Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  çoçuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminler

  1 ziyaretçi

  çoçuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminler bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Çocuklarda Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

  Çocuklarda Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

  Hastalıklara karşı vücudu koruyan bağışıklık sisteminin güçlü olmaması özellikle çocuklarda sık tekrarlayan enfeksiyonlara sebep olabiliyor. Bu yazımızda çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için altın değerinde önerileri sizlerle paylaşıyoruz. :)

  Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ve dahası yazımızı okumaya devam edin.

  Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için Öneriler?

  Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için çocuğun beslenmesinde karbonhidrat, protein, yağlar, vitamin, mineral ve eser elementlerin hepsinin dengeli bir şekilde yer alması gerekmektedir. Sebze ve meyveler, içerdikleri vitaminler yoluyla bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunun için de meyve ve sebzelerin mevsiminde ve çoğunlukla çiğ olarak tüketilmesi gerekmektedir. Özellikle demir eksikliği bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen bir problemdir. Demir; kırmızı et, pekmez, yumurta, bakliyat ve bazı yeşil sebzelerde bulunur. Hayvansal gıdalardan demir emilimi daha fazla olduğu için kırmızı et haftada en az bir kez tüketilmelidir. Ayrıca yoğurt, ayran ve kefir gibi mayalı ürünler içerdikleri probiyotikler ile çocukların bağışıklık sistemini güçlendirir. Çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için en önemli olan her besin grubundan çeşitli besinleri tüketmektir.

  Bebeklerde Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

  Bebeğinizin güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olması için 0-6 ay arasında anne sütüyle beslenmesi önemlidir. Anne sütü içeriğinde antikorlar ve diğer önemli bileşenlerin yanında probiyotikler ve prebiyotikler bebek bağışıklık sistemi için çok önemli değerlerdir. Anne sütü eksikliğinde ya da yokluğunda doktorunuza danışarak, taze sütlerden üretilmiş prebiyotik içeren çocuk devam sütlerini kullanabilirsiniz. Bu şekilde hem bebeğinizin beslenmesine hem de prebiyotik ihtiyacını karşılamasına yardımcı olabilirsiniz.

  Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Nelerdir?

  Güçlü bir bağışıklık sistemi için özellikle çocuklarda sabah kahvaltısında yumurta olmazsa olmazdır. Yumurta A vitamini açısından çok zengin bir besindir. Özellikle çocukların her gün kahvaltıda yumurta tüketmeleri bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi için önemlidir. Kahvaltıda yumurta kadar peynir ve türleri de önemlidir. Çünkü mayalı besinler bağırsak sistemimiz açısından gerekli ve sağlıklı bir bağırsak sistemi de güçlü bir bağışıklık sistemi demektir. Ayrıca ceviz, fındık gibi kuruyemişler, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve mevsimine uygun balık türleri düzenli olarak tüketilmelidir. Gün içerisinde çocuklarınıza yedireceğiniz mevsimine uygun meyveler de çeşitli vitamin, mineral ve antioksidan alımını sağlayacaktır.

  Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Karışımlar

  Çocukların kışı daha rahat geçirebilmesi ve bağışıklık sistemlerinin güçlenebilmesi için hazırlayacağınız doğal karışımlar işe yarayacaktır. Süt ve bal karışımın besleyici özelliği oldukça yüksektir. 3 yaşından büyük çocuklara her sabah kahvaltıda 1 çay kaşığını geçmeyecek şekilde bal ile sütü karıştırarak vermeniz bağışıklık sistemi açısından son derece faydalıdır. Ancak 3 yaşından küçük, alerji problemi olan, astım hastası çocuklarda ise mutlaka doktora danışılması gerekmektedir. Ayrıca en önemli probiyotik yiyeceklerden biri de yoğurttur. Yoğurdu probiyotik kaynağı muz ile birlikte tüketirseniz daha yoğun bir etki gösterir. Bu nedenle çocuğunuzun günlük beslenmesinde muz ve yoğurt karışımını bir ara öğün olarak tercih edebilirsiniz.

  Çocuğun Bağışıklık Sistemini Güçlendirici Şurup

  Her ne kadar çocuklarımızın yediklerine dikkat etsek de ihtiyaç duyulan her vitamin ve minerali doğal yollarla ya da yeteri kadar alamamış olabilirler. Böyle durumlarda vücudun besin takviyelerine ihtiyacı olur. Vitamin ve mineraller vücudun sağlıklı işleyişi için gerekli ve çok önemlidir. D vitamini, B grubu vitaminleri (özellikle B12 vitamini) ve minerallerden çinko, demir, selenyumda bağışıklık sisteminin desteklenmesi ve dengelenmesinde önemli rol oynamaktadır.

  Çocuğun Bağışıklık Sistemini Güçlendirici Bitkisel ilaçlar

  Bağışıklık sistemini güçlendirmede bitkisel ilaçlar, takviye ve uçucu yağlardan da yararlanılabilir. Ekinezya, mürver, zencefil ve kekik gibi bitkiler bağışıklık sistemi güçlendirici ve hastalık savaşçısı olarak etkilidir.

  Yazı kaynağı : dalin.com

  Çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmek için 7 ipucu

  Çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmek için 7 ipucu

  Bağışıklık sisteminin zayıf olması hastalıklara davetiye çıkarabiliyor. Özellikle okul çağındaki çocuklar sınıf ortamında zaman geçirdiği için enfeksiyon hastalıklarına çok daha kolay yakalanabiliyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin en önemli yolu ise doğru ve dengeli beslenmeden geçiyor.

  Yazı kaynağı : www.memorial.com.tr

  Pandemide çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları

  ÇOCUKLARDA BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİREN BESLENME ÖNERİLERİ

  Havaların değiştiği bu günlerde soğuk algınlığı, nezle, grip, mide-bağırsak hastalıkları açısından aktif dönem devam ediyor.

  Özellikle tüm gününü kapalı alanlarda geçiren çocuklarda hastalıklar çok hızlı yayılabiliyor. Çocukların bağışıklığını güçlendirmek öneriler

  RENKLİ SOFRALARLA BAĞIŞIKLIĞINIZI KORUYUN

  Vitamin ihtiyacının karşılanması için ara öğünlerde mevsim meyveleri tercih edilmelidir.

  Brokoli: A,C vitamini deposu olan brokoli, aynı zamanda potasyum, selenyum ve folik asit kaynağı.

  Karnabahar: A ve C vitamini kaynağı olan karnabahar kış sofralarında mutlaka yerini almalıdır.

  Pırasa: Toprak bitkisi olan pırasa zengin besin değeri ile vücut direncini arttırır ve hastalıklardan korunmada etkilidir.

  Havuç: Tam bir vitamin deposu olan havuç antiseptik ve anti bakteriyel özelliği ile hastalıklarla savaşır ve beyaz kan hücrelerini uyararak bağışıklık sistemini güçlendirir.

  Elma: C vitamini deposu olan elmanın faydası saymakla bitmez. Yoğun lif içermesi ve sindirim sistemi dostu olması nedeniyle çocukların mutlaka her gün tüketilmesi gerekmektedir.

  Kivi: Antioksidan özelliği en yüksek meyvelerden biridir. Özellikle akciğer fonksiyonlarına ve astıma olumlu etkisi vardır. Bu özellikleriyle kış aylarında mutlaka tüketilmesi gereken meyvelerdendir.

  Nar: Nar bol miktarda C vitamini, polyphenol, demir, potasyum içerir ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. C, B1 ve B2 vitaminleri yanında zengin potasyum içeren ve yaklaşık bir su bardağı nar suyu günlük ihtiyacımız olan C vitamininin % 25’ini karşılar.

  PROTEİN VE OMEGA 3 ÖNEMLİ

  Kış aylarında besleyici menülerle bağışıklık sistemini desteklemek şarttır. Günlük protein ve demir ihtiyacı mutlaka karşılanmalı. En iyi protein kaynakları kırmızı et, yumurta, süt ürünleri ve baklagillerdir.  Omega-3 yağ asitleri, virüs ve bakterilerle savaşmada etkilidir esansiyel yağlardır.  Vücut tarafından üretilemeyen esansiyel yağ asitlerinin, besinlerle alınması gerekmektedir.  Somon, istavrit, hamsi gibi balıklar türlerinde, ceviz ve fındık Omega-3  açısından zengin gıdalardır.

  PROBİYOTİK VE PREBİYOTİK MUTLAKA OLMALI

  Probiyotikler barsak florasını dengelyerek insan sağlığını iyi yönde destekleyen canlı mikroorganizmalardır. Barsaklarda hastalık yapabilecek zararlı bakterilerin çoğalmasını engellerler. Barsak hareketlerini ve barsak duvarının beslenme sonrası geçirgenliğini düzenlerler. Ayrıca bağışıklık sisteminin şekillendirilmesinde önemli rolleri vardır.  Bu nedenle günlük beslenmede probiyotik içeriği bakımından zengin,  yoğurt, kefir, tarhana, peynir ve ayranı eksik etmemek gerekmektedir. Aynı zamanda vücuttaki probiyotik bakterilerin sayısının artması ve aktivitesinin desteklenmesi ile görevli prebiyotik gıdalara da beslenme programında yer ayırmak gerekmektedir.  Prebiyotik gıdalar olarak başlıca besinler; “ ceviz,  fındık, badem, zeytin,  üzüm, elma, enginar, domates, soğan, pırasa, kereviz, bamya ve kuşkonmaz,  mercimek, nohut, fasulyedir.

  HASTALIK SAVAŞÇISI: PROPOLİS

  Propolis, çeşitli bitkilerin yaprak, tomurcuk, kabuk ve benzeri kısımlarından işçi arılar tarafından toplanan reçineli ve mum kıvamında olan bir maddedir. Arılar propolisi kovan iç yüzeyinin kaplanması, peteklerin kenarlarının sertleştirilip onarılması, kovan giriş deliğinin kolaylıkla savunacakları duruma getirilmesi, petek gözlerinin ana arı yumurtlamadan önce temizlenip cilalanmasını sağlamak amacıyla kullanırlar.

  Günümüzde yoğun antibiyotik kullanımı direncin hızla artan antibiyotik direnci ile hastalık ve ölümlerin sayısının giderek artmaktadır. Bu nedenle,   alternatif antibiyotik etki mekanizmalarına benzer maddelerin bulunması ve doğal ürünlerle tedaviye yönelik çalışmalar da artmıştır. Propolisin çeşitli bakteri, mantar, virüs ve diğer mikroorganizmalara etkisi ile ilgili birçok bilimsel çalışma mevcuttur.   Bu nedenle özellikle sonbahar dönemlerinde çocuk ve erişkinlerin hekim önerisi ile uygun doz ve sürede propolis desteği almaları önerilmektedir.

  HİJYEN KURALLARINA DİKKAT EDİLMELİ

  Çocuklar kalabalık ortamlarda el yıkama, kâğıt mendil kullanma, öksürüp hapşırırken ağzını kapatma gibi alışkanlıklara dikkat etmelidir.

  GİYİM UYGUN OLMALI

  Değişken havalarda çocukları doğru giydirmek çok önemlidir. Hava serinlediği için kalın giydirilen çocuklar çabuk terleyerek daha çabuk hastalığa açık hale gelir. Çocukları ince katlar halinde giydirmek ve terletmeyecek kumaşları seçmek önemlidir.

  KAPALI ORTAMLAR İYİ HAVALANDIRILMALI

  AÇIK HAVALAR TERCİH EDİLMELİ

  Havaların serinlemesiyle çocuklar yaz aylarında olduğu gibi park ve bahçelere çıkamayabilir. Daha çok kapalı ve kalabalık ortamlarda vakit geçirmeye başlanmaktadır. Bu durum da çocukların birbirine enfeksiyon bulaştırmalarına neden olur. Kapalı ortamların sık sık havalandırılması hastalıklardan korunmada önemlidir. Aynı zamanda çocukların kış aylarında da doğru giysilerle, açık alanlarda, temiz havada bulunması sağlanmalıdır.

  Yazı kaynağı : www.birunihastanesi.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap