çocuklarda ağrı her gün ortaya çıkabilir.

       3. Büyüme ağrısının görülme sıklığı nedir?

  Her 5 çocuktan yaklaşık 2 sinde büyüme ağrısı görülebilmektedir.

       4. Büyüme ağrısı tek bacakta olur mu?

  Sağlıklı çocukların % 10’u gelip giden zararsız bacak ağrılarına sahiptir. Bunlar genellikle denir ağrıları artan (bunlar her ne kadar sahip ilgisi büyüme ile ). Büyüme ağrıları genellikle baldır veya uyluk kaslarında görülür. Genellikle tek tarafta değil, her iki tarafta oluşurlar. Sadece tek bacakta olan ağrı, daha ciddi bir durumun işareti olabilir. Böyle bir durumda sağlık uzmanınızı arayın

      5. Büyüme ağrısı tedavisi nasıl yapılır?

  Çoğu zaman ağrılar hafiftir ve uzun sürmez. Tedaviye gerek yoktur.

  Masaj. Ağrının geçmesine yardımcı olmak için ağrılı kasları ovun.

  Ağrı kesici ilaç. Ağrı 30 dakikadan fazla sürerse ağrı kesici ilaç verin.

  Önleme. Araştırmalar, günlük esneme hareketlerinin yapılması büyüme ağrılarının çoğunu önleyebileceğini göstermiştir. Kalça, bacak ve baldır kaslarını gerin. Ayrıca, çocuğunuzun diyetinde yeterince kalsiyum ve D vitamini aldığından emin olun. Hiç D vit düzeyi bakılmadı ise büyüme ağrısı olan çocuklarda, D vitamini, kalsiyum, fosfor düzeylerine bakılabilir

  Yazı kaynağı : www.doktoryasar.com

  Çocuk Diz Ağrıları – Romatem

  Çocuk Diz Ağrıları

  Eklem ağrısı, çocuklukta sıktır. İnflamatuvar ve inflamatuvar olmayan durumlarda eklem ağrısı olabilir. Birinci basamakta çocuklarda en sık rastlanılan kas iskelet sistemi şikayeti diz ağrısı (%33) ve diğer eklem ağrılarıdır (ayak bileği, el bileği ve dirsekler %28). Çoğu şikayet genellikle benign karakterdedir ve travma, aşırı kullanım veya gelişimsel varyasyonlara örneğin, hipermobilite ve (önceden ‘büyüme ağrıları’ olarak bilinen) çocukluğun benign nokturnal ekstremite ağrısına bağlanabilir.

  Doğum zamanında küçücük olan kemikler, yaklaşık 17-18 yaşlarına kadar bir dizi karmaşık süreçten geçerek büyümesini ve gelişmesini tamamlar. Kollar daha büyük oranda omuz ve el bileğinden uzarken, bacaklar yüzde 70-80 oranında diz bölgesinden uzar. Bu hızlı büyüme, çocukların sık şikayet ettiği ağrıların nedeni olabilir Ağrılar daha çok, kemiğin büyüme hızından daha çok çevresindeki kas, tendon ve bağlar gibi yumuşak dokulardaki zorlanmalar ve gerilmeler sonrasında oluşan ödemden kaynaklanır   Ancak yine de  bu bölgede enfeksiyon, travma ve tümörlerle sıklıkla karşılaşılabildiğinden, bir uzmanın  muayene etmesinde fayda vardır.

  Çocuklarda diz ağrısı nedenleri?

  Büyüme Ağrısı (Çocukluğun Benign Nokturnal Ekstremite Ağrısı)

  Çocuklar genellikle gündüz yaptıkları aktiviteler sonrasında akşama doğru veya geceleri ağrıdan yakınır Ancak, sabah olduğunda genellikle şikayetleri geçer. Bu ağrıların aşırı efor sonrasında da arttığı gözlenir.Daha çok dizin üst ve alt tarafındaki kısımlarda bulunan kaslarda ortaya çıkan büyüme ağrılarının tedavisi için dinlenilebilir, masaj ya da basit ağrı kesicilerden yararlanılabilir. Bunlardan sonuç alınmaz ve gün boyu süren ağrı, şişlik, kızarıklık ve yürümede zorluk gibi sıkıntılar devam ederse çocukların bir uzman tarafından değerlendirilmesi gerekir.

  Travma ve Epifiz Plağı Yaralanmaları

  Uzun kemik olan kol ve bacaklardaki kemiklerin orantılı bir şekilde uzamaları gerekir Herhangi bir orantısızlık, diz ekleminde bir sorunun habercisi olabilir.Bu sorunların başında epifiz plağı yaralanmaları geliyor. Kemiklerin uç kısmındaki büyüme plakaları olan epifizler, çocukluk döneminde henüz kemikleşmemiş haldedir. Dolayısıyla henüz kıkırdak olan bu yapı, aşırı spor yapma ya da zorlanma sonucunda zarar görebiliyor.  Ayrıca aşırı spor ya da yaralanma gibi oluşan travmalar bu bölgede menisküs ve bağlarla büyüme plaklarında hasara neden olabilir Tüm bunların sonucunda da dizdeki büyüme plağı etkilenir, alt bacak kemiklerinin uzamasında eşitsizlikler veya deformiteler ortaya çıkabilir.  Çocukların düşme veya darbeye maruz kalması sonucu oluşan travmalarda, ağrı, şişlik, morluk, hassasiyet ve hareket kısıtlılığı gibi belirtilere görülür Travmalarda, büyüme ağrılarından farklı olarak, bölgesel ağrı yaşanır ve beraberinde morluk ile şişlik görülür Büyüme ağrılarında ise çocuklar daha çok her iki bacağındaki kasların üzerindeki ağrıdan şikayet eder. Bazen kalçada femur başında olan büyüme plağından başın kayması (femur başı epifiz kayması), perthes hastalığı veya kalçanın sinoviti gibi durumlar da dizde yansıyan ağrı yapar. Ancak bunların tamamında öykü farklıdır ve ağrıya aynı zamanda aksama eşlik eder.Normal grafilerle travma sonrası  kırık veya çıkık olup olmadığı anlaşılır. Belirtilerin ve belirtilerin kalıcılığına bağlı olarak, bir MRI taraması gerekebilir.

  Ön Diz Ağrısı ve Patello-Femoral Dizilim Bozukluğu

  Ön diz ağrısı çok yaygındır ve en şiddetli olanı diz kapağında çıkmaya meyil ve çıkıklardır. Ön diz ağrısı, diz kapağı etrafında ve altında hissedilen, uzun süreli oturma sürelerinin (sinema ağrısı olarak da bilinir) ve merdiven çıkmanın ardından daha kötü olan ağrıyı tanımlar. Ergenlik dönemindeki kızlarda daha sık görülür ve genellikle patelladaki vastus lateralisin güçlü yanal çekimini yeniden hizalamayı amaçlayan VMO (vastus medialis obliqus) güçlendirme egzersizleri ile iyileştirilir. Tekrarlayan çıkıklara cerrahi müdahele gerekebilir.

  Osgood Schlatter Hastalığı

  Ergenlerde kemikleşme sırasında meydana gelen proksimal tibial apofizin oluşum ve büyümesinin bir bozukluğudur. Ön diz ağrısı çeken hastalarda, hassasiyet ve şişkinlik, egzersizle birlikte gelen kaval kemiği üst ucunda yoğunlaşmıştır. Dinlenerek rahatlar. X-ışınları apophysis parçalandığını gösterir, ancak genellikle klinik olarak belirgin olduğu için tanı koymak için gerekli değildir. Tedavi dinlenme, buz, analjezi ve bazen fizyoterapi ile semptomatiktir. Spor faaliyetlerini durdurmak veya azaltılması gerekebilir.

  Osteochondritis disecans Bu duruma, en sık medial femoral kondilin lateral kısmını etkileyen subkondral kemiğin fokal bir alanının nekrozu neden olur. Üstteki kıkırdak, destek yapısını kaybettiğinde, bir parça, eklem içine düşebilir. Bu durumda adı eklem faresidir..Tekrarlayan mikro-travmanın önemli bir başlangıç faktörü olduğu düşünülmektedir. Semptomlar kroniktir, genellikle belirsizdir ve aktiviteye bağlı ağrı, dinlendikten sonra sertlik, dizde kilitlenme şeklinde olabilir.

  Radyografiler, “tünel grafileri” elde edilirse genellikle tanı konur. Derecesini anlamak ve tedaviyi yönlendirmek için bir MR taraması kullanılır. Genel olarak, 11 ila 13 yaşlarındaki kızlarda, konservatif olarak tedavi edilir ve genellikle bir aktivite kısıtlama periyodu ile iyileşirler. Daha büyük çocuklarda daha zordur ve artroskopi veya açık cerrahi gerekebilir.

  Enfeksiyon

  Erişkinlere göre çocuklarda daha sık görülen kemik ve eklem enfeksiyonlarında (osteomiyelit, septik artrit) tablo büyüme ağrılarına göre çok daha şiddetli seyreder. Çocukların genel sağlık durumları kötüleşir. Enfeksiyonlarda, şiddetli ağrıya ateş, üşüme, titreme, şişlik, kızarıklık, lokal veya genel ısı artışı, hareket kısıtlılığı ve yürümede zorluk gibi belirtiler de eklenir Değerlendirme acilen yapılmalıdır. Eklem içinde sıkışmış iltihap eklem kıkırdağında hızlı ve geri dönüşümsüz tahribata neden olur ve hızlı tanı ve cerrahi boşaltma hayatidir. İntravenöz antibiyotikler, klinik tablo yerleşene kadar (genellikle CRP normal olana kadar) ve ardından toplam iki ila altı hafta boyunca oral antibiyotikler gerekir.

  İyi veya kötü huylu tümörler; Çocukluk çağında görülen iyi veya kötü huylu kemik tümörlerinin, uzun kemiklere ve özellikle de bacaklardaki uzun kemiklere daha fazla yerleşmektedir.İyi huylu kemik tümörleri çocuğun gelişimiyle birlikte belirli bir büyüklüğe ulaşır. Ekleme yakın yerlere yerleşmiş tümörler ise kaslara ve tendonlara yaptığı baskı sonucu büyüme ağrılarına benzer ağrılar ortaya çıkarabilir Ancak, iyi huylu kemik tümörlerinde ağrı hareket veya temasla ortaya çıkarken kötü huylu tümörlerde ağrı süreklilik arz eder. Diz etrafındaki tümörler sık olarak iyi huyludur ve bu durumda ağrı. Geceleri meydana gelen ve aspirin ile rahatlayan ağrı, bir osteoid osteoma için klasiktir ancak gece ağrısı ve dinlenme ağrısı, neoplastik bir lezyonun daha endişe verici bir işareti olabilir. Osteo-sarkom gibi malign tümörler, nadir olmasına rağmen, diz eklemi çevresine meyillidirler. Genellikle kısa süreli kötüleşen ağrı, kitle, kemik yıkımı ve yumuşak doku reaksiyonu ve şişme ile ilişkilidir. Yine, kalça çevresindeki tümörler diz ağrısı ile ortaya çıkabilir.

  Kan Hastalıkları

  Büyüme ağrılarıyla karıştırılabilen sorunlardan biri de kan hastalıkları ve lösemi. Kemiklerin de etkilendiği bu hastalıklarda hiç durmayan sürekli ağrı yaşanabilir Kan hastalıkları arasında kanamanın durmamasıyla tanınan hemofilide tabloya şişlik ve morluk eşlik edebiliyor. Lösemide de çocuk sürekli ve dinlenmeyle geçmeyen ağrı yaşıyabilir.

  Romatizmal Hastalıklar

  Büyüme ağrısıyla yine benzer olan başka hastalık da romatizmal hastalıklardır. Son yıllarda çocuklarda artış gösteren romatizmal hastalıklar yine sıklıkla eklemlerde ağrı ile ortaya çıkabilir. Çocuklardaki romatizmal ağrılar hem uzun sürebilir, hem de şiddetli yaşanabilir. Kas yorgunluğu, ateş ve ağız bölgesinde de aft görülmesi romatizmaya işaret edebilir. Yetişkinlerde olduğu gibi, çocuklarda da reaktif artrit viral enfeksiyonlarla birlikte olabilir. Genellikle önceki bir viral enfeksiyon geçmişi vardır. Bir nezle,grip,boğaz ağrısı nedeniyle ortaya çıkabilir. Enflamatuar artrit de genellikle akut ağrıdan daha yaygın bir topallama ile gelir. Ağrı, sabah tutukluğu veya uzun süreli hareketsizlik dönemlerinden sonra sertlik olarak hissedilir. Sıcak bir ortam semptomları iyileştirir. Soğukta artar.

  Eklem ağrısı çeken çocuklar fiziksel, duygusal, sosyal rol almalarında bozulmanın yanı sıra uyku bozuklukları ve yorgunluk da yaşayabilirler. Çocuklarda ve onlara bakım verenlerde artmış stres ve düşük duygudurum çocuklarda kronik kas iskelet sistemi ağrılarının gelişmesinde en önemli risk faktörüdür. Küçük çocuklar, eklem ağrısına eklemin kullanımını azaltarak ve ağrıdan şikayet etmeyerek adapte olabilirler. Bu özellikle, çocukların gelişen iskeleti ve eklem ağrısının yol açacağı anormal yürüyüş, kas spazmları ile yük dağılımı ve pozisyon bozukluğu için önemlidir.  Dolayısıyla, iyi değerlendirme için gözlem ve tam muayene gereklidir.

  Çocuk Diz Ağrıları ile ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak yazın ya da 444 76 86 çağrı merkezimizi arayın, uzmanlarımız cevaplasın!

  Yazı kaynağı : www.romatem.com

  Çocuklarda Büyüme Ağrıları

  Ergenlik döneminin bitimine kadar ara ara gözlenebilen büyüme ağrıları genellikle fizyolojik gelişim süreci ile ilişkili iyi huylu ağrılar olarak karşımıza çıkmaktadır. Hangi ağrının büyüme ağrısı olarak kabul edilmesi, hangi ağrının ise atlanmaması gerektiğinin ayrımına varmak beklenmedik sürprizlerle karşılaşmamak için oldukça önemlidir.

  Yazı kaynağı : www.florence.com.tr

  Çocukta bacak ağrısı lösemi belirtisi olabilir

  Bacaklardaki her ağrıyı büyüme ağrısı ile karıştırmayın!

  Bacaklardaki her ağrıyı büyüme ağrısı ile karıştırmayın!

  Büyüme ağrısı ile ilgili bilmeniz gerekenler

  Ebeveynler çocuklarının belli dönemlerinde sağlıkla ilgili şikayetlerine maruz kalıyorlar. Çocuklar, sıklıkla kemik ve uzuv ağrılarından şikayet ediyor. Özellikle 2-12 yaş dönemindeki çocuklarda ortaya çıkan bu ağrılar ‘büyüme ağrıları’ olarak tanımlanıyor. Ancak bacaklarda görülen her ağrı, büyüme ağrılarına işaret etmiyor. Gün boyu yürürken ve hareket edildiğinde zorluk yaşarken, kızarıklık ve şişkinlik görülüyorsa; büyüme ağrısının dışında bir neden söz konusudur ve mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

  Büyüme nedir?

  Doğduğumuzda küçük olan kemiklerimiz büyüme plağı veya epifiz plağı olarak tanımlanan bölgelerden uzayarak normal boyutlarına ulaşıyor. Kollarımız daha çok omuz ve el bileği bölgesinden, bacaklarımız ise ağırlıklı olarak diz bölgesinden uzuyor. Bu bölgelerde görülen ağrılar halk arasında genellikle büyüme ağrısı olarak düşünülüyor. Büyüme ağrıları, daha çok dizin üst ve alt tarafındaki kısımlardaki kaslarda ortaya çıkıyor. 2-12 yaş arasında çocukları olan ebeveynlerin bu konuda dikkatli olmaları gerekiyor.

  Büyüme ağrısı neden olur?

  Büyüme ağrısı olarak adlandırılan ağrılar, kız ve erkek çocuklarda hemen hemen eşit oranda görülüyor. Büyüme ağrıları genellikle 12–13 yaşlarına kadar devam ediyor ve sonradan kayboluyor. Ağrılar daha çok, kemiğin büyüme hızından daha çok çevresindeki kas, tendon ve bağlar gibi yumuşak dokulardaki zorlanmalar ve gerilmeler sonrasında oluşan ödemden kaynaklanıyor.

  Büyüme ağrıları daha çok akşam çıkıyor

  Çocuklar genellikle gündüz yaptıkları aktiviteler sonrasında akşama doğru veya geceleri ağrıdan yakınıyor. Ancak, sabah olduğunda genellikle şikayetleri geçmiş oluyor. Bu ağrıların aşırı efor sonrasında da arttığı gözleniyor. Daha çok dizin üst ve alt tarafındaki kısımlarda bulunan kaslarda ortaya çıkan büyüme ağrılarının tedavisi için dinlenilebilir, masaj ya da basit ağrı kesicilerden yararlanılabilir. Bunlardan sonuç alınmıyor, gün boyu süren ağrı, şişlik, kızarıklık ve yürümede zorluk gibi sıkıntılar devam ediyorsa çocukların bir uzman tarafından değerlendirilmesi gerekiyor.

  Bu hastalıklar büyüme ağrılarıyla karıştırılıyor!

  Büyüme ağrılarının dışındaki ağrılar farklı hastalıklardan kaynaklanabilir. Büyüme ağrıları ile karıştırılan önemli hastalıklar şöyle sıralanabilir:

  Büyüme ağrısının travmadan farkı: Çocukların düşme veya darbeye maruz kalması sonucu oluşan travmalarda, ağrı, şişlik, morluk, hassasiyet ve hareket kısıtlılığı gibi belirtilere görülüyor. Travmalarda, büyüme ağrılarından farklı olarak, bölgesel ağrı yaşanıyor ve beraberinde morluk ile şişlik görülüyor. Büyüme ağrılarında ise çocuklar daha çok her iki bacağındaki kasların üzerindeki ağrıdan şikayet ediyor. Ayrıca büyüme ağrıları sabah ortadan kalkıyor.

  Enfeksiyon varsa: Erişkinlere göre çocuklarda daha sık görülen kemik ve eklem enfeksiyonlarında tablo büyüme ağrılarına göre çok daha şiddetli seyrediyor. Hem ağrı daha şiddetli yaşanıyor, hem de çocukların genel sağlık durumları kötüleşiyor. Enfeksiyonlarda, şiddetli ağrıya ateş, üşüme, titreme, şişlik, kızarıklık, lokal veya genel ısı artışı, hareket kısıtlılığı ve yürümede zorluk gibi belirtiler de ekleniyor. Ayrıca sistemik enfeksiyonlarda da yaygın olarak kemik ve eklem ağrıları görülebiliyor.

  İyi veya kötü huylu tümör olabilir: Çocukluk çağında görülen iyi veya kötü huylu kemik tümörlerinin, uzun kemiklere ve özellikle de bacaklardaki uzun kemiklere daha fazla yerleştiği görülüyor. İyi huylu kemik tümörleri çocuğun gelişimiyle birlikte belirli bir büyüklüğe ulaşıyor. Ekleme yakın yerlere yerleşmiş tümörler ise kaslara ve tendonlara yaptığı baskı sonucu büyüme ağrılarına benzer ağrılar ortaya çıkarabiliyor. Ancak, iyi huylu kemik tümörlerinde ağrı hareket veya temasla ortaya çıkarken kötü huylu tümörlerde ağrı süreklilik arz ediyor.

  Lösemiye dikkat!: Büyüme ağrılarıyla karıştırılabilen sorunlardan biri de kan hastalıkları ve lösemi. Kemiklerin de etkilendiği bu hastalıklarda hiç durmayan sürekli ağrı yaşanıyor. Kan hastalıkları arasında kanamanın durmamasıyla tanınan hemofilide tabloya şişlik ve morluk eşlik edebiliyor. Lösemide de çocuk sürekli ve dinlenmeyle geçmeyen ağrı yaşıyor.

  Romatizmal hastalıklar da eklem ağrısı yapıyor: Büyüme ağrısıyla yine benzer olan başka hastalık da romatizmal hastalıklardır. Son yıllarda çocuklarda artış gösteren romatizmal hastalıklar yine sıklıkla eklemlerde ağrı ile ortaya çıkıyor. Çocuklardaki romatizmal ağrılar hem uzun sürüyor, hem de şiddetli yaşanıyor. Kas yorgunluğu, ateş ve ağız bölgesinde de aft görülmesi romatizmaya işaret ediyor.

  Yazı kaynağı : www.acibademhayat.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap