Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  çoçuklara kilo aldıran yiyecekler

  1 ziyaretçi

  çoçuklara kilo aldıran yiyecekler bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Zayıf Çocuğa Nasıl Kilo Aldırılır? | Anneysen

  Zayıf Çocuğa Nasıl Kilo Aldırılır? | Anneysen

  Zayıf çocuk nasıl kilo alır?

  Aslında zayıf çocuğa kilo aldırmanın 2 yolu var. İlki elbette ki yüksek enerjili, besleyici gıdalardan hazırlanan yemekler ve içeceklerden geçiyor. İkinci yöntem ise işin biraz daha püf noktalarıyla ilgili. Hangi gıdayı nelerle ve ne zaman vermelisin ya da çocuğunun ilgisini ve iştahını kazanmak için nasıl tabaklar hazırlamalısın, sana tüm bunlardan bahsettik.

  1. Yüksek enerjili sağlıklı içecekler hazırla

  Tüketimi çok daha kolay olduğu için öğün aralarında kalorisi yüksek, enerji verici, sağlıklı karışımlar hazırlayabilirsin.

  Bu tarz çocuğa kilo aldıran tarifler hem lezzetli oldukları için çok seviliyorlar hem de gün boyu enerji veriyorlar.

  Çocuklara 1 haftada 5 kilo aldıran karışım

  çocuğa kilo aldıran tarifler

  Biz annelerin yalancısıyız. Ama bu karışımı yapıp her gece yatmadan önce çocuğuna içiren anneler olumlu sonuçlar almışlar. 1 yaşın üzerindeki çocuğuna yapabileceğin tarif şöyle:

  Malzemelerin hepsini blender’dan geçir, içmeye hazır!

  Bunlar da nefis: Çocuklar İçin Smoothie Tarifleri!

  2. Yemekten 1 saat önce sıvı verme

  Çocuğunun kilo alması için hazırladığın smoothie, milkshake ya da meyve suyu gibi karışımları yemekten 1 saat önce ya da yemek sırasında vermemelisin. Sıvı alımını öğün aralarına serpiştirmen en doğrusu. Aksi halde çocuğunun zaten küçük olan mide hacminin sıvı ile dolmasına ve tokluk hissederek beslenmesinin aksamasına yol açabilirsin.

  3. Bol enerji verecek gıdalar yedir

  Zayıf çocuğa nasıl kilo aldırılır, dersen çözüm tabii ki vitamin, mineral, protein, yağ ve karbonhidrat bakımından zengin gıdaların tüketiminde. Çocuğuna yüksek kalorili ancak besin değeri düşük şekerli yiyecek ve içecekler vermemelisin. Peki kilo yapan yiyecekler nelerdir?

  Enerji veren, vücutta yağ depolanmasına yardımcı olan ve kas yapımına katkıda bulunan gıdalar zayıf çocukların kilo almasını sağlarlar. Bu anlamda da;

  4. Kuru yemişi ihmal etme

  çocuklara kilo aldırıcı besinler

  Fındık, fıstık, kaju, badem vb. yemişlerin ortak noktası kalorilerinin yüksek olması ve çabuk kilo aldırmalarıdır. 100 gram kuru yemiş ortalama 600-800 kalori içerdiği için kuru yemişler çocuklara kilo aldırıcı besinler arasındadır.

  Hurma, kuru kayısı, kuru üzüm ve kuru incir gibi meyveler de kalori deposudur. Çocuğa kilo aldıran yiyeceklerden olan kuru meyveler aynı zamanda kan yapar, enerji verir ve kabızlığı önler. Omega 3 yağ asitleri de içeren kuru meyveler kemik ve göz sağlığı için de çok iyidir.

  Öğren: Çocuklarda Bağışıklığı Güçlendiren Beslenme Önerileri

  5. Ana öğün aralarında atıştırmalıklara yer ver

  Zayıf çocuk nasıl kilo alır, dendiğinde olmazsa olmazlardan biri sağlıklı atıştırmalıklar! Fıstık ezmeli sandviç, peynirli sandviç, haşlanmış patates, ballı süt, taze sıkılmış meyve suyu, kurutulmuş meyve ve meyveli yoğurt gibi besinler zayıf çocuk için en ideal sağlıklı atıştırmalıklardan.

  6. Sevmediği yemekleri farklı şekillerde hazırla

  Çocuğun bazı temel ya da faydaları gıdaları tüketmiyorsa bu gıdaları farklı şekillerde almasını sağlayabilirsin. Süt sevmeyen çocuğuna muhallebi, kazandibi gibi sütlü tatlılar hazırlayabilirsin. Ispanak ve pırasa sevmeyen çocuğuna börek yapabilirsin. Balık ve tavuk yemiyorsa bunların çorbalarını deyebilir, yumurta sevmiyorsa krep yapabilirsin.

  Meyve yemeyen çocuğun için de elmalı, havuçlu ve üzümlü kekler deneyebilirsin. Bu tarz çocuğa kilo aldıran yemekler sayesinde miniğin hem reddettiği gıdaları tüketecek hem de daha sağlıklı bir bünyeye sahip olacaktır.

  Daha fazla ipucu için: “Sebze Yediremiyorum Bu Çocuğa” Diyorsan Oku!

  7. Cezbedici sunum tabakları hazırla

  çocuğa kilo aldıran yemekler

  Zayıf çocuğa nasıl kilo aldırılır, elbette cezbedici sunum tabaklarıyla! Çocukların aklını çelmenin en güzel yollarından biri, besinleri birer resim malzemesi gibi kullanıp tabakat görsel şölenler yaratmak. Köfteden surat ve spagettiden saçlarla renklendirilmiş bir tabağa hangi çocuk hayır diyebilir ki? Bu tarz ilgi çekici sunumlarla çocuğuna sevmediği yiyecekleri de yedirebilirsin.

  Bak, bunlar tam ilham almalık: 10 Eğlenceli Yemek Sunumu

  8. Uzmana danış

  Evdeki çabalarından istediğin sonucu alamadıysan son çare bir uzmana danışman en iyisi. Bazen anneler herhangi bir doktora danışmadan çocuğa kilo aldıran şuruplara yönelebiliyor. İştah açıcı şurupların kilo artışına etkisi bilinse de bu kilo miktarının aşırıya kaçmaması ve vereceğin dozu ayarlayabilmek için mutlaka bir uzmanla görüşmelisin.

  9. Çocuklar neden kilo almaz?

  Gelelim çocuklar neden kilo almaz, sorusuna. Kilo problemi genellikle 3-4 yaşlarındaki çocuklarda görülen ve can sıkan bir durum. 3 yaşındaki kızım kilo almıyor, 4 yaşındaki oğlum çok zayıf gibi şikayetlerin varsa öncelikle sana çocuğunun boyuna ve kilosuna göre boy-kilo endeksi nasıl olmalı, aşağıya link bırakalım.

  Hadi bir check-up: Çocuklarda Boy Kilo Endeksi Nasıl Olmalı?

  Tüm bu uğraşlarına rağmen çocuğun yaşıtlarına göre yeterince kilo alamamasının nedenleri şunlar olabilir:

  Eğer çocuğun yaşıtlarına göre çok zayıfsa ve bir sorun olduğunu düşünüyorsan mutlaka bir uzman desteği al. Bazen ortada yatan bir sağlık sorunu büyüme geriliği gibi daha üzücü durumlara yol açabilir.

  Bu da ilgini çekebilir: Obez Çocuk Nasıl Beslenmeli?

  Yazı kaynağı : www.anneysen.com

  Zayıf Çocuklara Kilo Aldırmanın Yolları

  Siz de her gün çocuğunuzun ne yiyeceğini düşünüyor, seveceği yemekleri hazırlıyor; ama yine de ona kilo aldıramıyor musunuz? Merak etmeyin, yalnız değilsiniz. Birçok aile, çocuklarının yaşıtlarına göre zayıf olduğunu fark edince çocuklarının yetersiz beslenmesinden endişe duyar ve ¨Çocuğumun kilosu az. Zayıf çocuğa nasıl kilo aldırırım?¨ sorusunun cevaplarını arar. Sizin için bu sorunun cevaplarını derlediğimiz öneriler hazırladık. Ancak önce çocuğunuzun yaşıtlarına göre zayıf olup olmadığını tespit etmenize yardımcı olalım. 

  Çocuğum Zayıf mı?

  Çocukların kilo artışı, kendi yaşları ve cinsiyetlerine göre belirli bir eğride gerçekleşir. Bu nedenle çocukların kiloları kendi yaşıtlarının sahip olduğu ortalama değerlere yani persentile göre değerlendirilir. Çocuğunuzun bir sağlık sorununa işaret edecek kadar zayıf olup olmadığını anlamak için persentil değerlerini hesaplayabilirsiniz. Persentil değerinin kritik %10 değerinin altında olması halinde doktora başvurmanızda fayda vardır. Persentil değeri hesaplamak için de Büyüme Takip Aracı’nı kullanabilirsiniz. Peki, çocuğunuzun yaşıtlarına göre zayıf olduğunu fark ettiğinizde neler yapabilirsiniz?

  Zayıf Çocuk Nasıl Kilo Alır?

  Sağlıklı bir gelişim için çocukların düzenli olarak vitamin, mineral, protein, yağ ve karbonhidrat bakımından zengin gıdalar tüketmesi gerekir. Bu nedenle çocuklara kilo aldırmak için yüksek kalorili ancak besin değeri düşük şekerli yiyecek ve içeceklerin verilmemesi şarttır.

  Çocuğunuzun kalori ihtiyacını karşılamak ve kilo almasına destek olmak için yapabilecekleriniz şunlardır: 

  Çocuklar Neden Kilo Almaz?

  Çocukların yaşına göre yeterince kilo almamasının nedenlerinden bazıları şunlardır:

  Çocuğunuzun yaşıtlarına göre zayıf olduğunu gözlemliyorsanız büyüme geriliğine neden olabilecek bir durum olup olmadığının kontrolü için doktorunuza danışabilirsiniz. 

  Kaynak

  Yazı kaynağı : www.buyuyencocuklar.com

  Bu süt çocuklara kilo aldırıyor!

  Bu süt çocuklara kilo aldırıyor!

  VİTAMİN TAKVİYELERİ TEHLİKELİ OLABİLİR

  Her geçen gün besin takviyelerinin kullanımı yaygınlaşmaktadır. Hekimlere danışmadan, kan tahlili yaptırmadan çocukların kilo alması umuduyla kullanılan vitamin-mineral destekleri çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu destek ürünlerinin fazla miktarda alınması sonucu toksik etki oluşabilir, kemik gelişimi olumsuz yönde etkilenebilir hatta böbreklerini iflasın eşiğine getirebilirsiniz. Eğer bir sağlık sorunu yoksa ise uygun porsiyonda meyve, sebze, süt ürünleri, et- balık- yumurta gibi protein kaynakları, tahıllar ve sağlıklı yağ kaynaklarını içeren bir beslenme programı ile vitamin ve mineral eksikliklerinin önüne geçebileceğinizi unutmayın.

  İŞTAHSIZLIĞIN NEDENİ MİNERAL EKSİKLİĞİ Mİ?

  Çocuklarda çinko ve magnezyum minerallerinin eksikliği iştahsızlığı tetikleyebilir. Çinko ve magnezyumun zengin kaynaklarından olan; badem, ceviz, kabak çekirdeği gibi kuruyemişler, kurubaklagiller, kırmızı ve beyaz etler yeteri kadar tüketildiğinde mineral eksikliğinin önüne geçilmiş olur.

  ÇOCUĞUNUZ OLMASI GEREKEN KİLONUN ÇOK ALTINDAYSA…

  Tüm çabalarınıza rağmen çocuğunuz kilo alamıyorsa beslenmesinde bazı değişiklikler yapabilirsiniz.

  Yemeğe çorba, içecek gibi sıvı gıdalarla başlamak midesini erkenden doldurup iştahını azaltabilir. Bu nedenle sıvı gıdaları yemeklerden 1 saat sonra vermeyi deneyebilirsiniz. Ara öğünlerde sağlıksız abur cuburlar yerine enerji değeri yüksek kuru kayısı & ceviz gibi kuru meyveler ve kuruyemişler tüketebilirsiniz. Tabak sunumlarını eğlenceli hale getirip beraber renkli, şekilli tabaklar hazırlamak yemeğe olan ilgilisini artırabilir. Sevmediği besinleri farklı şekillerde hazırlayabilirsiniz; yumurta sevmiyorsa peynirli yumurtalı sufleler, yumurtalı pancakeler yapabilirsiniz. Sonra olarak gün içinde oyun oynadığı, spor yaptığı zamanları artırmak iştahının açılmasında etkili olabilir.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap