Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  çevremizde bulunan bitki ve hayvanları korumak için neler yapabiliriz

  1 ziyaretçi

  çevremizde bulunan bitki ve hayvanları korumak için neler yapabiliriz bilgi90'dan bulabilirsiniz

  bitki ve hayvanları korumak için neler yapmalıyız? - Eodev.com

  bitki ve hayvanları korumak için neler yapmalıyız? - Eodev.com

  Cevap:

  Bitki ve hayvanları korumak için neler yapmalıyız?

  Açıklama:

  Bitki ve hayvanlar, bu dünyada bizimle birlikte yaşayan canlılardır. Bu canlılarla denge halinde yaşamak, doğanın da kendi dengesini korumasını sağlayacaktır.

  Bitki ve hayvanların olmadığı bir dünyada yaşayamayız. Çünkü onlar pek çok doğa döngüsünün başlangıcı için gereken elementlerin oluşmasını sağlarlar. Örneğin, bitkiler fotosentez yapar ve bunun sonucunda kendi besinlerini üretir. Ancak, kendi besinlerini üretebilmelerinin yanı sıra; dışarıya oksijen de salgılarlar. Bu sayede bizler oksijen alıp karbondioksit verdiğimiz solunum faaliyetlerimizi gerçekleştirmiş oluruz.

  #team90

  Başarılar!

  Yazı kaynağı : eodev.com

  1. Sınıf Hayat Bilgisi Hayvanları Ve Bitkileri Koruyalım konu anlatımı

  1. Sınıf Hayat Bilgisi Hayvanları Ve Bitkileri Koruyalım konu anlatımı

   İnsanlar dünyayı hayvan ve bitkilerle paylaşır. Bu nedenle onlara zarar verilmeli, zarar verenler uyarılmalıdır.

    1- Ağaçları korumak:

   Ağaçlar oksijen üretir ve temiz havayı temizler. Dalları kırılmamalı ve gövdelerine zarar verilmemelidir. Piknik yapıldığı zaman yakılan ateşin söndürüldüğünden emin olunmalıdır. Bu sayede orman yangınlarının önüne geçilebilir. Ağaçlar yaz mevsiminde serinlik sağlar ve erozyonu önler. Enerji ve su tasarrufu açısından da son derece faydalıdır.

   2- Fidan dikmek:

   Fidanlar zaman içerisinde büyür ve ağaç olur. Çevre kirliliğini önlemek için bol bol fidan dikilmeli. Büyüdükleri zaman da bakımı yapılmalıdır. Özellikle budama yapılarak ağaçların çok daha sağlıklı olmaları sağlanabilir.

   3- Sokak hayvanlarına yardım etmek:

   Özellikle soğuk kış günlerinde sokak hayvanlarına yardım edilmelidir. Onların barınma ihtiyaçlarına karşı çözüm üretilmeli. Aynı zamanda kedi ve köpekler için mama yardımı yapılmalıdır. Sokak hayvanlarının sıcak yaz günlerinde su bulmaları çok zor olabilir.

   Bu nedenle evlerin önüne bir kap su bırakmak onlara çok yardımcı olacaktır. Yaralı sokak hayvanlarının bakımı veterinerler tarafından ücretsiz olarak yapılır. Yaralı bir kedi ve köpekler en yakın veterinere götürülmelidir. İmkanı olan kişiler sokak hayvanlarını evlerine alıp bakımını üstlenebilir.

   4- Çiçek ve fidanları sulamak:

   Çiçek ve fidanlar yılın her mevsimi sulanmalıdır. Özellikle ilkbahar ve yaz mevsiminde bitkilerin su ihtiyacını karşılamak her insanın görevidir. Böylece çok daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde büyüyebilirler. Çiçek ağaç dallarından ve topraktan koparılmamalı. İmkanı olan herkes evinde çiçek bakmalı ve yaşadığı yerlere fidan dikmelidir.

   5- Hayvanları korumak:

   Hayvanlar da bizim gibi canlıdır ve barınmaya ihtiyaç duyarlar. Onlara barınak yapılmalı ve yapılan barınaklar hiçbir nedenle bozulmamalıdır. Kuşlara karşı da iyi davranılmalı ve sapan gibi aletlerle vurulmamalıdır. Köylerde bakılan tavuk, horoz, hindi ve civciv gibi hayvanlar da korunmalıdır. Av yasaklarına uyulmalı ve bu yasaklara uymayan kişiler gerekli yerlere şikayet edilmelidir.

   6- Evde hayvan bakmak:

   Evde kedi ve köpek dışında balıkve hamster gibi hayvanlara da bakılabilir. Onların günlük su ve yemek ihtiyacı karşılanmalı, gün içerisinde onlarla ilgilenilmelidir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  1. S�n�f - �evremizdeki Hayvanlar� ve Bitkileri Koruyal�m - Hayat Bilgisi - Testi | Morpa Kamp�s

  Çevremizdeki bitkileri ve hayvanları korumak için neler yapmalıyız? – ONLİNE İLKOKUL

  Çevremizdeki bitkileri ve hayvanları korumak için neler yapmalıyız? – ONLİNE İLKOKUL

  Çevremizdeki bitkileri ve hayvanları korumak için neler yapmalıyız?

  Ağaçların dalını kırmak, bitkileri koparmak, piknik alanlarını pis bırakmak doğru değildir. Hayvanlara taş atmak, onların yuvalarını bozmak yanlış davranışlardır.

  Bitkiler, insanların ve hayvanların besin kaynağıdır. Bitkiler olmadan diğer canlıların yaşaması mümkün değildir. Yediğimiz meyve ve sebzeleri bitkilerden elde ederiz.

  Bitkiler ve hayvanlar, doğanın bir parçasıdır, süsüdür. Bitkiler ve hayvanlar, çevreyi güzelleştirir, havayı temizler. Bitkileri ve hayvanları korumalıyız.

  Çevremizdeki bitkileri korumalıyız ve yeni bitkiler yetiştirmeliyiz. Bitki yetiştirmek için uygun bahçemiz yoksa evimizde saksılarda çeşitli bitkiler yetiştirebiliriz.

  Çevremizdeki hayvanları beslemeliyiz, onları sevmeliyiz ve korumalıyız.

  Evimizde hayvanımız varsa beslenme ve bakımına dikkat etmeliyiz.

  Evde hayvanımız olması şart değil, parklarda kuşlara yem verebilir, sokakta gördüğümüz bir kediye ekmek yedirebiliriz.

  Parktaki ağaçları korumalıyız. Kuruyan ağaçların yerine yeni fidanlar dikmeliyiz.

  Sokakta yaşayan kedi, köpek ve kuş gibi hayvanların beslenmesine yardımcı olmalıyız. Hayvanlara zarar vermemeliyiz, onlara zarar verenleri uyarmalıyız.

  Yazı kaynağı : onlineilkokul.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap