Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  çalınan telefon nasıl bulunur

  1 ziyaretçi

  çalınan telefon nasıl bulunur bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Telefonunuz mu çalındı? İşte yapmanız gerekenler

  Telefonunuz mu çalındı? İşte yapmanız gerekenler

  Telefonunuzu bulamıyorsanız paniğe kapılmayın. Öncelikle olabilecek en iyi ihtimalleri düşünün — belki başka bir yere bıraktınız, birine ödünç verdiniz ya da üzerine bıraktığınız birkaç kağıdın altında kaldığı için göremiyorsunuz — hala bulamadıysanız ne yazık ki artık telefonunuzun çalındığını düşünebilirsiniz. Akıllı telefonunuzu ve verilerinizi hırsızlığa karşı nasıl koruyacağınızla ilgili yazımızı okuduysanız ve verdiğimiz ipuçlarını uyguladıysanız, bilgilerinizin güvenliğini sağlamış ve onları geri yükleyebilir durumdasınız demektir. Ancak böyle bir ön hazırlık yapmamış olsanız bile yaşayacağınız hasarı azaltabilirsiniz.

  En iyi senaryo

  Telefonunuz kaybolduğunda ekranı kilitliydi, telefondaki veriler şifrelenmişti ve SIM kartı PIN korumalıydı. Bu durumda:

  Ayrıca yaşadığınız hırsızlıktan sonra bu konuda daha dikkatli olmanızı da öneriyoruz. Hırsızlar, özellikle de daha pahalı olan cihazlarda, genellikle bu iletişim bilgilerinden yararlanır ve çalınan cihazın sahibini Google veya Apple ID hesaplarının parolasını ifşa etmesi amacıyla kandırmak için sosyal mühendisliği kullanırlar. Başarılı olurlarsa, cihazın kullanıcı hesabıyla bağlantısını kaldırabilir ve böylece telefonu parçalarına ayırıp satmak yerine tek parça halinde satarak daha fazla para kazanabilirler.

  Kısacası, çalınan bir telefonla ilgili gelen mesaj ve çağrılara son derece şüpheyle yaklaşın ve Google hesabınızı veya Apple Kimliği bilgilerinizi girmeyin veya bunları paylaşmayın.

  En kötü senaryo

  Akıllı telefonunuz yanlış ellere geçtiyse ve bir ekran kilidiyle bile korunmuyorsa, bu durumda her geçen dakika çok önemlidir. İlk olarak, birkaç arama yapabileceğiniz başka bir telefon bulun. Bir mağaza veya restoran çalışanına durumu anlatıp telefonunu kullanmak için izin isteyin veya bir taksiyi durdurarak sürücüden telefonunu ödünç alın.

  SIM kartınızı bloke ettirin

  İlk görüşmeyi GSM operatörünüzle yapmanız gerekir. Müşteri hizmetleri temsilcisine SIM kartınızı kaybettiğinizi söyleyin ve bloke etmesini isteyin. SIM kartınız bloke edildikten sonra hırsız artık sizi taklit edemez (örneğin, bir parolayı değiştirmek veya bir işlemi onaylamak için telefonunuzdan arama yapamaz veya doğrulama kodunun yer aldığı bir kısa mesaj alamaz).

  Yakınlarınızı ve arkadaşlarınızı uyarın

  İkinci görüşmenizi ise bir arkadaşınız veya yakınınızla yapmalısınız. Telefonunuzun çalındığını açıklayın ve size ait numaradan gelebilecek arama veya mesaj konusunda ortak tanıdıklarınızı uyarmalarını, olası para taleplerini veya soruları dikkate almamalarını isteyin. Sosyal medyada çok fazla arkadaşınız varsa, bu durumla ilgili bir uyarı paylaşmalarını da isteyebilirsiniz.

  Çalınan akıllı telefonunuzu bloke edin

  Çalınan akıllı telefonunuzu bloke edebilmek için internete ihtiyacınız vardır. Parolanızı kullanacağınız için bu işlemi güvenli bir cihazdan yapmaya çalışın.

  İlk olarak, Google veya Apple ID hesabınıza giriş yapın. Hesabınızda iki faktörlü kimlik doğrulama kullanıyor ve başka birinin cihazından giriş yapıyorsanız, bu durum sizi biraz zorlayabilir. Telefonunuzun çalındığı için haliyle bir doğrulama mesajı alamazsınız veya kimlik doğrulama uygulamasını açamazsınız. Android kullanıcıları kısa mesaj doğrulaması olmadan parolalarını değiştirebilirler. Android kullanıcısıysanız, iki faktörlü kimlik doğrulamanın kurulum aşamasında aldığınız yedek kodlardan birini girmeniz gerekir. iPhone kullanıcıları ise, güvenilir bir telefon numarasına veya cihaza gönderecekleri bir doğrulama kodu ile hesaplarına tekrar erişebilirler.

  Google veya Apple ID hesabınıza giriş yaptıktan sonra yapmanız gerekenler:

  Telefonunuza bağlı banka kartlarını kaldırın

  Apple veya Google, Bul veya Cihazımı Bul uygulamaları ile akıllı telefonunuzu bloke ettiğinizde, cihazınıza tanımlı kartların cihazla olan bağlantılarını kaldırmayı önerebilir, böyle bir öneri yoksa, hesap ayarlarından ilgili banka kartlarının cihazınızla olan bağlantısını manuel kaldırın. Telefonla birlikte çalınmadıkları sürece kartları bloke etmenize gerek yoktur.

  Android cihazlar için:

  iPhone için:

  Akıllı telefonunuzun IMEI numarasını bloke edin

  Bazı ülkelerde, SIM kartın bloke edilmesinin yanında, çalınan bir telefonun kimlik numarasını da (IMEI) operatörün engelli cihaz listesine ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için operatöre, çalınan cihazınızın IMEI numarasını vermeniz gerekir. Telefonunuzun kutusu elinizdeyse, IMEI numarasını kutunun üzerinde bulabilirsiniz.

  Android, Cihazımı Bul özelliğini kullanarak telefonunuzun IMEI numarasını öğrenebilme imkanı sunar: Telefonunuzun görüntüsünün yanındaki daire içine alınmış “i” işaretine tıkladığınızda telefonunuzun IMEI numarası görülür.

  iPhone kullanıcıları ise, çalınan cihazda kullandıkları Apple Kimliği ile appleid.apple.com adresinde oturum açtıktan sonra Aygıtlar bölümüne giderek ve IMEI numarasını görmek istedikleri iPhone’u seçebilirler.

  Teorik olarak, bir IMEI numarası operatör tarafından engelli cihaz listesine eklediğinde, söz konusu akıllı telefon farklı bir SIM kartla bile olsa mobil ağa bağlanamaz. Bu özellik Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Türkiye, Letonya ve bazı Latin Amerika ülkelerinde işe yarar.

  Sıradaki adım ne?

  Kendinizi ve verilerinizi korumak için dikkat etmeniz gereken adımları uyguladıktan sonra şimdi sıra diğer olası sonuçların etkisini hafifletmekte.

  Polise başvurun

  Kullandığınız operatör ve telefon numarası gibi bilgilerle birlikte yaşadığınız hırsızlığı polise bildirin. Çok zayıf olsa da, hala akıllı telefonunuzu geri alma ihtimaliniz var. Bazen kayıp olan telefonların yıllar sonra bulunup sahiplerine teslim edildiği bile oluyor.

  Parolalarınızı değiştirin

  Uygulamalarınızda ve mobil tarayıcınızda kullandığınız olabildiğince çok sayıda parolayı değiştirmeye çalışın. Parolaları değiştirdikten sonra iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin.

  Verilerinizi geri yükleyin

  Çalınan cihazınızı aktif olarak kullandığınız süreçte yedeklemeyi etkinleştirdiyseniz, kısa mesajlara kadar tüm bilgilerinizi yeni akıllı telefonunuza geri yükleyebilirsiniz.

  İşte Android ve iPhone‘da bunun için takip etmeniz gereken gereken adımlar.

  Moralinizi bozmayın

  Elbette akıllı telefonunuzu kaybetmek büyük bir stres yaşamanıza neden olur ve verileriniz için bir tehdit anlamına gelir. Ancak yukarıda bahsettiğimiz adımları uygular, verilerinizi önceden yedeklerseniz olası bir durumda yaşayacağınız kaybı azaltabilirsiniz. Kaybolan ya da çalınan cihazınız yüzünden umutsuzluğa kapılmayın — En önemli önceliğiniz kişisel güvenliğinizdir.

  Yazı kaynağı : www.kaspersky.com.tr

  Telefonum nerede? Kayıp ya da çalıntı telefon bulma yöntemleri

  Telefonum nerede? Kayıp ya da çalıntı telefon bulma yöntemleri

  Ülkemizde ve tüm dünyada gelişen teknoloji sayesinde telefonunuzu bulmak, takip etmek ve çalınmasını önlemek ya da çalınsa dahi telefonu kilitleyerek izinsiz kullanılmasını önlemek için kullanabileceğiniz pek çok uygulama bulunuyor.

   Telefonum Nerede?

   IOS işletim sistemine sahip İphone ya da Android işletim sistemine sahip olan Samsung, Xiaomi, Oppo ve daha pek çok telefonu rahatlıkla bulabilirsiniz. Cihazınızı bulmak için "Telefonum nerede?" sorusunu sorduğunuz zaman bunun cevabını başka bir cihazdan ya da bilgisayarınızdan alabilirsiniz. Kaybolan ya da çalınan İphone cihazınızı bulabilmeniz için kullanabileceğiniz iki yöntem bulunuyor. Bunun için başka bir iphone ya da ipad cihazı ya da İCloud internet sitesi üzerinden kaybettiğiniz İphonu rahatlıkla bulabilirsiniz.

   Kayıp ya da Çalıntı Telefon Bulma Yöntemleri

   Başka bir iphone ya da ipad üzerinden telefon bulmak için izlenmesi gereken adımlar;

  Ana ekranda bulunan “iPhone’umu Bul” uygulamasını açın.

  İCloud ID bilgileriniz ile sisteme giriş yapın.

  Karşınıza çıkan cihazlardan size ait olanı seçin.

  İşlemler menüsünü açın.

  İşlemler menüsünde cihazınızı artarak yükselen bir ses ile çalmasını sağlayabilir, telefonunuzun harita üzerinden nerede olduğunu görebilir, cihazınızın içindeki tüm bilgilerin silinmesini sağlayabilir ya da telefon ekranında başka bir numaranın görünmesini sağlayabilirsiniz.

  İCloud Sitesi Üzerinden Telefonu Bulma

  İCloud sitesini açın.

   iCloud ID bilgileriniz ile sisteme giriş yapın.

  “iPhone Bul” seçeneğine tıklayın.

  Karşınıza çıkan “Tüm Cihazlar” menüsünü açın.

  Önünüze çıkan cihazlardan size ait olanı seçin.

  Buradan da cihazınızın artarak yükselen bir sesle çalmasını sağlayabilir, telefonunuzun harita üzerinden nerede olduğunu kolaylıkla bulabilir, cihazınızın içindeki tüm bilgileri silebilir ya da cihazınızın ekranında çıkacak başka bir numara belirleyebilirsiniz.

  Bu yöntemleri kullanabilmek için öncelikle bu gibi durumlarda kullanabilmek için kendi İphonu'nuzdan "İphonumu Bul" özelliğini ayarlar menüsü üzerinden aktif bir hale getirebilirsiniz. Aynı zamanda İphonunuzu bulabilmek için İCloud şifrenize ihtiyaç duyacağınız için güncel şifrenizi unutmamaya dikkat etmeniz gerekir. Bu yöntemleri kullanarak cihazınızı kolayca bulabilmek için İphonunuzun konum servislerinin açık olması gerekiyor. Eğer cihazınız kapalıysa ve konum servisleri görülemiyorsa cihaz açıldıktan sonra komutunuz yerine getirilir.

   Android Telefon Nasıl Bulunur?

   Android telefon kullanan kişiler, telefonum nerede? Sorusunun cevabını Samsung internet sitesi üzerinden alabilirsiniz. Cihaz şifrenizi unuttuğunuzda, kayıp ve çalıntı durumunda bu özelliği kullanabilirsiniz. Samsung Find My Mobile hizmetini kullanabilmek için ayarlar menüsünden Find My Mobile özelliğini aktif bir hale getirebilirsiniz. Aynı zamanda bu özelliği kullanabilmeniz için cihazınızın internete bağlı olması gerekiyor. Bu özellik sayesinde Samsung marka cihazınız kaybolduğunda ya da çalındığı zaman cihazınıza kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

   Android Telefonumu Bul Nasıl Kullanılır?

  Google cihazımı bul internet sitesini açın.

  Google hesap bilgileriniz ile siteye giriş yapın.

  Sol ekranda çıkan cihazlar arasından kendi cihazınızı seçin.

  Buradan cihazınızın harita üzerinden nerede olduğunu kolaylıkla bulabilir ve olası bir çalıntıya karşı cihazınızın içindeki tüm verileri silebilirsiniz. Aynı zamanda kilit ekranınızda yer alacak bir mesaj ya da telefon numarası girebilirsiniz.

  Android işletim sistemine sahip olan telefonunuzu hangi marka olduğu farketmeksizin bu adımları takip ederek kolaylıkla bulabilirsiniz. Telefonunuzu bulabilmeniz için Google hesabınızın açık olması gerekir. Google Cihazımı Bul uygulamasını kullanabilmeniz için de konum servislerinizin açık olması gerekir. Cihazınıza erişim sağlayabilmek için cihaz ID bilgilerinize de her zaman hakim olmanız gerekir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Kaybolan Android telefon nasıl bulunur?

  Kaybolan Android telefon nasıl bulunur?


  Nil Ticaret Merkezi – Giriş Katı
  Yeşilce Mah. Yunus Emre Cd. No:8
  34418 – Kâğıthane/İstanbul

  [email protected]

  Yazı kaynağı : shiftdelete.net

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap