Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  çekme belgeli aracı trafiğe çıkarmak

  1 ziyaretçi

  çekme belgeli aracı trafiğe çıkarmak bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Çekme Belgeli Araçlar Trafiğe Nasıl Çıkarılır?

  Aracınızı belli bir süre kullanmayacaksanız,

  Bir süreliğine yurt dışına gidiyorsanız,

  Trafiğe çıkmayı düşünmediğiniz koleksiyonluk veya antika bir araba satın aldıysanız,

  Sadece parçalarını kullanmak için bir araç satın aldıysanız,

  Aracınız kaza sonrası ağır hasar aldıysa veya hurdaya çıktıysa.

  Yazı kaynağı : www.autogong.com

  2021 Çekme Belgeli Araç Trafiğe Çıkarma İşlemleri

  Çekme Belgeli Araç Nedir, Çekme Belgesi Nasıl Alınır?

  2022 Çekme Belgeli Araç Trafiğe Nasıl Çıkar? Çekme Belgeli Ne Demek?

  Çekme belgesi nedir? Çekme Belgesi Neden Alınır?

  Çekme belgesi nedir? Çekme Belgesi Neden Alınır?

  Çekme belgeli araç trafiğe çıkabilir mi? Belirli koşulları sağlayan çekme belgeli araçlar trafiğe çıkabiliyor. Bu sebeple çekme belgeli araç satın almadan önce araç hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

  Çekme belgeli satış diğer araç satış işlemleri gibi noter üzerinden gerçekleştiriliyor. Ancak satış işlemleri sonrası aracın tekrar trafiğe çıkması için yeniden tescil ettirilmesi ve trafiğe çıkmaya uygun hale getirilmesi gerekiyor. Çekme belgeli aracın ne demek olduğu ve bu tip araçları satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

  Çekme Belgesi Neden Alınır?

  Çekme belgesi en basit tanımıyla bir aracın trafikten çekilmesini ifade ediyor. Çekme belgeli araç kaza yapmış ve kullanılamaz durumdaki araç anlamına gelmiyor. Çekme belgesine kaza harici farklı sebeplerden dolayı ihtiyaç duyulabiliyor. Örneğin uzun süre kullanmayı düşünmediğiniz bir aracınız için motorlu taşıtlar vergisi ve trafik sigortası gibi masrafları ödememek için geçici olarak çekme belgesi alabilirsiniz. Belgenin kullanımı için herhangi bir süre kısıtlaması da bulunmamaktadır. Bu araçlar verginin dışında muayene ve haciz işlemlerinden de muaf oluyor.

  Lastik ebatları hakkında detaylı bilgi içintıklayın!

  Çekme belgeli araç artık bandrolü olmayan ve trafikte kullanılmayacağı beyan edilmiş araç anlamına geliyor. Ancak böyle bir araç gerekli prosedürler yerine getirilerek çekme belgesi kaldırılıp yeniden trafiğe çıkabiliyor. Bu sebeple ikinci el otomobil satışlarında çekme belgesine sahip araçlar da alıcı bulabiliyor.

  Çekme belgesi alabilmek için belirli kurallar bulunuyor. Öncelikle aracın tüm trafik cezası, haciz, borç ve vergilerinin ödenmiş olması gerekiyor. Borçları ödenen aracın plakası da trafiğe teslim edilerek işlem tamamlanmış oluyor. Tüm bu işlemler noter üzerinden gerçekleştiriliyor. İşlem sonrası aracın durumu ruhsata işleniyor. Çekme belgesi almak için araca muayene yapılması gerekmiyor. Çekme belgeli araç nedir sorusunu daha kapsamlı bir tanımla; geçmişe yönelik tüm borçları ödenerek plakası trafiğe teslim edilmiş, belge süresince vergilerden muaf olan ve trafiğe çıkamayan araç, şeklinde yanıtlayabiliriz.

  Çekme belgeli araçlar belirli koşullar sağlandığında yeniden trafiğe çıkabiliyor. Bu yönüyle hurda araçlardan ayrılıyor. Hurda belgesi olan araçların herhangi bir şekilde yeniden trafiğe çıkabilmeleri ise mümkün olmuyor. Bu araçlar daha çok modifiye edilerek sergilenmek amacıyla kullanılıyor. Hurda belgeli araç trafikte hiçbir şekilde kullanılamaz duruma gelmiş araç anlamına gelirken, çekme belgeli araç geçici bir süre kullanım dışı araç kapsamında ifade ediliyor.

  Çekme belgeli araç kullanmanın cezası 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 21. maddesine göre uygulanır. Bu maddeye göre ceza miktarı 10 ceza puanı ve 1002 TL’dir. Bu ceza aracı kullanan sürücüye  ait sürücü belgesine kesilmektedir.

  Trafik kazasına bağlı olarak çekme belgesi alınmak istenen araçlar için kaza sonrası oluşan hasar durumu ile ilgili ayrıntılı bir rapor tutturulması gerekiyor. Eğer araç tamamen kullanılamaz olup hurda sınıfına girmişse, bu araçların sadece parçaları satılabiliyor. Hasar durumuna göre çekme belgesi alınan araçların satışında doğru rapor tutulması aracı satabilmeniz açısından büyük önem taşıyor.

  Çekme Belgeli Araç Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  Çekme belgeli araç almak için işlemler noter üzerinden gerçekleştiriliyor. Çekme belgesi sorgulama işlemi e-devlet üzerinden Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın “Araç Yetki Belgesi Sorgulama” ekranından veya noterden yapılıyor. Satış işleminde plaka değiştirilecekse bunun da noter satışında belirtilmesi gerekiyor. Çekme belgeli araç satın almadan önce dikkat etmeniz gerekenler:

  Çekme Belgeli Araç Trafiğe Nasıl Çıkar? Çekme Belgesi Nasıl Kaldırılır?

  Çekme belgeli araç satın aldıktan sonra trafiğe çıkabilmek için çekme belgesinin kaldırılma işleminin yapılması gerekiyor. Bu işlem öncesi araç henüz çekme belgesine sahipken trafiğe çıkılırsa kanunen yasak olduğu için aracınız bağlanıyor. Ayrıca para cezası ve sürücüye puan cezası uygulanıyor.

  Aracın çekme belgesinin kaldırılma işlemleri için öncelikle trafik sigortasının yaptırılması gerekiyor. Bu tip araçlarda 2 aşamalı olarak geçici ve kalıcı trafik sigortası yapılıyor. İlk olarak çekme belgeli araca geçici trafik sigortası yaptırıp, araç tescil işleminden sonra zorunlu trafik sigortası ile işlem tamamlanıyor.

  2021 yılının en az yakan araba modelleri içintıklayın !

  Çekme belgesi olan araçlar geçici sigorta sonrası muayene işleminden geçiriliyor. Muayene öncesi tamamlanması gereken eksikler için aracın tamir ve bakımlarını yaptırmalı, aracınızı muayeneye hazır hale getirmeli, daha önceden yapılmış donanımsal değişikler varsa buna dair belgeleri de yanınızda hazır bulundurmalısınız. Muayene işlemi sırasında egzoz ölçümlerini yaptırmayı da unutmamalısınız.

  Muayeneye aracınızı götürebilmek için randevu tarihinize göre Trafik Tescil şubeden çekme belgeli aracınız için 7 gün kullanım süresi bulunan Ek 33/A belgesi alabilirsiniz. Böylece muayeneye giderken herhangi bir denetimde sorun yaşamazsınız. Muayene işlemi sonrası tescil belgesi, kimlik fotokopiniz ve trafik sigortası poliçeniz ile notere giderek alınan tescil belgesiyle çekme belgesi kaldırılmış oluyor.


  Son aşamada ise şoförler odasından plaka bastırıp vergi dairesine aracınızı kaydettirdiğinizde çekme belgeli aracınız trafiğe çıkabilir duruma geliyor. Aracınız artık trafiğe çıkabilir duruma geldiği için motorlu taşıtlar vergisinin de ödenmesi gerekiyor. Aracın vergisinin ödenmemesi ve kullanılması durumunda cezai yaptırımlar bulunuyor.

  Çekme belgesi kaldırma ücretleri 2021 yılında ortalama olarak plaka dahil noter masrafı 300 TL, araç muayene ücreti araç tipine göre 200- 500 TL arası, trafik sigortası ise ortalama 1000 TL civarında oluyor. Bu masraflar haricinde aracın daha eski döneme ait varsa muayene borcu ve araçta yapılması gereken bakımları da unutmamak gerekiyor.

  Aracınızı değerinde satmak veya hızlı ve güvenli olarak ikinci el bir araç sahibi olmak için Otonakit’ten şimdi teklif alın, Borusan güvencesiyle kaliteli hizmeti yaşayın.


  Yazı kaynağı : www.otonakit.com

  Çekme Belgeli Araç Trafiğe Nasıl Çıkar_

  Çekme Belgeli Araç Trafiğe Nasıl Çıkar? - Auto King

  Çekme Belgeli Araç Nasıl Trafiğe Çıkar?

  Çekme belgesi bir aracın trafikten çekilmiş olduğu yani trafiğe çıkmasının kanunen yasak olduğu anlamına gelir. Peki bir araç trafikten neden çekilir? Çekme belgesi neden alınır? Yüksek ihtimalle aracın muayenesi bittiği için aracın çekme belgesi bulunuyordur. Bunun sebebi de muayenesiz araçların satışı yapılamadığındna dolayı trafikten çekilerek satma işleminin gerçekleştirilebilmesidir. Bunun dışında eğer aracın sahibi yurtdışına çıkacağı zaman trafikten çekilme belgesi alarak yıllık vergilerden ve trafik sigortası ödemekten muaf olabilir. Bazı durumlarda ise kişiler koleksiyon parçası olarak araç satın alıp bu araçların vergilerini ödememek adına trafikten çekme belgesi almayı tercih edebiliyorlar. Peki çekme belgeli araç trafiğe çıkabilir mi veya çekme belgeli araç trafiğe nasıl çıkar? Öğrenmeniz gereken bütün temel bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

  Trafikten Çekme Belgesi Nasıl Alınır?

  Herhangi bir nedenden ötürü aracınızı trafikten çekmek istiyorsanız sağlamanız gereken bazı koşullar vardır. Bu şartları yerine getirdiğiniz takdirde plakalarınızı da alarak noterde trafikten çekme belgesini belirli bir ücret karşılığında alabilirsiniz. Gerekli belgeleri vermediğiniz veya koşulları yerine getirmediğiniz takdirde çekme belgesi almanız mümkün olmayacaktır. Bu koşullardan bazıları ise şunlardır:

  Çekme Belgeli Araç Trafiğe Nasıl Çıkar?

  Çekme belgesi olan bir aracı trafiğe çıkarmak kanunen yasaktır. Çekme belgeli bit aracı trafiğe çıkardığınız tespit edildiğinde araç bağlanır. Çekme belgesi olan bir aracı trafiğe çıkartmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey aracınızın eksik, hasarlı, bozuk parçalarını ve fonksiyonlarını tamir ettirip aravı genel bir muayeneden geçirmektir. Eğer aracınızı detaylı bir muayeneden geçirmezseniz ileride sıkıntı yaşayabilirsiniz.  Gerekli onarım ve muayene işlemlerini gerçekleştirdiğini takdirde aracın ekspertiz onayı alması gerekir. Bütün eksikler giderilip gerekli raporlar alındıktan sonra gerekli belgelerle notere gitmeniz gerekir. Noterde aracınızı trafiğe çıkartmak istediğinizi dile getirmeniz ve belgeleri teslim etmeniz gerekmektedir. Ayrıca aracı trafiğe sokmak için içinde bulunduğunuz yılın çekme belgesi olan aracı trafiğe sokma bedelini ödeyip plaka kağıtlarını teslim etmeniz. Bu plaka kağıtları ile daha sonrasında şoförler odasına giderek belirli bir sabit ücret karşılığında 2 adet plaka çıkartılır  ve işlemler tamamlanmış kabul edilir. Bütün işlemler tamamladığınız takdirde aracın trafik sigortasını da yenileyerek veya yoksa çıkartarak aracınızı gönül rahatlığı ile trafiğe çıkartabilirsiniz. Araç muayenesi işleminizi tamamlamak için Auto King randevusualarak ekspertiz işlemlerinden rahatlıkla faydalanabilirsiniz.

  Bulduğunuz aracın çekme belgeli olduğunu öğrenirseniz ne olur? Aracı uygun bir fiyata alıp biraz bakım yaptırdıktan sonra trafiğe çıkartabilecekseniz çekme belgeli bir araç almak aslında oldukça karlıdır. Ancak unutmamak gerekir ki çekme belgeli bir araç alacaksanız aracı çok detaylı bir ekspertizden geçirmeniz gerekir.
  Yazı kaynağı : www.autoking.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap