Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  çiftçilere vergi iadesi ne zaman ödenecek

  1 ziyaretçi

  çiftçilere vergi iadesi ne zaman ödenecek bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Çiftçilerin vergi iadesi için başvuru süresi 31 Aralık'ta son bulacak

  Çiftçilerin vergi iadesi için başvuru süresi 31 Aralık'ta son bulacak

  Şemsi Bayraktar, bugün yaptığı yazılı açıklamada, tarımsal desteklerden kesilen gelir vergisinin iadesi için son başvuru tarihinin 31 Aralık 2021 olduğunu anımsattı.

  Bayraktar, “2016 yılından beri olan tarımsal destek ödemelerinden kesilen gelir vergisinin iadesi için çiftçilerimizin en geç 31 Aralık 2021 tarihine kadar dilekçelerini eksiksiz bir biçimde doldurarak başvuruda bulunmaları gerekiyor” dedi.

  Bayraktar, şunları kaydetti:

  “Çiftçilerimiz, talep dilekçelerini internet ortamında doldurabilecekleri gibi, elden veya posta yoluyla kendilerinin seçecekleri vergi dairelerine ya da mal müdürlüklerine de verebilecekler. Ancak hak sahiplerinin mirasçıları ya da vekilleri tarafından yapılan başvurularla bu kapsamda açılmış davalardan feragat etmek suretiyle yapılan başvurulara ilişkin dilekçelerin elden ve posta yoluyla ilgili vergi dairesine verilmesi gerekiyor.

  Kendisine destek ödemesinde bulunulan hak sahiplerinin mirasçıları tarafından iade talebinde bulunulması halinde ise dilekçe ekine ‘mirasçılık belgesi’ ile ‘veraset ve intikal vergisi ilişik kesme belgesinin’ eklenmesi şartıyla mirasçılar, hisseleri oranında iadeden yararlanabileceklerdir.”

  Yazı kaynağı : www.cumhuriyet.com.tr

  Tarımsal destek ödemelerindeki vergi iadeleri ne zaman ödenecek?

  Tarımsal destek ödemelerindeki vergi iadeleri ne zaman ödenecek?

  Emlak365.com'un haberine göre, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2016 ile 2021 yılları arasında tarımsal destekleme ödemesi alan çiftçilere vergi iadesi ödemesi yapılacak. Çiftçilere son 5 yıl içerisinde verilen tarımsal destekleme ödemelerinden kesilen yüzde 4'lük stopaj vergisi yasal faizi ile birlikte iade edilecek. Peki hangi çiftçiler vergi iadesi alabilecek? Çiftçiler vergi iadesi alabilmek için başvuru yapmak zorunda mı? Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı olarak 2016 ile 2021 yılları arasında destekleme ödemesi alan tüm çiftçilerin vergi iadesi alma hakları olacak. 

  ÇİFTÇİ VERGİ İADESİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

  ÇİFTÇİ VERGİ İADESİ ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

  Çiftçi vergi iadesi ödemelerinin ne zaman yapılacağı konusu ise bu meselede en çok merak edilen konu oldu. Çiftçilerin vergi iadesi taleplerinin alınmasına 31 Aralık 2021 tarihinde gün sonuna kadar devam edilecek. O güne kadar çiftçilere vergi iadesi ödemesi yapılmayacak. Ocak 2022'de ise dilekçelerde başvuran çiftçilerin vergi iadesi almaya hak kazanıp kazanmadıkları incelenmeye başlanacak. bu incelemenin sona ermesi ile de ödeme aşamasına geçilecek. Şu anda çiftçi vergi iadesi ödemelerinin ne zaman yapılacağı açıklanması Ancak Ocak ayının sonu veya Şubat ayının başında bu ödemelerin yapılmaya başlanması bekleniyor.

  TARIMDANHABER

  Yazı kaynağı : www.tarimdanhaber.com

  Çiftçi vergi iadesi ne zaman ödenecek?

  2 bin 500 lira iade ediliyor! Paraları almak için sayılı günler kaldı... - Ekonomi Haberleri

  2 bin 500 lira iade ediliyor! Paraları almak için sayılı günler kaldı... - Ekonomi Haberleri

  Bugünlerde ücretli çalışan kesime verilen vergi desteğinin yanı sıra çiftçilere yönelik de bir vergi kolaylığı sağlanmıştı. Vergi Usul Kanunu’nda değişiklik öngören vergi paketi 26 Ekim 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Buna göre, tarım sektörü ve çiftçilerin güçlendirilmesi için kamu kurum ve kuruluşları tarafından verilen destekleme ödemelerinden (mazot, gübre vb.) vergi kesilmesi uygulaması kaldırılmıştı. Bu desteklerin Gelir Vergisi’nden istisna tutulması kararının yanı sıra son 5 yılda desteklerden kesilen vergilerin çiftçilere, faiziyle birlikte iade edilmesi de kararlaştırılmıştı.

  31 ARALIK SON

  Böylece çiftçilere ödenen desteklerden kesilen yüzde 4 stopaj vergisinin 2016’ya kadar yani 5 yıl geriye dönük iadesi kararı kapsamında 2 milyon kişiye, faiziyle birlikte yaklaşık 5 milyar liralık ödeme yapılacak. Çiftçi başına ortalama 2 bin 500 lira ek gelir anlamına gelen bu iade ödeme için son başvuru tarihi ise 31 Aralık 2021. Yani sadece 9 gün kaldı. Fırsatı kaçırmayın, hakkınız yanmasın. Bir defaya mahsus verilecek iade ödemesinin, pandemide zor günler geçiren çiftçilere can suyu olması bekleniyor.

  BUNLARA DİKKAT!

  Vergi iadesi hakkından yararlanabilmek için aranan şartlar şöyle: Çiftçi Kayıt Sistemi’nde (ÇKS) kayıtlı olunmalı. Çiftçi, düzeltme zamanaşımı süresi içinde yetkili vergi dairelerine eksiksiz doldurulmuş bir dilekçeyle başvurmalı. Dilekçeye, iadenin yapılabileceği banka hesap numarası da eklenmeli. Yetiştirici ve çiftçiler, bu dilekçe örneğini bağlı bulundukları birlik ve odalardan temin edebilir. Başvurulacak vergi dairesi mükellef tarafından serbestçe belirlenebilir. Mükellefler dilekçeyi elden veya posta yoluyla vergi dairesine sunabileceği gibi İnteraktif Vergi Dairesi (ivd.gib.gov.tr) veya e-Devlet üzerinden de başvurabilir. Dava açılmamalı. Açılmış davalardan vazgeçilmeli. Vazgeçilen davalarla ilgili daha önce verilmiş ve kanun yolu tüketilmemiş kararlar uyarınca, taraflara tebliğ edilip edilmediğine bakılmaksızın işlem yapılmayacak, idarece de açılmış davalar sürdürülmeyecek. Faiz, yargılama gideri ve vekalet ücretine hükmedilmeyecek, hükmedilmişse ödenmeyecek. Hakkında kesinleşmiş yargı kararı bulunanların iade talepleriyle ilgili olarak bu hüküm uygulanmayacak.

  BİTKİSEL ÜRETİM DESTEK ÖDEMELERİ DE BELLİ OLDU

  Öte yandan bitkisel üretim desteklerinden yararlanma şartları belirlendi. Çiftçilere, 2021 üretim yılı içinde tarımsal üretimde bulunulan ÇKS'de kayıtlı tarım arazisi büyüklüğü dikkate alınarak mazot ve gübre desteği ödemesi yapılacak. Tarım ve Orman Bakanlığının, "Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ"i Resmi Gazete'de yayımlandı. Tebliğ, fındık alan bazlı gelir, geleneksel zeytin bahçelerinin rehabilitasyonu, iyi tarım uygulamaları, katı organik-organomineral gübre, küçük aile işletmesi, mazot ve gübre, organik tarım, sertifikalı fidan ile fide ve standart fidan kullanım, sertifikalı fidan üretim, sertifikalı tohum kullanım, Türkiye tarım havzaları üretim ve destekleme modeline göre fark ödemesi, yem bitkileri ve sertifikalı tohum üretim destekleri uygulamalarında görev alacak kurum ve kuruluşların belirlenmesi, tarımsal faaliyette bulunan çiftçilere yapılacak destekleme ödemelerine ilişkin usul ve esasları kapsıyor.

  Buna göre, üretim yılı içinde Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) veya Örtüaltı Kayıt Sistemi'ne (ÖKS) kayıtlı ve desteklemelerden faydalanmak isteyen çiftçiler ile üretim yılı içinde ÇKS veya ÖKS'de kayıtlı olan ve desteklemelerden faydalanmak isteyenler, sertifikalı tohum kullanım desteği için 19 Ekim 2020, sertifikalı fidan ile fide ve standart fidan kullanım desteği için 21 Nisan 2021, diğer desteklemeler için ÇKS ve ÖKS'ye kayıt oldukları il/ilçe müdürlüklerine şahsen veya yasal temsilcileri aracılığıyla başvuracak.

  Bakanlıkça altyapının uygun hale getirilmesi ve yetki verilmesi durumunda çiftçiler başvurularını e-Devlet kapısı üzerinden de yapabilecek. 2021 üretim yılında, ÇKS'ye kayıt yaptıran çiftçiler mazot ve gübre desteği ve katı organik-organomineral gübre desteğine, ÇKS ve Fındık Kayıt Sistemi'ne (FKS) kayıtlı çiftçiler ise fındık alan bazlı gelir desteğine başvurmuş sayılacak. Başvuru yapan çiftçilerin, özlük, arazi ve ürün bilgilerinde değişiklik olması halinde ÇKS, ÖKS ve FKS'deki bilgilerini güncellemeleri gerekecek.

  DESTEK ÖDEME TEBLİĞİ İÇİN TIKLAYIN

  MAZOT GÜBRE DESTEĞİ

  Çiftçilere, 2021 üretim yılı içinde tarımsal üretimde bulunulan ÇKS'de kayıtlı tarım arazisi büyüklüğü dikkate alınarak mazot ve gübre desteği ödemesi yapılacak.  Türkiye tarım havzaları üretim ve destekleme modeli kapsamında desteklenen yağlık ayçiçeği, kütlü pamuk, soya, kanola, aspir, dane mısır, buğday, arpa, çavdar, yulaf, çeltik, kuru fasulye, mercimek, nohut, yaş çay, fındık, zeytin, yem bitkileri, patates ve kuru soğan ürünlerinin dışında kalan diğer bütün ürünlere, "diğer ürünler" kategorisinde belirtilen miktarda mazot ve gübre desteği ödenecek. Alım satım, ürün işleme, değerlendirme, depolama işlemlerinin belirlenen usul ve esaslara uygun gerçekleşmesi koşuluyla, 2021 yılında fark ödemesi desteğine esas ürünleri üretenler çiftçiler ile yetkilendirilmiş tohumculuk kuruluşu ile sözleşmeli üretim yapan çiftçiler fark ödemesi desteği alabilecekler. Geleneksel zeytin bahçesi alanının en az 5'te 1'inde ihtiyaç duyulan ağaçlarda gençleştirme budaması yapacağını tespit ettiren ve 30 Nisan 2022'ye kadar bunu gerçekleştiren çiftçilere budanan alan üzerinden destekleme ödemesi yapılacak.

  Yazı kaynağı : www.gazetevatan.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap