Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  how to get my husband on my side oku

  1ziyaretçi

  how to get my husband on my side oku bilgi90'dan bulabilirsiniz

  How to Get My Husband on My Side

  How to Get My Husband on My Side

  How to Get My Husband on My Side

  How to Get My Husband on My Side

  Status : Ongoing

  Genres : Drama , Fantasy , Isekai , Magic , Manhwa , Psychological , Romance , Shoujo , Tragedy

  Chapters: 20

  Last update: 11 hours ago

  Yazı kaynağı : mangabuddy.com

  How to Get My Husband on My Side

  How to Get My Husband on My Side

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  indiana jones kutsal hazine avcıları

  1ziyaretçi

  indiana jones kutsal hazine avcıları bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kutsal Hazine Avcıları

  Kutsal Hazine Avcıları

  Kutsal Hazine Avcıları (ayrıca Indiana Jones ve Kutsal Hazine Avcıları olarak da bilinir) George Lucas'ın yapımcılığında Steven Spielberg tarafından yönetilen 1981 yapımı macera ve aksiyon filmidir. Başrolde Harrison Ford yer almıştır. Indiana Jones serisi'nin ilk filmidir. Hikâyede, arkeolog Indiana Jones'un Nazilerin ordularını sonsuz bir güce kavuşturabilmek için aradıkları sandığın peşine düşmesi anlatılır. Karen Allen, Indiana Jones'un eski sevgilisi Marion Ravenwood rolüyle, Paul Freeman, Indiana'nın düşmanı Fransız arkeolog René Belloq rolüyle, John Rhys-Davies, Indiana'nın yardımcısı Sallah rolüyle ve Denholm Elliott, Indiana'nın meslektaşı Marcus Brody rolüyle filmin yardımcı rollerine yer almışlardır.

  Lucas'ın arzusu 1930'lar ve 1940'lardaki serilerden ilham alan bir film yapmaktı. Prodüksiyon İngiltere'deki Elstree Stüdyoları'nda(en:Elstree Studios) yapılırken, çekimler 1980 yılının Haziran ve Eylül aları arasında La Rochelle, Tunus, Hawaii ve Kaliforniya'da gerçekleştirildi.

  12 Haziran 1981 tarihinde gösterime giren Kutsal Hazine Avcıları yılın en yüksek hasılat yapan filmi oldu. En İyi Film dalında Akademi Ödülü adayı olurken Sanat Yönetimi, Film Kurgusu, Ses, Görsel Efekt ve Ses Efekti Kurgusu kategorilerini kazandı. Filmin finansal ve eleştirel başarısının ardından Kamçılı Adam, Son Macera ve Kristal Kafatası adlı üç devam filmi daha çekildi. Ayrıca 1992 ve 1996 yılları arasında gösterilen The Young Indiana Jones Chronicles adlı televizyon dizisi de gösterildi.

  "Kutsal Hazine Avcıları", 1999 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.[1]

  Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ünlü arkeolog Dr. Indiana Jones, Amerikan Hükümeti tarafından Ark of the Covenant'ı bulması için tutulur. Bu Ark'ın ünlü 10 Emir'i barındırdığı ve kutsal güçleri olduğuna inanılmaktadır. Hitler'in ajanları da bu güçlü Ark'ın peşindedirler.

  Indiana Jones, eski aşkı Marion'la birlikte Nepal'dan Kahire'ye kadar onlarca tuzak ve tehlikeyle dolu maceraya atılır...

  Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

  Diğer oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

  Geliştirme[değiştir | kaynağı değiştir]

  George Lucas, 1973 senesinde The Adventures of Indiana Smith'i yazdı. Indiana adı Lucas'ın köpeğinden geliyordu. Lucas'ın niyeti 1930'lardaki serileri anımsatan, eğlence odaklı bir film yaratmaktı. Yıldız Savaşları'nın gösterime girdiği günlerde arkadaşı ve meslektaşı Steven Spielberg ile Hawaii'ye tatile giden Lucas, ona projesinden bahsetti. James Bond türü bir film yapmak isteyen Spielberg'e fikirler vermeye başladı. Sonradan Indiana Jones adını alan karakter, fiziki yönden çok güçlü bir arkeologdu. Spielberg fikri çok beğendi. Lucas ile tek bir film için değil, üç film için anlaştı. Bir senaryo yazması için Lawrence Kasdan ile anlaştı ve ardından Frank Marshall da yapımcı olarak projeye katıldı. Senaryo, Lucas'ın Philip Kaufman ile beraber yazdığı metne dayanıyordu. Kasdan, Lucas ve Spielberg birkaç kere üç günlük münazaralar yaptı. Üçü de filmdeki diyalogların en sevdikleri filmlerdeki gibi olmasını istiyordu. Kasdan senaryoyu yazarken Spielberg de Kaliforniya'da 1941 filmini çekiyordu. Spielberg, bir ofisi olmayan Kasdan'a senaryoyu kendi ofisinde yazmasını teklif etti. Kasdan senaryoyu daktilo kullanmadan eliyle yazıyordu. Kasdan ilk taslağı altı ayda yazdı. Lucas ve Spielberg, metni çok beğendiler ama bundan 40 sayfayı çıkarmasını rica etti. Duruma çok şaşıran Kasdan ikinci taslağı yazdı. Çekimlere başlanmadan önce bazı şeyler senaryoya geri konuldu. Kasdan toplamda yedi taslak yazdı. Başlangıçta Indiana Jones bir profesör, mezar hırsızı ve çapkındı. Ancak daha sonra çapkınlığı biraz azaltıldı. Kasdan bu konuda "Orijinalinde Marcus, Indy'i görmeye geldiğinde o bir partiden yeni gelmişti ve yanındaki kız da sıvışmaya çalışıyordu. Bu sahne çekildi ama sonradan çıkarıldı. Indy'nin çift kişiliği olması yeterliydi sanıyorum" dedi.

  Lucas, Spielberg ve Kasdan, izleyicinin onunla beraber örümcekler ve bubi tuzaklarının içine girmesini istiyordu. Lucas "Onun o mağaralara neden girdiği hiç önemli değil. Sadece giriyordu. Her şeye özgüven ile yaklaşılmasını istedik, amacımız seyircinin de Indiana ile beraber bir yandan rahat hissetmesi, diğer yandan da bazen sendelemesiydi" dedi. Spielberg ve Lucas, Indiana Jones'u süper kahraman geleneğine uygun yaratırken, aynı zamanda kimliğini oluşturan ve onu ayrıksı kılan zaaflar verdi. İkisi de Indiana Jones'un James Bond'un daha pejmürde versiyonu olmasını istiyordu.

  Konsept sanatçılığı için Steranko ile anlaşıldı. Lucas, Kasdan'ın senaryosundan birkaç ana sahneyi çizmesi için Steranko'ya verdi. Lucas'ın bunu yapmasının sebebi; projeyi stüdyoya satabilmek ve filmin karakterlerinin ve dekorunun görüntüsünü belirlemekti. Steranko ve Spielberg, filmin görselliğinden sohbet etti. Spielberg ona filmin biraz "kara film" tadında olmasını istedğini açıkladı. Lucas çizilmesini istediği sahneleri anlatırken çok mimik bir detaydan bahsetti. Lucas, Indiana Jones'a The Treasure of the Sierra Madre filmindeki Humphrey Bogart'ın karakteri Fred C. Dobbs'tan esinlenerek fötr bir şapka, deri bir ceket ve Zorro Fightting Legion filmindeki kahramana benzer şekilde kamçı verdi. İşe Indiana Jones'un çöldeki çiziminden başlayan Steranko, Jones'a bir Sam Browne kemeri verdi.

  Lucas, yapım işleri ile uğraşmak için yönetmenliği Spielberg'e bıraktı. Lucas daha sonra verdiği bir röportajda "O zamanlar gerçekten Kutsal Hazine Avcıları gibi bir şey yoktu, hepimizde filmin çok başarılı olacağına dair bir güven bulunuyordu. İlk kez hit olacağını bildiğim bir film yapıyordum" dedi. Lucas, çekimler boyunca Spielberg'e pek çok konuda yardımcı oldu. Bu sayede Spielberg seyircinin sevebileceği bir filmi finansal açıdan makul biçimde bitirmeye odaklandı. Diğer yürütücü yapımcı ise Kathleen Kennedy'ydi. Kennedy, David Tomplin ile reklam bölümünde çalıştı. Ayrıca storyboardları düzenliyordu. Kutsal Hazine Avcıları, Spielberg'in storyboard ile en fazla çalıştığı filmlerden biri oldu.

  Diğer medyada[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ev sineması[değiştir | kaynağı değiştir]

  Filmin 1999 yılında VHS kasedi satışa çıkarıldı.2003 senesinde DVD olarak çıkarılan filmin yeni bir DVD paketi 13 Mayıs 2008 tarihinde satışa çıktı. Blu-ray olarak 17 Aralık 2013'te piyasaya sürüldü.

  TV dizisi[değiştir | kaynağı değiştir]

  Indiana Jones Son Macera'ın ardından George Lucas'ın yapımcısı olduğu The New Adventures of Young Indiana Jones TV dizisi gösterilmeye başlandı.

  Lego seti[değiştir | kaynağı değiştir]

  Filmin Lego oyuncak seti çıkarılınca LucasArts şirketi Lego Indiana Jones: The Original Adventures adlı video oyununu piyasaya sürdü.

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Indiana Jones Kutsal Hazine Avcıları

  Indiana Jones Kutsal Hazine Avcıları

  Tarayıcınız bu videoyu desteklemiyor.

  Yazı kaynağı : www.intersinema.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  uygunsuz sonuç filtresi nasıl açılır

  1ziyaretçi

  uygunsuz sonuç filtresi nasıl açılır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Google'da uygunsuz içerikleri engellemek için Google Güvenli Arama nasıl kullanılır?

  Masaüstü bilgisayarınızda, Android, iPhone ve iPad cihazlarınızda Google Güvenli Arama ayarını kullanarak Google'da pornografik içerik gibi müstehcen arama sonuçlarını filtreleyebilirsiniz.

  Google Güvenli Aramayı'yı çocuklarınızı uygunsuz arama sonuçlarından korumaya yardımcı olacak bir ebeveyn denetimi olarak kullanabilirsiniz.

  Google Güvenli Arama, %100 doğrulukta olmasa da müstehcen içerikten sakınmanıza yardımcı olur.

  Google Güvenli Arama Ayarı için tıklayın.

  Yazı kaynağı : www.internetyardim.org.tr

  Google "Güvenli Arama" nasıl kapatılır? - Megabayt

  Google

  Her ilgi alanı için bir web sitesi vardır. Ancak bu, özellikle cihazı çocuklarınızla paylaştığınız zamanlarda içeriklerin sürekli güvenli bir şekilde bulunabileceği anlamına gelmez. Arama sonuçlarına sınırsız erişime sahip olmalarını istemediğiniz sürece, bir filtreye ihtiyacınız olacaktır. Google’ın Güvenli Arama sistemiyle Google, uygunsuz içeriği varsayılan olarak engeller. Güvenli Arama, çocukların girdiği sitelerin güvenli olmadığını düşündüğü içerikleri filtreler. Mükemmel değildir, ancak çocuklara ve gençlere İnternet’te arama yapmanın daha güvenli bir yolunu sağlayabilir. Güvenli Arama’yı nasıl kapatacağınızı öğrenmek istiyorsanız, cihazınızdaki Google arama ayarları menüsünden devre dışı bırakmanız gerekir. Peki nasıl yapılacak? Adımları izleyelim…

  PC veya Mac’te devre dışı bırakmak

  PC veya Mac’teki web tarayıcınızda Google aramayı kullanıyorsanız, Güvenli Arama filtresini devre dışı bırakmak kolay bir işlemdir.

  Bu adımlar, Google arama sorguları yapmak için bir web tarayıcısı kullandığınızı varsayarak herhangi bir masaüstü platformunda işe yarayacaktır. Buna Windows, Linux ve Mac cihazları dahildir.

  1. Tarayıcınızda Google Güvenli Arama’yı kapatmak için, tarayıcınızı Google web sitesine açın ve ardından herhangi bir sorguyu kullanarak bir arama yapın. Arama sonuçları göründüğünde, arama çubuğunun altındaki Ayarlar seçeneğini seçin.

  2. Açılır menüden arama ayarları seçeneğini seçin.

  3. Gelen Arama ayarları menüsünden işaretini emin olun Güvenli Arama aç onay kutusunu. Bu, Güvenli Arama filtrelemesini devre dışı bırakacaktır.

  4. Güvenli Arama seçeneğinin işaretini kaldırdıktan sonra aşağı kaydırın ve ayarlarınızı kaydetmek için Kaydet’i seçin .

  Güvenli Arama filtrelemesi hemen devre dışı kalır, ancak kontrol etmek için muhtemelen açık sonuçlar üretecek bir arama sorgusu yapın. Sonuçlar eksikse, Güvenli Arama hala etkindir.

  Ancak, Güvenli Arama’nın kusursuz olmadığını ve zaman zaman sonuçlarda net sonuçların görünmeye devam edebileceğini aklınızda bulundurmalısınız. Güvenli Arama’nın kapalı olduğundan tamamen emin olmak için, herhangi bir sorgu yaparak ve arama sonuçlarının sağ üst köşesine bakarak kontrol edebilirsiniz.

  Google, etiketinde Güvenli Arama bulunan sonuç sayfalarını filtreledi.

  Mobil tarayıcılarda “Google Güvenli Arama”yı kapatın

  Mobil cihazlardaki Google arama deneyimi, arama arayüzü ve mobil ekranlar için uyarlanmış sonuçlar ile PC veya Mac kullanıcılarından biraz farklıdır. Mobil arama sonuçları için Güvenli Arama’yı kapatabilirsiniz, ancak bunu devre dışı bırakmak için kullandığınız yöntem, aramaları nasıl yaptığınıza bağlıdır.

  Google aramayı kullanıyorsanız, bu adımları izlemeniz gerekir. Bu, Android, iPhone ve iPad cihazı kullanıcıları için çalışacaktır. Ancak Google Arama uygulaması kullanıcıları için, bunun yerine Güvenli Arama’yı devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyiniz.

  1. Başlamak için cihazınızdaki mobil tarayıcıyı açın ve Google web sitesine gidin. Herhangi bir arama sorgusu yapmak ve bir arama sonuçları sayfası yüklemek için arama motorunu kullanın. Yüklendikten sonra, sol üstteki menü simgesini seçin.

  2. Menüden Ayarlar seçeneğini seçin.

  3. Google Güvenli Arama filtresini kapatmak için Arama Ayarları menüsünde, sonuçları göster düğmesini seçin. Bu, yalnızca web tarayıcınızda filtrelemeyi devre dışı bırakabilir. Google Arama uygulamasında filtrelemeyi başarıyla devre dışı bırakıp bırakmadığınızı kontrol etmek için aşağıdaki bölümlerde bulunan adımları izlemeniz gerekir. Güvenli Arama’yı yeniden etkinleştirmeye karar verirseniz, bunun yerine sonuçları gizle seçeneğini seçin.

  4. Google Güvenli Arama’yı devre dışı bıraktıktan sonra, aşağı kaydırın ve ayarlarınızı kaydetmek için Kaydet düğmesini seçin.

  Google araması yaparak mobil cihazda Güvenli Arama’yı başarıyla kapattığınızı bir kez daha kontrol edebilirsiniz. Bu sonuçlar görünürse, Güvenli Arama kapalıdır ve arama sonuçları sansürsüz bırakılmıştır.

  Android’de Google Güvenli Arama’yı kapatma

  Android cihazınızda Google uygulamasını kullanmayı tercih ederseniz, Güvenli Arama’yı doğrudan devre dışı bırakabilirsiniz. Bu, tarayıcılarında Google’da oturum açmamış ve bunun yerine mobil uygulamada filtrelemeyi devre dışı bırakmak isteyen kullanıcılar için de işe yarar.

  1. Android kullanıcıları, Android cihazlarında Google uygulamasını açarak başlayabilir. Başlamak için sol alttaki Diğer düğmesini seçin.

  2. Google uygulaması menüsünde Ayarlar seçeneğini seçin.

  3. Ayarlar menüsünden seçin Genel seçeneğine tıklayın.

  4. Güvenli Arama’yı devre dışı bırakmak için, Güvenli Arama kaydırıcısına dokunun. Güvenli Arama’yı kapattığınızda kaydırıcı gri renkte olucaktır.

  Google uygulaması ayarları menüsünde değiştirdiğiniz ayarlar otomatik olarak kaydedilir. Güvenli Arama’nın kapalı olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız, geri dokunun ve açık sonuçlar üretme olasılığı yüksek bir sorgu yapmak için ana Google arama çubuğunu kullanın.

  Sonuçlar açık ve sansürsüzse, Google Güvenli Arama kapalıdır ve sınırsız aramalar yapmanıza izin verir.

  İPhone ve iPad’de Google Güvenli Arama’yı Kapatma

  Android cihaz sahipleri, Google uygulamasında Güvenli Arama’yı devre dışı bırakmak için yukarıdaki adımları kullanabilir, ancak iPhone ve iPad kullanıcıları için adımlar biraz farklıdır.

  1. Başlamak için iPhone veya iPad’inizde Google uygulamasını açın. Ayarlar menüsüne erişmek için sol üst köşedeki profil simgenize dokunun.

  2. Açılır menüden Ayarlar seçeneğini seçin.

  3. Ayarlar menüsünden seçin Genel seçeneğine girin.

  4. Genel menüsünden seçmek Arama ayarları seçeneğine girin.

  5. Google arama ayarları açılır menüde görünecektir. Güvenli Arama filtresini devre dışı bırakmak için sonuçları göster seçeneğine veya etkinleştirmek için sonuçları gizle seçeneğine dokunun. Yeni ayarlarınızı onaylamak için Kaydet’e dokunun.

  Değiştirildikten sonra Google arama uygulamasına dönün ve açık bir sorgu yapmak için arama çubuğunu kullanın.

  Çevrimiçi Güvende Kalmak

  Çevrimiçi güvenliğinizi iyileştirmek istiyorsanız , Google Güvenli Arama’yı açık bırakmanız muhtemelen daha iyi olacaktır. Güvenli Arama’yı kapatmaya karar verirseniz, çevrimiçi etkinliği izlemek için uygulamalar ve mobil cihazlarınızı kilitlemek için özellikler kullanarak, çocuğunuzun arama yapanları güvende tutmak için başka önlemler aldığınızdan emin olmanız gerekir. Bununla birlikte, çevrimiçi aramalar her zaman çocuklar için interneti kullanmanın en iyi yolu değildir. Endişeleniyorsanız, çevrimiçi izlemeyi sınırlandırmak ve açık sonuçları azaltmak için gizlilik odaklı bir arama motoruna geçebilirsiniz .

  Yazı kaynağı : www.megabayt.com

  Google Güvenli Arama Nasıl Kapatılır - wikiHow

  Google Güvenli Arama Nedir ve Nasıl Kullanılır?

  Google Güvenli Arama Nedir ve Nasıl Kullanılır?

  Google, farklı şeylerin cevaplarını aramaya çalışırken çoğumuz tarafından kullanılan en popüler arama motorudur. Peki Google Güvenli Arama Nedir ve Nasıl Kullanılır?

  Sonuçların çoğu geniş çapta bölünmüştür ve ayrıca bazı açık içerikler de göstermektedir. Bu, bazı kullanıcıları, özellikle başkalarıyla çevrili olduklarında rahatsız edici hale getirebilir. Bu sorunu gidermek için Google Güvenli Arama filtresi adı verilen bir çözüm buldu. Bu, görüntülemek istemediğiniz içeriği hariç tutarak arama sonuçlarını sizin için iyileştirmek için bir seçenektir.

  Google Güvenli Arama Nedir ve Nasıl Kullanılır?

  Google Güvenli Arama, Google Arama sonuçlarınızdaki uygunsuz veya açık resimleri engellemenize yardımcı olabilir. Güvenli Arama filtresi %100 kesin değildir, ancak en şiddetli ve yetişkin içerikten kaçınmanıza yardımcı olur.

  Güvenli Arama, daha az bilinen bir özelliktir, ancak özellikle açık içerikten veya istenmeyen arama sonuçlarından kaçınmak isteyen insanlar için büyük önem taşımaktadır.

  Bu yayında, Güvenli Arama filtresinin nasıl etkinleştirileceğini tartışacağız. Bu özelliği kullanmak için Google’da bir hesaba sahip olmanın önemli olduğunu lütfen unutmayın.

  Google Güvenli Arama’yı Masaüstünde Nasıl Açabilirim?

  Google arama sonuçları tüm izleyiciler için her zaman güvenli değildir. Hepsi için daha kolay hale getirmek için Güvenli Arama filtresini kullanmanın yolunu anlamak daha iyidir.

  Temiz bir arama sonucuna geçebilmek için güvenli arama ayarlarına bakmanız gerekir. Öncelikle PC’nizle başlayalım, özelliğin aşağıda verilen adımları izlemesini sağlamak için.

  1. Adım: Bir web tarayıcısı başlatın ve Google hesabınıza giriş yapın. Şimdi Google ana sayfasında profilinize gidin, üzerine tıklayın. Bu bir Google hesabı seçeneği açacak, onu seç.

  Adım 2: Şimdi sizi Veri ve kişiselleştirmeye gitmeniz gereken bir ayar sekmesine götürecektir.

  Adım 3: Bu bölümdeki seçeneklerle , web için Genel tercihleri görmek için aşağı kaydırmanız gerekir.

  Arama Ayarlarına tıklayın.

  Adım 4: Burada Güvenli Arama filtresini göreceksiniz . Bu seçenek varsayılan olarak kapalıdır ve Güvenli Arama’yı aç seçeneğinin önündeki kutuyu işaretlemeniz gerekir.

  Adım 5: Güvenli arama seçeneğine devam etmek istiyorsanız, daha güvenli arama ayarlarına bakın.

  Google hesabınızdaki ayarları düzeltmek için Güvenli Arama’yı Kilitle’yi tıklayın.

  Android’de Google Güvenli Arama’yı Nasıl Açarım?

  Android cihazınıza güvenli arama filtresini uygulayabilmek için, web tarayıcısı ayarlarına gitmesi de gerekir. Bunu hem Android hem de iOS için kullanılabilen Google uygulamasında da etkinleştirebilirsiniz.

  1. Chrome (mobil tarayıcı)

  Aynı, Google mobil tarayıcısında Güvenli arama ayarlarına gitmek için de gereklidir. Güvenli arama filtresini açmak için aşağıdaki talimatları izleyin.

  1. Adım: Android cihazınızda Chrome’u başlatın ve Google hesabınızda oturum açın.

  Şimdi Hesabı Yönet seçeneğine dönün.

  Adım 2: Hesap ayarlarında değişiklik yapabileceğiniz sayfaya yönlendirilir.

  Adım 3: Web için Genel tercihlere gitmek için aşağı kaydırın.

  Güvenli arama ayarları için Arama Ayarları’na gidin.

  Adım 4: Burada ilk seçeneğin Güvenli arama filtresi olduğunu görebilirsiniz . Ancak, en alakalı sonuçları göster seçeneği olarak varsayılan açık olarak göreceksiniz.

  Chrome için açık olarak kabul edilen herhangi bir şeyi kısıtlamak için Açık içeriği filtrele’yi seçin . Bu da Güvenli arama motoru optimizasyonunun kullanılmasını sağlar.

  2. Google Uygulaması

  Cihazınızdaki Google uygulaması için güvenli arama filtresini nasıl açacağınızı mı merak ediyorsunuz? Önerilen içeriklerin yanı sıra, arama sonuçlarındaki açık içeriği kısıtlamak da mümkündür.

  1. Adım: Google App’ı başlatın.

  Adım 2: Ayarları aramak için alt paneldeki Ayarlar’a gidin.

  Adım 3: Ayarlar bölümünde, Genel’e gidin.

  Adım 4: Güvenli Arama’yı Bulun

  Adım 5: Google uygulamasında görüntülenen içerik için güvenli arama filtresini açmak için Güvenli Arama’nın yanındaki düğmeyi açmanız gerekir.

  Bu, güvenli arama açıldığında arama sonuçları için uygunsuz görünen videoları, resimleri ve siteleri engeller

  Google Güvenli Arama’yı Nasıl Kapatırım?

  Masaüstü veya Android telefonunuzdaki güvenli arama özelliğini kapatmak için hesabınıza giriş yapmanız gerekir. Tüm yapmanız gereken güvenli arama ayarlarına ulaşmak için aynı adımları izlemektir.

  Web tarayıcınızdan Güvenli arama ayarlarına ulaşın, Veri ve kişiselleştirme> Web için Genel Tercihler> Arama Ayarları> Güvenli Arama Filtreleri bölümüne gidin.

  Web tarayıcıları için güvenli aramayı aç seçeneğinin işaretini kaldırın. Benzer şekilde, mobil tarayıcılar için Açık içeriği filtrele ve en alakalı sonuçları göster seçeneğinden başka bir seçenek seçin.

  Sonuç:

  Google Güvenli arama, insanlar tarafından bilinmeyen yararlı bir özelliktir . Bu güvenli arama filtresi sayesinde, Google arama sonuçlarınız da ki istenmeyen resimlerden, videolardan veya içeriklerden kurtulacaksınız. Makalede, web tarayıcınızda ve mobil tarayıcınızda etkinleştirme işleminin yanı sıra güvenli arama filtresini bulmanıza da yardımcı olduk. Ayrıca, kısıtlı içeriği engelleme özelliğini etkinleştirmek için Google uygulamasını kullanabilirsiniz.

  Lütfen görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin. Ayrıca, teknoloji dünyasının düzenli güncellemelerini almaya devam etmek için bültenimize abone olun.

  Yazı kaynağı : interbilgi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  mecidiyeköy mahmutbey metro durakları

  1ziyaretçi

  mecidiyeköy mahmutbey metro durakları bilgi90'dan bulabilirsiniz

  M7 Mecidiyeköy Mahmutbey metro durakları: Mahmutbey Mecidiyeköy metrosu nerelerden geçiyor? İşte M7 metro güzergahı

  Mecidiyeköy Mahmutbey metro durakları nereden geçiyor? M7 metro hattı durak güzergahı bilgileri

  Mecidiyeköy Mahmutbey metrosu durakları neler?

  Mecidiyeköy Mahmutbey metrosu durakları neler?

  Mecidiyeköy Mahmutbey metrosu durakları neler?

  Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı 28 Ekim'de açıldı. İlk sefer saat 12.00 itibarıyla İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun canlı bağlantıda verdiği talimat ile başladı. İmamoğlu, M7 hattının ilk 10 gün ücretsiz hizmet vereceğini de hatırlattı. Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattında toplam 15 istasyon bulunuyor.

  Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı Avrupa Yakası'nın en yoğun nüfusa sahip 8 ilçesi Bağcılar, Esenler, Eyüpsultan, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Şişli, Beşiktaş, Beyoğlu’nu birbirine bağlayacak.

  MECİDİYEKÖY MAHMUTBEY METRO DURAKLARI

  28 Ekim günü hattın; Mahmutbey, Göztepe Mahallesi, Yüzyıl-Oruç Reis, Tekstilkent -Giyimkent, Karadeniz Mahallesi, Yeni Mahalle, Kâzım Karabekir, Yeşilpınar, Veysel Karani- Akşemsettin, Çırçır Mahallesi, Alibeyköy, Nurtepe, Kağıthane, Çağlayan, Mecidiyeköy durakları yolcularla buluşacak. İkinci etapta da Fulya, Yıldız, Beşiktaş, Kabataş durakları devreye girdi.

  ENTEGRASYON NOKTALARI

  Yeni hattın entegre olacağı diğer metro hatları şöyle:

  * Kabataş-Taksim Füniküleri ile Kabataş İstasyonu'nda
  * Yenikapı-Hacıosman Metrosu ile Mecidiyeköy İstasyonu'nda
  * Bakırköy İDO-Kirazlı Kayaşehir Metrosu ile Mahmutbey İstasyonu'nda
  * Gayrettepe-3. Havalimanı Metrosu ile Kağıthane İstasyonu'nda
  * Eminönü-Kabataş Tramvayı ile Kabataş İstasyonu'nda
  * Topkapı-Sultançiftliği Tramvayı ile Karadeniz Mahallesi İstasyonu'nda
  * Eminönü-Alibeyköy Tramvayı ile Alibeyköy İstasyonu'nda
  * Metrobüs ile Mecidiyeköy İstasyonu'nda
  * Deniz yolu ulaşımı ile Kabataş ve Beşiktaş istasyonlarında

  YENİ METRO HATTI İLE YOLCULUK SÜRELERİ KISALACAK

  İstanbul'un yeni metro hattı yolculuk sürelerini kısaltacak. Bu hattın tamamı devreye alındığında Beşiktaş-Mecidiyeköy arası 6 dakikaya inecek.

  Diğer yolculuk süreleri de şöyle kısalacak:

  * Mecidiyeköy-Alibeyköy 8 dakika,
  * Çağlayan- Gaziosmanpaşa 13 dakika,
  * Beşiktaş-Sarıyer-Hacıosman 26 dakika,
  * Mahmutbey-Mecidiyeköy 26 dakika,
  * Beşiktaş-Mahmutbey 32 dakika,
  * Mahmutbey-Yenikapı 40 dakika,
  * Mahmutbey-Sarıyer- Hacıosman 45 dakika,
  * Mahmutbey-Üsküdar 45 dakika,
  * Mahmutbey-Kadıköy 52 dakika,
  * Mahmutbey-Sabiha Gökçen Havalimanı 96 dakika.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı

  M7 Güzergahı: Saatleri & Durakları ve Haritası - Mahmutbey‎→Çağlayan

  M7 Güzergahı: Saatleri & Durakları ve Haritası - Mahmutbey‎→Çağlayan

  M7 (Metro İstanbul)

  M7 metro hattının ilk durağı Mahmutbey olup son durağı Çağlayan durağıdır. M7 (Mahmutbey‎→Çağlayan), her gün çalışıyor.

  Ek bilgi: M7 hattında 14 durak bulunuyor ve bu güzergah için toplam seyahat süresi yaklaşık 29 dakika.

  Yolda mısınız? 930 milyondan fazla kullanıcının neden en iyi toplu taşıma uygulaması olarak Moovit'e güvendiğini keşfedin. Moovit Metro İstanbul hatlarını, gerçek zamanlı metro saatlerini, canlı yol tariflerini, İstanbul konumundaki hat haritalarını sizinle paylaşır ve en yakın M7 metro duraklarını bulmanıza yardımcı olur. İnternetiniz yok mu? M7 metro hatlarının çevrimdışı PDF haritasını ve metro saatlerini de indirebilir ve internetsiz kullanabilirsiniz.

  Yakındaki M7 durakları

  Yazı kaynağı : moovitapp.com

  Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı ile ilgili yeni açıklama

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  instagram profil resmi guncellenemedi

  1ziyaretçi

  instagram profil resmi guncellenemedi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Instagram profil resmi değişmiyor nasıl değiştirilir

  Instagram profil resmi değişmiyor 2020

  Sistem ve Ağ Uzmanlığı

  Sistem ve Ağ Uzmanlığı

  Merhabalar, bu konumuzda instagram profil fotoğrafımı değiştiremiyorum sorunu ve bu problemle ilgili olarak sorulara cevap vermeye çalışacağız.

  Kullanıcılarımız da tarafından bize gönderilen sorulardan biride birkaç haftadır profil resmimi değiştiremiyorum devamlı hata alıyorum. Bu hatanın düzeltilmesi, sorun çözümü için sizden destek istiyorum.

  Dünyaca ünlü sosyal ağlardan biri olan instagram da bazen sorunlar olmadık yerden çıkabilmektedir. Bunların başında instagram giriş sorunları, instagram hesap erişim hataları oluşabilmektedir. Bazen de kullanıcıların yukarıda da olduğu gibi hatalar alabilmektedir.

  İNSTAGRAM PROFİL FOTOĞRAF DEĞİŞTİREMİYORUM

  İnstagram da bazı nedenlerden dolayı fotoğraf değiştirmek mümkün olmayabilir, bunları sıralayacak olursak;
  internet ağınızın olmadığından farklı ağlardan bağlanarak sorunun çözümünü deneyebilirsiniz. İnstagram sunucuların yoğun olmasından kaynaklı olarak sunucuların geç cevap vermesi nedeniyle kaynaklı olabilir.

  İnstagram da sık sık profil fotoğrafı değiştiriyorsanız belirli bir kısıtlama olabilmektedir. Bunun için sürekli olarak fotoğraf değiştirmeyiniz.

  Şikâyetler den kaynaklı olarak hesabınızda kısıtlamalar söz konusu olabilir. Telefonun güncel tarih ve saat ayarlarını kontrol ediniz.

  Profil fotoğraf değiştirmek için başka bir cihazdan deneyiniz. Telefonunuzda üçünü parti yazılımlar kullanıyorsanız mesela beğeni kasma, takipçi kasma, otomatik yorum vb. uygulamalar kullanmanız nedeniyle hesabınızda sorunlar yaşatabilir ve hesabınız kısıtlanır.

  Pc üzerinden instagram hesabınıza girerek profil resmini değiştirmeyi deneyiniz. Yukarıda adımları deneyerek instagram profil resmim değişmiyor hatası çözümü sağlamış olacaksınız.

  TAVSİYE VİDEO;

  Son olarak instagram profil fotoğraf ebatları ölçüleri uygun görseller yüklemek suretiyle fotoğrafınız değiştirmeyi deneyiniz.

  İNSTAGRAM PROFİL FOTOĞRAF BOYUTU KAÇ OLMALIDIR

  Yukarıda adımlarla instagram profil fotoğraf değiştiremiyorum problemi çözümünü sağlayabileceğiz. Eğer sorun hala devam ediyorsa instagram sorun bildir kısmı üzerinden yaşadığınız hataları instagram tarafına bildirebilirsiniz.

  Bu konumuzda instagram profil resmi değişmiyor değiştiremiyorum konusunda bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla alakalı sorular için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesini kullanarak bizimle paylaşabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : ademocut.com

  İnstagram profil değişmiyor, yardım?

  Instagramda profil resmi değişmiyor nasıl değiştirilir

  Instagramda profil resmi değişmiyor nasıl değiştirilir

  Instagram profil resmi değişmiyor nasıl değiştirilir çoğunlukla eklenmiyor sorunu yaşayanların hesaplarında bir kısıtlama ile karşılaştığını düşünüyoruz.

  Instagram profil resmimi değiştiremiyorum nasıl değiştirebilirim şeklinde gelen yardım mesajlarının çoğu belli zamanlarda ortaya çıkıyor. Çoğunluk sistemde yaşanan olumsuzluklardan etkilendiği zamanlarda sıkıntı yaşıyor. Çok az bir hesabın geçici veya kalıcı problemlerle karşılaştığını söyleyelim. Bunlarında ne gibi işlemlerden sonra çözüme ulaşabileceğini aşağıya yazarak anlatacağız.

  Instagram hesabına resim ekleme nasıl yapılır gibi yazanlar olabiliyor. Bunu yazanlar ya problemle karşılaştığından ya da kullanmayı bilmediğinden soruyor diyebiliriz. Eskiden sık gelen sorulardan biriydi ve eski zamanlarda sık çıkan uygulama hataları görüldüğünden daha aktif yer alıyordu. Bu yazıda arada bir genelde veya bazılarında görülen bir sorunu ele alacağız. 

  Samsung kullanıcıların aldığı uyarıyla bir Huawei kullanıcısının aldığı mesaj farklı olabiliyor. Bu belki arayüz yazılımından alakalı olabilir ve iPhone içinde farklı durumlar ortaya çıkacağını söyleyelim. 

  Bazen belirttiğimiz maddeleri denemeden yardım isteyenler oluyor. Tabi ek olarak bilgisayarda da denedim, uygulama da da ve kaldırıp tekrar yükledim profil resmim sabit olarak hesabı ilk açtığımda verilen düz avatar resmi olarak kalıyor yazanlarda var.

  Aşağıdakileri deneyin ve sonrasında mevcutta olan sürümün kaldırıp eski olan bir versiyonun tercih edilmesi büyük ihtimal bir çözüm sağlayacaktır. Bir kaç önceki sürümle bir ihtimal çözülecektir. Birde Parallel Space üzerinden işlem yapabilirsiniz. Bir önemli önerimizde PRO hesaba geçiş yapılması.

  Instagram neden profil resmi değişmez?

  Eğer bir engelleme aldıysanız yani instagram profil fotoğrafı değiştirme kısıtlaması getirmiş olabilir. Bu bazen paylaşma cezası, bazen beğeni cezası ve bazende mesaj atma cezasıyla sonuçlanabiliyor.

  Instagram profil bilgileri değişmiyor mu?

  Uzun süren profil hatalarında çözüme ulaşmak için izlenilebilecek ek yöntemleri sizlerle paylaştık. Bunlara göre nasıl bir yol izlemeniz gerekiyor incelemenizi öneriyoruz. Bazen genelde, kısmi kullanıcıda veya az bir bölgede görülebiliyor.

  Yukarıdakilerin tamamı harfiyen uygulandı ise;

  Instagram’ a sorunun bildirilmesi için şunları yapınız:

  Instagram profil fotoğrafı değiştirme işleminde hata alanlar, aldıkları hatanın kodunu veya mesajını bizle tam olarak paylaşsın. Ekleyebilirseniz hata ekran görüntüsünü ekleyin. 

  Pro hesaba geçiş ile geçici çözüm

  İstediğiniz zaman tekrardan geçişi yapabilirsiniz ve bu hizmer ücretsiz olduğunu belirtelim.

  instagram profil resmi değişmiyorinstagram profil resmi neden değişmiyor

  Tüm öneriler denendi ve işe yaramadı ise yardımcı bir uygulamayla hesabınıza girip değişiklikleri yapmaya çalışın. Öneri olarak “Cleaner for instagram” denenebilir. Nasıl kullanıldığını anlatan farklı bir konumuz instagram karşılıklı engel kaldırma incelenebilir.

  Instagram profil fotoğrafı kuralı değişmediyse 110px 110px olması gerekiyor. Resmi resim düzenleyiciden açıp belirtilen ölçülere çeviriniz. Instagramda profil resmi nasıl değiştirilir: Profil simgesine tıklayınız.Profilinize gidiniz. Profil resmine dokunun. Profil resmi yoksa, adı kısmının yanındaki boş daireye tıklayınız. Instagram profiline nereden fotoğraf ekleyecekseniz tercih edip fotoğrafı ekleyiniz. 

  Instagram profil resmi nasıl değiştirilir?

  Instagramda profil resmim değişmiyor Bu sorunla ilgili genel formlar ve uygulama içerisinde sorunu bildirme seçeneği yer almakta. Bunun dışında başka bir cihazdan ve bilgisayardan deneyin.

  Yukarıdaki seçeneklerin amaçı ilgili bölümden alamıyorsa deneyeceğiniz diğer seçenekler. 

  Instagramda profil resmi değişmiyor nasıl değiştirilirInstagram profil resmini değiştirme


  Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2021, 20:58

  Yazı kaynağı : www.andronova.net

  Hata: Üzgünüz profil resmini güncelleyemedik

  Hata: Üzgünüz profil resmini güncelleyemedik

  25 Ocak 2018 uzmanim.net güncellemesi

  30 Haziran 2017 uzmanim.net güncellemesi

  26 Aralık 2016 uzmanim.net güncellemesi

  Çözümler tekrar ana sayfada

  08 Eylül 2016 uzmanim.net kural ihlali yapan kullanıcılar ve yaptırımlar

  Yazı kaynağı : uzmanim.net

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  gönül dağı sefer diziden ayrılıyor mu

  1ziyaretçi

  gönül dağı sefer diziden ayrılıyor mu bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Gönül Dağı Sefer diziden ayrılıyor mu? Gönül Dağı Sefer kimdir, kaç yaşında, aslen nereli?

  Gönül Dağı Sefer diziden ayrılıyor mu? Gönül Dağı Sefer kimdir, kaç yaşında, aslen nereli?

  Yeni sezonda aynı ilgi ve beğeniyle yayın hayatına devam eden Gönül Dağı dizisinde Dolmuşçu Sefer karakterini canlandıran Ferdi Sancar'ın hayatı merak ediliyor. Geçtiğimiz bölümlerde, Zahide ile dünya evine giren Sefer, en mutlu gününde evinin alevler içerisinde kalmasıyla göz yaşlarına boğulmuş, bu sahne izleyicileri derinden etkilemişti. Son günlerde Gönül Dağı Sefer, diziye veda edeceği söylentileriyle gündeme geliyor. Peki, Gönül Dağı Sefer diziden ayrılıyor mu? Gönül Dağı Sefer kimdir, kaç yaşında, aslen nereli? Merak edilen detaylara kısaca yazımızdan erişebilirsiniz.

  Gönül Dağı Sefer diziden ayrılıyor mu? Gönül Dağı Sefer kimdir, kaç yaşında, aslen nereli?

  Ferdi Sancar, 4 Mart 1980 İstanbul doğumludur. 

  İstanbul Büyükçekmece Bedia Muvahhit Tiyatrosu'nda “Evde Üç Başına” isimli oyunla dikkati çeken Sancar, beyazperdeye ise ilk olarak 2009 yapımı Yahşi Batı filmindeki Johnnie karakteri ile adım atmıştır.

  2011 yılında yayınlanan Düz Adam dizisi ile televizyon izleyicilerinin karşısına çıkan Ferdi Sancar, Babam Sınıfta Kaldı, Karaman'ın Koyunu, Hep Yek ve Kardeşim Benim, Tutar mı Tutar gibi yapımlarda boy göstermiştir.

  Sancar, 2000 yılında kendi yazdığı “İbret” adlı oyunu, kimsesiz çocuklar için dört arkadaşıyla Türkiye'yi dolaşarak sahneledi.

  2009 yılında çekilen bir reklam filminde canlandırdığı Sincap Necmi rolü ile geniş kitleler tarafından tanınan Sancar, o rolle 2009 Kristal Elma Ödülü'nü kazanmıştır.

  Kardeşim Benim, Fırıncının Karısı ve Aykut Enişte gibi başarılı komedi filmleriyle de çıkışını sürdürmüştür.

  Ferdi Sancar şimdilerde Gönül Dağı TV dizisinde "Sefer" karakteriyle rol almaktadır.

  Yazı kaynağı : www.dirilispostasi.com

  Gönül Dağı Sefer diziden ayrıldı mı?

  Gönül Dağı Sefer diziden ayrıldı mı?

  Geçtiğimiz sezonun en başarılı diziler arasında yer alan  TRT1 ekranında Cumartesi akşamları yayınlanmakta olan Gönül Dağı dizisi...

  Berk Atan ve Gülsim Ali İlhan’ın başrollerinde yer aldığı dizinin her bölümü büyük bir heyecan ve merakla bekleniyor. Çünkü Anadolu insanının sıcaklığını yansıtan bir dizi ve karakterlerin de muhteşem bir şekilde izleyiciye sunulduğu bir ortam var.

  Dizinin her karakterinin bir hikayesi ve derinliği var. Her rolü canlandıran isim de çok iyi seçilmiş… Zahide'ye sımsıkı aşık olan ve ardından dünya evine giren Zahide karakteri, hikayedebirçok şeyden arınan bir kimliğe büründü. Sefer karakteri belki aşkı Zahide'ye kaptırarak hayatın en önemli birisi olarak kendisini gördü.

  Ecem Özkaya ile Ferdi Sancar ikilisi, yeni bir dizi çifti olarak tam da yeni parlamıştı. Gönül Dağı hayranları Zahide ile Sefer'in aşk hikayesine tutuklu kalmış ve yeni bölümlerde neler olacağının heyecanını yaşıyordu. Ancak Ferdi Sancar'ın Olay Mahalli dizisi ile anlaşması herkesin kafasında soru işaretleri oluştu?

  "Sefer abimiz kırmızı çizgimizdir..." olarak herkesin sevgisini kazanan Ferdi Sancar'ın Gönül Dağı hayranları hikayeden çıkmasını istemiyor. Olay Mahalli ise yakında bir dijital platformda başlayacak.

  Bakalım Ferdi Sancar'ın yeni dizi kararının sonuçları neler olacak?

  Yazı kaynağı : www.kanalmaras.com

  Gönül Dağı oyuncusu sessiz sedasız ayrıldı

  Gönül Dağı oyuncusu sessiz sedasız ayrıldı

  Gönül Dağı 36. Bölüm ile sezon finaline giderken son gelişmeler herkesi şaşırtmaya devam ediyor. Rekortmen dizi Gönül Dağı hayranlarını şoka uğratan haber gündeme adeta bomba gibi düştü. Peki ama Gönül Dağı dizisinde hangi genç oyuncu kadrodan ayrıldı?

  TRT1 ekranlarında yayınlandığı ilk günden itibaren herkesin sevgisini kazanan Gönül Dağı dizisinde özellikle dizi severlerin istemediği bir ayrılık gerçekleşti.

  Gülsim Ali İlhan ve Berk Atan gibi genç ve başarılı oyunculardan oluşan oyuncu kadrosu Gönül Dağı izleyicisini mest etti.

  Gönül Dağı sezon finali ile yine milyonlarca kişiyi ekran başına kilitlemeyi başarırken, her sahne duygu dolu anlar yaşattı.

  Gönül Dağı dizisinin 36. Son bölümünde Dilek görev göreği yeniden İstanbul’a dönecek.

  Taner ve amca oğulları Veysel ve Ramazan tüm icatların düğün gereği patentlerini sattı.

  Bilindiği üzere Zahide ve Sefer’in en mutlu günleri Fikret yüzünde zehir olmuştu. Sefer’in ailesinden kalan evin yanması üzerine Zahide tekrar annesinin evinde kalmaya devam edecek gibi görünüyor.

  Ramazan Asuman’ın KPSS sınavını büyük başarıyla kazanmasına çok sevinir. Ancak Asuman’ın görev yeri için yapacağı tercihler Ramazan’ı kara kara düşündürmeye başlamıştır. Gönül Dağı sezon finali ile ekranlara kısa bir ara verirken yeni sezon bölümlerinin Eylül ayı ortasında başlayacağı belirtiliyor.

  Bu arada Gönül Dağı dizisi Kurban Bayramı’na özel bir bölüm ile izleyicinin karşısına çıkacak . Yeni sezon bölümleri başlamadan önce TRT1’den yapılan bu hamle Gönül Dağı hayranlarını mutlu etti. 

  Gönül Dağı dizisinin son bölümlerinde Elif ve Serdar aşkı dizinin hayranlarının ayrı bir beğenisini kazanmıştı. Hatta Serdar karakteri bir bölüm ortalıkta görülmediği için dizinin hayranları yapımcıyı yorum yağmuruna tutmuştu. İzleyici Gönül Dağı’nda Elif ve Serdar sahnelerine ağırlık verilmesini istemişti ancak daha kötüsü oldu.

  Gönül Dağı dizisinde Elif ve Serdar arasında gönül ilişkisi tam yeni başlamış herşey yolunda giderken yarım kaldı. Gönül Dağı’nda Serdar karakterine hayat veren Utku Ateş diziye veda etti. Yapımcıları bir süre genç oyuncuyu bir süre ikna etmeye çalıştığı iddia edildi.

  Gönül Dağı’ından ayrılan Utku Ateş başka bir dizinin kadrosuna dahil oldu. Bazı izleyiciler ise Elif karakterinin de yeni sezonda kadroda olmayacağını iddia etti. Ancak bu durum ile ilgili ne yapımcılardan ne de oyuncudan bir açıklama gelmedi.

  Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  hızlı ve ateşli ölüm yarışı oyuncular

  1ziyaretçi

  hızlı ve ateşli ölüm yarışı oyuncular bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Hızlı ve Ateşli: Ölüm Yarışı

  Hızlı ve Ateşli: Ölüm Yarışı

  Orjinal adı  : Fast and fierce: Death race

  Yönetmen  : Jared Cohn

  Yapım Yılı   : 2020

  Türü            : Aksiyon

  Oyuncular  : Michael DeVorzon, Paulina Nguyen, Veronika Issa

  Konu          : Jack (Michael DeVorzon) sayısız Nascar Şampiyonluğu olan eski bir otomobil yarışı sürücüsüdür ancak artık kendisini emekliye ayırmış ve bir hurdalıkta en sevdiği arabasının bakımıyla ilgilenmektedir. Kardeşi Nelson (Jack Pearson) ise kumar bağımlılığından bir türlü kurtulamaz ve son oynadığı oyunda büyük kartellerle işbirliği içinde olan mafya patronu Mick'e (Nate Walker) karşı büyük miktarda para kaybeder. Mick'in, Nelson'dan istediği aslında para değildir. Yeni düzenlediği bir sokak yarışına kardeşi Jack'in de katılmasını ister ve onu borcu karşılığında kardeşini ikna etmeye zorlar. Jack önce karşı çıksa da kardeşinin hayatını kurtarmak için yarışa katılmak zorunda kalır. Meksika'dan, ABD Los Angeles'a kadar olan bu yarışta üç kontrol noktası dışında hiçbir kural yoktur ve yarışçıların LA'e nasıl ulaştıkları önemli değildir. Ayrıca Mick'in yarıştan çok daha büyük hedefleri vardır ve bu hedeflere ulaşmak için gözünü kırpmadan cinayet bile işleyebilir.

  Yazı kaynağı : www.kanald.com.tr

  Ölüm Yarışı: Filmin kadrosu ve ekibin tamamı - Beyazperde.com

  Ölüm Yarışı: Filmin kadrosu ve ekibin tamamı - Beyazperde.com

  Yorumlarınızı bekliyoruz! | Beyazperde Hakkında | İletişim | Beyazperde Kullanım Şartları | Gizlilik | ©Beyazperde

  Yazı kaynağı : www.beyazperde.com

  Kanal D Hızlı Ve Ateşli: Ölüm Yarışı konusu ve oyuncuları

  Ölüm Yarışı

  Hızlı ve Ateşli filmi konusu nedir? Hızlı ve Ateşli oyuncuları ve Hızlı ve Ateşli özeti!

  Hızlı ve Ateşli filmi konusu nedir? Hızlı ve Ateşli oyuncuları ve Hızlı ve Ateşli özeti!

  İzleyenleri ekrana bağlayan Hızlı ve Ateşli filmi, beyaz perdeden sonra televizyon ekranlarında izleyici ile buluşuyor. Hızlı ve Ateşli filmini izleyecek olanların merak ettiği Hızlı ve Ateşli konusu nedir, Hızlı ve Ateşli oyuncuları kimler ve Hızlı ve Ateşliözeti gibi konuları inceliyoruz.

  HIZLI VE ATEŞLİ FİLMİ KONUSU NEDİR?

  Konu: Jack (Michael DeVorzon) sayısız Nascar Şampiyonluğu olan eski bir otomobil yarışı sürücüsüdür ancak artık kendisini emekliye ayırmış ve bir hurdalıkta en sevdiği arabasının bakımıyla ilgilenmektedir. Kardeşi Nelson (Jack Pearson) ise kumar bağımlılığından bir türlü kurtulamaz ve son oynadığı oyunda büyük kartellerle işbirliği içinde olan mafya patronu Mick'e (Nate Walker) karşı büyük miktarda para kaybeder. Mick'in, Nelson'dan istediği aslında para değildir. Yeni düzenlediği bir sokak yarışına kardeşi Jack'in de katılmasını ister ve onu borcu karşılığında kardeşini ikna etmeye zorlar. Jack önce karşı çıksa da kardeşinin hayatını kurtarmak için yarışa katılmak zorunda kalır. Meksika'dan, ABD Los Angeles'a kadar olan bu yarışta üç kontrol noktası dışında hiçbir kural yoktur ve yarışçıların LA'e nasıl ulaştıkları önemli değildir. Ayrıca Mick'in yarıştan çok daha büyük hedefleri vardır ve bu hedeflere ulaşmak için gözünü kırpmadan cinayet bile işleyebilir.

  HIZLI VE ATEŞLİ FİLMİ OYUNCULARI VE KADROSU

  Orjinal adı: Fast and fierce: Death race

  Yönetmen: Jared Cohn

  Yapım Yılı: 2020

  Türü: Aksiyon

  Oyuncular: Michael DeVorzon, Paulina Nguyen, Veronika Issa

  Yazı kaynağı : www.haberler.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  şam hangi halife döneminde fethedildi

  1ziyaretçi

  şam hangi halife döneminde fethedildi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  HZ.ÖMER - DÖRT HALİFE DÖNEMİ

  ŞAM

  ŞAM

  Bilâdüşşam (Suriye, Filistin, Lübnan ve Ürdün) bölgesinin en önemli merkezlerinden biri Dımaşk’tır (Dımaşkuşşam). Şehir 927 (1521) yılından itibaren kesin olarak Osmanlı hâkimiyetine geçti ve bir süre sonra Osmanlı Devleti’nin bir paşalık merkezi oldu. Dımaşk olarak bilinen adını da Arapça kaynaklarda bütün Suriye bölgesini ifade etmek için kullanılan Şam’a terketti (İA, XI, 306). Günümüzde de Türkçe’de Şam adıyla kaydedilir. Ülkenin güneybatısında bulunan şehir, Antilübnan (Cebelüşarkī) dağlarının doğu eteklerindeki Kāsiyûn dağı ile Bâdiyetüşşâm adı verilen çöl sahası arasındaki bir vahada (Gūta vahası) kurulmuştur. Çölün yanı başındaki bu yeşil alan varlığını, Antilübnan’lardan doğarak Uteybe bataklıklarında kaybolan ve şehrin ortasından geçen Beredâ suyuna borçludur. Üzerinde kesintisiz yerleşim görülen en eski şehir olduğu iddia edilen Dımaşk’ın Hz. Nûh’un oğlu Sâm veya torunları tarafından tesis edildiğine ve Hz. İbrâhim’in burada doğduğuna dair rivayetler mevcuttur. Dımaşk çevresinde milâttan önce 4000’lere kadar giden yerleşim olduğuna dair arkeolojik kanıtlar vardır. Şehrin isminin kökeni hakkında araştırmacılar farklı yorumlar ileri sürmüştür. Tarihî kayıtlarda Dımaşk milâttan önce 1500 yılından itibaren zikredilir. İlk defa Luksor’da Karnak Tapınağı’ndaki yazıtlarda Ta-ms-ku şeklinde kaydedilmiştir. Amarna tabletlerinde ise Akkadca Di-maş-ka olarak geçmekte ve bu ismin Semitik öncesi bir kökene sahip olduğu kabul edilmektedir.

  İslâm fetihlerinden önce Bizans’ın hâkimiyetinde bulunan Dımaşk 613 yılında Sâsânîler tarafından işgal edildi, ancak 628’de Bizans İmparatoru Herakleios şehri geri aldı. Arabistan halkı, İslâm’dan önce de kendileriyle aynı etnik kökene sahip olan Bilâdüşşam halkıyla ticarî ilişkiler kurmuşlardı ve bölgedeki merkezlere ticaret kervanları düzenliyorlardı. Hz. Ebû Bekir, isyan hareketlerinin bastırılmasından birkaç ay sonra bölgeye üç ordu gönderdi. Onun zamanında kazanılan Ecnâdeyn zaferiyle birlikte Suriye ve Dımaşk’ın kapıları müslümanlara açılmış oldu (13/634). Hz. Ömer devrinde Fihl ve Mercüssuffer savaşlarının (14/635) ardından Dımaşk’ın fethi önünde herhangi bir engel kalmadı. Hâlid b. Velîd, Mercüssuffer’den kaçan Bizans birliklerinin peşine düşerek onların sığındığı Dımaşk’ı fethetti (Receb 14 / Eylül 635). Ancak Herakleios’un bölgeye büyük bir ordu göndermesi üzerine Dımaşk’ı boşaltıp Yermük vadisine geldi ve Bizans ordusunu bu defa da hezimete uğrattı (12 Receb 15 / 20 Ağustos 636). Yermük zaferinden sonra Dımaşk kuşatılarak ikinci defa fethedildi (Zilkade 15 / Aralık 636).

  Dımaşk’ı ele geçiren müslümanlar şehir dokusuna herhangi bir zarar vermediler. Bizans memurları şehirden ayrılmakla birlikte Arap olmaları sebebiyle müslümanlarla ortak yönleri Bizanslılar’dan daha fazla olan Dımaşk halkının büyük bölümü şehri terketmedi. Fetihlerle bölgeye gelen sahâbîlerin bir kısmı şehre ve özellikle yakınlardaki Dâriyyâ’ya yerleşti. Daha sonra gelenlerle müslümanların nüfusu hızla arttı. Diğer bölgelerde olduğu gibi büyük ölçüde hıristiyanlaşmış Dımaşk halkına din özgürlüğü tanındı. Hiçbir baskıya mâruz kalmayan hıristiyanların zaman içinde ihtida ettiği anlaşılmaktadır. Müslümanlar şehir idaresinde bazı değişiklikler yaptılar. Hz. Ömer, Câbiye’de alınan kararlar neticesinde Suriye’nin orta ve güney kesimlerini Dımaşk cündüne bağladı. Dımaşk valiliğine tayin edilen Yezîd b. Ebû Süfyân’ın 18 (639) yılında ölümünün ardından kardeşi Muâviye b. Ebû Süfyân onun yerine geçti.

  Hz. Osman’ın isyancılar tarafından öldürülmesi ve ardından Suriye Valisi Muâviye’nin Medine’de halife seçilen Hz. Ali’ye karşı bir iktidar mücadelesi başlatmasıyla birlikte Dımaşk siyasî açıdan önem kazandı. Bu mücadelenin sonunda Emevî Devleti’ni kuran Muâviye’nin başşehir olarak Dımaşk’ı seçmesi şehrin kaderini değiştirdi (41/661). Uzun süreden beri Suriye valiliği yapan Muâviye kendine bağlı güçlü bir ordu oluşturmuştu. Onun döneminde hıristiyan memurlar şehirde görev yapmaya devam ettiler. Şehrin nüfusunun artması dolayısıyla surların dışındaki Gūta gibi bölgeler yerleşime açıldı. Şehrin sulama kanalları Halife I. Yezîd döneminde şehrin dışına doğru genişletildi. II. Muâviye’nin halifeliği bırakmasıyla ortaya çıkan siyasal kriz sürecinde şehirde önemli sıkıntılar yaşandı. Bu sırada devlet işlerini tedvir eden Dımaşk’taki Kaysîler’in reisi Dahhâk b. Kays, Emevî devlet ricâli tarafından halife seçilen I. Mervân’a biat etmedi ve Abdullah b. Zübeyr lehine isyan başlattı. Ancak Mercirâhit’te cereyan eden savaşta mağlûp olarak öldürüldü; böylece Mervân Dımaşk’a hâkim oldu (65/684).

  Abdülmelik b. Mervân döneminde devlet dairelerinde mahallî dillerle tutulan divanların Arapça’ya çevrilmesiyle birlikte hıristiyan memurların yerini müslümanlar almaya başladı. Devletin güçlenmesi Dımaşk’ın İslâm dünyasındaki merkezî konumunu daha önemli hale getirdi. I. Velîd zamanında hilâfet topraklarının genişlemesine paralel olarak Dımaşk’ta yeni bir yapılanma başladı. I. (VII.) yüzyıl sonlarına gelindiğinde şehirde müslümanların oranı büyük ölçüde artmıştı. Bu dönemde, Muâviye b. Ebû Süfyân’ın inşa ettirdiği Hadrâ Sarayı genişletildi. I. Velîd, fethin ardından yerini Ebû Ubeyde b. Cerrâh’ın belirlediği caminin ihtiyacı karşılayamaması üzerine şehrin ortasında hıristiyanlara ait büyük kilisenin olduğu aynı yerde şehrin sembolü konumundaki Emeviyye Camii’ni yaptırdı. Emevîler, Dımaşk’ı İslâm dünyasının din, siyaset ve kültür merkezi haline getirmek için büyük çaba gösterdiler ve bunu başardılar.

  İbrâhim b. Velîd’e isyan ederek Dımaşk’ı ele geçiren II. Mervân’ın Emevî başşehrini Harran’a taşımak zorunda kalmasıyla (127/744) Dımaşk başşehir olmaktan çıktı. II. Mervân’ın Zap Suyu Savaşı’nda Abbâsîler’e yenilmesinin ardından Dımaşk da diğer Suriye şehirleri gibi Abbâsîler’in eline geçti (Ramazan 132 / Nisan 750). Abbâsîler’in başşehir olarak Bağdat’ı seçmelerinden sonra Dımaşk sıradan bir vilâyet haline geldi. Ayrıca Abbâsîler, Emevîler’e karşı besledikleri düşmanlık sebebiyle şehirdeki bazı eserleri tahrip ettiler. Hadrâ Sarayı hapishaneye çevrildi, şehir surları yıkıldı, Emevî halifelerinin mezarları tahrip edildi. Abbâsîler yeni hükümet konağını sur dışında Bâb-ı Câbiye’nin karşısına inşa ettiler. Abbâsî yönetimine karşı Dımaşk’ta bazı isyanlar çıktı. Bu isyanlarda Abbâsîler’in Emevî mensuplarına yaptıkları zulümlerin yanı sıra Suriye’de yerleşik Kaysî ve Kelbî kabileler arasındaki mücadele önemli rol oynadı. Halife Emîn döneminde, Muâviye b. Ebû Süfyân’ın soyundan geldiği iddiasıyla isyan ederek Abbâsîler’in Dımaşk Valisi Süleyman b. Ebû Ca‘fer’i şehirden çıkarıp hilâfetini ilân eden Ali b. Abdullah üç yıl sonra Kays kabilesi karşısında tutunamadı ve bertaraf edildi (198/813). Yine Emevîler’e mensup olduğunu iddia eden Ebû Harb el-Müberka‘ın isyanına katılan Şamlı İbn Beyhes’in ayaklanması Abbâsî birlikleri tarafından bastırıldı (227/841-42).

  Türk kumandanlarının nüfuzundan bunalan Halife Mütevekkil-Alellah, devlet merkezini Arap unsurunun ağırlıkta bulunduğu Dımaşk’a taşımaya karar vermişti (Safer 244 / Mayıs 858). Bu amaçla Dımaşk’a giden halife, Türk askerlerinin Irak’a dönmek için çıkardığı huzursuzluk yüzünden bir ay sonra Sâmerrâ’ya döndü. Mu‘temid-Alellah devrinde isyan edip Dımaşk’ı ele geçiren Îsâ b. Şeyh’e karşı bölgeye gönderilen Türk kumandanı Emâcûr et-Türkî isyanı bastırarak Dımaşk valisi oldu (256/870). Onun ölümünün ardından yerine geçen oğlu Ali’nin Ahmed b. Tolun’a tâbi olmasıyla şehirde Tolunoğulları dönemi başladı (264/878). Abbâsîler devri boyunca Dımaşk’ta çok az imar faaliyeti yapıldı. Bunlar arasında Emeviyye Camii’nin avlusunda vali tarafından camiye ait malların korunması için yaptırılan beytülmâl ile Halife Me’mûn’un Kāsiyûn dağı eteklerinde inşa ettirdiği günümüze ulaşmayan saray anılabilir. Ahmed b. Tolun’un ölümünün (270/884) ardından oğlu Humâreveyh, Tolunoğulları hâkimiyetini devam ettirdi. Abbâsîler tekrar bir ordu göndererek şehri ele geçirdilerse de Humâreveyh Dımaşk’a bizzat gelip şehri geri aldı (272/886). Karmatî tehlikesine karşı Dımaşk’ı koruyan Humâreveyh’in öldürülmesinden (282/896) sonra Karmatî kuvvetleri Dımaşk’a saldırdılarsa da şehri işgal edemediler (290/903). 319’da (931) Dımaşk ve ardından Mısır valiliğine tayin edilen Muhammed b. Tuğç 324 (936) yılında Suriye’yi yönetimine kattı. Suriye hâkimiyetini elinde tutabilmek için Emîrü’l-ümerâ İbn Râiḳ ile mücadele eden İhşîdî hükümdarı onun 330’da (942) ölümünden sonra Suriye’ye ve bu arada Dımaşk’a hâkim olabildi. Bu dönemde Suriye’nin kuzeyinde Halep merkezli Hamdânîler’in kurucusu Seyfüddevle el-Hamdânî, Dımaşk’ı ele geçirmekle birlikte Muhammed b. Tuğç karşısında tutunamayıp geri çekildi (334/945-46). Dımaşk’taki İhşîdî hâkimiyeti Karmatîler’in 357 (968) yılında şehri işgaliyle sona erdi. Karmatî işgalinden yedi yıl sonra Türk Emîri Aftegin, Dımaşk’a hâkim olarak burada bağımsız bir beylik kurdu (364/975).

  Bu yıllarda bölgede önemli bir güç haline gelen Fâtımîler birkaç başarısız teşebbüsün ardından Dımaşk’ı ele geçirdiler (372/982-83). Halife Azîz-Billâh devrinde sakin ve istikrarlı bir dönem geçiren şehir Hâkim-Biemrillâh zamanında çeşitli isyanlara sahne oldu. Bu isyanlar Fâtımîler’in şehirde bulundurdukları Berberî birlikleri tarafından bastırıldı (388/998). Dımaşk’ın kuzeyinde çıkan kabile isyanlarını bertaraf eden Fâtımîler’in Türk kökenli Dımaşk Valisi Anuş Tegin (1023-1042), bir müddet sonra şehirde Fâtımîler’den bağımsız bir politika izlemeye başladı. Onun ölümünün ardından 452 (1060) yılına kadar şehir hakkında kaynaklarda bilgi bulunmaması Dımaşk’ın bu dönemde siyasî olaylara sahne olmadığını düşündürmektedir. Fâtımîler’in son yıllarında şehir bir süre Bedr el-Cemâlî vasıtasıyla yönetildi. 461’de (1069) Fâtımîler’e karşı çıkan isyan neticesinde şehirde pek çok bina yandı veya tahrip edildi. Bu sırada Emeviyye Camii’nin bir kısmı yandı. Dımaşk’ta günümüze ulaşan hiçbir Fâtımî eserinin bulunmaması Fâtımî hâkimiyetinde şehrin ihmal edildiğini göstermektedir. Zira Fâtımîler, Dımaşk’ı sadece Bizans’a karşı bir üs ve tahıl deposu şeklinde kullandılar. Bu dönemde şehrin ekonomik yapısı zayıfladığı gibi nüfusu da azaldı. Öte yandan Abbâsîler devrinde ilim merkezinin Bağdat olması sebebiyle Dımaşk ulemâsının bir kısmının Bağdat’a gittiği ve şehirde ilmî hayatın sönükleştiği bilinmektedir.

  Türkmen beyi Atsız b. Uvak’ın Suriye’yi ele geçirip hutbeyi Abbâsî Halifesi ve Sultan Melikşah adına okutmasıyla Dımaşk’ta Türk hâkimiyeti dönemi başladı (468/1075). Fâtımîler’in Dımaşk’ı kuşatmaları üzerine Atsız, Selçuklu beylerinden Tutuş’tan yardım istedi. Dımaşk’a gelen Tutuş şehre girdikten sonra Suriye Selçuklu Devleti’ni kurdu (471/1079). 475’te (1082-83) Müslim b. Kureyş’in şehri kuşatma teşebbüsü başarısızlıkla neticelendi. Tutuş’un 488’de (1095) vefatının ardından oğlu Dukak şehre hâkim oldu. Ancak devlet işlerini elinde tutan atabegi Tuğtegin, Dukak’ın 497’de (1104) ölümünden sonra Dımaşk’ta 549 (1154) yılına kadar sürecek olan Dımaşk Atabegliği’ni (Börîler-Tuğteginliler) kurdu. Dukak ve Tuğtegin döneminde şehirde sağlanan sükûn ve istikrar sayesinde ticaret tekrar gelişti. Selçuklular’ın Sünnîliği güçlendirmeye yönelik siyaseti büyük kısmı Sünnî olan şehir halkı tarafından desteklendi. Selçuklular’ın Dımaşk’ta medreseler yaptırarak bunlara vakıflar tahsis etmeleri neticesinde ulemâ Dımaşk’ta yerleşmeye başladı. Fâtımî ve Karmatî yönetimlerinin ardından Dımaşk Sünnî düşüncesinin önemli merkezlerinden biri haline geldi. Fâtımî hâkimiyeti altında durma noktasına gelen imar faaliyetleri yeniden başladı. 461’deki (1069) yangında zarar gören Emeviyye Camii, Sultan Melikşah tarafından tamir ettirildi. Dukak ise Dımaşk’ta ilk hastahane ile ilk medrese olan Sâdıriyye’yi yaptırdı. Daha sonra Emîniyye ve Şerefiyye gibi yedi medrese daha inşa edildi. Dımaşk’ta ilk hamamlarla hankahların da bu dönemde yaptırıldığı bilinmektedir. Dukak tarafından başlatılan Dımaşk Kalesi’nin inşası Tuğtegin zamanında tamamlandı. Tuğtegin’le birlikte Dımaşk siyasî bakımdan dışarıya açıldı. Halk tarafından sevilen Tuğtegin’in hüküm sürdüğü dönemde kıtlık ve salgın hastalık da meydana gelmedi. I. Haçlı Seferi’nin ardından Suriye sahil bölgelerinin Haçlılar’ın eline geçmesiyle Dımaşk, Haçlı tehlikesiyle karşı karşıya geldi. Kudüs’ün Haçlılar tarafından işgali neticesinde pek çok Kudüslü müslüman Dımaşk’a göç etti. Tuğtegin’in ölümünden sonra Dımaşk hâkimi olan Tâceddin Böri döneminde (1128-1132) aynı zamanda Halep hâkimi olan Musul Atabegi İmâdüddin Zengî, Bağdat’ın onayı ile hâkimiyetini Dımaşk aleyhine genişletmeye başladı. Bu arada Dımaşk ve çevresindeki İsmâilî hareketin (Bâtıniyye) nüfuzunu arttırması Sünnîler’in tepkisiyle karşılaştı ve çıkan olaylarda pek çok İsmâilî öldürüldü (523/1129). Haçlılar’ın aynı yıl Dımaşk’a yönelik saldırıları Böri tarafından geri püskürtüldü. Böri’nin İsmâilîler tarafından öldürülmesinin (526/1132) ardından oğulları bir müddet daha şehre hâkim oldular.

  II. Haçlı Seferi’nden sonra Halep-Kahire hattında Kudüs’e yakınlığıyla stratejik bir noktada bulunan Dımaşk’a saldıran Haçlılar bir başarı gösteremediler (543/1148). Öte yandan İmâdüddin Zengî’nin 541’de (1146) ölümünün ardından Halep ve Kuzey Suriye’de hâkimiyeti eline geçiren oğlu Nûreddin Mahmud Zengî, II. Haçlı Seferi’nden sonra Suriye’de etkinliğini daha da arttırdı ve 549’da (1154) Dımaşk’ı hâkimiyeti altına aldı. Böylece şehir tarihinde yeni bir dönem başladı. Dımaşk, Emevîler devrinde olduğu gibi siyasî, askerî ve dinî hareketlerin merkezi konumuna geldi. Şehre istikrar ve emniyet getiren Nûreddin Zengi devrinde Dımaşk önemli ölçüde imar edildi. Nûreddin tarafından Dımaşk’ta yaptırılan ve günümüze ulaşan hastahane (bk. NÛREDDİN ZENGÎ BÎMÂRİSTANI) dönemin en önemli tıp eğitim merkeziydi. Şehrin nüfusunun artması sebebiyle sur dışında yeni yerleşim birimleri kuruldu. Kale bu devirde genişletilerek hamam, cami ve medrese ilâve edildi. Şehir surlarına kuleler yapıldı ve şehir kapıları yenilendi. Nûreddin kale yakınlarında bir dârüladl yaptırdı. Onun döneminde inşa edilen yirmi dört binanın sadece sekizi zamanımıza kadar gelmiştir. Nûreddin’in yaptırdığı altı medrese arasında Dımaşk tarihçisi İbn Asâkir için inşa ettirdiği dârülhadis de bulunuyordu. Haçlı işgali sebebiyle Kudüs’ten ayrılarak Dımaşk’a gelen müslümanları sur dışında Sâlihiye’ye iskân eden Nûreddin bu semtin gelişmesine önemli katkıda bulundu. VI. (XII.) yüzyılın sonlarına doğru Dımaşk yeniden ticaret ve ilmî hayatın merkezlerinden biri haline geldi. Ayrıca müslüman-Haçlı mücadelesinin en stratejik önemi haiz şehirlerinden biri oldu. Bu sebeple Türk kökenli pek çok memlük şehre yerleştirildi. Şehir, müslüman dünyasında kuzey-güney arasındaki ticaretin yanı sıra Haçlı seferlerine rağmen kesintiye uğramayan ve doğu-batı arasında Haçlılar’ın elindeki limanlar vasıtasıyla yapılan ticaretin önemli bir merkezine dönüştü. Dımaşk’a doğudan getirilen baharat, kumaş, kıymetli taşlarla bölgede üretilen ipek, kumaş, keten, yün, pamuk, metal işlemeler, gümüş ve halı İtalyan gemiciler vasıtasıyla Avrupa’ya ulaştırılıyordu. Zengîler döneminde sadece Dımaşk’ta pek çok hanın bulunması ekonomik genişlemenin önemli bir göstergesidir.

  Nûreddin Zengî’nin ölümünün (569/1174) ardından Selâhaddîn-i Eyyûbî’nin eline geçen şehir (570/1174) Haçlı mücadelesine karşı ana karargâh durumuna getirildi. Bu dönemde Haçlılar, Dımaşk yakınlarına kadar gelip şehre saldırıyorlardı. Fakat Selâhaddin’in kazandığı Hittîn zaferiyle (583/1187) bu tehlike ortadan kalktı. Onun devrinde Emeviyye Camii ile şehir sur ve kapılarında bazı tamiratlar yapıldı. Devlet adamları ve emîrler çeşitli imar faaliyetlerinde bulundular. Bu dönemde Medresetü’ş-Şâmiyye, Hankāhü’l-Hâtûniyye gibi pek çok eser yaptırıldı. Selâhaddin’in Dımaşk’ta bulunan türbesi şehrin en önemli ziyaret yerlerinden biridir. Dımaşk, Selâhaddin’in ölümünden (589/1193) sonra aile üyeleri arasındaki mücadeleler yüzünden pek çok saldırıya mâruz kaldı. Selâhaddin’in oğulları el-Melikü’l-Azîz ve el-Melikü’l-Efdal arasındaki rekabetten faydalanan amcaları el-Melikü’l-Âdil şehre hâkim oldu (592/1196). 598’de (1201) vuku bulan deprem şehirde fazla hasara yol açtı. Bunun üzerine el-Melikü’l-Âdil günümüze ulaşan kaleyi yeniden inşa ettirdi. Onun nisbeten uzun ve istikrarlı yönetiminde şehirde sosyal ve ticarî hayat canlılığını sürdürdü. el-Melikü’l-Âdil’in 615’te (1218) ölümünün ardından Dımaşk hâkimi olan el-Melikü’l-Muazzam Îsâ döneminde Sâlihiye’de Muazzamiyye Medresesi ve Hanbelî Mescidi inşa edildi. el-Melikü’l-Muazzam Îsâ’nın ölümünden (624/1227) sonra kısa bir müddet Dımaşk yeni bir hâkimiyet mücadelesine sahne oldu. el-Melikü’l-Kâmil, el-Melikü’n-Nâsır Dâvûd’u şehirden çıkararak el-Melikü’l-Eşref Mûsâ’ya teslim etti (626/1229).

  Selefî eğilimleri bulunan ve Dımaşk’ta Cerrâh ve Tevbe camileriyle iki dârülhadisi inşa ettiren el-Melikü’l-Eşref döneminde tasavvufî hareketlere karşı baskı yapıldı. Şehir tarihinde bir ilk olmak üzere İtalyan tâcirlere iskân izni verildi. Onun 635’te (1237) ölümünün ardından Dımaşk hâkimi olan Ebü’l-Hayş el-Melikü’s-Sâlih İsmâil hâkimiyetini dört ay devam ettirebildi. Dımaşk’ı kuşatan Mısır hâkimi el-Melikü’l-Kâmil şehri onun elinden aldı. el-Melikü’l-Kâmil’in ölümüyle Dımaşk’a kimin hâkim olacağı meselesi Eyyûbî ailesi içerisinde sorunlara yol açtı. Nihayet el-Melikü’l-Cevâd Yûnus, Kahire’ye tâbi olmak suretiyle Dımaşk hâkimi oldu. Ancak onun Kahire’den bağımsız hareket etme çabaları sonucunda şehrin el-Melikü’s-Sâlih Eyyûb’a verilmesi kararlaştırıldı. Bu sırada meydana gelen karışıklıklardan istifade eden Ebü’l-Hayş el-Melikü’s-Sâlih İsmâil şehri tekrar ele geçirdiyse de 643’te (1245) Gazze’de yaptığı savaşı kaybetti ve Dımaşk el-Melikü’s-Sâlih Eyyûb’un kuvvetleri tarafından zaptedildi. Yoğun biçimde memlüklere dayanan el-Melikü’s-Sâlih Eyyûb buna bağlı olarak Dımaşk’taki idarî düzeni değiştirdi. Eyyûbîler devrinde sürekli olarak sorun teşkil eden ve parçalanmalara yol açan, aileden bir melik tayin etmek yerine şehir idaresini memlük kökenli bir emîre kaleyi diğer bir memlük emîrine teslim etti ve idarî işlerden sorumlu bir vezir görevlendirdi. el-Melikü’s-Sâlih Eyyûb’un ölümünün (647/1249) ardından Mısır’da Memlük hâkimiyetinin kurulması esnasında Eyyûbîler’den Halep hâkimi el-Melikü’n-Nâsır Yûsuf şehir halkının da çağrısıyla Dımaşk’ta hâkimiyeti sağladı (648/1250).

  Eyyûbîler devri Dımaşk’ın imarı açısından büyük önem taşımaktadır. Bu dönemde kuzeybatıya doğru genişleyen şehirde 200’ün üzerinde medrese, cami, hankah, zâviye, türbe gibi yapı inşa edildi. Bunların büyük kısmı devlet adamları veya hanımları tarafından yaptırıldı. İnşa edilen medreseler arasında Medresetü’l-Âdiliyye, Medresetü’l-İzziyye, Medresetü’r-Rükniyye, Medresetü’l-Mürşidiyye, Medresetü’n-Nâsıriyye ve Medresetü’n-Necmiyye sayılabilir. Eyyûbîler dönemi boyunca siyasî bakımdan Kahire öne çıkmakla birlikte Dımaşk kültürel olarak önemini korumaktaydı. Bu devirde Dımaşk’taki müderris sayısının 600 civarında olduğu kaydedilmektedir. İlmî ve tasavvufî hayatın gelişmesi, Muhyiddin İbnü’l-Arabî gibi tasavvuf hayatının ilgi çeken simalarının şehirde yerleşmesine vesile oldu. Pek çok medrese ile birlikte yeni bîmâristan inşa edildiği gibi kalenin yanı sıra surlar ve kapılar onarıldı. Eyyûbîler devri boyunca şehrin nüfusu arttı ve ticarî faaliyetler genişledi.

  Bağdat’ın 656 (1258) yılında Moğollar tarafından işgalinin ardından Suriye’de Halep, Humus ve Hama gibi Dımaşk da Moğollar’ın eline geçti (Rebîülevvel 658 / Mart 1260). Bu esnada şehrin batı surları ve kale tahrip edildi. Ancak Dımaşk’ta Moğol hâkimiyeti çok kısa sürdü. Memlük Sultanı Kutuz, Aynicâlût Savaşı’nda Moğollar’ı yenerek (658/1260) Dımaşk’ı ve Suriye’nin büyük bir kısmını kurtardı. Bundan sonra şehir Memlük dönemi boyunca başşehir Kahire’ye tâbi oldu. Sultan I. Baybars, Dımaşk’a bir nâib-i saltanat ve kaleye bir emîr tayin ederek şehirde Memlük idarî nizamını kurdu. Buna göre statü bakımından bölgedeki nâiblerin üstünde olan Dımaşk nâib-i saltanası Suriye’deki diğer nâiblerden sorumluydu. Pek çok defa şehre gelerek burada kalan Baybars döneminde daha önce Moğollar tarafından tahrip edilen kale onarıldı. Baybars’ın Dımaşk’ta Meydânülahdar’da yaptırdığı Eblak Sarayı günümüze kadar gelememiştir. Dımaşk’ta ölen Baybars, Zâhiriyye Medresesi’ndeki türbesine defnedildi. Memlük döneminde Dımaşk’ta ikili bir yönetim kuruldu. Kahire’deki iktidar değişiklikleri esnasında isyan etme potansiyeli yüksek olan Dımaşk nâib-i saltanası kale nâibi vasıtasıyla kontrol altında tutuluyordu. Buna rağmen Dımaşk, Memlükler döneminde pek çok isyana sahne oldu. Kalavun zamanında şehir halkının desteğiyle isyan ederek kendisini sultan ilân eden Dımaşk nâibi Sungur el-Eşkar, Kahire’den gönderilen bir birlik tarafından bertaraf edildi (679/1280).

  699 (1299) yılında Suriye’ye hücum eden İlhanlılar, Dımaşk nâibi Seyfeddin Kıpçak’ın da kendilerine katılmasıyla Dımaşk’ı işgal ettiler (699/1300). Ancak kale emîri teslim olmayınca şehrin sur içi İlhanlılar’da, kale Memlükler’de kaldı. Çarpışmalar sırasında kale ile Emeviyye Camii arasındaki binalar yıkıldı. Fakat çok geçmeden şehir tekrar Memlükler’in eline geçti. el-Melikü’n-Nâsır Muhammed döneminde siyasal ve ekonomik istikrarın sağlanması sosyal ve ticarî hayata yansıdı. Kâğıt, tekstil, cam, silâh, ıtriyat endüstrisi bu devirde öne çıktı. Ayrıca şeker, fıstık gibi ürünler önemli gelir kaynağıydı. Memlükler devrinde doğu-batı yönündeki ticaret büyük gelişme gösterdi. Batıya yönelik baharat, değerli taş, kumaş, çelik, cam, halı ve altın ticaretinin önemli ayaklarından birini Dımaşk oluşturuyordu. VII. (XIII.) yüzyıl ortalarında Dımaşk’ta İtalyan varlığı arttı. Venedik ile Memlükler arasında ticarî anlaşmalar yapıldı. Diğer büyük şehirlerde olduğu gibi Dımaşk’ta da İtalyan “fondacos”ları (funduk) kuruldu. VIII. (XIV.) yüzyıla kadar Dımaşk, Halep’in artan önemine rağmen Suriye’nin en önemli ticaret merkezi, Venedik, Katalan, Cenova, Floransa ve Fransız tüccarlarının önemli bir uğrak yeriydi. Bu devirde bölgeye gelen Avrupalı seyyahlar Dımaşk’ı Avrupa şehirleriyle karşılaştırmışlar, Paris ve Floransa’dan daha gelişmiş olduğunu ifade etmişler ve şehrin nüfusunu 100.000 olarak vermişlerdir. İbn Cübeyr ve İbn Battûta gibi müslüman seyyahlar da şehrin gelişmiş olduğunu belirtirler. Çarşıdaki malların çeşitliliği yanında özellikle kumaş ve metal işleri önemliydi. Ticaretin genişlemesine paralel olarak inşa edilen hanların sayısı arttı. Bu hanlardan günümüze sadece Hânü’d-Dikke ve Hânu Çakmak ulaştı. Dımaşk’ta depolanan ticarî emtia Beyrut Limanı vasıtasıyla Avrupa ülkelerine sevkediliyordu. Şehirde ticaret günümüzde olduğu gibi Emeviyye Camii’nin batısında ve güneyinde yoğunlaşmıştır.

  Memlükler Dımaşk’ta da imara büyük önem verdiler ve kurdukları hayır müesseselerini vakıflarla desteklediler. Bu dönemde sadece Dımaşk’ta 250 civarında cami, medrese, han, hamam, hankah ve türbe yaptırdılar. Bunlardan sadece altmışı zamanımıza ulaşmıştır. İkisi hanımlar için olmak üzere Memlükler devrinde Dımaşk’ta seksen civarında medrese inşa edilmesi ilmî hayatın canlılığının en önemli delilidir. Öncekilerle birlikte medreselerin sayısı 150’yi aşmıştı. Bu medreselerde 1000 civarında müderris görev yapıyordu (Nuaymî, Dûrü’l-Ḳurʾân, neşredenin girişi, s. 7). Yeni hastahanelerin inşa edildiği şehirde kuzeyde Sâlihiye, güneyde Mîdân ve batıda Meydânülahdar gelişmeye devam etti. Şehir şüphesiz en önemli gelişmeyi el-Melikü’n-Nâsır Muhammed b. Kalavun döneminde Seyfeddin Tengiz el-Hüsâmî’nin valiliği esnasında (1312-1340) gösterdi. Tengiz binaların yanı sıra kaldırım ve su kaynaklarıyla da ilgilendi. Azm Sarayı’nın bulunduğu yerde yaptırdığı vilâyet binasının sadece kalıntıları zamanımıza kadar gelmiştir. Tengiz ayrıca şehrin batısında bir cami ve bir dârülhadis inşa ettirdi. Takıyyüddin İbn Teymiyye ve Safedî gibi âlimler bu dönemde önemli ilmî faaliyetlerde bulundular. 749 (1348) yılındaki veba salgını Dımaşk’ı çok etkiledi ve şehir nüfusu yarı yarıya azaldı. Öte yandan değişen ticaret yolları sebebiyle Halep gelişirken Dımaşk yavaş yavaş gerilemeye başladı. Berkuk devrinde Suriye’de isyan eden Halep nâibi Seyfeddin Yelboğa 791’de (1389) Dımaşk’ı ele geçirdi. Yelboğa’yı mağlûp eden Sultan Berkuk tekrar hâkimiyeti sağladı. 801’de (1399) Berkuk’un ölümünden sonra Dımaşk nâibi Seyfeddin Tenem yeni sultan el-Melikü’n-Nâsır Ferec’e karşı isyan ettiyse de yenilerek öldürüldü.

  Dımaşk’ın IX. (XV.) yüzyıl başında Timur’un saldırısına uğrayarak işgal edildi (803/1401). Kalede bir müddet direnen Memlük birliği çok geçmeden mağlûp oldu. Bu esnada şehir büyük tahribata mâruz kaldı; şehir halkından pek çok kişi öldürüldü. Timur şehri tahrip ettiği gibi ayrılırken birçok sanatkârı yanına aldığından şehir kültürel açıdan da büyük zarar gördü. Timur istilâsı sebebiyle meydana gelen göçler ve katliamlar yüzünden şehrin nüfusu azaldı ve Dımaşk, Memlükler döneminin sonuna kadar bir daha eski seviyesine ulaşamadı. Avrupa’ya büyük miktarda ürünler ihraç eden şehir artık gıda maddelerini ithal eder duruma düştü. Barsbay ve Kayıtbay dönemlerinde şehir nisbeten istikrara kavuştu. Ancak Memlükler’in son devrinde ekonominin bozulmasına bağlı olarak halka yüklenen aşırı vergiler, müsâdereler ve yolsuzluklar Dımaşk’ta sosyal huzursuzluklara yol açtı. Kansu Gavri’nin Halep yakınlarında Mercidâbık’ta Osmanlı kuvvetlerine yenilmesiyle Dımaşk, Osmanlılar’ın eline geçti (922/1516). Mekhûl b. Ebû Müslim, Gaylân ed-Dımaşkī, Evzâî, Velîd b. Müslim, Ebû Zür‘a ed-Dımaşkī, Ebû Amr ed-Dımaşkī, Ca‘fer b. Ali ed-Dımaşkī, Ebû Mes‘ûd ed-Dımaşkī, Dımaşk tarihine dair yazdıkları eserleriyle meşhur İbnü’l-Kalânisî ile Ebü’l-Kāsım İbn Asâkir ve oğlu Ebû Muhammed İbn Asâkir, Ebü’l-Yümn İbn Asâkir, Dahvâr, Şeyhürrabve ed-Dımaşkī, Birzâlî, İbn Fazlullah el-Ömerî, Takıyyüddin İbn Teymiyye, İbn Kayyim el-Cevziyye, Kütübî, Ebü’l-Mehâsin el-Hüseynî, Ebü’l-Fidâ İbn Kesîr, İbn Receb, İbnü’l-Cezerî, Takıyyüddin İbn Kādî Şühbe, Şehâbeddin İbn Arabşah ve Bedreddin İbn Kādî Şühbe, Dımaşkī nisbesiyle tanınan meşhur âlimlerden bazılarıdır.

  Yazı kaynağı : islamansiklopedisi.org.tr

  Şam beldesi ve Kudüs fethedilince, Kudüslüler neden Kudüs'ün anahtarlarını Halife Hz. Ömer'e vermek istediler? Kudüslülere verilen "Amanname" nedir?

  Değerli kardeşimiz,

  Konuya cevap verebilmek için hicretin 15. yılı (636- 637) olaylarına şöyle bir göz atmak icap eder:

  Hicretin 15. yılında, Hz. Ömer döneminde, “Şam Beldesi”, yani Ortadoğu’nun bir bölümü Müslümanlarca fethedilmişti: Önce şu an Suriye devleti sınırları içindeki Humus kenti,  arkasından Ba’lebek fethedildi. Şam bölgesi başkomutanı Ebu Ubeyde b. Cerrahayrıca, Suriye sınırları içindeki Hama’yı Hıristiyan ahalisini cizye ve haraca bağlayarak teslim aldı. Doğu Roma yönetimi sürekli, ileride karşı koymak için tüm cephelerde Müslüman yükseliş önünde geri çekiliyordu. Daha Sonra Ebu Ubeyde ordusu, Şeyzer, Maarra ve Lazkiye’yi harple aldı. Arkasından Reha’ya/Urfa’ya yöneldi. İmparator Herakl artık Şam ve Irak orduları arasında duramayacağını iyice anlamıştı. Bir gün yüksek bir tepeden hasretle eski verimli ülkesine, bereketli hilale baktı ve şöyle konuştu:

  “Suriye, artık seninle bir daha buluşmamak üzere elveda.”

  Sonra Kostantin’e gitmek üzere İskenderun’la Tarsus arasındaki bütün kaleleri tahliye etti ve Antakya ile Rum/Roma sınırı arasında insansız bir çöl bıraktı.

  Ebu Ubeyde, Kınnesrin’in fethini müteakip Halebi muhasara etti ve derken bu güzel Şam kentini sulhla aldı. Sonra durum değerlendiren düşman, Antakya’yı ona hiç direnmeden teslim etti. Ardından Ebu Ubeyde ordusu Menbici aldı. Böylece Şam’ın batı cihetindeki bütün beldeler İslamların eline geçmiş oldu. Daha sonra başkomutan Ebu Ubeyde, Halid b. Velid’iMaraş’a gönderdi. Halid b. Velid Roma ahalisi orayı terk etmek üzere iken Maraş’ı aldı.

  Hz. Ömer’in Komutanlarla Buluşması ve Kudüs Anahtarları

  Bütün bu fetihlerden sonra Şam bölgesi başkomutanı Ebu Ubeyde, Filistin topraklarına gitti. Onun emrindeki Ürdün bölgesi komutanı Şurahbil b. Hasane Ürdün vadisini fethetmişti. Filistin bölgesi komutanı Amr b. As zeki ve harp bilgisinde çok üstün biriydi. Kudüs’ün fethi için komutanlarından Alkame ve Mesruk’u görevlendirmiş, Remle’ye de Ebu Eyyub’u göndermişti.  

  Sonradan kendisi de Kudüs için yardıma gelip Bizans komutanı Artebon’un ordusunu bozdu ve Artebon bozgun halinde Kudüs surları içine çekildi. (1) Amr sonra, Filistin topraklarından Gazze, Nablus ve Yafa beldelerini fethetti ve Kudüs’ün teslimi için şehrin ileri gelenlerine haber gönderdi. Kudüs’ün eşrafı ancak halifenin ahit/ant ve âmânı ile şehri teslim edebileceklerini bildirdiler. Durumdan halifeyi haberdar edince,  Hz. Ömer, yerine Hz. Ali’yi devlet başkanı vekili bırakıp (2) Cabiye’de Şam bölgesi komutanlarıyla buluşacaktı.

  Onu karşılamak için ilk olarak oraya gelen komutanlar Ebu Ubeyde, Yezid b. Ebu Süfyan (Hz. Muaviye’nin büyük kardeşi) ve Halid b. Velid’di. Hz. Ömer onlara doğru gelirken üzerinde yamalı bir gömlek vardı. Bir deveye veya kısrağa binmişti. (3) Komutanlara yaklaşınca, onların en güzel atlara binip güzel elbiseler giydiklerini gördü ve hiddetlendi. Hemen atından yere atlayıp onları taşa tuttu. Aynı zamanda onlara şöyle bağırıyordu:

  “Ne çabuk fikir ve reyinizden (zihniyetinizden) döndünüz? Bu kılıkla beni karşılamaya mı çıktınız?”

  Hz. Ömer, Rasulullah (asv) ve Hz. Ebu Bekir gibi, lüks ve konfora karşıydı ve israfı sevmezdi. Onları Romalılar gibi güzel ve çekici elbiseler içinde görünce kızmış ve azarlamıştı. Yoksa bu insanlar dünyevileşmeye mi başlamışlardı?

  Komutanlar kendilerini savunmak için şöyle karşılık verdiler:

  “Bu kuru bir gösterişten ibarettir. Üzerlerimizde ancak silahlarımız vardır.”

  Böylece halifeye karşı özür beyan ediyorlardı. Onların bu özrünü kabul eden halife “peki” dedi ve beraberce Cabiye’ye vardılar. Orada da gruba Amr b. As ve Şurahbil gelip katıldı. Filistin ve Ürdün bölgesi komutanları Amr ve Şurahbil halifenin dizini öptüler. O da onları kucakladı.

  Halife ve komutanlar Cabiye’de Kudüs ileri gelenleri ile görüştüler. Hz. Ömer’in amânı ve Kudüslülerin cizye (baş vergisi) vermeleri şartı ile şehrin anahtarları Devlet Başkanı Hz. Ömer’e teslim edildi. (4) Anlaşılan o ki, Kudüslüler, işlerini daha bir sağlama almak, mal, can güvenliğinden emin olmak ve dinleri ile ilgili bazı düşüncelerden dolayı şehri bizzat halife ile yapacakları bir antlaşmadan sonra ona teslim etmek istemişlerdi. Kudüs patriği barışa hazırdı ama, Halife Ömer’in şehrin mesuliyetini şahsen üzerine almasını istiyordu. (5) Nitekim bu amanname de  söz konusu ettiğimiz konulara işaret ve delalet etmektedir:

  Kudüslülere Verilen Amanname

  Hz. Ömer şehri teslim alırken, Kudüslülere tarihte zimmilerce çok önem verilen bir amanname verdi. Bu İslam tarihi, İslam Hukuku ve fethedilen ülkelerin halkları açısından önemli bir belge niteliğindedir. Ayrıca, İslam-Hıristiyan ilişkisi açısından da önem arz eder. Belge şöyledir:

  “Rahman ve Rahim olan Allah’ın Adına. (6)

  "Bu (yazı) Allah’ın kulu ve Emiru’l-Mü’minîn/İnananların Yöneticisi Ömer tarafından İlya (Kudüs) halkına verilen amannamedir. Emiru’l-Mü’minîn, onların kendileri, malları, mülkleri, kiliseleri, haçları, hastaları, sıhhatlileri ve halkından diğerleri için onlara aman  (koruma garantisi)  verdi."

  "Durum şu ki, kiliseleri mesken edilmeyecek ve yıkılmayacaktır. Bunlardan ne eksiltme yapılacak, ne haçlarından, ne mallarından olana halel gelecektir. Dinleri konusunda zorlanmayacaklar ve onlardan hiç biri zarara uğratılmayacaktır. İlya’da onlarla birlikte, Yahudilerden kimse oturmayacaktır."

  "İlya (Kudüs) halkına düşen görev; Medâyinlilerin verdiği gibi cizye vermektir. Ayrıca onlara;  içlerinden Rumları ve soyguncuları çıkarmak düşer."

  "Kim onlar içinden çıkıp giderse (Kudüs’ten göçerse) emindir, yerine ulaşıncaya kadar; canı ve malı teminat altındadır. Onlardan kim de burada ikamet ederse; o da aynı şekilde emindir (can ve mal güvenliğine sahiptir). Ona da; cizyeden; İlyalılar üzerine olan kadar vardır."  

  "İlyalılardan kim kendisini ve servetini Rumlarla birlikte götürmek isterse; kiliseleri ve haçları (metruk kiliselerden) boşaltılır. Çünkü onlar emin yerlerine ulaşıncaya kadar, kiliseleri ve haçları üzerine emindirler (teminattadırlar). Ayrıca; herhangi bir kişinin öldürülmesinden önce; bu yer ahalisinden olanlardan isteyen;  onlardan (Kudüslülerden) olarak burada oturur. Cizyeden İlyalılar üzerine düşenin bir benzeri/aynısı da onun üzerine düşer."

  "Ayrıca isteyen Rumlarla birlikte gider, (önceden gitmiş olanlardan) isteyen de ailesine geri döner. (Böyleleri için) durum şu ki; onlardan mahsulleri hasat edilene kadar bir şey alınmaz."

  "Allah’ın ahdi, Resulünün zimmeti, halifelerin zimmeti ve müminlerin zimmeti; cizyeden üzerlerine düşeni verdikleri takdirde, bu yazıda  (amannamede) olan hususlar üzerindedir.”


  Bu amannameye; Halid b. Velid, Amr b. As, Abdurrahman b. Avf ve Muaviye b. Ebu Süfyan şahitlik etmişlerdi. Amanname (15/637) yılında yazılmış ve yürürlüğe girmiştir. (7)

  Hz. Ömer hicretin 15. yılı (637) sonbaharında Kudüs Patriğinden şehrin anahtarlarını almak üzere geldiğinde, amannameyi kendisine vermişti.

  Aslında yerli Hristiyanlarla, Yunanlı ve Romalı Hristiyanlar, bir türlü birbirleri ile kaynaşamamışlardı. Bunun sebeplerini bir kaynak şöyle aktarır:

  “Hicretten sonraki birinci yüzyılın büyük bölümünde İslam Devleti’nin vatandaşlarının çoğunluğu Hristiyan Roma ya da Yunan Bizans hâkimiyeti altında sahip olamadıkları saygı, serbestiyet ve yeni bir şerefi yaşayan Hıristiyanlardı.

  Bu her iki güç de emperyalist (sömürgeci)  ve ırkçıydı. Yakın doğu bölgelerini sömürgeleştirmişler ve Romalı ya da Yunan olmayan yerlilerini baskı altına almışlardı.

  İslam yönetimi altında ise; Hristiyanlar yüzyıllar boyunca barış içinde yaşadılar ve zenginleştiler.” (8)

  Bu amanname; Kudüs’te kalan ve çoğu yerli Hristiyan olanlara, Hristiyan olan ırkçı ve emperyalist Romalı ve Yunanlıların vermediği çok şeyi garanti ediyordu.

  Artık Bizanslı Rumlar, bereketli hilalin topraklarını yerlilerine terk etmişlerdi. Kudüs patriği çoktan, Müslümanların Hristiyanlara olan tavrını duymuştu. Kudüs’e gelen Halife Hz. Ömer’in verdiği amanname; emperyalist ve ırkçı Yunan Bizans’ının onlara yaptığı baskıyı, ayrımcılığı ve zulmü ortadan kaldırıyordu. Bu belge öncelikle İslam hoşgörüsünün sosyal ve kültürel seviyesini gösteriyordu, ayrıca gayrimüslimlere insanca ve dinden gelen uygar bir yaklaşımın da örneğiydi. Fetihlerin devamı ve sürekliliğinde, yerlilere gösterilen bu insanca ve merhametli tavrın da önemli etkisi olmuştu.

  Aşağıdaki satırlar da, İslam’ın gayri Müslimlere yaklaşımını ve İslam Devleti’nin;  Hristiyan varlığa aldığı tavrı çok güzel özetler:

  “Bu dönem (İslam’ın yayılması) boyunca, İslâm Devleti âdil olanların yanında, baskıcı Sultan ve halifeler de gördü. Hristiyan varlığını ortadan kaldırmak İslâmî düşüncenin bir parçası olsaydı, bu hiç sezdirilmeden kolaylıkla gerçekleştirilebilirdi. Fakat bu varlığı koruyan şey, İslâm’ın Hz. İsa’ya Allah’ın Peygamberi, kitabı İncil’e de ona indirilen vahiy olarak saygı duyması onları böylece kabul etmesidir.” (9)

  Dipnotlar:
  1. Zehebi, el-Hulafâu’r-Râşidûn, s. 66; Ahmet Cevdet Paşa, I, 370.
  2. O,  Kadisiye savaşı öncesi de aynı zamanda kayınpederi olan Hz. Ali’yi yerine devlet başkanı vekili bırakıp Medine’den ayrılmıştı.
  3. Zehebi,  el-Hulafâu’r-Râşidûn, s. 66, 100; Heyet, Doğuştan Günümüze, II, 93
  4. Zehebi, el-Hulafâu’r-Râşidûn, s. 66, 99; Mâverdi, s. 96-97; İbnu’l- Esir, II 422, 502; Belazuri, II, 348; Sarıcık, Ehli Beyt, s. 160- 162.
  5. el- Faruki, İ Raci- L. Lamia,  s. 239.
  6. Hamidullah, Vesaik, s. 488. no. 357.  Krş. el-  Faruki, İ. Raci- L. Lamia,  s. 220.
  7. Hamidullah, Vesaik, s. 489; Hitti, I, 233; Heyet, Doğuştan Günümüze, I, 93.
  8. el- Faruki, İ Raci- L. Lamia,  s. 220, 9. Bölüm.
  9. el- Faruki, İ Raci- L. Lamia, s. 220.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

  Yazı kaynağı : sorularlaislamiyet.com

  Müslümanların Levant'ı fethi

  Kudüs'ün Fethi (636-637)

  Kudüs'ün Fethi veya Kudüs Kuşatması, 637 yılında Bizans İmparatorluğu ve Râşidîn Halifeliği arasında gerçekleşen askeri çatışmanın bir parçasıdır. Çatışma, Ebu Ubeyde bin Cerrah komutası altındaki Râşidîn ordusunun Kasım 636'da Kudüs'ü kuşatmasıyla başladı. Patrik Sophronius, altı ay sonra yalnızca Râşidîn halifesine teslim olmak şartıyla teslimiyeti kabul etti. 637 yılının Nisan ayında Halife Ömer, şehrin teslimini almak için Kudüs'e şahsen gitti. Patrik de Ömer'e teslim oldu.

  Şehrin Müslümanlar tarafından fethedilmesi, Filistin üzerindeki Arap egemenliğini sağlamlaştırdı ve bu egemenlik, 11. yüzyılın sonlarındaki İlk Haçlı Seferi'ne kadar herhangi bir tehdit yaşamadı. Böylece Kudüs, hem İslam hem de Hristiyanlık ve Yahudilik tarafından kutsal bir yer olarak görülmeye başlandı. Bu da Palestina Prima'nın kontrolünü dengeledi. 613'teki Bizanslı Herakleios aleyhindeki Yahudi isyanı, 614 yılında Kudüs'ün Pers ve Yahudi kuvvetleri tarafından fethedilmesi ve Yahudi özerkliğinin kurulmasıyla sonuçlandı. İsyan Perslerin ayrılışıyla sona erdi ve 15 yıllık Yahudi özerkliği de sona erdi.

  Öncesi[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kudüs, Bizans eyaleti Palestina Prima'nın önemli bir kentiydi. Müslüman fetihlerinden sadece 23 yıl önce, 614'te, Bizans-Sasani Savaşları'nın son döneminde Şehrbârâz altındaki istilacı bir Sasani ordusu tarafından ele geçirildi. Persler şehri yağmaladı ve bunun sonucu olarak Perslerin 90 bin Hristiyanı katlettiği söylenmektedir.[2] Yağmanın bir parçası olarak Kutsal Kabir Kilisesi yok edildi, Gerçek Haç ele geçirildi ve savaşta ele geçirilen kutsal bir kalıntı (rölik) olarak Tizpon'a götürüldü. Haç, daha sonra 628'de Perslere karşı son zaferinin ardından İmparator Herakleios tarafından Kudüs'e geri götürüldü. Roma kontrolündeki vatanlarında zulüm gören Yahudilerin Perslere yardım ettiği düşünülmektedir.[3]

  632 yılında Muhammed'in ölümünden sonra Ridde Savaşları olarak bilinen bir dizi savaşın ardından Müslümanların liderliği Halife Ebû Bekir'e geçti. Ebu Bekir, Arabistan üzerindeki egemenliği güvence altına aldıktan sonra Irak’ı işgal ederek doğuda bir fetih savaşı başlatırken batı cephesinde ise halifenin orduları, Bizans İmparatorluğu'nu işgal etti.[4]

  634'te Ebu Bekir'in ölümünden sonra Ömer başa gelerek fetih savaşlarına devam etti.[5] Mayıs 636'da İmparator Herakleios kaybedilen bölgeyi yeniden ele geçirmek için büyük bir sefer başlattı fakat ordusu, Ağustos 636'da Yermük Muharebesi'nde kesin bir şekilde yenildi. Daha sonra Suriye'deki Râşidîn ordusunun Müslüman komutanı Ebu Ubeyde, 636 yılının başlarında gelecek planları tartışmak üzere bir savaş konseyi düzenledi. Hedefleri, kıyı kenti Kayserya ile Kudüs arasında gidip gelmiştir. Ebu Ubeyde, tüm Müslüman saldırılarına karşılık direnen bu şehirleri önemli görmekteydi. Konuyla ilgili karar verilemedi ve talimatları konusunda Halife Ömer'e yazdı. Gelen cevapta halife, Kudüs'ün ele geçirilmesini emretti. Ebu Ubeyde, Jabiya'dan Kudüs'e doğru ilerledi ve Halid bin Velid ve seyyar muhafızı ilerlemeye öncülük etti. Müslümanlar kasım ayı başlarında Kudüs'e vardı ve Bizans garnizonu, müstahkem şehrin içine çekildi.

  Kuşatma[değiştir | kaynağı değiştir]

  Herakleios, Persler'den geri aldıktan sonra Kudüs'ü iyi bir şekilde takviye edilmiştir.[6] Bizans'ın Yermük'teki yenilgisinden sonra Kudüs patriki Sophronius, şehrin savunmasını güçlendirdi.[7] Müslümanlar şimdiye kadar kentin kuşatmaya teşebbüs etmemişti. Ancak, 634'ten beri Sarazen güçleri şehre giden tüm yolları tehdit etme potansiyeline sahipti. Kudüs kuşatılmış olmasa da Müslümanların komşu Pella ve Busra kalelerini ele geçirmesinden bu yana bir kuşatma durumundaydı. Yermük Muharebesi'nden sonra şehir, Suriye'nin geri kalanından ayrılmıştı ve muhtemelen kaçınılmaz görünen bir kuşatma için hazırlanmaktaydı. Müslüman ordusu Eriha'ya ulaştığında Sophronius, Gerçek Haç dahil tüm kutsal emanetleri topladı ve gizlice Konstantinopolis'e götürülmek üzere körfeze gönderdi. Müslüman birlikleri, bir süreliğine 636 Kasım'da şehri kuşattılar. Şehre acımasız saldırılar yerinea[›] Bizanslıların mallarının tükenmesine ve kansız bir teslimiyetin müzakere edilmesine kadar kuşatma ile baskı yapmaya karar verdiler.[8]

  Kuşatma detayları kaydedilmemiş olmasına rağmenb[›] kuşatmanın kansız sonuçlandığı görülmektedir.[9] Bizanslı garnizonu, Herakleios yönetiminden herhangi bir yardım bekleyemezdi. Dört ay süren bir kuşatmadan sonra Sophronius, halifenin Kudüs'e anlaşmayı imzalamak için gelmesi ve teslimiyeti kabul etmesi şartıyla şehri teslim etmeyi ve cizye ödemeyi teklif etti.[10] Sophronius'un şartları Müslümanlara iletildiğinde Müslüman komutanlardan Şurahbil bin Hasene'nin halifenin Medine'den gelmesini beklemek yerine Halid bin Velid'in Ömer'e çok benzediği için halifelik olarak ileri sürülmesini önerdiği söylenmektedir.[11] Bu hile işe yaramadı. Muhtemelen Halid, Suriye'de oldukça tanınıyordu ya da Medine'yi ziyaret eden ve hem Ömer'i hem de Halid'i görmüş olan şehirdeki Hristiyan Araplar olabilirdi. Sonuç olarak, Kudüs Patriği görüşmeyi reddetti. Halid bu görevinin işe yaramadığını bildirince Ebu Ubeyde, Halife Ömer'e durum hakkında yazarak onu şehrin teslimiyetini kabul etmesi için Kudüs'e gelmeye davet etti.[12]

  Teslimiyet[değiştir | kaynağı değiştir]

  637 yılının Nisan ayının başlarında Ömer, Filistin'e geldi[13] ve önce, Ebu Ubeyde, Halid ve Yezid tarafından karşılandığı Jabiya'ya gitti. Amr, kuşatma altındaki Müslüman ordusunun komutanı olarak geri kaldı.[14]

  Ömer’in Kudüs’e gelmesi üzerine Ömerriye Antlaşması olarak bilinen bir anlaşma hazırlandı.Antlaşmada kenti teslim alınmakta ve cizye karşılığında Hristiyanlara hukuki ve dini özgürlük garantisi verilmektedir. Halife Ömer tarafından Müslümanlar adına ve Halid, Amr, Abdurrahman bin Avf ve Muaviye'nin şahitliğinde imzalandı. 637 yılının sonlarında Kudüs, halifeye resmen teslim edildi.[15] Neredeyse 500 yıl süren baskıcı Roma yönetiminden sonra ilk kez, Yahudilerin bir kez daha Kudüs'te yaşamasına ve ibadetine izin verildi.[16]

  Müslüman vakanüvislerin kayıtlarına göre zuhr namazlarının zamanında, Sofronius, Ömer'in Kutsal Kabir Kilisesi'nin yeniden inşası için dua etmeye davet etti.Umar daveti kabul etmenin kilisenin Hristiyan ibadet yeri olarak statüsünü tehlikeye atabileceğinden ve müslümanların antlaşmayı bozup kiliseyi camiye çevirebileceklerinden korktuğundan daveti reddetti. Kudüs'te on gün kaldıktan sonra halife, Medine'ye döndü.[17]

  Sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

  Halife'nin talimatlarını takiben Yezid, Kayserya'ya gitti ve bir kez daha liman kentini kuşatıldı. Amr ve Shurahbil, yıl sonuna kadar tamamlanması planlanan Filistin işgali görevini neticelendirmek için ilerlediler. Kayserya 640 yılına kadar ele geçirilemedi ve garnizon, daha sonra Suriye valisi olacak olan I. Muaviye'ye teslim oldu. 17 bin kişilik bir orduyla Ebu Ubeyde ve Halid, Kuzey Suriye'nin tamamını fethetmek için Kudüs'ten yola çıktılar. Bu görev, 637'nin sonlarında Antakya'nın fethiyle sona erdi.[18] 639'da Müslümanlar Mısır'a saldırdı ve Mısır'ı fethetti.

  Kudüs'te kaldığı süre boyunca Ömer, Tapınak Tepesi dahil olmak üzere çeşitli kutsal alanlara Sophronius tarafından götürüldü. Tapınağın bir zamanlar durduğu yerdeki zavallı durumu gören Ömer, bölgeye ahşaptan bir cami yaptırılmadan önce bölgenin çöp ve döküntülerden arındırılmasını emretti.[19] Böyle bir yapının en eski açıklaması, 679 ve 682 yılları arasında Kudüs'ü ziyaret eden Galyalı Piskopos Arculf tarafından verilmiştir ve verdiği bilgilerde önceden var olan kalıntılar üzerine ahşap kirişlerden ve tahtalardan inşa edilmiş, üç bine yakın kişiyi barındırabilen çok ilkel bir ibadethane anlatılmıştır.[20]

  Kudüs'ün ele geçirilmesinden yarım yüzyıldan fazla bir süre sonra, 691'de Emevi halifesi Abdülmelik, Tapınak Tepesi'ndeki büyük bir kaya parçası üzerinde Kubbet-üs-Sahra'nın inşası için emir verdi. 10. yüzyıl tarihçisi El-Makdisi, Abdülmelik'in şehrin Hristiyan kiliseleriyle ihtişamlı bir şekilde mücadele etmek için tapınağı inşa ettiğini yazdı. Kubbet-üs-Sahra, Kudüs'ün erken Müslüman inancına bağlanması konusunda önemli ölçüde yardımcı olmuştur.

  İlerleyen 400 yıl boyunca, şehrin kontrol gücünde bölgedeki Sarazen güçleri arttıkça kentin önemi azaldı. Kudüs, İlk Haçlı Seferi sırasında 1099 yılında Haçlılar tarafından ele geçirilene kadar Müslüman yönetiminde kaldı.

  Hadis[değiştir | kaynağı değiştir]

  Sünni İslam inancına göre, Muhammed, çeşitli İslami kaynaklarda, Sahih-i Buhari'nin kitabında anlatılanlar da dahil olmak üzere birçok otantik hadiste Kudüs'ün fethini önceden bildirmiştir:[21][22]

  Avf bin Malik el-Eşcai'nin anlatımına göre:

  Kudüs kuşatması, erken İslam döneminde Ömer'in liderliğinde Ebu Ubeyde tarafından gerçekleştirilmiştir ve bu dönemde İmwas vebası gerçekleşmiştir. Salgın, Muhammed'in önde gelen yoldaşlarının ölümü nedeniyle Müslüman kaynaklarda ünlüdür.

  Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  japon yapıştırıcısı elden nasıl çıkar

  1ziyaretçi

  japon yapıştırıcısı elden nasıl çıkar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Japon yapıştırıcısı nasıl çıkar?

  Japon yapıştırıcısı nasıl çıkar?

  Japon yapıştırıcı nasıl çıkar, Japon yapıştırıcısı elden nasıl çıkar sorularının cevaplarını sizler için araştırdık. Japon yapıştırıcısı parmaklara yapıştığında cildinizin parçalanmasına neden olabilir. Parmakları zorla ayırmaya çalışırsanız, cildinizi de parçalayabilirsiniz.
  Ancak bu durum dünyanın sonu değil. Japon yapıştırıcısı, yapıştığı yüzeyde kırılmaz bir bağ oluşturması anlamına gelse de, bu bağı güvenli bir şekilde kırabileceğiniz yollar vardır. Deriden süper yapıştırıcıyı çıkarmak için herhangi bir özel ürün almanıza bile gerek yoktur. Size vereceğimiz doğal yöntemlerle Japon yapıştırıcısı nasıl çıkar sorusunun cevabını öğreneceksiniz.

  İşte Japon yapıştırıcısı nasıl çıkar, Japon yapıştırıcısı elden nasıl çıkar sorusunun cevapları…

  Yöntem 1: Aseton

  Japon yapıştırıcısının anahtar zayıflığı asetondur. Doğrudan etkilenen bölgeye aseton uygulamak, süper yapıştırıcı ile cildiniz arasındaki bağı hızla çözebilir. Daha sonra Japon yapıştırıcısını çıkarmak kolay olacaktır.

  Not: Aseton cildinizi kurutabilir. Tutkaldan kurtulduktan sonra bir nemlendirici uygulamak gerekir.

  Nasıl uygulanır?

  • Aseton bazlı oje çıkarıcıyı küçük bir kaseye dökün.
  • Etkilenen deriyi 5 dakika süreyle çıkarınız.
  • Parmaklarınızla yapıştırıcıyı çıkarmaya çalışın. Eğer çıkmazsa, birkaç dakika daha asetonda ıslatın.
  • Tutkal yeterince gevşek olduğunda cildinizi temizleyin.
  • Cildinizi sabun ve ılık su ile iyice yıkayınız.
  • Kuru cildi korumak için kalın bir nemlendirici uygulayın.

  Yöntem 2: Tuz ve Sıcak Su

  Cildinizde aseton kullanmaktan çekiniyorsanız, sofra tuzu kullanarak cildinizdeki Japon yapıştırıcısını çıkarmaya çalışın. Sofra tuzu granülleri, cildinizdeki kuru tutkalı kesmek için bir eksfolyan görevi görür. Bununla birlikte, öncelikle, Japon yapıştırıcısını yumuşatmak için etkilenen bölgeyi ılık suya batırmanız gerekir.

  • Bir kaseye ılık su dökün.
  • Tutkallanmış cildi 10 dakika boyunca ılık suda ıslatın.

  Adım 2.

  Tutkalın üzerine tuz sürün, tekrar ılık suya batırın ve soyun.

  • Cildinize yapışmış olan Japon yapıştırıcısını sofra tuzu ile fırçalayın. Tuzu cilde uygulamak için biraz kuvvet uygulamanız gerekebilir. En az 1 dakika fırçalamaya devam edin.

  • Tutkal kenarlarından soyulmaya başladığında, alanı tekrar 1 ila 2 dakika boyunca ılık suda ıslatın.

  •Tutkal böyle yaptığınızda daha çabuk çıkacaktır.

  • Bölgeyi iyice durulayın ve bir nemlendirici uygulayın.

  Yöntem 4: tuvalet ispirtosu

  Tuvalet ispirtosu cildin süper yapışkanını gidermek için de kullanılabilen aktif bir temizleme türüdür. Kurutulmuş yapıştırıcıyı çözmek için bir çözücü olarak çalışacaktır.

  • Bölgeyi ılık suyla yıkayın. Önce tutkalı yumuşatmak için ılık bir sabun çözeltisi de kullanabilirsiniz.

  • Tuvalet ispirtosu ile bir pamuk topu ıslatın ve 1 dakika boyunca kurumuş olan Japon yapıştırıcısına bastırın.

  • Pamuk topu kuruyana kadar tutkalın üzerine sürün. Gerekirse, pamuk topunu daha fazla ispirto ile ıslatın.

  • Tutkal tamamen çıktıktan sonra, cildinizi suyla yıkayın ve kalın bir nemlendirici uygulayın.
  Hassas ciltlere bu yöntem kesinlikle önerilmez.

  Japon yapıştırıcısını çıkaracak diğer yöntemler

  • Japon yapıştırıcısını cildinizden çıkarmaya çalışmak yerine bu duruma çeşitli önlemler almanız daha sağlıklı olacaktır. Kazaları önlemek için Japon yapıştırıcısıyla çalışırken lastik eldiven giyin.
  • Japon yapıştırıcısını pamuklu giysilerden uzak tutun. Japon yapıştırıcısındaki kimyasallar bir cilt yanmasına yol açabilecek ekzotermik reaksiyona neden olur.
  • Ayrıca, Japon yapıştırıcısını ciltte bir zeytinyağı ve tuz karışımı ile çıkarmayı deneyebilirsiniz. Kalın bir macun yapmak için tuza yeterince zeytinyağı ekleyin. Yağ, bölgeyi yağlamaya ve tutkalın soyulmasını kolaylaştırmaya yardımcı olur.
  • Plastik yüzeylerden süper yapıştırıcıyı çıkarmak için kesici aletleri kullanabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Japon yapıştırıcısı elden nasıl çıkar?

  Japon yapıştırıcısı elden nasıl çıkar?

  Japon yapıştırıcısı elden nasıl çıkar?

  Japon yapıştırıcısı elden nasıl çıkar?

  Japon yapıştırıcısı kırılan veya hasar gören eşyaların sağlam bir şekilde yapışmasını sağlar. Porselenden, deriye, camdan, sunta ve ağaç gibi yüzeylere kadar kullanım alanı oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Japon yapıştırıcıları sıvı, jel ve sprey şeklinde kullanılmaktadır. Her birinin görevi aynı olsa da farklı ürünlerin yapışmasında kullanılmaktadır. Japon yapıştırıcısını kazara elinize sürdüğünüzde ise derinize yapışacaktır. Suya dayanıklı olduğu için elinizi yıkamanız bir şey ifade etmez. Peki, japon yapıştırıcısı elden nasıl çıkar?

  Eşyalarımızı yapıştırırken oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir. Japon yapıştırıcısı gibi sağlam yapıştırıcılar deriye değdiği anda ciltte hasar oluşumuna neden olur. Müdahale edilmediği sürece ciltten arınması zor olabilir. Hatta japon yapıştırıcısı parmağınıza değdiğinde parmaklarınızdaki derilerin ciddi derecede zarar görmesine neden olur. Parmakları zorla ayırmaya çalışmak doğru bir yöntem olmayacaktır. Her şeyin olduğu gibi elbette bununda bir çaresi olduğunu unutmayın. İşte japon yapıştırıcısı elden nasıl çıkar? sorusunun yanıtı…

  JAPON YAPIŞTIRICI ELDEN NASIL ÇIKAR?

  ASETON

  Aseton Japon yapıştırıcısı ile karşılaştığında tüm yapışkanlığını kaybedecektir. Eğer hassas olan göz ve dudak bölgenize japon yapışmadı ise aseton kullanabilirsiniz. Yapıştırıcı dökülen bölgeye 1-2 damla aseton dökün. Daha sonra yapıştırıcıyı hafif kaldırarak yavaş hareketlerle parmağınızdan ayırın. Aseton cilde zarar verebilen kimyasal bir üründür. Son olarak sabunlu bir su ile ellerinizi yıkamalısınız.

  TUVALET İSPORTOSU

  Tuvalet isportosu yapıştırıcının ciltten arınması için kullanılan etkili bir yöntemdir. Temizleme ürünü olan tuvalet ispirtosu yapıştırıcının deri üzerinden çözülmesini sağlar. Bir parça pamuğa tuvalet isportosu dökerek yapıştırıcı yumuşayana kadar üzerinde bekletin. Eğer yeterli gelmezse biraz daha tuvalet ispirtosunu pamuğa damlatabilirsiniz. Etkin ve çözünürlüğü yüksek olan bir ürün olduğundan dolayı yapıştırıcıyı parmağınızdan çıkardıktan sonra ellerinizi mutlaka sabunlamalısınız.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Japon yapıştırıcısı nasıl çıkar? Donmuş japon yapıştırıcısını elden çıkarma yöntemi

  Japon yapıştırıcısı nasıl çıkar? Donmuş japon yapıştırıcısını elden çıkarma yöntemi

  Japon yapıştırıcısını ve onun gücünü bilmeyen yoktur. Özellikle o kadar hızlı şekilde kurur ki onu çıkarmak oldukça zor hale gelir. Özellikle küçük ev aletleriyle uğraşırken ya da bir maket yaparken, küçük parçalar bir anda parmaklara yapışır ve hızlıca kurur. Fakat böyle durumlarda telaş etmeye hiç gerek yok. Japon yapıştırıcı her ne kadar çok güçlü olsa dahi onun da üstesinden gelecek bazı unsurlar bulunmaktadır.

  Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar?

  Japon yapıştırıcısı deriye bulaştığı zaman kolay şekilde çıkaracak ürünler mevcut. Bunların başında aseton gelir. Zira aseton ojeyi tırnaktan çıkarabilmek için temel bir solvent görevi görür. Böylece kolaylıkla parmaklarınızdan Japon yapıştırıcısını çıkarabilirsiniz.

  Özellikle aseton içeren oje çıkarıcılar bu konuda büyük kolaylık sağlıyor. Herhangi bir sorun yaşamadan güvenli şekilde en zorlu Japon yapıştırıcılarını dahi çözülme aşaması ile beraber kolaylıkla çıkarmak mümkün.

  Donmuş Japon Yapıştırıcısını Elden Çıkarma Yöntemi

  Kısa süre içerisinde donan Japon yapıştırıcısını çıkarmak çoğu zaman büyük zorluk yaratır. Çok güçlü bir etkiye sahip olduğu için kısa sürede deriyle adeta bütün haline gelir. Ancak donmuş Japon yapıştırıcısını elden çıkarmak için farklı yöntemler bulunuyor.


  - İlk olarak aseton kullanabilir ve ilgili bölgeye uygulayarak çıkarabilirsiniz.

  - Eğer cildinizde aseton kullanmayı istemiyorsanız tuz ile suyu birbirine karıştırarak ilgili bölgeye uygulayabilirsiniz.

  - Ayrıca tuvalet ispirtosu süper yapışkanları ortadan kaldırabilmek için aktif çözücüler arasında yer alır.

  - Alternatif olarak zeytinyağı ve tuzu karıştırarak yine kullanabilirsiniz.

  - Çok tercih edilmese dahi kesici aletleri kullanarak yapıştırıcıyı cildinizden sökmeniz mümkündür.

  Japon Yapıştırıcısını Çıkarmak İçin Aseton Nasıl Kullanılır?

  Japon yapıştırıcısını ciltten uzaklaştırmak için en önemli yöntem asetondur. Bunun için Japon yapıştırıcısının temas ettiği bölgeye 2-3 damla aktarın. Hafif hareketlerle asetonu bölgeye dağıtın ve yavaş şekilde çekin. Bunu çok yavaş uygulamalısınız çünkü deriniz zarar görebilir.

  Eğer dudak gibi hassas bölgelere bulaştıysa bol bol su ile yıkayın ya da tükürük yoluyla çıkarmaya çalışın. Göze temas eden durumlar karşısında ise mutlaka doktordan yardım almanız gerekir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  water monster türkçe dublaj full izle

  1ziyaretçi

  water monster türkçe dublaj full izle bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Deniz Canavarları izle, 1080P Türkçe Dublaj izle - 720pizle.net

  Deniz Canavarları Sea Monster

  Tür: Belgesel, Türkçe Dublaj, Yabancı

  Yapım: 2007

  IMDB Puanı: 7.0/10

  Yazı kaynağı : www.hdfilmcehennem.com

  Tarayıcınız bu videoyu desteklemiyor.

  Yazı kaynağı : www.filmizletv.pw

  Water Monster 2019 Türkçe Dublaj Izle

  Water monster turkce dublaj indir water monster turkce dublaj videoları 3gp mp4. Tarihi dizi olan Reign İskoçya kraliçesi olan Marynin entrikalı hayatını ve sonrasında kraliyet sarayını ele geçirmesini konu alıyor.


  Olum Treni 2015 125×180 Olum Treni Turkce Dublaj Izle Backtrack Hd Movies 2015 Films Scary Movies

  Godzillanın Mothra Rodan ve ezeli düşmanı olan üç başlı King Ghidorah ile çatışması ve bu esnada insanlığın var oluşunun dengesini bozması konu ediliyor.

  Water monster 2019 türkçe dublaj izle. Güzel olmayı arzuladıkça hayatının tehlikede olduğunu fark eder. Cehhennemde lord olan melek Lucifer Cehennemde sıkılmış ve mutsuzdur ve Los Angelesa gelip lüks bir gece kulübü açmaya karar verir. Videoda sıkıntı olursa bunu bize bildirin İyi seyirler dilerizYe-ji kilo vermesini ve görünüşünü yeniden şekillendirmesini sağlayan gizemli suyla karşılaşır.

  Şanslı Gün Lucky Day 2019 Filmini izle. Videoda sıkıntı olursa bunu bize bildirin İyi seyirler dilerizAşk ve Canavarlar izle Canavar Sorunları izle Monster Problems izle Canavar Sorunları full izle Canavar Sorunları türkçe dublaj izle Canavar Sorunları hd izle Monster Problems 2020 izle Canavar istilasına uğramış bir dünyada Joel Dylan OBrien kız. Canavarlar Kralı izle 2019 Kanada Aksiyon Macera Fantastik Bilim Kurgu türündeki yapımı Türkçe Dublaj hd kalitede hdfilmcehennemi den izleyebilirsiniz.

  Dünyanın kontrolünü canavarların ele geçirmesinden beri Joel yeraltı dünyasında yaşıyordur. İstila – Monsters film izle İstila – Monsters full hd izle türkçe dublaj ve türkçe altyazı seçenekleriyle hd film izle donmadan ve yüksek kalitede film izle. Bölüm 2021-02-16 105936.

  Double Tap 2019 Filmini izle. Canavar Sorunları-Love And Monsters Altyazı 2020 Canavar Kıyametinden 7 yıl sonra Joel Dawson insanlardan geriye ne kaldıysa diğerleriyle birlikte yaşam savaşı veriyordur. International İndir 2019 Türkçe Dublaj 1080p Men in Black.

  Reign Türkçe Dublajun yayınlanan son bölümü. 720p Türkçe Altyazı 73 Aksiyon. Film izletürkçe dublaj film izlebilim kurgu film izle türkçe dublaj macera filmleritürkçe dublaj aksiyon filmleriaksiyon filmi izletr dublaj film izle.

  Godzilla serisinin yeni filminde daha önceden beyazperdede birçok kere izlediğimiz mega canavarı bir güç savaşının içerisinde izliyoruz. 720p Türkçe Dublaj 76 Macera. Mary 2019 Filmini izle.

  Zombieland 1 2009 Filmini izle. WATER MONSTER FULL MOVIE. Lisedeki kız arkadaşı Aimee ile şans eseri radyo frekansları sayesinde yeniden karşılaşır.

  Flying Monsters With David Attenborough izle 2011 İngiltere Belgesel türündeki yapımı Türkçe Dublaj hd kalitede hdfilmcehennemi den izleyebilirsiniz. CANAVAR 2019 Korku Ve Gerilim Filmi Türkçe Dublaj full HD 1 year ago Water Monster 2021 New Horror Movie In Hindi Hollywood Horror Movie Hindi Dubbed 2021. King of the Monsters sinema filmini tek parça Türkçe dublajlı veya Türkçe altyazılı seçenekleriyle ücretsiz Full HD kalitesinde izleyin.

  The Water Monster A Full Chinese Action Thriller Fantasy Movie English Subtitle. 720p Türkçe Altyazı 51 Aksiyon. Little Monsters 2019 Türkçe Altyazılı izle.

  Siyasi cinselliklerle dolu bu dizi tam 4 sezon 78 bölüm ile final vermiştir. 720p Türkçe Altyazı 53 Korku. Godzilla 2 King of the Monsters İndir 2019 Türkçe Dublaj 1080p Godzilla 2 King of the Monsters Filmini Türkçe Dublaj 1080p ve Tek Part seçenekleri ile birlikte sitemizden İzleyebilirsiniz.

  International Full HD izle 2019. King of the Monsters 2019 Türkçe Altyazılı izle. Oct 13 2015 – See related links to what you are looking for.

  Film Korku Gerilim Vahşi Orman Türkçe Dublaj HD izle 2019 HD. Godzilla 2 King of the Monsters Türkçe Dublaj İzle full hd tek parça. Dave eski ve gözden düşmüş bir müzisyendir.

  Dead Water adlı 2019 yapımı olan başarılı gerilim konulu filmi sitemizden HD Türkçe Altyazılı izleyin. Bölüm 2021-05-28 143252. Ekleyen Lord Vader 13 Eki 2019 tarihinde yayınlandı.

  Kulübünün dışında bir cinayet işlendiğinden Chloe adında ilgi çekici bir cinayet masası. Lucifer Türkçe Dublajun yayınlanan son bölümü. International Filmini Türkçe Dublaj 1080p ve Tek Part seçenekleri ile birlikte sitemizden İzleyebilirsiniz.

  İçine kapanık ve özgüven sorunları yaşayan Dave aynı zamanda küçük yeğeninin anaokulunda öğretmeni olan dışa dönük ve özgüvenli Carolineden hoşlanmaktadır. Ekleyen Lord Vader 14 Ağu 2019 tarihinde yayınlandı.


  Yok Olus Annihilation Turkce Altyazili 1080p Full Izle Annihilation Movie Full Movies Full Movies Online Free


  Pin By Thanawat Kaewmahapinyo On Godzilla Godzilla Godzilla 2 Legendary Pictures


  Zindan Adasi Shutter Island Turkce Dublaj Izle 720p Full Hd Izle Indirmeden Online Izle Tek Part Izle Hi Shutter Island Shutter Island Film Island Movies


  Nwaaog2fikf5 M


  Su Canavari Water Monster Subscribe Kanala Abone Olmayi Unutmayin Youtube


  Son Savasci Filmi Turkce Dublaj Izle Bedava Film Izle Divx Film Izle Vizyon Film Izle Film Izle Centurion Movie Posters Movies To Watch


  Water Monster Fulll Movie 2019 Youtube


  Popular Action Movies Reviews Ewtnet Godzilla Monster Movie Monsters


  Pin Op Yeni Filmler


  Cinnet Bedevilled 2010 Hd Turkce Dublaj Izle Full Movies Online Free Movies Film


  Best Action Water Monster 2 China Movies Legend Fairy Tales Youtube


  Stranger Things 3 Sezon 1 Bolum Turkce Dublaj Izle Netflix Film Poster


  Water Monster Full Movie Youtube


  Water Monster Fulll Movie 2019 Youtube

  Yazı kaynağı : freeofdesign.art

  Water

  Canavar Avı izle | Full izle, Hd izle, 720p izle, Türkçe Dublaj izle, hdfilmcehennemi2.pro

  Tarayıcınız bu videoyu desteklemiyor.

  Film Dili: Türkçe Altyazılı

  Orjinal Adı: Monster Hunt

  Kategori: 2015 Filmleri, Aksiyon Filmleri, Komedi Filmleri, Macera Filmleri

  Yapım: 2015

  IMDb Puanı: 6.1

  Yönetmen: Raman Hui

  Oyuncular: Baihe Bai, Boran Jing, Wu Jiang, Elaine Jin, Wallace Chung, Eric Tsang, Sandra Kwan Yue Ng, Wei Tang, Chen Yao, Ni Yan, Jianfeng Bao, Yuexin Wang, Xiaodong Guo, Jingjing Li, Cindy Tian

  Ülke: Çin, Hong Kong

  Etiketler: Uzak Doğu Filmleri

  Yazı kaynağı : www.hdfilmcehennemi2.pro

  Deniz Canavarı – Sea Beast full hd 720p türkçe dublaj izle | 720p izle, 720p film izle, Divx film izle, Film izle

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.