Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  çoçuk cerrahisi neye bakar

  1 ziyaretçi

  çoçuk cerrahisi neye bakar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Çocuk Cerrahisi

  Çocuk Cerrahisi - Medicana Sağlık Grubu

  Çocuk Cerrahisi - Medicana Sağlık Grubu

  Çocuk Cerrahisi Nedir?

  Hastanelerin ya da diğer sağlık kuruluşlarının 0- 16 yaş arası çocukların ürolojik sorunları ile cerrahi tedavi gerektiren hastalıklarının iyileştirilmesinde görev alan birime çocuk cerrahisi adı verilmektedir. Çocuk cerrahisi biriminde vücudun solunum ve sindirim sistemine bağlı hastalıklar, göğüs, baş, boyun, travma, endokrin cerrahisi ile jinekolojik rahatsızlıklar tedavi edilmektedir. Bu birim, genel cerrahiden farklı olarak çocuk hastalıkları ile ilgilenmektedir. Ek olarak böyle bir birimin kurulma sebebi ise çocuklara gereken cerrahi müdahalenin yapılması sırasında kullanılan yöntemlerin farklılaşabilmesidir.

  Çocuk Cerrahisi Birimi Hangi Hastalıklara Bakar?

  Çocuk cerrahisi birimi, cerrahi müdahale gerektiren hastalıklar ile ilgilendiği için geniş bir kapsama sahip olmaktadır. Bunun yanı sıra, çocuk cerrahisi birimi pek çok hastalığı kapsayan bir birim olduğu için kimi zaman diğer sağlık birimleri ile iş birliği halinde çalışabilmektedir. Bu birimin kapsamına giren hastalıklar şu şekilde gruplandırılmaktadır:

  1. Çocukluk Çağı Solunum Sistemi Hastalıkları

  Çocukluk döneminde görülen solunum sistemi hastalıklarının çeşitleri vardır. Soluk borusuna kaçan yabancı maddelerin çıkarılması, soluk borusu hastalıkları, akciğer enfeksiyonları, akciğer hastalıkları ve göğüs kafesi rahatsızlıkları bu grupta ele alınmaktadır.

  2. Baş ve Boyun Cerrahisi

  Çocuklarda kimi zaman vücudun baş ve boyun kısmında doğuştan var olan ya da sonradan ortaya çıkan kistler veya sinüslerle ilgili rahatsızlıklar görülmektedir. Bu tip hastalıkların tedavisinde de çocuk cerrahisi birimi hizmet vermektedir.

  3. Çocukluk Çağı Sindirim Sistemi Hastalıkları

  Sindirim hastalıkları, çocukluk çağında sık görülen ve cerrahi müdahale gerektirebilen hastalıklar grubudur. Bu hastalıklar arasında mide darlığı, ince bağırsak tıkanıklığı, iltihaplı bağırsak hastalıkları, makatta fistül ya da çatlak, göbek fıtığı, kasık fıtığı, hemoroid, ülser, gastroözofagial reflü, karaciğer kistleri, basur (hemoroid) ve polip tümör gibi rahatsızlıklar yer almaktadır.

  4. Çocukluk Çağı Hormonal Hastalıklar

  Çocuklarda kimi zaman hormon bozukluklarından dolayı bazı hastalıklar görülebilmektedir. Bu hastalıklar arasında yer alan pankreas, tiroit bezi ve böbrek üstü bezleri hastalıklarına gereken cerrahi müdahalenin yapılmasında çocuk cerrahisi birimi hizmet vermektedir.

  5. Çocukluk Dönemi Kanser Hastalıkları

  Kanser, günümüzde çocuklar da dahil olmak üzere pek çok yaş grubunu olumsuz etkilemektedir. Çocukluk döneminde görülen yumuşak doku, akciğer, testis, yumurtalık, lenf bezi, böbrek ve karaciğer tümörlerinin tedavi edilmesinde çocuk cerrahisi birimi görev almaktadır. Bu hastalıkların tedavisinde disiplinler arası bir yaklaşım tercih edilerek hastanın iyileştirilmesi sağlanmaktadır.

  Öte yandan yenidoğan çocuklarda görülen ekstrofi kloaka, gastroşizis, omfalosel, anorektal malformasyonlar, mekonyum ileusu, konjenital diyafram hernisi, infantil hipertrofik pilor stenozu, jejunoileal atrezi, ekstrofi vezika, özofagus atrezisi ve doğuma bağlı ortaya çıkan doğumsal duodenal tıkanıklıklar da çocuk cerrahisi biriminin tedavi alanında yer almaktadır.

  Çocuk cerrahisinin ilgi alanına giren diğer hastalıklar ise şu şekilde açıklanmaktadır:

  Yazı kaynağı : www.medicana.com.tr

  Çocuk cerrahisi nedir, neye bakar? Çocuk sağlığı ve hastalıkları bölümü doktoru hangi hastalıklara bakıyor?

  Çocuk cerrahisi nedir, neye bakar? Çocuk sağlığı ve hastalıkları bölümü doktoru hangi hastalıklara bakıyor?

  Yalnızca çocukların cerrahi hastalıklarının teşhis ve tedavisinde eğitim almış ve deneyim kazanmış, çocuklara cerrahi müdahale için yasal yetkili hekimlerin hizmet verdiği çocuk cerrahisi hakkında tüm bilinmesi gerekenleri sizin için araştırdık.  Peki, çocuk cerrahisi nedir, neye bakar? Çocuk sağlığı ve hastalıkları bölümü doktoru hangi hastalıklara bakar? Merak edilen tüm detaylar haberimizde…

  Çocuk cerrahisi nedir, neye bakar?

  Çocuklarda görülen cerrahi hastalıklar yetişkinlerde görülen bazı cerrahi hastalıklara benzemekle birlikte, hastalıkların ortaya çıkış şekilleri, nedenleri, hastalık bulguları, teşhisleri, ameliyat şekilleri ve ameliyat sonrası bakımları yetişkin hastalıklarından farklılıklar göstermektedir. Peki, çocuk cerrahisi ne demek? Çocuk cerrahisi neye bakar? 

  Çocuk cerrahisi ne demek? 

  Çocuk cerrahisi, doğum öncesi oluşan anomalilerin yanı sıra çocukluk çağında edinilmiş hastalıkların ve travmalara bağlı olarak gelişen pek çok farklı durumun, tanı ve tedavisi ile uğraşan bilim dalıdır. Kişiler, çocukluk çağında geçirilen cerrahi girişimin sonuçlarını, bir ömür boyu üzerinde taşıyacakları için onların fizyolojisi ve psikolojisi göz önünde bulundurularak, gelişimine zarar vermeyecek şekilde çalışmak konusunda son derece hassastır. Yenidoğan hastalarda hormonal düzenlenme henüz yeni başladığından metabolizmaları, çocuklara ve yetişkinlere göre farklıdır.

  Bağışıklık sistemlerinin henüz gelişmemiş olmasından kaynaklı olarak enfeksiyonlara karşı dirençleri düşüktür. Çocukluk dönemindeki hastalarda ise yetişkinlerden farklı olarak, hücre bölünmesi reprodüktif amaçtan ziyade fiziksel ve zihinsel büyümeyi gerçekleştirmek için sağlanır. Hücre bölünmesinin hızlı olması, yetişkin ve yaşlı hastalara göre iyileşme süresini kısalttığından infantlar olarak adlandırılan çocuklar fiziksel travmalara karşı çok daha dirençlidir. 

  Çocuk sağlığı ve hastalıkları bölümü doktoru hangi hastalıklara bakar?

  Çocuk sağlığı ve hastalıkları bölümü doktoru doğumdan başlayıp çocuklarda görülen birçok farklı hastalığı inceler. Peki, çocuk cerrahisi hangi hastalıklara bakar? 

  Çocuk cerrahisi hangi hastalıklara bakar? 

  -Doğumsal anomaliler (yemek borusunun-midenin-ince veya kalın bağırsakların tıkalı olması, kalbin-bağırsakların bir kısmı veya tamamının-mesanenin dışarıda olması, kol ve bacaklar, el ve parmaklarda rastlanan yapışıklık, eksiklik veya fazlalıklar)
  -Doğumdan başlayarak ortaya çıkan nefes darlığı, ağızdan köpük gelmesi, kusma, kaka yapamama veya kaka kaçırma, idrar yapamama veya idrar kaçırma, kanlı kaka yapma
  -Doğumdan başlayarak ileriki yaşlarda kasıkta, göbekte ve karında görülebilen fıtıklar
  -Bir veya her iki testisin keseye inmemiş olması
  -Torbada veya kasıkta görülen içi su dolu kistler
  -Torbada ağrılı, kızarık şişlik
  -İdrarını pipisinin altından veya üstünden yapma
  -Sünnet derisinin yapışık olması
  -Tekrarlayan idrar yolları enfeksiyonuna yol açan böbrek ve idrar yolları hastalıkları veya taşlar
  -Göğüs kafesinde veya sırtta şekil bozuklukları
  -Boyunda eğrilik
  -Boyunda zaman zaman tekrarlayan ağrılı veya ağrısız akıntılı şişlikler, guatr
  -Baş, boyun ve vücudun hemen her yerinde kırmızı ben şeklinde veya yaygın olarak görülebilen hemanjiom olarak adlandırılan iyi huylu tümörler
  -Karaciğer, dalak, böbrekler, böbrek üstü bezleri, mide, bağırsaklar, mesane gibi organlar başta olmak üzere, kitle ile ortaya çıkabilen çocukluk çağı iyi huylu tümörleri ve kanserleri
  -Karın ağrısı, yüksek ateş, bulantı, kusma gibi bulgularla seyreden başta apandisit olmak üzere doğumsal veya sonradan ortaya çıkabilen bütün karın içi iltihaplanmalar
  -Araç içi veya dışı trafik kazası, yüksekten düşme, çarpma, silahla yaralanma ve benzerleri gibi durumlarda acil veya daha sonra yapılan müdahaleler.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Çocuk Cerrahisi Nedir?

  Çocuk Cerrahisi Nedir?

  Bağdat Caddesi No: 191/A 34730 Çiftehavuzlar - Kadıköy / İstanbul

  T : 444 54 33

  F : (0 216) 468 55 99

  [email protected]

  Yazı kaynağı : www.lifemed.com.tr

  Çocuk Cerrahisi

  Büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu çocukluk döneminde yapılan bir cerrahi girişimin yansımalarını çocuklar tüm yaşamlarında taşırlar. Bu sebeple çocuklara yapılan tüm girişimler; uzun ve zorlu bir eğitimden geçen, disiplinli ve en modern tedavi tekniklerini öğrenen, inisiyatif alıp çok kısa bir sürede en ideal tedaviyi uygulayabilen iyi yetişmiş uzman ekip tarafından yapılmalıdır. Liv Hospital çocuk cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi uzman ekibi, sadece bu yetkinliklere değil; hepsinden önemlisi çocuk hastaya doğru yaklaşım yeteneğine de sahip olma özelliği ile tercih edilen bir kliniktir.

  Çocuk Cerrahisi Nedir?

  Çocuk Ürolojisi Nedir?

  Multidisipliner Programlar

  Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi Hangi Hastalıklara Bakar?

  Kliniğimizde tanı ve tedavileri yapılan başlıca hastalıklar aşağıdaki gibidir;

  Sindirim Sistemi

  Üriner sistem

  Genital Sistem

  Karın Ön duvarı

  Solunum Sistemi

  Baş Boyun

  Tümör ve Kist Cerrahisi

  Yazı kaynağı : www.livhospital.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap