Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  çanakkale zaferi ve seyit onbaşı hakkında araştırma kısaca

  1 ziyaretçi

  çanakkale zaferi ve seyit onbaşı hakkında araştırma kısaca bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Seyit Onbaşı kimdir? 18 Mart Çanakkale Zaferi kahramanlarından Seyit Onbaşı'nın hayatı hakkında merak edilenler

  Seyit Onbaşı kimdir? 18 Mart Çanakkale Zaferi kahramanlarından Seyit Onbaşı'nın hayatı hakkında merak edilenler

  18 Mart Çanakkale Zaferi, içerisinde de binlerce yaşanmışlık barındırmaktadır. Bunlardan birisi de hiç şüphesiz Seyit Ali Çabuk'undur. Onbaşı Seyit olarak da bilinen bu isim, savaşın seyrini değiştiren önemli karakterlerden birisidir. Yaklaşık 276 kilogramlık top mermisini taşıyan ve bununla İngiliz zırhlısına büyük bir hasar vererek batmasını sağlayan Seyit Onbaşı, bu hareketiyle büyük ün sağladı. Her Çanakkale Zaferi'nde de şehitler için dualar okunurken, savaşın gidişatını değiştiren kahramanlar için de minnet duyulur. İşte, bu isimlerden birisi olan Seyit Onbaşı'nın hayat hikayesi ve hakkında merak edilenler...

  SEYİT ONBAŞI KİMDİR? İŞTE HAYATI

  Kocaseyit bilinen bir diğer adıyla Seyit Onbaşı, 1889 yılında Havran ilçesinin Çamlık(eski adı Manastır'dır) Köyü'nde dünyaya geldi.

  1909 yılında Osmanlı Ordusu'na katıldı. Balkan Savaşı'nda çarpıştı. I. Dünya Savaşı'nın başlaması ile Çanakkale Cephesi'nde topçu eri olarak göreve başladı. 18 Mart 1915'te Müttefik donanması Çanakkale Boğazı'nı geçmek için saldırıya geçti. Bu sırada Seyit Onbaşı Rumeli Mecidiye Tabyası'nda görevliydi. Türk topçusunun yoğun karşı ateşi ve daha önceden Nusret mayın gemisinin döktüğü mayınlar, bu saldırıyı püskürttü. Yapılan atışlar sebebiyle tabyada bulunan topun mermi kaldıran vinci parçalandı.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Çanakkale Savaşı ve Seyit Onbaşı

  Çanakkale Savaşı ve Seyit Onbaşı

  Seyit Onbaşı kimdir? Neden önemlidir? Çanakkale Zaferi ve Seyit Onbaşı hakkında araştırma yazısı.

  Birinci Dünya Savaşı’nda Almanya ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu saflarında yer alan Osmanlı Devleti, karşısında dünyanın en güçlü devletlerinden Fransa, İngiltere ve Rusya gibi ülkeleri bulmuştur. Osmanlı Devleti pek çok cephede aynı anda savaşmış ve Osmanlı Ordusu bu cephelerden özellikle birinde; Çanakkale Cephesi’nde üstün başarı sergilemiştir. Çanakkale Savaşı, milletimizin vatan sevgisinin, fedakarlığının, kahramanlığının, azminin vücut bulduğu cephedir.

  Bu zafer nice kahramanlarımızın büyük fedakarlıkları ile kazanılmıştır. Bu kahramanlardan biri de Seyit Onbaşı’dır.

  Seyit Onbaşı, 1889 yılının Eylül ayında Balıkesir’in Havran İlçesi Çamlık (Manastır) köyünde dünyaya gelmiştir. 1912’de Balkan Savaşları’na katılmış, savaş bitiğinde topçu eri olarak Çanakkale Cephesi’nde görev almıştır.

  18 Mart Deniz Savaşı sırasında, Rumeli Mecidiye Tabyası’nda sağlam kalabilen tek topun vinci bozulması üzerine Seyit Onbaşı büyük bir güçle 215 kilogramlık mermiyi üç kez kaldırarak namlunun ucuna sürerek Ocean adlı gemiye büyük zarar verilmesini sağlamıştır. Bu başarısı sonucu Seyit Ali’ye onbaşılık ünvanı verilmiştir.

  Çanakkale Savaşı’ndan bir gün sonra Seyit Onbaşı’dan top mermisi sırtında fotoğrafı çekilmesi istendi. Seyit Ali bu sefer top mermisini kaldıramadı. Bunun üzerine Seyit Onbaşı “Yine savaş çıksın, yine kaldırırım” dedi. Bundan sonra fotoğrafı tahta bir mermiyle çekilebildi.

  1918 senesinde köyüne dönen Seyit Ali, ormancılık ve kömürcülük işlerine devam etmiştir. 1934 senesinde çıkartılan Soyadı Kanunu ile “Çabuk” soyadını alan Seyit Onbaşı 1939 senesinde verem hastalığı nedeniyle yaşamını yitirmiştir.

  İçindeki vatan sevgisi ile mümkün olmayacak bir iş başaran Seyit Onbaşı, belki de Çanakkale Savaşı’nın gidişatını hatta bir milletin kaderini değiştiren bir kahraman olarak tarihimizde ayrı bir yeri olan kahramanlarımızdan biridir.

  *** Çanakkale Savaşı ve Seyit Onbaşı konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : turkceodevim.com

  Forum Sayfa Cevapları

  7. Sınıf Türkçe Çanakkale Zaferi ve Seyit Onbaşı hakkında internetten araştırma yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.

  Cevap : Seyit onbaşı Çanakkale muharebesi sırasında 276 kilogramlık top mermisini tek başına sırtlayıp İngiliz gemisi ocean gemisini batıran Çanakkale kahramanıdır. Mecidiye tabyasında görev yapmış, ingilizlerin başlattığı deniz harekatına yaptığı bu kahramanlık tarihin seyrini değiştiren kişidir.

  Cevap :Koca Seyit 1889 yılında Havran ilçesinin çamlık köyünde dünyaya gelmiştir. Çanakkale kahramanı Cumhuriyetin ilanından sonra çubuk soyadını almıştır.

  Çanakkale savaşlarına topçu neferi olarak Mecidiye tabyasında görev almıştır. Tarihin seyrini değiştirdiği olay şu şekilde gerçekleşmiştir. Saat 5:30 sularında itilaf devletlerinin filosundan bazı gemiler mecidiye tabyasına ağır top atışlarında başlamışlardır. Bu saldırı karşısında takım subayı fahri efendinin emri ile askerler sığınağa koşmuşlardır. Ancak geride kalan askerler istihdamın içerisinde patlayan cephanenin sonucunda bir kısmı şehit düşmüştür. Bunların içerisinde yaralı olarak kurtulan koca seyit yerinden kalkıp baktığında düşman gemilerinin kaleye yaklaştığını görür.

  Tabanın içerisinde ise üçüncü toptan başka diğer topların hepsinin kullanılmaz hale geldiği görülmüştür. Koca seyit bu imanla 276 kiloluk mermiyi kaparak namluya sürdü. Arka arkaya dört atış yaptı. Bunlardan bir tanesi oceans adlı geminin dümenine değere geminin manevrasını imkansız hale getirdi. Gemi dümensiz kaldığı için boğazın mayınlarla kapatıldığı yerde mayınlarla çarparak sulara gömüldü. Bu olayla ingilizler istedikleri çıkarmayı yapamamışlar deniz üstünden boğazı gemiler ile geçemeyeceklerini anlamışlardır.

  Yazı kaynağı : www.forumsayfacevaplari.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap